Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
Шејх АбдурРахман ибн Хасан рахимехуллах.

Кажува Шејх АбдурРахман ибн Хасан рахимехуллах: Ако “техлил“ (Изговорување на Ла Иллахе Иллаллах) се појави од страна на мушриците во текот на неговата истрајност во ширк, тогаш Ла Иллахе Иллаллах нема да биде прифатено. Затоа што неговото постоење (значи шехадетот) исчезнува во истиот момент!

Шехадетот ќе му биде од корист и валидност во моментот кога тој ќе биде изговорен и прифатено неговото значење, придржувајќи се врз она што се наредува со него, како што кажува Возвишениот:

“... ќе можат само оние кои Вистината ја признаваат, и оние кои Знаат.“ (Зухруф 86)

Ибн Џерир и други кажуваат: Оние ја знаат суштината од она што го посведочиле (ја познаваат суштината од шехадетот).
(Меџмуату ресаил вел месаил неџдијје 21/12 – 13)

Исто така рекол Шејх АбдурРахман ибн Хасан рахимехуллах:

Исламот од ниту една личност нема да биде валиден, освен ако би го знаел она на што укажува шехадетот: од негација на ширкот во ибадет и одрекнување од оние кои го прават, искажување непријателство спрема нив, со искрен ибадет единствено само на Аллах Кој нема ортак и љубов само во Негово тебареке ве те’ала име
(Меџмуату ресаил вел месаил 5/547)

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
БаракАллаху фикум ја икхва за постот!!

Го молам на Возвишениот Аллах да видаде повеќе Басирет(разбирање) во верава да и нас не подучите!!Аллахумме амин ја Рабб!!
Селамуналејкум ве рахметуллах!!
[/center][/b]

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
Ве алејкум селам ве рахметуллах ве берекатух.

Ве Фикум БаракАллах Акхи.

Аллахуме Амин на твоите дови. ИншАллах ја Акхи сите ние заедно да бидеме од оние од кои Аллах и Неговиот Посланик ќе бидат задоволни Амин.

Ideal


Активен член
Ме интересира кои се условите за да се биде полноважен еден Шехадет, а при тоа да не се направи Ширк???
Аллах џ.ш. да ве награди!!!

ibret

avatar
Активен член
Ideal напиша:Ме интересира кои се условите за да се биде полноважен еден Шехадет, а при тоа да не се направи Ширк???
Аллах џ.ш. да ве награди!!!
„Ла илахе иллаллах“ со цел да се сфати дека шехадетот не е само збор кој се изговара само со јазик, туку таа изјава мора да се потврди со следниве шартови. Имено, шехадетот како што ние го нарекуваме, потекнува од арапскиот збор: шехиде, јешхеду, шехадетен - што значи потврдување, па оттука и зборот „шахид“ што значи сведок, очевидец, а сведок се смета за оној кој е сигурен во она што го изјавува и верува во тоа како да го видел со сопствени очи. Па така и нашиот секојдневен шехадет треба да биде цврста и неколеблива изјава и потврда на нашето верување кое треба да биде убедливо како што сме убедливи во нештата кои ги гледаме со нашите очи, па се нарекуваме сведок на настанот.

Овие седум шартови на Ла илахе иллаллах, се поставени од избраната улема која врз основа на Кур’ан и Суннет ги собрала и вбројила:

1 - Илм - (знаење), значи сигурно знаење дека нема друг Бог кој заслужува да се обожува освен еден Аллах џ.ш.

2. Јекин - (цврсто убедување),
што значи верување во Аллах џ.ш. кое не остава место за сомнеж или колебање...

3. Кабул - (прифаќање, примање), што значи оној кој ќе се посведочи со шехадетот тогаш мора да ги прифати наредби кои доаѓаат од Господарот на световите.

4. Инкијад (потчинување, послушност) тоа значи да се биде покорен на се она што налага шехадетот....

5.Сидк (вистинољубивост) значи искрено да се изговараат со јазик, со срце да се верува во нивното значење и во дело да се спроведе нивната суштина........

6. Ихлас - (искреност) значи делата да бидат со исправен нијет без било какви примеси на ширк или слично..........

7. Мехаббе - (љубов) тоа значи љубов кон зборовите на шехадетот, љубов кон оние кои повикуваат кон шехадетот, обврските да се извршуваат со љубов кон Аллах џ.ш. и Неговиот пратеник са.в.с...........
A Aллах џ.ш. најдобро знае!!!


______________________________________________

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот