Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Отиди на страна : 1, 2  Next

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 2]

1 Како се прави Зикр on Чет 10 Мар 2011, 6:22 pm

mela

avatar
Нови член
Нови член
sellam
bi sakala da ve zamolam ako moze nekoj da mi objasni okoku namazot, odnosno okolu zikrot, dali treba na kraj na namaz ili posle farz? ako e posle farz kako se pravi toa potocno?
Allah da ve nagradi
sellam


______________________________________________
Allah e moj Gospodar, Muhamed e moj pejkamber, Kuranot e moj kitab, Islamot e moja vera, Kabeto e moja kibla, vernicite se moi braka..

2 Re: Како се прави Зикр on Чет 10 Мар 2011, 8:31 pm

Muslima4Islam

avatar
Модераторка
Модераторка


Sestro Zikirot se pravi posle Farzot...33 x subhanaAllah, 33 x alhamdulillah, 33 x Allahu Akbar. Ima i spezialni Dovi pred i posle Zikirot. A na kraj se rezitaraat Surinata al-Ihlas, An-Nas, Al-Falaq

Najdobro e da pravish Zikir Rano- posle Sabah Namaz i Navecer. Preku Denot spojgo Zikirot so domashnata Rabota. Na Primer ako kuvash, koga citesh, etc...


______________________________________________
Najgolema Sekiracija vo Denot treba da ni bide Ibadetot!!!

3 Re: Како се прави Зикр on Чет 10 Мар 2011, 8:41 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
mela напиша:sellam
bi sakala da ve zamolam ako moze nekoj da mi objasni okoku namazot, odnosno okolu zikrot, dali treba na kraj na namaz ili posle farz? ako e posle farz kako se pravi toa potocno?
Allah da ve nagradi
sellam
Селам Алејку ,,пред да преминеме по детално на одговорот,,јас би рекол дека ,кога спомнуваш крај на намазот тоае токму после ФАРЗОТ ,значи со самиот Фарз,,намазот заршил и тога се чини теспих,,зошто сунетот можеш и покасно да го извршиш или доколку си во џемаат можеш и дома..

Но мене ме интересира ,,дали Теспихот е составен дел од намазат,,дали тоа била пракса на Пејгамбер с.а.в.с неговите Асхаби р.а. табиините или таби табиините ,,,кратко казано НА сефеф е салих...


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

4 Re: Како се прави Зикр on Чет 10 Мар 2011, 9:06 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор


во врска со темава че наведем ноколки хадиси,,,хадисот го пренесуба Ебн Абас,,

,,Дојдоа едни сиромаси кај Аллаховиот пејгамбер и му рекоа,,О Аллахоф Пејгамберу !Богатите клањаат така како што и ние клањаме,постат така како што постиме ние,наспроти тоа тие имаат богатство на кои ги ослободуваат робовите и делат садака.Тој(пејгамберот).кога че го завршите намазот речите,,33 пати Субаханаллах,33 пати Елхамдулилах,33 пати Аллаху Екбер,,и 10 пати ЛАИЛА ИЛЕЛАХ..Вие че ги стигнете во наградите,оние кои ве надминале,и ке ве надминат оние кои доаџаат после вас.(Термизи 302).

Во хадисот кој го пренесува Ебу Хурејре,а кој го пренесува Муслим,во кој Аллаховиот Пергамбер рекол,,После намазот секој што че рече 33 пати Субаханаллах,33 пати Елхамдулилах,33 пати Аллаху Екбер, 99 пати исполнувајчиго стотиот со ,,
La i lahe illellahu vahdehu laa serikeleh,Lehul mulku ve lehul hamdu
va huve alaa kulli shej´in kadir,че му се опростат гревовите,колку пената во морето.


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

5 Re: Како се прави Зикр on Чет 10 Мар 2011, 9:59 pm

Sumaya


Нови член
Нови член
salamalaykum wr wb

imam citano deka posle na kraj se uci Ajetul Kursija... (Dzennetska Dova)

Ama sega i ja imam edno prasajne: sto e so sunnetite? sto ako posle Polden Farz ja klajnam 2 rekah sunsunnet? Koga idet toga zikr? Za zal imam mnogu razlicni raboti citano za Sunnetot voopsto... ne sum sigurna.. Dali mozi nekoj da mi objasni koga koj den i kolku sunneti se klajnat? Za da bidam sigurna InshAllah

6 Re: Како се прави Зикр on Чет 10 Мар 2011, 11:10 pm

mela

avatar
Нови член
Нови член
sellam
znaci prviot sunnet mora da se klanja i farzot, a sunsunnet moze i otposle?
fala vi za odgovorite
p.s Dali nekoj znae od kade mozam da go spustam Kuranot na makedonski jazik, no dobro preveden
Allah da ve nagradi na site
sellam


______________________________________________
Allah e moj Gospodar, Muhamed e moj pejkamber, Kuranot e moj kitab, Islamot e moja vera, Kabeto e moja kibla, vernicite se moi braka..

7 Re: Како се прави Зикр on Чет 10 Мар 2011, 11:40 pm

Ideal


Активен член
Јас би прашал уште: Дали асхабите р.а. правеле заеднички зикир???
Аллах џ.ш. да ве награди!

8 Re: Како се прави Зикр on Чет 10 Мар 2011, 11:42 pm

Ideal


Активен член
Sumaya напиша:salamalaykum wr wb

imam citano deka posle na kraj se uci Ajetul Kursija... (Dzennetska Dova)

Ama sega i ja imam edno prasajne: sto e so sunnetite? sto ako posle Polden Farz ja klajnam 2 rekah sunsunnet? Koga idet toga zikr? Za zal imam mnogu razlicni raboti citano za Sunnetot voopsto... ne sum sigurna.. Dali mozi nekoj da mi objasni koga koj den i kolku sunneti se klajnat? Za da bidam sigurna InshAllah
Па и после клањањето на суннетите после фарзот можат да се прави зикир.

9 Re: Како се прави Зикр on Пет 11 Мар 2011, 12:13 am

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Aleykum Salam

Vo Sahih al-Buhary Broj 841 e od Ibn´Abbas preneseno, deka Dzemaetliite pravele Zikir, posle Klanjanjeto na Farzot.

Ibn´Abbas prenosuva dalje: Poradi Takbirot, sto go izgovarae, jasno mi beshe, deka Namazot se zavrshil. Sahih al-Buhary Broj 842

Abu Huraira r.a. prenesuva, deka Muhammad SallAllahu Aleyhi Wassalim im priporuchuval posle Klanjanjeto, 33 Pati da brojat Tasbih (SubahanAllah), 33 Pati Tamhid (Elhamdulillah) i 33 Pati Takbir (Allahu Akbar).

Al-Mughira Ibn Schu`ba r.a. prenesuva vo al-Buhary Broj 844, deka Sejdina Muhammad SallAllahu Aleyhi Wassalim posle Farzot ja peel Dovata (ne Surah ili Ayet nego Dova) "Laillaha Illah´Allahu wah´duhu la´sharikalahi..."

Hadisite gi opishav na Kratko - go zedov samo toj Del, sto ima Relevacija so ovaa Tema.

Naj tochno e, da Zikirot se pravi posle Farzot, deka Allahoviot Pratenik s. vika, posle sekoe Klanjanje da go praveme toa - vo smisla - posle odredenite Dnevni Namazi, kako sto pishuva vo Hadisot Broj 844 od al-Buhari, deka toa vazhi posle Farzot - a znaeme dobro, deka pred da praveme Zikir, ja peeme ili recitirame Dovata "Laillaha Illah´Allahu wah´duhu la´sharikalahi..." pa posle toa 33 Pati brojeme Tasbih (SubahanAllah), 33 Pati Tamhid (Elhamdulillah) i 33 Pati Takbir (Allahu Akbar).

Allahu Além - ovie Dokazi se naj Jaki.

Salamu Aleykum wa RahmetuAllah wa Barakatuhu


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

10 Re: Како се прави Зикр on Пет 11 Мар 2011, 12:29 am

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
Ideal напиша:Јас би прашал уште: Дали асхабите р.а. правеле заеднички зикир???
Аллах џ.ш. да ве награди!

Мора тука да разликуваме. Зикир, во смисла на „Тесбих„, како што е познато кај нас - значи 33 пати субаханАллах, 33 пати Елхамдулиллах како и 33 пати Аллаху Акбар, никогаш не го правеле Асхабиите (радихуАллаху Анхум) заедно. Немал некој „мејзин„ што им давал знак за тоа, него секој за себе тоа си го извршувал.

Во оваа прилика да забележиме, дека тоа е нее фарз или ваџиб, него „суннет„, предлога.

А други зикир, спомнување на Аллах субаханаху ве теала, наравно и заеднички го изваршувале, како во дерсови. (не мевлуд и слични бидати) Секоја посета на дерс, е зикир, затоа што се благослови и спомнува Аллах, субаханаху ве Теала.

Аллаху Алем


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

11 Re: Како се прави Зикр on Пет 11 Мар 2011, 9:25 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Sumaya напиша:salamalaykum wr wb

imam citano deka posle na kraj se uci Ajetul Kursija... (Dzennetska Dova)

Ama sega i ja imam edno prasajne: sto e so sunnetite? sto ako posle Polden Farz ja klajnam 2 rekah sunsunnet? Koga idet toga zikr? Za zal imam mnogu razlicni raboti citano za Sunnetot voopsto... ne sum sigurna.. Dali mozi nekoj da mi objasni koga koj den i kolku sunneti se klajnat? Za da bidam sigurna InshAllah
вака сега почитувана сестро,,

ти че можеш да приложиш.што имаш .читано и како па заедно сите да утврдиме дали тие исправно или не,,друго,,

ако клањаш и сунетот ,тогаш зикирот или теспихот го правиш после клањањето на сунетот,,

но по исправно и според ехли сунетот,после секој завршен ФАРЗ намазот завршува ,па се чини теспих,,А Ajetul Kursija...да се учи и таја дова во сколп на теспихот..

редоследот на ,,Намазите и нивните сунети е,,

Сабах намаз,,ДВА рекаати сунет,ДВА фарз,,

Пладне Намаз,,4 сунет,4фарз и 2 потврден сунет.

Икиндиа,,,4сунет ,4 фарз.

Акшам ,,,,,3 фарз 2 сунет,

Јациа,,,4 сунет 4 фарз,2 потврден сунет,
и витар намазот од 3 рекаати..во склоп со јациата,

ова е начинот на секојдневните намази ,,по праксата кај нас..

сега една мала корекциа,,,Икиндискиот сунет и јацискиот пред Фарзот не се потврдени ,зато можеш да ги скратиш од 4 на 2 рекаати,..

Напомена,,се освен Фарзот,можеш да одложиш помериш ,,доколку имаш некави обрски,,Сунетите ,
не спаџаат во пропуштени намази,или каза намас,,

незнам дали сме јасни но пожелно е да не прашаш ти ако сакаш дел по дел че разјасниме по детално?

Селам Алејкум


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

12 Re: Како се прави Зикр on Пет 11 Мар 2011, 9:38 pm

Ideal


Активен член
Abu Al-Amin напиша:

Мора тука да разликуваме. Зикир, во смисла на „Тесбих„, како што е познато кај нас - значи 33 пати субаханАллах, 33 пати Елхамдулиллах како и 33 пати Аллаху Акбар, никогаш не го правеле Асхабиите (радихуАллаху Анхум) заедно. Немал некој „мејзин„ што им давал знак за тоа, него секој за себе тоа си го извршувал.

Во оваа прилика да забележиме, дека тоа е нее фарз или ваџиб, него „суннет„, предлога.

А други зикир, спомнување на Аллах субаханаху ве теала, наравно и заеднички го изваршувале, како во дерсови. (не мевлуд и слични бидати) Секоја посета на дерс, е зикир, затоа што се благослови и спомнува Аллах, субаханаху ве Теала.

Аллаху Алем
Знам дека кој и да било вид на зикир не е фарз, зикирот е доброволен ибадет на Аллах с.в.т. , но овдека прашањето е за зикирот после наамаз и прашав дали Асхаби керим правеле заеднички зикир после секој намаз???

13 Re: Како се прави Зикр on Пет 11 Мар 2011, 9:42 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
,,Ахи чим знаеме дека нее ФАРЗ ИЛИ ФАЏИП,зикирот него доброволен ибадет,,,така да секој доброволен ибадет се прави САМ не групно ,,

така ли?????


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

14 Re: Како се прави Зикр on Пет 11 Мар 2011, 9:45 pm

Ideal


Активен член
LAUTKA напиша:,,Ахи чим знаеш дека нее ФАРЗ ИЛИ ФАЏИП,зикирот него доброволен ибадет,,,така да секој доброволен ибадет се прави САМ не групно ,,

така ли?????
Чекај малку, сакав да прашам и пак прашувам дали Асаби керим имале или немале заеднички сикир после заедничкиот намаз, разбирате или ова бидат со го гледаме денеска во Џамиите?

15 Re: Како се прави Зикр on Пет 11 Мар 2011, 9:47 pm

Ideal


Активен член
Донесите еден хадис , га се негира или потврдува моето прашање, внимание после заедничкиот намаз, имам време за чекање!

16 Re: Како се прави Зикр on Пет 11 Мар 2011, 10:04 pm

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
Ideal напиша:
Знам дека кој и да било вид на зикир не е фарз, зикирот е доброволен ибадет на Аллах с.в.т. , но овдека прашањето е за зикирот после наамаз и прашав дали Асхаби керим правеле заеднички зикир после секој намаз???

Го цитирам на текстот од имам хаџар аскалани (рахимуАллах) во неговата книга фатхул-бари:

(Објаснување на хадисите за зикир после намаз од бухари 841; 842; 843; 844)

Изјавата „во време на пејхамберот „ во пренесувањето на ибн аббас радихуАллаху Анх ни кажува, дека е дозволено Аллах (субаханаху ве теала) гласно да се спомнува.

Имам ен-невеви рече: „Имам ес-шафии донесе заклчок според пренесувањето, дека Асхабиите (радихуАллаху Анхум) кратко време правеле гласно зикир, за да им дадат на присутните пример, како се извршува зикир. Но ние не можеме да тврдиме, дека тие „секогаш„ на овој начин правеле „гласно„ зикир. Согласност од алимите има, дека имамот и присутните џемаетлии во заедницата треба тивко да прават зикир. Но неје грешно ако се праве по некогаш „гласно„ зикир, за на другите да ги научат.[/quote]


Значи редовни зикир на глас, станува навика, од навика станува задолжително, а кога се стигнува тој степен, постанува автоматски, бидат.

Аллаху Алем - Аллах се нај добро знае!


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

17 Re: Како се прави Зикр on Пет 11 Мар 2011, 10:10 pm

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
Ideal напиша:Донесите еден хадис , га се негира или потврдува моето прашање, внимание после заедничкиот намаз, имам време за чекање!

Како што наведив со објаснувањето од хаџар аскалани, имам ен невеви и имам ас шефии, нема јасен доказ, дека асхабиите (радихуАллаху Анхум) заедничко го извршувале зикирот, како што е познато во нашите џамии. „Мејзинот вели „СубаханАллах„ и сите џемаетлии прават 33 пати зикир со тој збор„! Таков хадис, никаде не постои - и хадисите во бухари и муслим, оставаат место за различни интерпретации - но нај коректион вид, го постирав.

Аллаху Алем


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

18 Re: Како се прави Зикр on Пет 11 Мар 2011, 11:11 pm

Talib-Ul-Haqq

avatar
Брат
Брат
Ес селаму алејкум

Види идеал тоа е јасно правило од Фикх дека зикрот (субханАллах, Елхамдулиллах, Аллаху Екбер) се прави после фарз намаз тоа е пракса од Асхабите, Табиините, и генерациите после нив. А тоа како доказ можеш да го најдеш во Ханефиски Фикх како најпознат фикх во нашите краишта а го има со превод на Босански. Кој е проблемот тука? Се поставува прашање кога од праксата на Посланикот, асхабите, табиините и генерациите после нив јасно е пренесено дека Суннетите(кај нас така се кажува а се тоа е нафиле намаз) ги клањале дома или тоа е Основата за тие намази што не е проблем ако понекогаш се обават и во Џамија но Основата е да секој намаз освен фарзовите да се клањаат дома. Доказ за тоа е Хадисот од Посланик салаллаху алјехи ве селлем:
Немојте вашите куќи да ги претворате(правите) во гробови. (што значи места каде не се обавува намаз). Е сега се поставува прашање зошто тогаш сите зикрат заедно со имам или со некој кој ги води заедно? Ова е суфиска пракса која ја довеле турците и ред други батили полоши од ова (правење турбиња, колење во нивно име, барање помош од нив и тн што е многу полошо значи работи кои се Ширк - Многубоштво).
А совет прво до мене а после до тебе и до сите да не се замарате со вакви работи кои не се важни (Во смисла на важност за расправија или пак за проблем затоа што денес е проблем ширкот кој го прават истите тие а се расправаат за овие помалку важни работи) земи било која збирка хадиси и ги има сите овие работи, но јас сакам да ти кажам дека помеѓу нас и другите секти не не дели веќе намазот туку ширкот (препишување на Аллах друго божанство, Аллах да не сочува од тоа Аллахуме амин)затоа да почниме од темелните работи на оваа вера без чии што темели нема ИСЛАМ.


______________________________________________

19 Re: Како се прави Зикр on Саб 12 Мар 2011, 11:32 pm

Ideal


Активен член
За да биде голема работата секогаш се почнува со мала работа,демек не е ништо тоа, а всушност малите работи го прават човекот да е на прав или крив пат. Секогаш малите гревови се поголеми и поопасни од самите големи гревови,оти за секој мал грев не се обврнува внимание и не се дава голем големо знацње,малите нешат го прават човекот да биде човек.

20 Re: Како се прави Зикр on Нед 13 Мар 2011, 12:00 am

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Ideal напиша:
Чекај малку, сакав да прашам и пак прашувам дали Асаби керим имале или немале заеднички сикир после заедничкиот намаз, разбирате или ова бидат со го гледаме денеска во Џамиите?
Селам Алејку ,,ахи,,
дали се разбираме и дали сме јасниод горе наведениве постови дека,,НЕ постои хадис на заеднички зикир,,и од тамо се зема Факт,дека не правеле заеднички зикир,него самостјно секој правел,,
Друго,,повече од јасно е дека ,само ФАРЗ ,работа се прави заеднички,или Наредената работа од Аллах џ.ш е заедничка се друго е самостојно ,и добро волно и тоа е ибадет кој може да се помери (доброволниот)додека Фарзот нема одлагање?

зошто бараш хадис за оваа работа ,но во спротивно може да се побара докас дека се правело заеднички така да сметам декаова тие јасно ,и разбираш за што станува збор?


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

21 Re: Како се прави Зикр on Нед 13 Мар 2011, 12:06 am

Ideal


Активен член
Изјавата „во време на пејхамберот „ во пренесувањето на ибн аббас радихуАллаху Анх ни кажува, дека е дозволено Аллах (субаханаху ве теала) гласно да се спомнува.

Имам ен-невеви рече: „Имам ес-шафии донесе заклчок според пренесувањето, дека Асхабиите (радихуАллаху Анхум) кратко време правеле гласно зикир, за да им дадат на присутните пример, како се извршува зикир. Но ние не можеме да тврдиме, дека тие „секогаш„ на овој начин правеле „гласно„ зикир. Согласност од алимите има, дека имамот и присутните џемаетлии во заедницата треба тивко да прават зикир. Но неје грешно ако се праве по некогаш „гласно„ зикир, за на другите да ги научат.
Велите дека ова не е доказ дека Асхаби керим не правеле заеднички зикир, впрочем овдека во мк, секој за себе сам во себе ине е гласно, а исправно е секако.

22 Re: Како се прави Зикр on Нед 13 Мар 2011, 12:11 am

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Ideal напиша:Изјавата „во време на пејхамберот „ во пренесувањето на ибн аббас радихуАллаху Анх ни кажува, дека е дозволено Аллах (субаханаху ве теала) гласно да се спомнува.

Имам ен-невеви рече: „Имам ес-шафии донесе заклчок според пренесувањето, дека Асхабиите (радихуАллаху Анхум) кратко време правеле гласно зикир, за да им дадат на присутните пример, како се извршува зикир. Но ние не можеме да тврдиме, дека тие „секогаш„ на овој начин правеле „гласно„ зикир. Согласност од алимите има, дека имамот и присутните џемаетлии во заедницата треба тивко да прават зикир. Но неје грешно ако се праве по некогаш „гласно„ зикир, за на другите да ги научат.
Велите дека ова не е доказ дека Асхаби керим не правеле заеднички зикир, впрочем овдека во мк, секој за себе сам во себе ине е гласно, а исправно е секако.

за што го користиш овој докас,,дека треба групно да правиме зикир,и дека тоа го правеле АСХАБИТЕ р.а или??


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

23 Re: Како се прави Зикр on Нед 13 Мар 2011, 12:25 am

Ideal


Активен член
Заради тоа шо ние во македонија 99% од муслиманите го правиме ваквиот зикир во Џамиите после заедничкиот намаз, заради тоа дека ние не сме на кив пат,заради тоа шо некои си сега овдека за нас во македонија се нови и се нови учења , атоа претставува големо фитне и разидинување на единството на муслиманите, акое знаиме дека се и двете исправни, тогаш чуму ти се вакви работи од кои се нема голема добивка само раздор на ткивото на единството на муслиманите, следиме едне суннет, а забораваме на еден ает:И муслиманите се брача, и држете се цврсто за јажето Аллахово.
И зошо ја да бидам причина за да прават гибет народот и да го навлечам на грев , е тоа е големо фитне.
Понекогаш е подобро да се остави некој суннет, за да не се дојде до паздор на Џематот. тое е секако поголемо добро за сите.
Аллах џ.ш. еманет на сите!

24 Re: Како се прави Зикр on Нед 13 Мар 2011, 12:30 am

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Ideal напиша:Заради тоа шо ние во македонија 99% од муслиманите го правиме ваквиот зикир во Џамиите после заедничкиот намаз, заради тоа дека ние не сме на кив пат,заради тоа шо некои си сега овдека за нас во македонија се нови и се нови учења , атоа претставува големо фитне и разидинување на единството на муслиманите, акое знаиме дека се и двете исправни, тогаш чуму ти се вакви работи од кои се нема голема добивка само раздор на ткивото на единството на муслиманите, следиме едне суннет, а забораваме на еден ает:И муслиманите се брача, и држете се цврсто за јажето Аллахово.
И зошо ја да бидам причина за да прават гибет народот и да го навлечам на грев , е тоа е големо фитне.
Понекогаш е подобро да се остави некој суннет, за да не се дојде до паздор на Џематот. тое е секако поголемо добро за сите.
Аллах џ.ш. еманет на сите!
Види идеал тоа е јасно правило од Фикх дека зикрот (субханАллах,
Елхамдулиллах, Аллаху Екбер) се прави после фарз намаз тоа е пракса од
Асхабите, Табиините, и генерациите после нив. А тоа како доказ можеш да
го најдеш во Ханефиски Фикх како најпознат фикх во нашите краишта а го
има со превод на Босански. Кој е проблемот тука? Се поставува прашање
кога од праксата на Посланикот, асхабите, табиините и генерациите после
нив јасно е пренесено дека Суннетите(кај нас така се кажува а се тоа е
нафиле намаз) ги клањале дома или тоа е Основата за тие намази што не е
проблем ако понекогаш се обават и во Џамија но Основата е да секој намаз
освен фарзовите да се клањаат дома. Доказ за тоа е Хадисот од Посланик
салаллаху алјехи ве селлем:
Немојте вашите куќи да ги
претворате(правите) во гробови. (што значи места каде не се обавува
намаз). Е сега се поставува прашање зошто тогаш сите зикрат заедно со
имам или со некој кој ги води заедно? Ова е суфиска пракса која ја
довеле турците и ред други батили полоши од ова (правење турбиња, колење
во нивно име, барање помош од нив и тн што е многу полошо значи работи
кои се Ширк - Многубоштво).
А совет прво до мене а после до тебе и
до сите да не се замарате со вакви работи кои не се важни (Во смисла на
важност за расправија или пак за проблем затоа што денес е проблем
ширкот кој го прават истите тие а се расправаат за овие помалку важни
работи) земи било која збирка хадиси и ги има сите овие работи, но јас
сакам да ти кажам дека помеѓу нас и другите секти не не дели веќе
намазот туку ширкот (препишување на Аллах друго божанство, Аллах да не
сочува од тоа Аллахуме амин)затоа да почниме од темелните работи на оваа
вера без чии што темели нема ИСЛАМ.


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

25 Re: Како се прави Зикр on Нед 13 Мар 2011, 12:46 am

Ideal


Активен член
Зарем ние правиме ширк со тој зикир?
СУБАХАНАЛЛАХ!
До каде ја дотеравме оваа работа, малите и ситни нешта ја прават голема работата, А за тоа неправете ги вашите куќи како гробови има и многу други нафилиња:Духа намаз,Витир намаз,и нафилиња колку сакаш да правиш преку цела ноќ, така да ова не е некаков доказ за тоа има многу нафила ибадети за по дома, .

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 2]

Отиди на страна : 1, 2  Next

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот