Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
Ес селаму алејкум ве рахметуллах ве берекетух.

Тагутот е Неверник!!!

Нарекувајќи ги тагутите муслимани низ познавање на нивната состојба, преставува основа за рушење скоро на сите описи од рукнот негација, а тие описи се услов за исправност на иманот (Верување) во Аллах и описите кои резултираат од него (Иманот во Аллах) во рукн потврда. Оној кој на тагутот ќе му признае, ќе му посведочи ислам и тевхид, а тоа е доволно, затоа што со тоа тој потврдил дека тој за него преставува обожаван ма’буд тагут, и истиот ќе го љуби и сака во “име на исламот“, ќе пријателува со него во “име на исламот“ па дури и ќе го помогнува против муслимани мувехиди, поготово ако тој тагут е владар, а муслиманите “Текфировци и Хариџии“, како што тоа денес го прави “Поштованата Улема“ тагути, кои најверојатно имаат толкаво знаење сеуште да не знаат што е тоа куфр во тагут и кои се тагутите, и не го гледаат тоа што го прават нивните “Кралства или Демократски Држави“!!! Аллах да ни сочува од причините кои доведуваат до Неговото проклетство и лутина.
А ние сме екстремисти, хариџии, вехабии и нео – хариџии, а нивната улема “Научници“ кои веруваат во тагутот и ја пролеваат крвта од “Муџахидите“ преставуваат богобојазни ехлис – суннет вел џемаат. Почитувани која контрадикторност, замислете кажуваат следбениците на оваа “Улема“ дека тие успеале да состават љубов спрема нив и нивните непријатели од редовите на “Муџахидите“. И покрај тоа што вакво спојување на две спротивности не е возможно - освен кај мунафиците, затоа што во ислам не е возможно човек да биде верски пријател, со двајца непријатели на верската основа во оваа мес’ела.

Исто така, куфр во тагут значи нешто повеќе, од самото напуштање на голем ширк и обожавање само на Аллах. Во таа насока во многубројните ајети од Кур’анот се согледува токму ОДРЕКНУВАЊЕ ОД ГОЛЕМ ШИРК КОЈ ПРЕСТАВУВА ВРСКА ПОМЕЃУ ТАГУТИТЕ И МУШРИЦИТЕ.
Затоа Ибн Кесир рахмехуллах кај коментарот од Омер радијјаллаху анху кај зборовите околу тагутот во кои Омер кажува дека тагут е шејтан, а ние ги знаеме изјавите од улемата во врска со тагутот и тоа дека тагути има многу и дека има пет од нив кои се главни.
Ги коментира Ибн Кесир рахимехуллах зборовите од Омер радијјаллаху анху:
“Значењето на неговите зборови во поглед на тоа дека, тагут е шејтан е многу значајно и силно, затоа што опфаќа СЕКАКВО ЗЛО на кое биле следбениците од џахилијетот од ибадет на идоли, техакум кај нив, и барање помош од нив.“
Па ибн Кесир рахимехуллах, одрекнувањето од сите можни врсти на ширк и куфр го заклучил од куфрот (неверство) во секоја личност и секоја единка, врста на тагути, а главна единка на тагут е Иблис, кој стои позади секој тагут и кој се манифестира во живо битие или предмет. Помеѓу видовите на голем ширк и јасен куфр кој ги наредува Иблис, ибн Кесир спомнал и техакум и ибадет на тагутите, од каде јасно гледаме дека денешните “Алими, Научници, Улема“ не прават разлика помеѓу техакум кај тагут и ибадет на тагутот во разни ритуали...

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот