Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Haqq

avatar
Администратор
Администратор
Зашто неје дозволено за жени да имаат повеќе мажи?

Прашање:

Зашто неје дозволено за жени да имаат повеќе мажи, на пример 3 или 4, а за мажи е дозволено?

Одговор:

Секоја благодарнсот му припаџа на Аллах, Субаханаху ве Теала!

Во прва линија е тоа сврзано со верувањето во Аллах! Сите религии се согласуваат, дека жената нема дозвола повеќе мажи да има, освен нејзиниот маж во брак. Во тие религии се оние, који што се без сомнеж божји извори, како Исламот и почетните верзии на Евреите и Христијаните. Верувањето на Аллах бара послушање кон Неговите описи и закони, а Аллах е нај Мудар, Оној, што знае се! Тој знае, што е нај добро за човекот! Затоа можеме мудроста позади шериатскиот закон да го примиме, или пак не сме во стање тоа да го сватиме.

Во врска на дозволувањето за повеќе жени за мажите и нејзиното забранување за жени, имаат повеќе причини, кои што се за секој интелигентен човек очигледни. Аллах ги создаде на жените како „сад„, но мажите не се како ним.

Ако остане жената бремена (во врска на интимни однос со повече мажи), неможе таткото точно да се дознае (во денешницава со испитување на крвта, би можело). Во врска на потеклото и гранките би се измешал идентитетот, фамилиите би се срушиле и децата би биле изгубени. Жените би биле со толку деца обвинети, што не би биле во стање ним да ги одраснат и гледат. Могучно е исто така, жените поради тоа да се присилни да се штирилизираат, што донесува опасност за содржување на народот од овој свет.

Но исто е во денешницава медицински докажано, дека една од нај големите прилики за добивање на познатите болести, како СИДА итк., од Жени, кои што имаат интимни односи со повеќе мажи, и дека мешањето со повеќе сперми во матката донесува смртонсотни болести.

Затоа е Аллахова објава, жена, која после радствоство на бракот, или на која што е починал мажот, не смее да се омажи одма, него треба да чека. Тој период на чекање се вика „идда„, и е потребно, за сите траки од предходниот маж да се изчистат од во нејзиното тело – исто така игра и месечната менструација голема улога, за чистење на нејзиното тело.

Можда ке имаме сите корист од овие кратки објаснувања во врска за „повеќе мажи за жени„, и ке се отстранеме од по далги дискузии. Ако би било ова прашање во врска за студирање и испити на универзитет, можеме да препорачаме доста книги, који што се многу по детално со оваа тематика слагаат – односно оние книги, који што се специално за полигамија и нивната мудрост. А Аллах е извор на силата!

Шеих Сад ел-Хумаид( Прашање Број. 10009)

http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот