Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 9 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 9 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Египет е слободен - Мубарак поднесе оставка


„Претседателот Хосни Мубарак одлучи да ја напушти својата позиција како претседател на Египет и побара од врховниот совет на вооружените сили да управува со земјата“, изјави Омар Сулејман, потпретседател на Египет.


Египет во еуфорија. Мубарак на крајот мораше да попушти и да го прифати барањето на египетскиот народ да замине од власта по три децении авторитарно владеење.

По директното обраќање на заменикот на Мубарак, Омар Сулејман преку државната телевизија, милион граѓани на плоштадот Тархир во Каиро ја славеа победата на Египет.

Заменикот на Мубарак најави итен почеток на подготовките за идните слободни избори. Моќната армија која му се придружи на народот, вети враќање на животот во нормала и укинување на вонредната состојба штом тоа ќе биде можно.

Оставката на Мубарак е очекуван потег, иако синоќа сега веќе бившиот претседател се обиде да го одложи заминувањето од власта.

Денеска Мубарак и неговото семејство од Каиро заминаа во претседателската резиденција во Шарлм ел Шеик. Три недели траеја протестите против 82 годишниот Мубарак во кој животот го загубија повеќе стотици граѓани.

Мубарак на власт дојде во 1981 година, неговото 30 годишно владеење го запиша во историјата на Египет, како политичар кој најдолго владеел со земјата.


Превземено од: [You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
,,Elhamdulilahh,,

Konecno si zamina ,,,,

navistina se si ima svoj pocetok i kraj..............


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Елхамдулиллах!!Елхамдулиллах си отиде еден од најзлогласените Тагути на денешницава!Гледам на насловот на темава стои цитирам „Египет е слободен....“ навистина оние кои не биле таму или не се интересирале каква е состојбата таму или не знаеле некого од таму кој би им кажал како е таму немаат представаколку е тешко во тие таканаречени „Исламски земји со вакви владараи“ и навистина се ослободија луѓето од овој голем тиранин!А кој ќе дојде сега на власт таму е тоа веќе нешто друго.....Го молам на Возвишениот Аллах с.в.т.а. да ја поправи состојбата на тие изнапатени и измалтретирани муслимани во тие земји, амин!Господару наш, стори не од оние кои ќе дадат од све од себе да се промени состојбата на муслиманите, а не само да седиме и гледаме некој да ни ја промени состојбата,амин!Прочитав една изрека нема везе кој ја рекол ама многу ми се свиде:„Каравана иде а пси лају.....“ ( Караванот си проаѓа, а кучињата лајат...)Ова е мој коментар на ова: Нештата се меневаат околу нас дали ние ќе придонесиме или не тоа зависи од нас, дал да бидеме дел од караванот (иншаАллах) или ќе бидиме кучиња (халалете на изразот).... И на крајот сепак власта му припажа само Аллах!!!А кој ќе му го даде тоа право на некогу друг тешко ли се нему, тешко нему,тешко нему.......БаракАллаху фикум!!!

Talib-Ul-Haqq

avatar
Брат
Брат
Елхамдулиллах!

Навистина овие водаци се најголемата заблуда но и за нив има крај.

Следниот коментирам и веќе претпоставувам ист како и овој можеби малку подобар или малку полош а суштината е иста.
Се додека луѓето не се вратат на ИСЛАМ (Темелно) тогаш ситуацијата е иста.

А јас го молам на Аллах да ја промени оваа состојба и да бидеме од оние искрени и богобојазни.
Аллахуме Амин!


______________________________________________

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот