Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 4 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 4 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор

ЗОШТО АЛЛАХ ГИ ОДРЕДИЛ ПЕТТЕ ВАКТОВИ НА НАМАЗ ВО ПОЗНАТИТЕ РАЗЛИЧНИ ВРЕМИЊА?Се пренесува од Алија р.а. дека Аллаховиот Пратеник а.с. бил седнат меѓу Енсарии и Мухаџири кога му дошла една група на евреи, па му поставиле прашање: „О Мухаммед, ние ќе те прашаме за зборови кои Аллах Возвишениот му ги дал на Муса ибн Имран и не му ги дал никому на никој друг освен на испратен пејгамбер или близок мелек!“

Аллаховиот Пратеник а.с. им рече: „Прашајте!“

Рекоа: „О Мухаммед, извести не за овие пет вактови на намаз кои Аллах му ги задолжил на твојот уммет?“

Аллаховиот Пратеник а.с. одговори:

„Намазот на сабах

– Сонцето кога изгрева, излегува меѓу двата рога на шејтанот, тогаш неверниците кои обожуваат некој друг а не Аллах прават сеџде!“ Рекоа: „Вистината ја рече Мухаммеде! “Секој верник што ќе клања четириесет дена во џемат сабах намаз, Аллах ќе му даде две заштити: заштита од Оган и заштита од дволичност!“ Рекоа: „Вистината ја кажа!“

Додека намазот на пладне:

Тогаш тоа е време кога се разгорува џехеннемот, па секој верник што ќе го клања овој намаз, Аллах ќе го сочува од пламените на Џехеннем на Судниот ден!“

Додека намазот на икиндија

Тоа е време кога Адем а.с. каснал од забранетото овошје, па кој верник ќе го клања овој намаз ќе излезе од гревовите како тој ден да го родила мајка, потоа ги проучил Аллаховите зборови: „Чувајте ги намазите, и средишниот намаз...“

Додека намазот на акшам

Тоа е времето во кое Алллах џ.ш. му простил на Адем а.с., па кој верник ќе го клања овој намаз сметајќи на награда и потоа го замоли Аллах – ќе му биде примена довата (дадено она што го посакува).“

Додека намазот на јација

Навистина во гробот има темнина и Судниот ден е темнина, па кој верник ќе оди во темнината на ноќта за да клања јација, Аллах ќе го сочува од горивото на огнот и ќе му даде светлина со која ќе го премине мостот, тој е намаз кој го клањале пејгамберите пред мене.“


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот