Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 7 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 7 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 lek protiv weswese? on Чет 10 Фед 2011, 1:58 pm

Medina


Нови член
Нови член


dali ima islamski lek protiv weswese? koj dobiva weswese? dali ima covekot, weswese poradi negoviot slab iman?

2 Re: lek protiv weswese? on Саб 12 Фед 2011, 2:18 pm

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
Ес селаму алејкум
Халали малку со закаснување.
Види везвесе или сомнеж е доста голем проблем во поглед на верување но сепак треба да се разгледа во кој поглед се има сомнеж.
Еве и хадис од посланик Мухаммед саллаху алејхи ве селлем.
Халалот е јасен, харамот е јасен, вардете се (чувајте се, одалечувајте се) од сомнителните работи.

Ако се работи за некои ситници тогаш најдобар лек е слушање Кур’ан, зикр спомнување на Аллах ова е најдобро за срцето. Но она опасното е ако се има везвесе во поглед на работите кои што се од основа на ислам човек тука нетреба и никако неможе да се сомнева значи да има везвесе затоа што овие работи сами по себе повлекуваат име ислам.
Го молам на Аллах да олесни состојба на сите искрени.Амин.

3 Re: lek protiv weswese? on Саб 12 Фед 2011, 3:55 pm

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Ве алејкумусселам ве рахметуллахи ве берекатеху!!
БаракАллаху фике акхи за објаснувањето, а нормално треба да се знае каде се има Шубха-везвеса(сомнеж) Ако се работи во Основа на верата тогаш треба што побргу да отклони тој сомнеж(било со учење или на некој дтуг начин важно да се острани сомнежот поради тоа што се работи за сопствениот опстанок во кругот на Исламот) а ако се работи за некои други рабити и тоа треба да се лечи на соодветен начин, како на пример ако во намаз доаѓаат некои шубхи или лоши мисли тогаш тоа треба да се знае дека е од Шејтанот ланетуллах и начинот е да се малку свртиш на десната страна со главата и да плукнис три пати и да се бара заштита и опрост од Аллах с.в.т.а. има и други примери како колку ракати се има клањато, колку кругови си во тавафот, дали се има абдест или не и т.н значи сходно со тоа треба да се научат сето тоа па да се може во одредени ситуации да се поправи.А што се тиче некои таканаречени везвеси како што се соуверија (црна мачка поминала пред тебе, петок тринаесетти и т.н. ) треба да се внимава да со тоа да муслиманот не го поношти Исламот.БаракАллху фикум!! Селамуналејкум!

4 Re: lek protiv weswese? on Саб 12 Фед 2011, 6:45 pm

ila

avatar
Сестра
Сестра
Selam alejkum!

Eve edno dua za weswese

E'udhu bil-lahi mineshejtanir-raxhim.Amentu bil-lahi ve resulihi.

Za znacenjeto, vi se izvinuvam ne mozham da go prevedam i Inshallah nekoj koj mozhe ke go napishe, bidejki smetam deka koga se pravi dua treba da se znae i znacenjeto..

Inace ako imate hisnul muslim, tamo ima dovi za razni pricini.


______________________________________________
Muslim by nature ... Proud by choice

5 Re: lek protiv weswese? on Нед 13 Фед 2011, 1:17 pm

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
ila напиша:Selam alejkum!

Eve edno dua za weswese

E'udhu bil-lahi mineshejtanir-raxhim.Amentu bil-lahi ve resulihi.

Za znacenjeto, vi se izvinuvam ne mozham da go prevedam i Inshallah nekoj koj mozhe ke go napishe, bidejki smetam deka koga se pravi dua treba da se znae i znacenjeto..

Inace ako imate hisnul muslim, tamo ima dovi za razni pricini.

ЏазакАллаг Хаиран Сестро: [You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

6 Re: lek protiv weswese? on Пон 14 Фед 2011, 8:23 pm

Medina


Нови член
Нови член


fala za vashiot trut. mozhebi ne objasnav bash dobro. poveke mislev na weswese vo samiot ibadet. ako ima osobata

- strav vo wc,
- se custvuva poveke kako barana
- neje sigorna dali ispravno napravi abdest
- mnogu prekini vo namazot

Allah da ve nagradi. amin
selam aleykum

7 Re: lek protiv weswese? on Вто 15 Фед 2011, 1:56 am

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Алејкум селам!!Е тоа се Шејтански дошепнувања (ланетуллах на него).Затоа има еден пост мислам каде што се нуди на форумот а тоа е брошурата „ХУСНИ МУСЛИМ“ Заштита на секој муслиман па ти препорачувам да погледнеш во неа и има посебни дови, како за заштита, исто така и што се учи пред влегување во тоалет,како и други работи. А што се однесува за абдестот и намазот тоа се секојднени работи кои се случуваат кај секого и тука треба да се вратиме на книгите од ФИКХ и да се научи што треба да се прави , затоа што има секој пат прописи околу тоа дали се има или не и како се поправа тоа и потоа иншаАллах нема да се има проблем. А Аллах субхане ве те ала најдобро знае!Селамуналејкум!!

8 Re: lek protiv weswese? on Вто 01 Мар 2011, 11:35 am

Muslima4Islam

avatar
Модераторка
Модераторка


pred nekoe Vreme kazhuvashe eden Sheikh stho pomaga protiv waswasa:

- Baranje Zasthtita kon Allah so Euzubillahi mines Shejtanir Radzhim...- Cesto pati!!

- Suraa polse sekoj Namaz: Suratul Nas, Falaq, Ihlas, i Ayet al Kursi posle Sabah i Jacija tri Pati a posle Pladno, Ikindija i Aksham ednash!

- Dovata koga vleguvash wo Wc- bismillah allhumma inni, audzhu bika minal chubti wal khabaith.

- koga ke izlezesh: ghufranank

- posle Sabah Namaz: 100 pati Dovata stho e vo hinsul muslim: la illaha ila lahu wahdahu......- isto taka posle Jacia Namaz istata Dova sto Pati

- da citash Kuran cesto pati na Den ili da slushas!
- Suratul Bakara sekoj Den!

ako e waswasa mngou jak, togash da slushash i Rukya so Slushalki


______________________________________________
Najgolema Sekiracija vo Denot treba da ni bide Ibadetot!!!

9 Re: lek protiv weswese? on Нед 06 Мар 2011, 1:02 am

Ram4e


Нови член
Нови член
Se izvininuvam so upagam vaka, so e to weswese?
I sto e toa sto treba po 100 pati da se kazi, i zosto tocno 100??

10 Re: lek protiv weswese? on Нед 06 Мар 2011, 1:34 am

Haqq

avatar
Администратор
Администратор
Ram4e напиша:Se izvininuvam so upagam vaka, so e to weswese?
I sto e toa sto treba po 100 pati da se kazi, i zosto tocno 100??

Слично како кај христијаните, кога имаат шептенје од џаволот, да мисли на лоши работи, да не може да се концентрира во неговите работи, како извршување на молитва итк.

100 пати? може слободно и 150 пати - важно е, да заземиш еден цил, кој што дневно ке го извршуваш, за тие лоши мисли да ти се одтргнат и да бараш заштита кон Господ од проклетиот затан.

http://www.ahlu-sunnah.org

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот