Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 9 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 9 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Што е секуларизам? on Чет 24 Фед 2011, 10:10 pm

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Што е секуларизам?

Точниот превод на зборот секуларизмот (секуларизмот) е неверување (Атеизам) или секуларна теорија (секуларизмот). Секуларизмот во терминологија не е спротивна само на идејата на идниот свет, но носи поголема специфична смисла на неврзаност со вера или целосна контрадикција на верата.

Овој превод е јасно видливо од дефиницијата дека од странски речници и научни институти. Британскиот научен институт, објаснувајќи го терминот секуларизам, вели: "Тоа е политичко движење кое има за цел да ги обесхрабри луѓето од тоа да бидат концентрирани за идниот свет и ги насочува да се концентрираат за овој свет."

Во средниот век имало недостаток на интерес за овој свет. Луѓето беа во голема мера посветени на Бога и да размислуваат за идниот свет. Секуларизмот во борба против оваа појава почна да се манифестира преку развојот на хуманистичките насоки. Во ренесансата, луѓето почнаа да покажуваат длабока посветеност за хуманистички и културни откритија и остварување на своите амбиции во овој свет. "Промена кон секуларизмот е постепено се развива во текот на модерната ера како движење се противат на верата и христијанството .

Во речникот "нов свет" од Вебстер стои интерпретација на истата идеја:

1. Овосветски дух или овосветска насока. Особено, системот се состои од принципи и практики кои категорично ги отфрла каква било форма на религија и ритуал.

2. Се верува дека црквата и религијата немаат право да се мешаат во целата земја, особено во општото образование.

Оксфордски речник, толкувајќи го зборот (секулар), вели:

1. Овосветски или материјални. Ниту верски ниту духовна. Како што се: Атеистички одгој и Атеистичко воспитување или уметност и музика, атеистичкиот моќ - моќта од спротивната страна на црквата.

2. Мислење која вели дека религијата не треба да се земе како база на однесувањето и образованието .

"Новиот речник" на секуларизмот, вели:

"Насоката во животот или во било кој домен, кој се потпира врз основа на таа вера или верски толкувања, не треба да се меша во државната власт, односно тоа е намерно оддалечување од вакви толкувања. Ова значи дека на пример:..''Влада со чисто атеистички политика. "Секуларизмот е еден општествен систем однесување базирани на идејата oблигаторност на постоењето на моралните вредности и однесување според модерните толкувања на животот и дружељубивост, без оглед на религијата"

Ориенталистот Арбен во својата книга "Верата на Блискиот Исток, вели:.. Научниот материјализам, хуманизам, природни насоки и позитивизам се атеистички тенденции. Атеизам е особено нагласена во Европа и Америка. Иако овој феномен на секуларизација се појавува и на Блискиот Исток, не добиле посебна формулација на филозофски и книжевни начин . Главните пример е одвојување на религијата од државата во Република Турција.“

Во современата исламска литература во голема мера дефиниран секуларизмот како "одвојување на религијата од државата." Во реалноста, оваа дефиниција не даде целосна смисла за поединци и нивните постапки кои не се тесно поврзани со државата.

Да беше кажано дека секуларизмот е "поделба на религијата од животот", дефиницијата ќе биде далеку поточна. Значи, правилното значење на секуларизмот е "изградба на животот без мешање наверата", без оглед на заедницата или поединецот. Држави и поединци, со ограничено разбирање, имаат различни ставови во врска со религијата. Некои системи овозможуваат на верата да се практикува и меша во власта, како либерално-демократските општества, и нивниот правец е "умерен антирелигиозен секуларизам", односно, социјалистичкото општество што не е борба со верата. За разлика од нив е "екстремен антирелигиозен секуларизам", кој жестоко се противи на религијата, како во комунистичките тоталитарни општества и како нив слични.

Не постои никаква разлика меѓу овие два термина, ако ги погледнеме од гледна точка на Исламот. Нешто што не е религиозен, од принципи во пракса, она е во суштина антирелигиозен . Исламот и атеизмот се две сосема некомпатибилни концепти.

2 Re: Што е секуларизам? on Пон 28 Фед 2011, 5:09 pm

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
Ес селаму алејкум ве рахметуллах ве берекатух

Навистина добри докази. Денес луѓето лесно го прифатија ова влијание на ДЕМОНОКРАТИЈА (НЕВЕРСТВО)без да се грижат и притоа правејќи зулум и нередие во поглед на поништување на верувањето на овој народ а токму водачи и предводници се луѓе со некакво исламско знаење.

Го Молам на Аллах да ни се смилува нас и на сите оние искрени да ни ја покаже вистината како вистина и да се држиме за нејзе а лагата како лага и да се одалечуваме од нејзе. Аллахуме Амин.

Барак Аллаху фикум

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот