Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 ПОДАРОК ЗА ТЕБЕ on Нед 06 Мар 2011, 6:09 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
ПОДАРОК ЗА ТЕБЕ

Еден младинец се спремаше за доделување на дипломата. Со месеци, претходно, му се гордееше на спортскиот автомобил кој што стоеше во излогот на еден авто салон. Неговиот татко беше во можност да му дозволи ваков подарок и тој му рече дека тој автомобил е се она што тој го посакува како подарок за дипломирањето.

И така , додека денот за доделување на дипломата се повеќе се приближуваше , младинецот будно ги пратеше сите активности на својот татко во надеж дека ќе открие некој знак во врска со купувањето на автомобилот.Конечно дојде и денот за доделување на дипломите. Таткото го повика во својата работна соба. Му рече како се гордее со него,колку е среќен што тој е негов син и колку го сака. Потоа му предаде убаво запакуван подарок. Помалку разочарано го прими младинецот подарокот но од радозналост почна да го отпакува. Пред него се покажа Кур’ан во преубав кожен повез. Младинецот лут, со зголемен тон на гласот му се обрати на таткото: “ Лежиш на пари а ми купи и подари Кур’ан! “ Потоа излезе од куќата оставајќи го Кур’анот зад себе.

Оттогаш поминаа доста години. За тоа време синот израсна во успешен бизнисмен. Имаше фантастично семејство и преубава куќа.Со секој ден постануваше се повеќе свесен на фактот дека неговиот татко сега веќе е прилично стар човек кого треба да го посети.

Пред да успее да ја реализира својата намера му пристигна телеграма со која се известуваше дека неговиот татко умрел и дека целиот негов имот му го оставил нему. Мораше хитно да отиде и да ги среди сите правни акти во врска со куќата и имотот на татко му.

Приближувајќи се кон родителската куќа се повеќе го обземаше тага и грижа на совеста.

Во работната соба на својот татко почна да ги средува најважните документи. Погледот му застана на Кур’анот во убав повез од кожа којшто стоеше на истото она место каде што го остави оној ден кога дипломира. Со солзи во очите почна да го прелистува Кур’анот застанувајќи кај некоја негова реченица. Во тој момент испадна клучот од ковертот којшто беше прилепен на задната страница на Кур’анот. Тој го подигна клучот за кого беше закачена картичка од авто салонот. На картичката стоеше името на авто салонот, типот на автомобил како и датумот на продажба потврден со печат. Тоа беше истиот оној датум на доделување на дипломата.


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот