Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
Краток мудрост, од хасан ел-басри (рахимуАллах)

Познато е од Хасан ел-басри, рахимуАллах, дека не бил материално богат човек, но бил многу богат во неговото срце, со верување во Аллах субаханаху ве теала.

Во еден период, во кој што му било нему и на неговиот службеник многу тешко, дошол некој на врата. Службеникот ја отворил неа и пошол по тоа кај хасан ел-басри и му рекол: „Ја шеих, на вата има еден питач и бара садака, но ние немаме ништо да му дадеме.„ Хасан ел-басри му одговоил: „Како не, кога имаме уште десет јајца.? Оди да му ги дадеш за садака, а Аллах ке ни поможе во нашата ситуација.„ Службеникот пошол, ги зедол на јајцата и му ги дадол.

По некое време, ипак дошол еден човек на врата, и рекол: „Имам голема желба да му дадам на шеих хасан ел-басри садака, затоа донесов 90 јајца!„ Службеникот прерадван пошол кај хасан ел-басри и му рекол: „Ја шеих, види што добивме, Аллах не награди си повеќе јајца.„ Хасан ел-басри зарадван рекол: „Аллаху Акбар! Колку јајца ни донесоа?" Службеникот одговорил: „90, ја шеих!„

Хасан ел-басри на тоа се по думал и рекол: „Ја ахи, тука неје нешто вред! Аллах субаханаху ве теала вика, дека кога ке дадеме за садака, ке не награди со десет пати повеќе од тоа што го дадовме! Кажими искрено, колку јајца му даде на питачот!„ Слуќбеникот одговорил: „Ја шеих, на вистина се плашев од гладост, затоа оставив едно јајце за нас и му дадов на питачот само девет јајца.„

Хасан ел-басри му рекол: „Е сега е состојбата јасна - да си му ги дадел сите десет јајца, како што ти реков, Аллах ке ни вратеше 100 јајца. А ти му даде само девет, затоа добивме 90„!


------

Не значи, дека хасан ел-басри бил не задоволен со подарокот Аллахов, но овој текст е доказ за тоа, дека во секој случај, без разлика дали е многу тежок или слично, ние треба секогаш да веруваме во Аллах и да знаеме, дека зо чисто верување Тој ситуацијата ке ни ја олесни.

--- Изкажано од шеих насер ел-исса во дерс на 13.02.2011.


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот