Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Kolku znaeme Matematika??? on Саб 19 Фед 2011, 6:04 pm

ila

avatar
Сестра
Сестра
Vo prashanjeto kolku braka i sestri imate...
Bratot odgovoril: Imam kolku braka, tolku sestri
A sestrata odgovorila: Imam dvapati poveke braka otkolku sestri..
Kolku braka i sestri se??


______________________________________________
Muslim by nature ... Proud by choice

2 Re: Kolku znaeme Matematika??? on Саб 19 Фед 2011, 9:38 pm

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
ila напиша:Vo prashanjeto kolku braka i sestri imate...
Bratot odgovoril: Imam kolku braka, tolku sestri
A sestrata odgovorila: Imam dvapati poveke braka otkolku sestri..
Kolku braka i sestri se??

Sega malku ke iz Filozofiram:

Bratot ima 2 Sestri i 2 Bracha, a Sestrata ima 2 Sestri i 4 Bracha. No Tie dvajca se samo po Tatko Bracha (ili po Majka) - zatoa, bi trebalo da e dobro - ili?


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

3 Re: Kolku znaeme Matematika??? on Саб 19 Фед 2011, 10:27 pm

ila

avatar
Сестра
Сестра
Abu Al-Amin напиша:
ila напиша:Vo prashanjeto kolku braka i sestri imate...
Bratot odgovoril: Imam kolku braka, tolku sestri
A sestrata odgovorila: Imam dvapati poveke braka otkolku sestri..
Kolku braka i sestri se??

Sega malku ke iz Filozofiram:

Bratot ima 2 Sestri i 2 Bracha, a Sestrata ima 2 Sestri i 4 Bracha. No Tie dvajca se samo po Tatko Bracha (ili po Majka) - zatoa, bi trebalo da e dobro - ili?


Tocno e! Ako mozhesh da objasnish zoshto e taka, ako ne ke objasnam jas...


______________________________________________
Muslim by nature ... Proud by choice

4 Re: Kolku znaeme Matematika??? on Нед 20 Фед 2011, 1:18 am

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
ila напиша:
Abu Al-Amin напиша:
ila напиша:Vo prashanjeto kolku braka i sestri imate...
Bratot odgovoril: Imam kolku braka, tolku sestri
A sestrata odgovorila: Imam dvapati poveke braka otkolku sestri..
Kolku braka i sestri se??

Sega malku ke iz Filozofiram:

Bratot ima 2 Sestri i 2 Bracha, a Sestrata ima 2 Sestri i 4 Bracha. No Tie dvajca se samo po Tatko Bracha (ili po Majka) - zatoa, bi trebalo da e dobro - ili?


...ako ne ke objasnam jas...

Poveli...


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

5 Re: Kolku znaeme Matematika??? on Нед 20 Фед 2011, 1:48 pm

ila

avatar
Сестра
Сестра
Vaka sega: Tie bile 3 sestri i 4 braca...Za sestrata e tocno za bratot ne e tocno...Izvini sega gledav deka ne e tocno..
Znaci bratot ima 3 sestri i 3 braca, a sestrata 2 sestri i 4 braca..

Gi zemame brakata so X a sestrite so Y.

Bratot: imam kolku braka tolku sestri: X-1=Y (X-1, zatoa shto minus bratot shto zboruva)

Sestrata: imam dva pati poveke braka otkolku sestri:
X=2(Y-1)
X-1=Y
X=Y+1
X=2(Y-1)
Y+1=2Y-2
Y-2Y=-2-1


-Y=-3 /(-1) => Y=3

X=y+1 => X=3+1 X=4...

I jas sega malku filozofirav...


______________________________________________
Muslim by nature ... Proud by choice

6 Re: Kolku znaeme Matematika??? on Нед 20 Фед 2011, 5:57 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Dobro vi Odi Filozofiava Bravo Aplaus


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

7 Re: Kolku znaeme Matematika??? on Нед 20 Фед 2011, 6:48 pm

ila

avatar
Сестра
Сестра
Epa kako shto gledash i sam ni odi filozofijata, i zoshto ova ne e bash filozofija


______________________________________________
Muslim by nature ... Proud by choice

8 Re: Kolku znaeme Matematika??? on Чет 24 Фед 2011, 3:57 pm

Muslima4Islam

avatar
Модераторка
Модераторка


po interesno ke beshe i nie neshto da kazhevme abu.......i pak dobro prashanje sestro. mashaAllah.
______________________________________________
Najgolema Sekiracija vo Denot treba da ni bide Ibadetot!!!

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот