Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 10 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 10 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Новите селефии (вехабии) велат дека Аллах седнал на аршот, и покрај него
оставил место за Ресулуллахот, ова се среќава во книгата, Китабул Арш.
Вакво слично верување имаат хрситијаните кои велат дека Иса а.с. , седи
од десната страна на Аллах.


,,ова е копирано од друг форум,,,го зедоф за да го споделам со сите нас,,,дали постои,,ваква АКИДА,,
во општо ,,А ПОСЕБНО КАЈ СЕЛЕФОТ..

ЧИСТО СПОРЕД МЕНЕ И ЗАМЕНЕ ОВАЕ САМО КЛЕВЕТА И НЕПОЗНАВАЊЕ НА ВИСТИНАТА ...или на чистата акида..Субаханаллах,,секакви измислици луѓе постираат...

јас убеден сум и најслабиот муслиман на Векоф(со иман)нема ваква акида,а камоли да имал Селефот..

Аллах џ.ш да не сочува од секакви измислици............


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

Ideal


Активен член
LAUTKA напиша:Новите селефии (вехабии) велат дека Аллах седнал на аршот, и покрај него
оставил место за Ресулуллахот, ова се среќава во книгата, Китабул Арш.
Вакво слично верување имаат хрситијаните кои велат дека Иса а.с. , седи
од десната страна на Аллах.


,,ова е копирано од друг форум,,,го зедоф за да го споделам со сите нас,,,дали постои,,ваква АКИДА,,
во општо ,,А ПОСЕБНО КАЈ СЕЛЕФОТ..

ЧИСТО СПОРЕД МЕНЕ И ЗАМЕНЕ ОВАЕ САМО КЛЕВЕТА И НЕПОЗНАВАЊЕ НА ВИСТИНАТА ...или на чистата акида..Субаханаллах,,секакви измислици луѓе постираат...

јас убеден сум и најслабиот муслиман на Векоф(со иман)нема ваква акида,а камоли да имал Селефот..

Аллах џ.ш да не сочува од секакви измислици............
Не верувај во се шо ќе видиш и прочиташ!
Зарем нашиот Посланик с.а.в.с. не рекол секоја вест добро да се провери?
Аллах џ.ш. еманет на сите!

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Ideal напиша:
Не верувај во се шо ќе видиш и прочиташ!
Зарем нашиот Посланик с.а.в.с. не рекол секоја вест добро да се провери?
Аллах џ.ш. еманет на сите!

,,Јас неверувам затоа и го постирам,многу несоодветно го имаа пишано.. и апелираф да не веруваат и другите!!

Алаху алем!


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

Ideal


Активен член
овој македонски ли е форум?

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Ideal напиша:овој македонски ли е форум?
ДА,да??


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

Ideal


Активен член
LAUTKA напиша:Новите селефии (вехабии) велат дека Аллах седнал на аршот, и покрај него
оставил место за Ресулуллахот, ова се среќава во книгата, Китабул Арш.
Вакво слично верување имаат хрситијаните кои велат дека Иса а.с. , седи
од десната страна на Аллах.


,,ова е копирано од друг форум,,,го зедоф за да го споделам со сите нас,,,дали постои,,ваква АКИДА,,
во општо ,,А ПОСЕБНО КАЈ СЕЛЕФОТ..

ЧИСТО СПОРЕД МЕНЕ И ЗАМЕНЕ ОВАЕ САМО КЛЕВЕТА И НЕПОЗНАВАЊЕ НА ВИСТИНАТА ...или на чистата акида..Субаханаллах,,секакви измислици луѓе постираат...

јас убеден сум и најслабиот муслиман на Векоф(со иман)нема ваква акида,а камоли да имал Селефот..

Аллах џ.ш да не сочува од секакви измислици............
Тогаш се клеветници.

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат


Одавна имав нешто постирано за оваа тематика.

Schaykh al-Islām Ibn Taymiyyah kazuva:

فقد حدث العلماء المرضيون وأولياؤه المقبولون أن محمدا رسول الله يجلسه ربه على العرش معه

„Potverdenite Nauchnici i negovite priznati Awliyā' ni prenesoa, deka Muhammad
sallAllahi Aleyhi wassalim, ke bide sednat od negoviot Gospodar do Nego na Tronot."

(Majmu´ al-Fatāwā 4/374, [You must be registered and logged in to see this link.])

Sto
ibn Taymiyyah tuka spomna, nema nikakva sumja, zatoa sto navistina
neoki Nauchnici prenesuvaat, deka Pratenikot sallAllahu Aleyhi Wassalim
ke sede do Allah subahanahu wa Tealá na Negoviot Tron – i tie toa ne go
odbivaa. No od kade jazemaat Tvrdata, deka ibn Taymiyyah isto toa go zel
za negovo lichno Veruvanje? Toa nema nikakva Osnova a vistinata e, deka
tie renesuvanja gi odbi i gi nareche kako Proizvodeni. Toj,
rahimuAllah, vika:


كحديث قعود الرسول صلى الله عليه وسلم على العرش رواه بعض الناس من طرق كثيرة مرفوعة وهي كلها موضوعة

„…isto
taka kako Hadisot za sedenjeto Muhammedovo, sallAllahi aleyhi wassalim,
do Allah subahanahu wa Tealá na Negoviot Tron. Toj e od nekolku Ludzhe
so Lanec do Pejhamberot, sallAllahu aleyhi wassalim, prenese, no toa e
se proizvodeno i izmisleno."


(Dar' Ta´ārud al-´Aql wa al-Naql 5/237, Online)

Isto taka go spomnuvaat Klevetnicite na Al-Hāfiẓ Abū Hayān, sto vo negoviot Tafsīr pishuva:

وقرأت
في كتاب لأحمد بن تيمية هذا الذي عاصرنا وهو بخطه سماه كتاب العرش: أن
الله تعالى يجلس على الكرسي وقد أخلى منه مكاناً يقعد فيه معه رسول الله
صلى الله عليه وسلم

„Chitav vo Knigata na nashiot Sovremenec Ahmed
bin Taymiyyah, potachno vo Knigata sto ja nereche "Kniga na Tronot
[Kitab al-Risālah al-Arshiyyah], deka Allahú Tealá na Stolot negov ke
sede, i ke ostave Mesto, za da sedne Pratenikot, sallAllahu aleyhi
wassalim, do nego."


(Al-Nahr al-Mād 1/254)

Samata
Sostojba, sto se posluzuvaat na Obskurilni Izjavi od drugi, ni
dokazuva, deka Ochigledno tie lagachi nemozat da donesat direkten Dokaz
od vo samite Knigi na ibn Taymiyyah rahimuAllah.

Vo negovata
Kniga, kako sto ja spomnavme „al-Risālah al-Arschiyyah" nishto slichno
ne moze da se najde. I ako tuka nishto ne mozeme da najdeme, kade
mozheme togash taja „Chudna Kniga" za Tronot da ja najdeme? Kade e?

Kako
za Abū Hayān, poznato e, deka od preterana Perzonalna Ljubov, se
zemashe, sto se zboruvashe ili pisheshe protiv Ibn Taymiyyah
rahimuAllah, deka toj (Ibn Taymiyyah) na Gramaticharot Sibawayhi mu
narekuvashe Greshki, kako sto ni prenesuva Ibn Hajjar Asqalani:


لإشكال بين أبي حيان وابن تيمية إنما وقع حول قضية تتعلق بالنحو فقد دار جدال بينهما في النحو فخطّأ ابن تيمية سيبويه
في
مسائل فلما عارضه أبو حيان لذلك قال له ابن تيمية: لم يكن سيبويه نبيًا
معصومًا. فاعتبر أبو حيان هذه الكلمة ذنبًا لا يُغتفر، وكان هذا سبب
مقاطعته إياه.


„Dispuciite medzu Abī Hayān i Ibn Taymiyyah
dojdoa posle edna sostojba, koja se raboteshe so Gramatika. Imashe eden
Gramatichki Disput, medzu tie dvajca. Ibn Taymiyyah mu narekuvashe na
Sibawayhi vo nekoi Prashanja Greshki. Koga Abū Hayān mu se sprotivi vo
toa, reche ibn Taymiyyah: Sibawayhi ne beshe Pejhamber bez Greshki (vo
smisla na: nie ne sme Pejhamberi, nego normalni Ludze so Greshki). Abū
Hayān go svati toa kako„ ne oprosten Gref" – i toa beshe Celta za toa,
sto toj so nego raskina i ne se slagashe vishe."


(al-Durar al-Kāminah 1/152f.)


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

Ideal


Активен член
Ova dali e sufizam ili Siizam, nekako mi doadza isto???

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат


Не се разбравте давјцата. „Идеал„ сакаше да знае, каков форум е тој, од каде што ги зеде текстовите. А за прашањето, дали се тие суфии или шии, мислам дека го има текстот од во суфискиот дел одземено.

За оваа тематика, суфиите како и шиитите, имаат идентичен стаф. Аллаху Алем.


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

sulejman


Баниран член
Баниран член
LAUTKA напиша:Новите селефии (вехабии) велат дека Аллах седнал на аршот, и покрај него
оставил место за Ресулуллахот, ова се среќава во книгата, Китабул Арш.
Вакво слично верување имаат хрситијаните кои велат дека Иса а.с. , седи
од десната страна на Аллах.


,,ова е копирано од друг форум,,,го зедоф за да го споделам со сите нас,,,дали постои,,ваква АКИДА,,
во општо ,,А ПОСЕБНО КАЈ СЕЛЕФОТ..

ЧИСТО СПОРЕД МЕНЕ И ЗАМЕНЕ ОВАЕ САМО КЛЕВЕТА И НЕПОЗНАВАЊЕ НА ВИСТИНАТА ...или на чистата акида..Субаханаллах,,секакви измислици луѓе постираат...

јас убеден сум и најслабиот муслиман на Векоф(со иман)нема ваква акида,а камоли да имал Селефот..

Аллах џ.ш да не сочува од секакви измислици............
ja imas taa kniga i od koi avtor e?sakam daja kontroliram ja.da vidiam dali pisuvat taka.ako znajs ti,kazimi

sulejman


Баниран член
Баниран член
Abu Al-Amin напиша:

Не се разбравте давјцата. „Идеал„ сакаше да знае, каков форум е тој, од каде што ги зеде текстовите. А за прашањето, дали се тие суфии или шии, мислам дека го има текстот од во суфискиот дел одземено.

За оваа тематика, суфиите како и шиитите, имаат идентичен стаф. Аллаху Алем.
danee od islamska zaednica forumot.tije pisuvat protiv ibn tejmia.ama misla deka se suniti.

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
sulejman напиша:ja imas taa kniga i od koi avtor e?sakam daja kontroliram ja.da vidiam dali pisuvat taka.ako znajs ti,kazimi

таја вече била контролирана ,од некого и постирана од некого како што е погоре кажано,а ако ја имаш, напиши нешто во склоп со темава.......


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
sulejman напиша:danee od islamska zaednica forumot.tije pisuvat protiv ibn tejmia.ama misla deka se suniti.

Неее битно од кој Форум е некој текст,битно е неговата содржина дали е во склоп со Ехли Сунетот??


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот