Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 9 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 9 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Евреи жртви на Холокаустот on Сре 09 Мар 2011, 6:59 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор

Урните со пепел на македонските Евреи жртви на Холокаустот на едно место
Со
еврејска молитва повторно беа соединети македонските жртви на
Холокаустот. По 68 години урните со пепел на 7.148 македонски Евреи
убиени во нацистичките логори на смртта се на едно место.


Со гардиска придружба беа испратени од Штип и Битола, градовите каде
што живееле Евреите и од каде биле депортирани и никогаш не се вратиле.
Мојс Сариевски е последниот Евреин од овој град, кој се уште се сеќава
на ужасот.


-Повеќе да не се повтори. Се уште се сеќавам. Бевме голи и боси и
секој се обидуваше да се спаси, се потсети на кобното утро, Сариевски.


Во Штип за овој голем настан допатува Павле Рубиса, претставник на
последното штипско еврејско семејство, кое пред неколку години се
пресели во Израел.


- Ова е повеќе од болно сеќавање за она што моите ми го раскажувале,
вели Павле, внукот на последното штипско еврејско семејство.


Урните со пепел од логорот Треблинка, утре ќе бидат пренесени во Меморијалниот центар на Холокаустот.-По 70 години урните на македонските жртви на Холокаустот ќе бидат
пренесени во Меморијалниот центар кој ќе биде нивни вечен дом, истакна
Рахамин Низраки од Еврејската заедница во Македонија.


Урните во Македонија се донесени во 1961 година и досега беа
изложени во Битола, Скопје и во Штип. Од овие три града ноќта меѓу 10-ти
и 11-ти март 1943 година биле собрани речиси сите Евреи од Македонија и
кон крајот на март од скопскиот Монопол биле депортирани во логорот на
смртта во Полска.09.03.2011, 17:56


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

2 Re: Евреи жртви на Холокаустот on Сре 09 Мар 2011, 7:04 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
,,О проклетници едни зарем уште че ,се жалите и докажувате по светоф,,

,,Погледнетесе самите себеси какоф геноцит и секојдбевен холохаост ,правите во Палестина на Палестинскиот(МУСЛИМАНСКИОТ)НАРОД....

Па владава која сајгиа им проложува,,и плус и нашиот поглавар ,која чес им направи... ,,Субаханаллах ,,,

Наместо нашите релевантни Фактори да прилозат некој писмен демант,,тие уште ги подржуваат...СУБАХАНАЛЛАХ,,,,

Аллах џ.ш да не зајакне и обедини сите муслимано!!!!!!1

ААмммиииннн!!!


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот