Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 11 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 11 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Талкин on Нед 20 Фед 2011, 11:58 am

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Во Името На Аллах џ.ш Милостивиот, Самилосен!
Tалкин значи : Подочување,
шепотење, диктирање. Се сложиле фукахаите за Талкин на муслиманот / полнолетен,
во моментите на умирањето да му се учи шехадет за са може умрениот да се сети
на ла илахе иллаллах.

Но научниците се разделиле во мислењеата во врска со
својствата на Талки, т.е Тали по закопувањето на умрениот. Џумхурот
на научниците од четирите мезхеби дека Талкинот е местехаб.

А захирите делат
дека е тоа ваџиб, базирајќи се на хадисот што го пренесува Муслим и другите пет
преведувачи на хадис од Ебу Сеид ел / Худариј и од Ебу Хурејре: (Леккину
меутакум ла илахе иллаллах.) Како што ни е познато по традиција, се учи талкин
од кога ќе се закопа умрениот во многу Исламски земји, па така се пренесува
дека умрените слушаат, а живите околу него примаат поука.

Се се поставува
прашањето, која е основата на талкинот после закопот, и кој е Шеријатскиот
Хукум норма? Moже да се рече дека не е потвордено дека Пејгамберот с.а.в.с го
забранил учењето Таклин.

Овде само ќе споменам дека тоа што Пејгамберот с.а.в.с
не го правел не е лошо, бидејчи не ги ни забранил, а некој го забранува е тоа
не е добро.

Значи , тоа што Пејгамберот с.а.в.с го премолчил (Не го забранил) ,
тоа е Мустехаб, ако сакаш го правиш, ако не го сакаш не го правиш, а сето тоа
го потврдувам со Аллаховите зборови: И немојте да го забранувате тоа што Аллах
ви го дозволил, т.е тоа што Аллах не ви го забранил.

Вели Есрем: Му реков на
Ахмед ибн Ханбел: Ова што се прави кога ќе се закопа умрениот ќе застанеш и ќе речеш: О, филан син од
филана, потсети се на тоа кога го остави овој свет, речи ла илахе иллаллах! И
рече имам Ахмед
: Не видов некој да прави како ова освен луѓето од Шам кога умре
Ебул Мугирете. Дојде еден човек и ни го пренесе ова, а Ебул ел Мугире
пренесувал од Еби бекр ибн еби Мејрем од нивнините Шејхови, дека тие го правеле
оба.


А Ебу ел Мугире е Абдул Куддус ибн ел Хуџџаџ ел Хаулани ел Хумесиј умрен
212 хиџретска година. А ебу ибн еби Мерјем е синот од Ахмед ибн Ханабел, умрен
266 г.Последната промена е направена од islam nur на Пон 29 Aвг 2011, 11:42 am. Мислењето е променето 1 пати


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

2 Re: Талкин on Нед 20 Фед 2011, 12:03 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Мислењата на Мезхебите на
Талкинот после закопувањето на умрениот1.Првиот мезхеб:Гледа, не е дозволено Талкин
после закопот, ова е збор на повечето од ханефиските шејхови, и дел од
Малакиите, исто делат и мутезилите.Ардумент: Дека тоа е бидат,
бидејчи не се пренесува нешто од Пејгамберот а.сОдговор на ова:


Значи ова не е бидат.


Пренесува Несаи и имам Ахмед од
Хадисот на Омер р.а дека Пејгамберот застанал на гробовите на Бедер и рекол:
Дали го најдовте тоа што ви ветил вашиот Господар дека е вистина, рече:
навистина и на тие (умрените) слушаат сеха што им велам јас,2. 2.Вториот мезхеб:


Го дозволуваат
Талкинот после смртта, а не е суннет, не е наредено да се прави, ама и не е
забрането, ова е мислењето на еден од ханефиите, и зборот на имам Ахмед.Аргументот: Дека
нема јасен аргумент за забрана или наредба, па останува како Мубах село.


3.Трети мезхеб:


Велат дека
Таклин после смртта и закопувњето е суннет, за умрен полнолетен. Ова е зборот
на некои Ханефии, и повечето од Маликиите, на ова мислење се и фукахаите од
Шафискиот Мезхеб. И ова мислење им се препишува на Ехлу Суннет Вел Џемаа.


Аргументот:


Од Куран


Аллах вели :
Потсетувај, опоменувај, навистина потсетувањето им користи на верниците.Од Суннетот:

Тоа што се
пренесува од Муслим и другите пренесувачи, од Ебу Сеид ел Худариј, и од Ебу
Хурејре дека Пејгамберот рекол: Учите им (Талкин) на вашите умрени ла илахе
иллаллах.


Исто така
пренесува Ебу Давуд и Хаким Сахих. Од осман ибн Аффан рекол: Кога ќе завршеше
со закопот на умрениот, Мухаммед а.с ќе застанеше кај него и велеше: Барајте
опрост за вашиот брат, и молите се на Аллах да го зацврсти, навистина тој сега
се испитува.


Ве саллаллаху ве
селлем ала сејјидина мухамед ве алихи ве сабихи еџ ме ин, хабибуху ве ресуљуху
ел Емуну ала вахјихи ве тензилихи, ве ала алихи ет тајјибине еттахирине лехум
би ихсанин или јаумиддин, ве алејна меахума ве фирим би рахетике ја ерхамер
рахимин.Суре. Фатиха,
ихлас, фелек, нас, Аменерресулу, елиф лам мин, јасин.


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

3 Re: Талкин on Нед 27 Фед 2011, 12:22 am

Ideal


Активен член
islam nur напиша:Мислењата на Мезхебите на
Талкинот после закопувањето на умрениот1.Првиот мезхеб:Гледа, не е дозволено Талкин
после закопот, ова е збор на повечето од ханефиските шејхови, и дел од
Малакиите, исто делат и мутезилите.Ардумент: Дека тоа е бидат,
бидејчи не се пренесува нешто од Пејгамберот а.сОдговор на ова:


Значи ова не е бидат.


Пренесува Несаи и имам Ахмед од
Хадисот на Омер р.а дека Пејгамберот застанал на гробовите на Бедер и рекол:
Дали го најдовте тоа што ви ветил вашиот Господар дека е вистина, рече:
навистина и на тие (умрените) слушаат сеха што им велам јас,2. 2.Вториот мезхеб:


Го дозволуваат
Талкинот после смртта, а не е суннет, не е наредено да се прави, ама и не е
забрането, ова е мислењето на еден од ханефиите, и зборот на имам Ахмед.Аргументот: Дека
нема јасен аргумент за забрана или наредба, па останува како Мубах село.


3.Трети мезхеб:


Велат дека
Таклин после смртта и закопувњето е суннет, за умрен полнолетен. Ова е зборот
на некои Ханефии, и повечето од Маликиите, на ова мислење се и фукахаите од
Шафискиот Мезхеб. И ова мислење им се препишува на Ехлу Суннет Вел Џемаа.


Аргументот:


Од Куран


Аллах вели :
Потсетувај, опоменувај, навистина потсетувањето им користи на верниците.Од Суннетот:

Тоа што се
пренесува од Муслим и другите пренесувачи, од Ебу Сеид ел Худариј, и од Ебу
Хурејре дека Пејгамберот рекол: Учите им (Талкин) на вашите умрени ла илахе
иллаллах.


Исто така
пренесува Ебу Давуд и Хаким Сахих. Од осман ибн Аффан рекол: Кога ќе завршеше
со закопот на умрениот, Мухаммед а.с ќе застанеше кај него и велеше: Барајте
опрост за вашиот брат, и молите се на Аллах да го зацврсти, навистина тој сега
се испитува.


Ве саллаллаху ве
селлем ала сејјидина мухамед ве алихи ве сабихи еџ ме ин, хабибуху ве ресуљуху
ел Емуну ала вахјихи ве тензилихи, ве ала алихи ет тајјибине еттахирине лехум
би ихсанин или јаумиддин, ве алејна меахума ве фирим би рахетике ја ерхамер
рахимин.Суре. Фатиха,
ихлас, фелек, нас, Аменерресулу, елиф лам мин, јасин.
Дали може секој за секого и на кои било кабур да учи за мерхумот?

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот