Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Отиди на страна : Previous  1, 2

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 2 of 2]

26 Re: Како се прави Зикр on Нед 13 Мар 2011, 12:46 am

Ideal


Активен член
Зарем ние правиме ширк со тој зикир?
СУБАХАНАЛЛАХ!
До каде ја дотеравме оваа работа, малите и ситни нешта ја прават голема работата, А за тоа неправете ги вашите куќи како гробови има и многу други нафилиња:Духа намаз,Витир намаз,и нафилиња колку сакаш да правиш преку цела ноќ, така да ова не е некаков доказ за тоа има многу нафила ибадети за по дома, .

27 Re: Како се прави Зикр on Нед 13 Мар 2011, 12:55 am

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Ideal напиша:Зарем ние правиме ширк со тој зикир?
СУБАХАНАЛЛАХ!
До каде ја дотеравме оваа работа, малите и ситни нешта ја прават голема работата, А за тоа неправете ги вашите куќи како гробови има и многу други нафилиња:Духа намаз,Витир намаз,и нафилиња колку сакаш да правиш преку цела ноќ, така да ова не е некаков доказ за тоа има многу нафила ибадети за по дома, .
АХИ,,ние не ја дтерувафме него вие што сте запнале зо зикироф,кој навистина,големо значење му даваш, што е небитно како и каде се извршува,,но нејсе,,кој упорно тврдите дека тоа го правеле Асхабите р.а ..групно ,кој и постот кој го наведе со имам Шафи,, каде се кажува дека со сигурнос неможат да тврдат дека тоа го правеле,него е некакф стаф на улема..друго зошто упорно скаш да кажеш дека СУНЕТОТ,мора да се клања во џемаат ,кога тоа не го наредил Ресулелах с.а.в.с и чесните и правоверните Асхаби р.а ??


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

28 Re: Како се прави Зикр on Нед 13 Мар 2011, 1:10 am

Ideal


Активен член
Не велам дека треба и мора да се клања во Џемаат,кажувам за сликата која вие “ Селефистите“ ја правите по џамиите, и прашувам дали ние кои го правиме овој зикир е испрвен, а вие велите дека е зблуда, е тоа ме иритира.
зикирот е доброволен ибадет,па дали ја ќе го правам во џамија , на улица или дома не е битно, битно е дека секое за себе ќе сведочи за тоа.
А да е заблуда е да се прави на начин кој денес го прават во нашите џамии неможам да го прифатам

29 Re: Како се прави Зикр on Нед 13 Мар 2011, 1:19 am

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат


Очигледно е, дека доводот од имам хаџар аскалани, имама ен-невеви имам ес-шафии не се свати онака, како што е.

Асхабиите радихуАллаху Анхум никогаш не правеле зикри (тесбих) заедночко, него по некогаш во сама заедница зборовите ги изговорувале „по гласно„, како пример: „СубаханАллах, СубаханАллах, СубаханАллах...и продлжувале со „тих„ глас....итк.

Онака, како што е начин во нашите џамии, неје потврдено. Една од грешките во тој „наш„ обичај е, што мејзинот со своја брзина од лучува кога да се вели „субаханАллах, АлхамдулИллах, Аллаху Акбар„. Некоји џемаетлии од тие 33 пати само 25 пати успеале да го изговорат зборот „субаханАллах„, а мејзинот почнува со „Алхамдулиллах„.

Едно што е сигурно потврдено во хадисите е, дека секој асхабија (радихуАллаху Анх) си правел за себе зикир, после „фарскиот„ намаз!

И наравно - имаат повеќе видови, и ова е една од нај малите работи, за која што би требало да се занимаваме. Имаат уште по важни работи.

Аллаху субаханаху ве Теала да не упати! Амин!


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

30 Re: Како се прави Зикр on Нед 13 Мар 2011, 1:22 am

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Ideal напиша:Не велам дека треба и мора да се клања во Џемаат,кажувам за сликата која вие “ Селефистите“ ја правите по џамиите, и прашувам дали ние кои го правиме овој зикир е испрвен, а вие велите дека е зблуда, е тоа ме иритира.
зикирот е доброволен ибадет,па дали ја ќе го правам во џамија , на улица или дома не е битно, битно е дека секое за себе ќе сведочи за тоа.
А да е заблуда е да се прави на начин кој денес го прават во нашите џамии неможам да го прифатам
токмо така,но и вие ,,ако ние сме Селефи,,а вие сметате дека не сте Селефи ,не водетени грижа и сметка каде го извршуваме ЗИКИРОТ,,или кога и каде ги клањаме сунетите,,нека не ви бидеме во центарот на вниманието,,и не земајте се за веродостојно без аргумент,и докас од сунет дури на крај.

и Ебу ханифа,Малик,Шафија И Хамбел,не повикале да се следат ,,него нивниот устаф е сепак Хадисот,Ако најдете хадис за нашиот стаф,вие фрлетего нашето мислење него дрзетесе до хадисот до СУНЕТОТ..


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

31 Re: Како се прави Зикр on Нед 13 Мар 2011, 1:24 am

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
Ideal напиша:Не велам дека треба и мора да се клања во Џемаат,кажувам за сликата која вие “ Селефистите“ ја правите по џамиите, и прашувам дали ние кои го правиме овој зикир е испрвен, а вие велите дека е зблуда, е тоа ме иритира.
зикирот е доброволен ибадет,па дали ја ќе го правам во џамија , на улица или дома не е битно, битно е дека секое за себе ќе сведочи за тоа.
А да е заблуда е да се прави на начин кој денес го прават во нашите џамии неможам да го прифатам

Никој не рече дека е тоа заблуда "Ideale" - но како што очекуваш ти толераницја кон тој зикир, би требало и на тие да ги толерираш, кои што не клањаат „суннет„, или кои што не вршеет „тесбих зикир„.

А ако е во збор за „дали вака е дозволено да клањам, или онака„ - ајде иншАллах докажими, каде има разлика меџу машко и женско во намаз?


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

32 Re: Како се прави Зикр on Нед 13 Мар 2011, 1:25 am

Ideal


Активен член
Abu Al-Amin напиша:

Очигледно е, дека доводот од имам хаџар аскалани, имама ен-невеви имам ес-шафии не се свати онака, како што е.

Асхабиите радихуАллаху Анхум никогаш не правеле зикри (тесбих) заедночко, него по некогаш во сама заедница зборовите ги изговорувале „по гласно„, како пример: „СубаханАллах, СубаханАллах, СубаханАллах...и продлжувале со „тих„ глас....итк.

Онака, како што е начин во нашите џамии, неје потврдено. Една од грешките во тој „наш„ обичај е, што мејзинот со своја брзина од лучува кога да се вели „субаханАллах, АлхамдулИллах, Аллаху Акбар„. Некоји џемаетлии од тие 33 пати само 25 пати успеале да го изговорат зборот „субаханАллах„, а мејзинот почнува со „Алхамдулиллах„.

Едно што е сигурно потврдено во хадисите е, дека секој асхабија (радихуАллаху Анх) си правел за себе зикир, после „фарскиот„ намаз!

И наравно - имаат повеќе видови, и ова е една од нај малите работи, за која што би требало да се занимаваме. Имаат уште по важни работи.

Аллаху субаханаху ве Теала да не упати! Амин!

занчи ли ова дека ние сме во заблуда?

33 Re: Како се прави Зикр on Нед 13 Мар 2011, 1:27 am

Ideal


Активен член
Abu Al-Amin напиша:

Никој не рече дека е тоа заблуда "Ideale" - но како што очекуваш ти толераницја кон тој зикир, би требало и на тие да ги толерираш, кои што не клањаат „суннет„, или кои што не вршеет „тесбих зикир„.

А ако е во збор за „дали вака е дозволено да клањам, или онака„ - ајде иншАллах докажими, каде има разлика меџу машко и женско во намаз?
НЕМА НИКАВА РАЗЛИКА ВО НАМОАЗОТ ПОМЕЃУ МАШКО И ЖЕНСКИО!
Намазот е ист за секого.

34 Re: Како се прави Зикр on Нед 13 Мар 2011, 1:27 am

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
Ideal напиша:
занчи ли ова дека ние сме во заблуда?

Зборот „заблуда„ во никој од моите текстови не се смопна, него „различни видови„, кои што имаат место за толеранција.


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

35 Re: Како се прави Зикр on Нед 13 Мар 2011, 1:28 am

Ideal


Активен член
се добива таков впечаток.

36 Re: Како се прави Зикр on Нед 13 Мар 2011, 1:32 am

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
Ideal напиша:
НЕМА НИКАВА РАЗЛИКА ВО НАМОАЗОТ ПОМЕЃУ МАШКО И ЖЕНСКИО!
Намазот е ист за секого.

БаракАллаху Феек - тоа сакам да речам.

Во оваа прилика сакам само една „иџма„ (согласност) од алимите да ја спомнам:

„Фикх е нај комплициран дел од исламот, секој мора да се труди нај блискиот вид да го прими, а дека имаат повеќе видови, е јасно. Но во едно не смее да има разделување. Во Акидата, која што е темелот на исламот, почнувајќи со „ат-таухид!„


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

37 Re: Како се прави Зикр on Нед 13 Мар 2011, 1:35 am

Ideal


Активен член
Фикихот е една од најспесифичните гранки во исламот, итреба да се познаваат основите од него, а јас можеби ептен слабо или воопшто не го познавам.
Аллах еманет на сите!

38 Re: Како се прави Зикр on Нед 13 Мар 2011, 1:38 am

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
Ideal напиша:се добива таков впечаток.

Не смее така да размислуваш, дека ние, како што не нарече „селафисти„, сакаме да донесиме разделување! Еузубиллах! Ако е тоа нашата намера, како ке излегаме пред Аллах субаханаху ве Теала? Еузбиллах!

Јас имам мој стаф, Лаутка има негов стаф, ти имаш твој стаф, другиот си има негов стаф - фикх има повеќе видови. За мене е нај јасно, дека зикир (тесбих) се прави сам, а не заедничко - ако сметаш ти дека заедничко е тачно, онда терајси и дале така!

Мојата должност е, моите видови да ги доведам, со доказите, кои што ги имам. А ако имаш ти по јасни докази, кои што се валидни за твојот вид, ја би бил последниот, кој што би ги одбил на истите!

Јас сум „МИСИКИИН„ - никој и ништо - се борам за Аллаховата милост, не за милоста од луџето. И ипак викам секогаш: Аллах субаханаху ве Теала да ме упати! И на сите истото им го пожелувам! Амин!


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

39 Re: Како се прави Зикр on Нед 13 Мар 2011, 11:34 pm

Ideal


Активен член
Abu Al-Amin напиша:

Не смее така да размислуваш, дека ние, како што не нарече „селафисти„, сакаме да донесиме разделување! Еузубиллах! Ако е тоа нашата намера, како ке излегаме пред Аллах субаханаху ве Теала? Еузбиллах!

Јас имам мој стаф, Лаутка има негов стаф, ти имаш твој стаф, другиот си има негов стаф - фикх има повеќе видови. За мене е нај јасно, дека зикир (тесбих) се прави сам, а не заедничко - ако сметаш ти дека заедничко е тачно, онда терајси и дале така!

Мојата должност е, моите видови да ги доведам, со доказите, кои што ги имам. А ако имаш ти по јасни докази, кои што се валидни за твојот вид, ја би бил последниот, кој што би ги одбил на истите!

Јас сум „МИСИКИИН„ - никој и ништо - се борам за Аллаховата милост, не за милоста од луџето. И ипак викам секогаш: Аллах субаханаху ве Теала да ме упати! И на сите истото им го пожелувам! Амин!
Јас го кажувам она шо го гледам овдека, елхамдулиллах шо се појавија и такви , малку им ги отворија очите на некои, а пак со некои нивни постапки пак направија така да се причина за гибет и делба на ткивото.
Затеа велам дека понекогаш е подобро да се остави некој суннет шо не е толку познат и применуван овдека, отколку да бидам причина за озборување меѓу народот. Аллах еманет на сите!

40 Re: Како се прави Зикр on Нед 13 Мар 2011, 11:46 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Ideal напиша:
Јас го кажувам она шо го гледам овдека, елхамдулиллах шо се појавија и такви , малку им ги отворија очите на некои, а пак со некои нивни постапки пак направија така да се причина за гибет и делба на ткивото.
Затеа велам дека понекогаш е подобро да се остави некој суннет шо не е толку познат и применуван овдека, отколку да бидам причина за озборување меѓу народот. Аллах еманет на сите!
Брате Тука би кажал следново.
Ако некој те озборува дека ти или јас или ние тука Обавуваме и го редиме во пракса еден суунет од посланик с.а.в.с да знаеш дека тука немаш никакво лошо дело па само иншАллах да иммаме награда кај Аллах.
Како што ни е познато кај нас и помеѓу нашите краишта овој проблем излегува од постарата генерација.
Па тие викаат така не е добро и така не е правилно нели?
Исто така Старата Генерација викат мие сме Ханефиски месхеб и така како што клањаш ти тоа не е точно.
Старите луге само овие зборови ги знаат а од ханефиски месхеб многу малце знаат.
Јас сум убеден дека Луге во поголем број години сигурен сум дека Не цитаат ханефиски фих и правото не го знаат.
Па брате Сакам да кажам дека Секој суннет кој го обавуваме треба да не Интересира на Нас а што зборат Другите не треба многу пажна да му обврниме.
Зашто ? Затоа што кога ке излеземе пред Аллах џ.ш на Судниот ден секој За себе ке биде прашан а не за Некој друг.
Јас ке бидам прашан за мене а ти затебе.
и секој за себе ке се Грижи да биде Спасен и иншАллах да биде во Џеннет.
и иншАллах да бидеме од оне луге од онаа група која ке биде Задоволен Аллах џ.ш и иншАллах да бидеме во Џеннет.


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

41 Re: Како се прави Зикр on Пон 14 Мар 2011, 12:10 am

Ideal


Активен член
За се постои узрок, па така и за ова, а јас не сакам да бидам узрокот на кој ќе покажуваат со прст, а кога веќе знам дека и овој начин на практикување на Исламот е исправен!

42 Re: Како се прави Зикр on Вто 15 Мар 2011, 12:04 am

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Ideal напиша:За се постои узрок, па така и за ова, а јас не сакам да бидам узрокот на кој ќе покажуваат со прст, а кога веќе знам дека и овој начин на практикување на Исламот е исправен!
,,Ахи,,тие што сметаат дека ,,Селефите,,или ние сме за негого узрок или покажуваат со прст кон нас,нека не заборават дека ,,Еден прст впреуваат во нас ,а останатите кон ниф,,,као што спомана и МУАЗ,,тие не го познваат својот месеб на кој припаџаат (ханефискиот),,а дали тие кои одзборуваат се запрашале зошто ,,одзборуваните НИФ не ги одзборуваат,,

него си тераат тоа што сметаат дека е исправно базирано на докас ,,а другите одзборуваат без докас,,

,НАШИНСКИ КАЗАНО ,,шода е муабет??
Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

43 Re: Како се прави Зикр on Сре 20 Апр 2011, 5:02 pm

Hasret


Нови член
Нови член
 I kazuvaj go od knigata ona sto ti se vdahnuva, i namaz izvrsuvaj. Namazot, navistina te odvrajka od sramnoto delo (Fahsha) i od pakosta (Munkar). Spomnuvanjeto (zikirullahi ‘Akbaru) na Allah sekako e naj golemata (rabota vo tvojot zivot). Allah go znae ona sto go pravite. (Kuran, 29:45)

44 Re: Како се прави Зикр on Сре 20 Апр 2011, 5:18 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Hasret напиша: I kazuvaj go od knigata ona sto ti se vdahnuva, i namaz izvrsuvaj. Namazot, navistina te odvrajka od sramnoto delo (Fahsha) i od pakosta (Munkar). Spomnuvanjeto (zikirullahi ‘Akbaru) na Allah sekako e naj golemata (rabota vo tvojot zivot). Allah go znae ona sto go pravite. (Kuran, 29:45)

Еселаму Алејкум ве рахметуАллах ве Беракатуху Ехлен ве Сехлен!
Брате „Хасрет“ ке те замолам кажими од која сура е овој Ајет Можеби е од Сурету ЕЛ-ЏАСИЕ
ИншАллах ке ми биде одговорно.

Халалими Добре ни дојде на овој прекрасен исламски Форум


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

45 Re: Како се прави Зикр on Сре 20 Апр 2011, 6:25 pm

Hasret


Нови член
Нови член
Aleykum Selam brate Muaz ibn Abdurahman, dobro ve najdov, Sura.29. El-Ankebut-Ajet 45.

46 Re: Како се прави Зикр on Сре 20 Апр 2011, 6:29 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
БаракАллах феек! Аллах да те награди.


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

47 Re: Како се прави Зикр on Сре 20 Апр 2011, 7:11 pm

Hasret


Нови член
Нови член
Amin, Inshallah i tebe Allah (swt) da te nagradi !

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 2 of 2]

Отиди на страна : Previous  1, 2

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот