Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 10 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 10 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

hidzab

avatar
Модераторка
Модераторка
Запознај го Џехеннемот да би страхувал од него!

Слеп човек. Забрзано чекори. Се упати право спрема една провалија. Не ја виде и не знае за неа. Можеби некогаш слушнал дека е на крајот на патот и дека е длабока но тој не веруваше. Сеедно дали тој знаел за таа провалија или не. Дали веруваше или не таа беше пред него. Неговото незнаење неможи ништо да промени. Таа е тука.

Семоќниот, Сезнаниот, Онај кој само вистината ја зборува, Онај кој
жестоко казнува, Возвижениот Аллах им прети на Своите робови за таа длабока провалија. Им прети со Џехеннем. Дали ние знаеме или или не. Дали се плашиме или не. Џехеннемот е пред нас.

Аллах нас не не праша кога не створе првиот пат: Сакаме ли да бидеме створени? Како сакаме да биде нашиот изглед? Кој да бидат наши родители? Во која земја сакаме да се родиме? Во кое време? Ниту не праша било што од илјада други прашања поврзани со нас. Само рекол: Биди! Појаветесе! И, ете не нас на овој свет.

Нема да не праша ни повторпат. Од кога ќе умреме и кога ќе дојди Судниот ден Возвишениот Аллах ќе рече: Бидете! И, ете нас повторно. Овај пат на вечниот живот.

Аллах ги предупредува оние кои, додека беа на овој свет не водеа грижа за својот Господар, уживаа во неговите благодети а не се заблагодарија на тоа, голема казна. Ги чека Џехеннем! А што е тоа Џехеннем? Во каков бол, тегоба и тага се неговите становници! Да дознаеме! Да се освестиме и прогледаме!

Големината на Џехеннемот

Рекол Пратеникот : “Тој ден Џехеннемот ќе биде доближан, на него се седумдесет илјади узди, на секоја узда има седумдесет илјади мелеки кои ја тргаат.“ (Муслим)

Во тој смисол е значењето на ајетот во кој Возвишениот Аллах опишува Судниот ден и вели: “Тој ден Џехеннемот ќе биде донесен ..“ ( Ел-Феџер,23)

Во друг хадис Пратеникот вели: “ Навистина огромна карпа ќе биде фрлена од делот на Џехеннемот и потоа ќе пропадне седумдесет години, а нема да дојде до дното.“ (Тирмизи, сахих)

Рекол Возвишениот Аллах: “Тие како кули ќе фрлаат искри“.(Ел- Мурселат,32) Од пламенот на џехеннемскиот огон искрите големи како тврдина и кула ќе летаат на сите страни, па колкав е тој огон ако се искрите поголеми од кули и тврдини? Поради огромната големина на Џехеннемот ќе дојди ден кога ќе се наполни, бидејќи Возвишениот Аллах ветил а неговото ветување е вистинско, рекол: “И ќе се исполни зборот на Господарот твој: ќе се наполни, навистина Џехеннемот со џинови и луѓе - заедно.“(Худ,119)

Жестината на џехеннемскиот оган

Ресулуллах ја опишува жестината на џехеннемскиот оган со зборовите: “Овајваш оган е само еден од седумдесет П делови на џехеннемскиот пламен! Рекле: Аллахов Пратениче, и оваа наша жестина е доволна! Пратеникот с.а.в.с на тоа одговорил: Џехеннемскиот оган е за шеесет и девет пати по врел од овај, секој нејзин дел е појак како дујналачкиот оган!"(Бухари и Муслим)

Во друго предание

Пратеникот рекол: “Огнот се пожалил кај својот Господар, рекол:’ Господару, еден дел од мене го јадет други!’ Тогаш Аллах му дал на огнот две својства....“ Се пренесува од Јеизид Ибн Еби Малик Хемеданиа дека рекол: “Џехеннемот има седум огнови кои блистат, секој од нив гледа во другиот под него од страв да не го изеде.“


Гo молам тимот на форумот да ми халали на грешки во текстот ако има

hidzab

avatar
Модераторка
Модераторка

Храна на жителите на Џехеннемот

Рекол Возвишениот Аллах:“ Ќе биде во Нас навистина, доста, синџири заковани и оган, и јадење кое во грло застанува и маки неиздржливи.“ (Ел-Муземил,12-13) Ибну Аббас р.а. за храната во грлото која застанува рекол: Ќе се заглави во грлото па нема да може да се проголта ниту да се изваде.“(Тефсир Ибн Кесир) Рекол Возвишениот Аллах: “ И тогаш о вие заблудени, кој го негирате оживувањето, сигурно од дрвото зеккум ќе јадете, и со него стомаците ќе ги полните, па потоа на таа вода што врие ќе пијат, како камила која не ќе може жедта да ја угаснат, тоа на онај свет ќе им биде гостување нивно“.(Ел-Ваки’а, 51-56) Во друго суре е детално опишано дрвото зеккум која е храна за жителите на огнот:“ Тоа е дрво кое расти во во сред Џехеннемот, а плодот му е како на шејтанска глава.“(Ел- Саффат,63-64) Џехеннемлите ќе помешат во своите стомаци стравотна врела вода со страотен вкус на дрвото зеккум. Рекол Пратеникот с.а.в.с.: “ Кога би една капка од дрвото зеккум би капнала на овој свет ќе упропасти (со својата горчина) сета храна на жителите на оваа Земја. Како ли ќе им биде на оние кои зеккумот ќе им биде храна!?“(Тирмизи, сахих). Се пренесува од Пратеникот с.а.в.с. дека рекол: “ Жителите на Огнот ќе ги снајде голем глад така да не ќе можат да се снајдат на маките во кои се наоѓаат, барајќи помош само да им се помогне да го задоволат жестокиот глад. Ќе им се даде како помош дари’и кои не дебелеи и не го задоволува гладот. Потоа ќе побараат друга храна па ќе им се даде куп трња кои застануваат в грло. Тогаш ќе се сетат да, кога беа на дуњалокот, ако се задавеа тоа ќе го решеа со голтка вода, па ќе пиеа. Тогаш ќе им се даде пијалок-хамим, ќе им донесат на железни куки, кога тој пијалок ќе им се приближи до нивните лица од неговата жестина лицата ќе им се испечат, а кога ќе влезе во нивната утроба се ќе се скини во нивните стомаци...“(Тирмизи, даиф).


Пијалокот на Џехеннемлите

Рекол Возвишениот Аллах опишувајќи го пијалокот на жителите на Џехеннемот:“ Пред нив Џехеннемот ќе биде напоен со садид (одвратни капки) ќе се мачат да ги проголтат, но никако неќе можат да голтат и смрта од сите страни ќе им се приближува, а тие не ќе можат да умрат; нив ќе ги чека голема мака.“(Ибрахим,16-17) Ќе бидат напоени со одвратен густ капки на грд мирис така да не ќе можат да проголтат заради одвратност и одбојност. Рекол Возвишениот Аллах:“ Оние кои нема да веруваат ќе им бидат скроени костуми од оган, а врелата вода што врие ќе им биде на главата нивна ,од неа ќе се топат она што е во нивните стомаци и кожа, а со железо ќе бидат мачени ,кога ќе покушаат од тешката мака и болка да излезат ќе бидат вратени :- Пробајтеја маката во ужасниот оган!“(Ел- Хаџџ,19-22). Во друго суре рекол Возвишениот Аллах : “ И кажи: Вистината доаѓа од Господарот ваш, а кој сака нека верува, а кој сака нека не верува! Ние на неверниците им спремавме оган чии чад ќе ги зафаќа од сите страни, а ако замолат за помош, помошта ќе им биде вратена со вжештено железо кое ќе им го испече лицето.Ужасен пијалок и грозно живеалиште“(Ел- Кехф,29). Ресулуллах с.а.в.с. рекол:“ Возвишениот Аллах се обврзал да за оние кои пијат алхохол ќе ги напои со гнасна течност. Прашале : Аллахов Пратенику, а каква е таа гнасна течност? Рекол : Потта на жителите на Џехеннемот и она што од нив се цеди.“(Муслим). Се пренесува од Абдуллах Ибн Омер р.а. да во една прилика се напил ладна вода, потоа силно заплакал.Го прашале зошто плаче, а тој одговорил : “ Се сетив на ајетот од Аллаховата книга: “ И помеѓу нив и она што ќе го сакаат ќе биде граница поставена.“(Себа;54) Сватив дека жителите на огнот нема ништо да посакаат како што ќе посакаат ладна вода, рекол Аллах : “ И жителите на огнот ќе ги повикуваат жителите на Џеннетот: Полејте не нас со вода или нешто од она што Аллах ви подарил! А тие ќе речат : Аллах тоа тие две работи на неверниците ни ги забрани.“(Ел-А’раф, 50)
(Страшен оган, Ибн Реџеб.стр.18)

Облеката на жителите на Огнот и нивната постела

Рекол Возвишениот Аллах:“ Тој ден ќе ги видите грешниците поврзани во заеднички синџири, кошулите од катран ќе им бидат а оган нивните лица ќе ги опваќа .“( Ибрахим, 49-50) Нивните тела ќе бидат премачкани со катран па ќе изгледат како кошулите.За нивната облека ќе биде избран таков катран заради неговата запаливост, грдиот мирис и страфотниот изглед. Во друг ајет е споменето дека облеката ќе им биде од оган. “Оние кои нема да веруваат ќе им бидат костумите од оган скроени, а вриената вода на главата нивна ќе врие.“(Ел- Хаџџ,19). Тој оган ќе биде пред телата нивни наместо облека која се крои према телото на човекот. Ибн Аббас р.а. рекол дека таа облека ќе биде од истопен бакар.(Тефсир Ибн Кесир). Нивната облека е исто така од оган. Рекол Пратеникот с.а.в.с. :“Од сите жители на огнот Ебу Талиб има најблага казна, на неговите нозе има обувки од кои мозокот му вари.“(Муслим). Рекол Возвишениот Аллах: “ Во Џехеннемот постела ќе им биде и покривач од оган, ете така ние силните ќе ги казниме.“( Ел-А’раф,41). Рекол : “ Над нив ќе биде талог од оган, а под нив талог од оган, со тоа Аллах ги застрашува робовите Свои. О робови Мои плашетесе од мене!“(Ел- Зумер, 16). Ибн Еби Дунја пренесува да е Вехб Ибн Мунебин рекол: “ Жителите на огнот, неговите прави жтели ќе бидат, оние се во оган тие никогаш нема да се смират, нема да заспијат ниту ќе умрат. Ќе одат на оган и на него ќе седат. Пијалок ќе им биде течноста која се цеди од нивните тела а храна ќе им биде зеккум. Постела и покривач им е огнот. Облека им е огон и катран, а лицата оган ќе ги покрива. Сите жители на Огнот ќе бидат оковани во синџири на кои краевите се во рацете на џехеннемските чувари кои ќе ги влечат напред и назад. Од нив ќе се цеди течност која ќе се собира во џехеннемската долина и тоа е нивниот пијалок.“ Потоа Вехаб заплака и онесвестен падна.

Големината и изгледот на џехеннемлијата

Рекол Аллаховиот Пратеник с.а.в.с. : “ Одалеченоста помеѓу два рамена на неверникот во Џехеннемот е три дена брзо јавање.“ ( Бухари и Муслим) А во друго предание се вели: “ Кучешкиот заб и очниот на неверникот во Џехеннем се како брдото Ухуд.“ (Муслим) Рекол : “ Дебелината на кожата на неверникот е четириесет и две подлактици, половината му е како брдото Ухуд, а местото на кое седи во Џехеннемот е одалечено како далечината помеѓу Мека и Медина.“(Тирмизи, сахих) Аллах ќе направи да им телата бидат толку големи како би им тешкотијата и маката им биде по болна. Рекол Возвишениот Аллах: “ Огнот ќе им ги пржи лицата и изгорени заби во нив ќе останат.“( Ел- Му’минум, 104) Се пренесува дека Пратеникот с.а.в.с. протолкувајќи го овај ајет рекол : “Ќе се пржат на огнот така да горната усна ќе се повлечи до половината од главата, а долната усна ќе се опушти и растегни така да ќе го допира папокот.“( Тирмизи, даиф)

hidzab

avatar
Модераторка
Модераторка
Видови на тешкотии во Џехеннемот

Рекол Хасан ел-Басри, рахимехуллахи, протокувајќи ги Аллаховите зборови:“Оние кои не веруваат во доказите Наши Ние сигурно во оган ќе го фрлиме, кога кожата ќе им се испечи, ќе ја замениме со друга кожа да ја осетат правата мака. Аллах е навистина силен и мудар.“(Ен-Ниса,56) Рекол: “Огнот ќе ги јади секој ден седумдесет илјади пати, кога ќе ги јади огнот ќе им биде речено: Повратете се! И тие ќе се повратат како што биле.“(Тефсир Ибн Кесир) Рекол Возвишениот Аллах: “ А не чини така ! Тој сигурно ќе биди фрлен во Џехеннем! А знаеш ли што е Џехеннем? Огнот Аллахов разгорен ќе допри до вашето срца.“( Ел- Хумезе,4-7) Од значењето на овај ајет“... која ќе до срцата ваши допри“ учените рекле: ,, Огнот ќе ги изеде све до срцата, а тие живи, па кога до срцата ќе дојдат ќе бидат повторно створени. Смрта ќе им доаѓа од сите страни али нема да умрат.“(Тефсир Ибн Кесир) Постојат и многу други видови на мачење во Џехеннемот како што се: - качување на највисокото место на Џехеннемот и паѓање од таму до дното на Џехеннемот, - влечење на лицата, - заковани во ланци и окови, - удирање со железо по половина, - пиење на отров, - болести, - жестоко студенило, - меѓу нив ќе има онакви кои ќе бидат фрлени во тесен простор така да ќе мислат дека никој ќе нема во Џехеннемот освен нив, - меѓу нив ќе бидат и оние чии смрдеа ќе ги вознемирува останатите џехеннемли, - жед, која ќе се угаси со врела течност и ужасен мирис, - глад која ќе топи со зеккум, и други видови на маки.

Душевната состојба на џехеннемлите

Мелеките ќе ги изобличи уште пред влегувањето во Огнот, како што Возвишениот Аллах рекол “ Готово да се од бес распаднат. Колку куп во неа ќе се врлат стражарите за нив ќе прашат: Зар никој не дојде да ве опомени? Да, доаѓаа да не опоменат - ќе одговорат, а ние не верувавме и негиравме и зборувавме: Аллах не објавил ништо, вие сте во голема заблуда!“(Ел- Мулк, 8-9) Едни со други ќе се проколнуваат. Кажува Возвишениот Аллах : “И кога некој народ ќе влезе, проколнувајќи за онај кој се во неверување упатил.“(Ел-А’араф, 38) Едни од други ќе одречуваат: “ Кога ќе главатарите, за кои другите ги следеа, своите следбеници ќе извикаат : Да ние само да се вратиме па да се и ние од нив одкажеме како тие од нас што се одкажаја...“( Ел- Бекара, 166-167) Маките ќе им ги зголемиме со тоа што ќе сватат дека оние кои се на дујналокот заради нивната вера го исмејуваја Аллаховото задоволство постигнале и Неговата лутина се сочувале. Кажал Возвишениот : “ И ќе зборуваат : Зошто не ги гледаме луѓето кои во зли ги вбројувавме и кои ги исмејуваме? Да не ни се изгубија од видот?“(Сад, 62-63) Ќе посакуваат и ќе бараат да се вратат на овој свет како би правеле добри дела: Ќе речат : “ Господару наш спаси не, ќе правиме добри дела, други дела од оние кои сме правеле!“ ( Фатар, 37) А Аллах ќе им одговори : “ А зар вас не ве оставевме да живеете доволно долго да би онај кои би требало да размисли, а ви беше дојден и онај кои опоменува? Затоа пробајте маки, за неверниците нема помош!“ ( Фатир, 37) Ќе посакува смрт. Ќе го повикува Малика чуварот на Џехеннемот: “ Тие ќе викаат : О Малик! Нека Господарот твој направи да умреме! А Тој ќе рече : Вие тука вечно ќе останете!“ ( Ез- Зухруф, 77) Рекол Зејд Ибн Еслеме протолкувајќи го ајетот : “ Да се жалиме или трпиме, свеедно ни е, спас ќе ни нема.“( Ибрахим, 21) ,, Ќе трпат стотици години, ќе жалат стотици години, а потоа ќе речат : “Жалетесе ми се или трпите, сведно ни е, спас нема да има.“ Ќе повикаат: “ Господару наш, ќе рече, нашите страсти беа појаки од нас, па постанавме народ залутан. Господару наш, спасине од неа, ако повторно зло правиме, сами насебе неправда ќе направиме.“(Ел- Му’минун, 106- 107) А Аллах ќе им одговори: “ Останите во неа презрени и ништо не Ми зборувајте! Ќе рече Тој.“( Ел- Минум,108) После тоа никогаш нема да прозбори и тогаш и така се повеќе ќе им се зголеми маката. Затоа од нив ќе се слушне само тишина и липање. Во прилог на тоа, маката на неверникот во Огнот е вечна. Рекол Возвишениот Аллах: “ А неверниците во мака џехеннемска вечно ќе останат. Маката нема да им се ублажи и никаква нада и спас нема да имаат.“(Ез-Зухруф,74-75) Пратеникот с.а.в.с. рекол : “ На Судниот ден смрта ќе се донеси во форма на бел овен кои по себе има црнила, потоа ќе се заколи на простор помеѓу Џеннетот и Џехеннемот и ќе се рече: О жители на Џеннетот, вечност без смрт! О жители на Огнот, вечност без смрт!( Бухари)

Ова е само краток опис на Џехеннемот во приказ на поедини детали на џехеннемските маки, а сета тага и мака џехеннемлијата пенкалото не може да го опише. Поради болната мака во која ќе бидат најтешко ќе им биде тоа што не станале жители на Џеннетот, што не ќе можат да го видат својот Господар и што не го постигнале Неговото задоволство. На сето тоа, добро знат да сето тоа го продале за незнаења и безвредна цена. Сето тоа го продале само за бедни страсти за време на краткиот престој на дујњалокот. Рекол Возвишениот: “ Праведните сугурно во Џеннет, а грешните сигурно во Џехеннем!“( Ел- Инфтар, 13-14) Секој човек треба да се запраша на кој собир му припаѓа : праведните, Аллах покорните или грешните кои за ахиретот не водат сметка! Кога неверниците не би завршиле в Џехеннем и кога никаква мака (страдање) не би имале доволно е пропаста во тоа да себеси си дозволите џеннетските уживања и задоволството на Створителот Возвишениот. А што е Џеннет и какво е тоа живеалиште?

ГО МОЛАМ ВОЗВИШЕНИОТ АЛЛАХ ДА НЕ СОЧУВА ОД ЏЕХЕННЕМСКАТА КАЗНА И ДА НЕ ВОВЕДЕ ВО ЏЕННЕТ!
АМИН!

hidzab

avatar
Модераторка
Модераторка
[quote="hidzab"]Видови на тешкотии во Џехеннемот

Рекол Хасан ел-Басри, рахимехуллахи, протокувајќи ги Аллаховите зборови:“Оние кои не веруваат во доказите Наши Ние сигурно во оган ќе го фрлиме, кога кожата ќе им се испечи, ќе ја замениме со друга кожа да ја осетат правата мака. Аллах е навистина силен и мудар.“(Ен-Ниса,56) Рекол: “Огнот ќе ги јади секој ден седумдесет илјади пати, кога ќе ги јади огнот ќе им биде речено: Повратете се! И тие ќе се повратат како што биле.“(Тефсир Ибн Кесир) Рекол Возвишениот Аллах: “ А не чини така ! Тој сигурно ќе биди фрлен во Џехеннем! А знаеш ли што е Џехеннем? Огнот Аллахов разгорен ќе допри до вашето срца.“( Ел- Хумезе,4-7) Од значењето на овај ајет“... која ќе до срцата ваши допри“ учените рекле: ,, Огнот ќе ги изеде све до срцата, а тие живи, па кога до срцата ќе дојдат ќе бидат повторно створени. Смрта ќе им доаѓа од сите страни али нема да умрат.“(Тефсир Ибн Кесир) Постојат и многу други видови на мачење во Џехеннемот како што се: - качување на највисокото место на Џехеннемот и паѓање од таму до дното на Џехеннемот, - влечење на лицата, - заковани во ланци и окови, - удирање со железо по половина, - пиење на отров, - болести, - жестоко студенило, - меѓу нив ќе има онакви кои ќе бидат фрлени во тесен простор така да ќе мислат дека никој ќе нема во Џехеннемот освен нив, - меѓу нив ќе бидат и оние чии смрдеа ќе ги вознемирува останатите џехеннемли, - жед, која ќе се угаси со врела течност и ужасен мирис, - глад која ќе топи со зеккум, и други видови на маки.

Душевната состојба на џехеннемлите

Мелеките ќе ги изобличи уште пред влегувањето во Огнот, како што Возвишениот Аллах рекол “ Готово да се од бес распаднат. Колку куп во неа ќе се врлат стражарите за нив ќе прашат: Зар никој не дојде да ве опомени? Да, доаѓаа да не опоменат - ќе одговорат, а ние не верувавме и негиравме и зборувавме: Аллах не објавил ништо, вие сте во голема заблуда!“(Ел- Мулк, 8-9) Едни со други ќе се проколнуваат. Кажува Возвишениот Аллах : “И кога некој народ ќе влезе, проколнувајќи за онај кој се во неверување упатил.“(Ел-А’араф, 38) Едни од други ќе одречуваат: “ Кога ќе главатарите, за кои другите ги следеа, своите следбеници ќе извикаат : Да ние само да се вратиме па да се и ние од нив одкажеме како тие од нас што се одкажаја...“( Ел- Бекара, 166-167) Маките ќе им ги зголемиме со тоа што ќе сватат дека оние кои се на дујналокот заради нивната вера го исмејуваја Аллаховото задоволство постигнале и Неговата лутина се сочувале. Кажал Возвишениот : “ И ќе зборуваат : Зошто не ги гледаме луѓето кои во зли ги вбројувавме и кои ги исмејуваме? Да не ни се изгубија од видот?“(Сад, 62-63) Ќе посакуваат и ќе бараат да се вратат на овој свет како би правеле добри дела: Ќе речат : “ Господару наш спаси не, ќе правиме добри дела, други дела од оние кои сме правеле!“ ( Фатар, 37) А Аллах ќе им одговори : “ А зар вас не ве оставевме да живеете доволно долго да би онај кои би требало да размисли, а ви беше дојден и онај кои опоменува? Затоа пробајте маки, за неверниците нема помош!“ ( Фатир, 37) Ќе посакува смрт. Ќе го повикува Малика чуварот на Џехеннемот: “ Тие ќе викаат : О Малик! Нека Господарот твој направи да умреме! А Тој ќе рече : Вие тука вечно ќе останете!“ ( Ез- Зухруф, 77) Рекол Зејд Ибн Еслеме протолкувајќи го ајетот : “ Да се жалиме или трпиме, свеедно ни е, спас ќе ни нема.“( Ибрахим, 21) ,, Ќе трпат стотици години, ќе жалат стотици години, а потоа ќе речат : “Жалетесе ми се или трпите, сведно ни е, спас нема да има.“ Ќе повикаат: “ Господару наш, ќе рече, нашите страсти беа појаки од нас, па постанавме народ залутан. Господару наш, спасине од неа, ако повторно зло правиме, сами насебе неправда ќе направиме.“(Ел- Му’минун, 106- 107) А Аллах ќе им одговори: “ Останите во неа презрени и ништо не Ми зборувајте! Ќе рече Тој.“( Ел- Минум,108) После тоа никогаш нема да прозбори и тогаш и така се повеќе ќе им се зголеми маката. Затоа од нив ќе се слушне само тишина и липање. Во прилог на тоа, маката на неверникот во Огнот е вечна. Рекол Возвишениот Аллах: “ А неверниците во мака џехеннемска вечно ќе останат. Маката нема да им се ублажи и никаква нада и спас нема да имаат.“(Ез-Зухруф,74-75) Пратеникот с.а.в.с. рекол : “ На Судниот ден смрта ќе се донеси во форма на бел овен кои по себе има црнила, потоа ќе се заколи на простор помеѓу Џеннетот и Џехеннемот и ќе се рече: О жители на Џеннетот, вечност без смрт! О жители на Огнот, вечност без смрт!( Бухари)

Ова е само краток опис на Џехеннемот во приказ на поедини детали на џехеннемските маки, а сета тага и мака џехеннемлијата пенкалото не може да го опише. Поради болната мака во која ќе бидат најтешко ќе им биде тоа што не станале жители на Џеннетот, што не ќе можат да го видат својот Господар и што не го постигнале Неговото задоволство. На сето тоа, добро знат да сето тоа го продале за незнаења и безвредна цена. Сето тоа го продале само за бедни страсти за време на краткиот престој на дујњалокот. Рекол Возвишениот: “ Праведните сугурно во Џеннет, а грешните сигурно во Џехеннем!“( Ел- Инфтар, 13-14) Секој човек треба да се запраша на кој собир му припаѓа : праведните, Аллах покорните или грешните кои за ахиретот не водат сметка! Кога неверниците не би завршиле в Џехеннем и кога никаква мака (страдање) не би имале доволно е пропаста во тоа да себеси си дозволите џеннетските уживања и задоволството на Створителот Возвишениот. А што е Џеннет и какво е тоа живеалиште?

ГО МОЛАМ ВОЗВИШЕНИОТ АЛЛАХ ДА НЕ СОЧУВА ОД ЏЕХЕННЕМСКАТА КАЗНА И ДА НЕ ВОВЕДЕ ВО ЏЕННЕТ!
НАПИШАЛ: МР. ХАКИЈА КАНУРИЧ - преземено минбер.ба

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот