Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 9 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 9 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Власта ноќе тајно гради - дел од власта урива[You must be registered and logged in to see this link.]
11.02.2011 11:56


Тежок инцидент на полноќ на Скопско кале. Стотина
жители од околината на Калето синоќа уриваа делови од црквата музеј.
Биле испровоцирани што тајно и на полноќ власта сепак ја гради црквата
музеј иако кажа дека ќе биде стопирана.
Стотина работници од
битолска фирма во вечерните часови ја довршуваа металната конструкција и
го ѕидаа објектот. На сред работа, упаднаа во просторот на калето и
почнаа да уриваат и да фрлаат се што им се најде при рака. За
брзо време на Калето се појавија и неколку министри на ДУИ, меѓу кои и
Бујар Османи и заменикот министер за внатрешни работи Џеват Бучи. Чуварот на Калето ја повика полицијата, која не интервенираше. Бараа од градоначалникот на Чаир, Изет Меџити да се запре со уништувањето. Подоцна работниците од Битола заминаа со автобусот. Но продолжи оштетувањето на конструкцијата.Градоначалникот
на Чаир по инцидентот, кажа дека црква на Kалето не може да има. Според
него, ако власта инсистира на црква, тогаш треба да се гради и џамија,
но може и опцијата или универзален објект или ништо.
„Ние
уште еднаш покажуваме дека тука сме и вечерва и вчера и кога ќе треба
ќе бидеме тука, за да не дозволиме било каква дискриминација“, вели Изет
Меџити, градоначалник на ЧаирУправата за заштита на културното
наследство апелира до македонската јавност и до политичките партии да не
се обидуваат да ги политизираат проектите од ваков карактер. Во
денешното соопштение се вели дека управата, како координатор на
проектот, во јавна постапка има спроведено тендер за избор на фирма за
реализација на активностите, согласно законските процедури. Фирмата
согласно потпишаниот договор има законска обврска активностите да ги
реализира во предвидениот рок, во спротивно ќе плаќа пенали. Според предвидената динамика и потпишаниот договор, фирмата продолжи со реализација на своите активности велат од управата. Директорот
на Управата Паско Кузман кој е во Германија уверува-кога рекол
стопирање на изградбата значело само на одредено време.
„Не
реков јас дека прекинуваме, туку ги запираме работите на одредено
време, за да се смират тензиите. Ништо друго повеќе од тоа не сум рекол.
Ниту ги прекинувам, туку ги запирам привремено работите, додека се
смират тензиите. Тоа не е ниту договор. Пред тоа имавме ултимативно
барање за стопирање на работите“, вели Паско Кузман.Еве што рече Паско Кузман ден откако ДУИ излезе со ултиматумот-стоп за изградба на црквата..„Вчера
разговараме околу случувањата и одлучивме привремено да ја запреме
активноста, за да го спуштиме нивото на една покултурна фаза и малку да
размислиме и да се договориме. Да се смират возбудите и тензиите, да
разговраме поинаку“, рече Паско Кузман на 1.02.2011.Паско Кузман
дури и најави доколку треба државата ќе гради и атомска централа на
скопското кале. Сега не знае што понатаму. Вели ќе знае откако ќе се
врати во земјава.


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
,,,ell hamdulilah,,

se razbudia Muslimanite,,Masallah!!!!

Ako voopsto ,e celta za radi ISLAM,,ili sepak e nekoja druga skriena namera..

Allah dz.s hair Insallah!!


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Инцидент на Кале[You must be registered and logged in to see this link.]
13.02.2011 16:15
Тепачка на Кале за објектот на Паско Кузман. Судир на
две групи, од една страна комити од друга шверцери и жители од околината
на Калето. Полицијата не можеше да го спречи блискиот контакт на
поддржувачите и противниците на објектот на власта. Клоци, шамари и
камења летаа на сите страни.
Најпрвин дојдоа стотина поддржувачи на музејот црква. Не даваа изјави само го поставија македонското знаме на објектот.Сите
влезови на калето беа затворени освен главниот. Се појавија токму во
времето кога беше најавена прес конференција на неколку албански
невладини организации. Половина час по закажаниот тајминг се појавија
албанските невладини со придружба од неколку стотина граѓани.Полицијата
додека влегуваа на главниот влез од задниот влез отвори да ги извади
поддржувачите на објектот на Кузман. Ова беше забележано од групата што
ја организираа албанските невладини организации. Почнаа да трчаат кон
нив.За цело време полицијата не делуваше синхронизирано, не успеа
целосно да ги раздвои двете толпи. Уапси неколкумина. Таму беше и
заменикот министерот за внатрешни Џеват Бучи кој интервенираше.По
некое време двете групи беа разделени од полицијата. Но при
спроведувањето на комитите за да ја извадат од калето повторно беа
нападнати на улицата кај црквата Свети Спас.Во инцидентот
противниците на изградбата на објектот на власта фрлаа и со камења кон
новинарските екипи на Калето. Повредија едно дете.Подоцна
албанските невладини се качија на Калето. Вината за инцидентот ја
префрлија на другата група и на провокациите на власта и Паско Кузман.„Некој,
посебно владата си дозволува себеси курбан за меѓуетничките односи и
меѓуверските односи да отидат курбан за да се изгради овде еден куп
метали од 2011-та што догодина ќе се смета културно наследство. Не
нападнаа затоа што провоцираа нон стоп и затоа што одбиваа да се
повлечат од калето иако ние ги почекавме половина час, додека да завршат
со нивните ритуали овде на калето. Им дозволивме иако нашата најава
беше дека ние треба да сме тука во еден часот и полицијата беше
известена, а и медиумите беа известени“, изјави Артем Груби-Разбуди сеОбјектот музеј црква повторно се освојуваше. Токму
Кузман рече дека ќе запре со изградбата за да се стишале страстите. Но
изградбата продолжи тајно навечер, а тоа ги зовре страстите.

13.02.2011 14:02______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот