Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 5 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 5 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Трговија on Нед 06 Фед 2011, 12:01 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор

Во Името На Аллах џ.ш, Милостивиот, Самилосен!


О верници, не трошете го едни со други имотот ваш
на недозволен начин. Торговијата, ако едни со други се договорите, не ви
е забранета.
(Ен-Ниса,29)

Кажи: Нема добро ка Аллах ни од веселбата ни од торговијата. Аллах меѓу снабдувачите е најдобриот Снабдувач! (Ел- Џума,11)Е , тешко на скратувачите! Оние , кои кога мерат
нешто од луѓето, полна мера земаат, и кога мерат на други или кога им
вагаат им прикратуваат.

(Ел-Мутаффифун1-3)


Аллах му се смилува на човекот кој е великодушен и кога продава и кога купува и кога враќа долг и кога го бара.

(Бухари,Тирмизи, Ибн Маџе)

Некој асхаб торговец, го замолил Пејгамберот

:
- Одреди ни ги цените, Аллахов Пејгамберу.
- Само Аллах е контролор на мерењето.

Тој е Оној кој стега и кој во изобилство дава .Јас сакам да Го стретнам, а да не поднесам на својот врат ни спрема никого неправда- одговорил Пејгамберот.


(Ибн Тејмије, Јусуф ел- Кардави)

Ако две групи ја кажуваат вистината и прават договор, нивната
купопродажба ќе биде благословена и беричетна, но ако тие нешто сокријат
или излажат , беричетот на нивната купопродажба ќе биде уништен.


(Бухари)

Најдобра заработувачка е онаа што човекот ќе ја стекне со работа со свои раце . А секоја (Дазволена) Торговија е беричетна.


(Ахмед,Требрани, Хаким,ибн Асакир)

Некој човек купил од некој друг човек неподвижен имот во кој нашол некој сад со златници.


Штом го нашол златото, веднаш му ги понудил на предходниот Сопственик
на неподвижниот имот, Велејчи му дека тој купил само неподвижен имот, а
не и злато


Продавачот го одбил златото велејчи, дека тој му го продал не само
Неподвижниот имот туку се во него што се наоѓа Конечно , му се обратеиле
за совет на некој тред човек , кој ги прашал дали имаат деца Еден рекол
Еден рекол дека има син, а другиот има робинка.


Човекот Судија рекол Венчајте ги, па остапите им го ова злато, тие со
нив нека се служат Двајцата се сложиле на ваквото решеније.


(Бухари, Муслим)Поминал Аллаховиот пејгамбер покрај еден човек кој продавал жито па
стапил во разговор со него, прашувајчи го како и што работи. Во
меѓувреме ја ставил раката во житото и осетил дека вонатре евлажно па го
прашал

:

- Што е ова - а продавачот му одговорил се намокрило Мухаммед а.с му рекол

:
- А зошто е ова не го стави на врв, народот нека види? Знај дека оној другитр што свесно ги лаже не е мој следбеник.

(Муслим, Ебу Давд, Тирмизи)Злато за злато , сребро за сребро, пченица за пченица, Јачмен за
Јачмен, Урми за Урми, сол за сол, едно за друго, исто за исто , од рака
во рака. А ако овие видови се разликуваат, продавајте, како ќе најдете
за сходно, пад услов тоа да е од рака во рака.


(Бухари,Муслим)

Најчиста е заработувачката на оние трговци кои кога заработуват(во
работата) не лажат, кога ќе ветат ќе го исполнат ветувањето, Кога
купуваат не наоѓаат мани на стоката, кога продаваат не ја фалат, кога
должат плаќаат на време, а кога нив им долгуваат не ги доведуваат
должностите во тешка положба барајчи наплата Кој спекулира грешник е.
(Муслим)Торговците на идниот свет ќе бидат оживеани како неверници, освен
оние кои се плашат од Аллах џ.ш правеле добри дела и давале зекат.


(Ебу-Давуд)

Навистина торговците се неверници Рекора

:
- Аллахов Пејгамберу, зарем Аллах џ.ш не ја дозволил дорговијата?
Мухаммед а.с одговорил
:
- Да, ја дозволил, но оние многу се колнат и грешат, многу зборуваат и лажат.
(Ахмед)

На граѓанинот не му е дозволено да ја продава стоката од некој селанец(Производител) (Бухари, Муслим)Верникот на верникот му е брат и не му е дозволено

:
- Да му се наметнува во купопродажбат , и
- Да ја побара жената кој ја побарал неговиот брат по вера се додека овој не се откаже од неа. (Ахмед, Муслим)

Има три вида на луѓе кои Аллах нема ни да ги погледа на Судниот Ден ,
нити ќе ги очисти од гревови. Нив ќе им припадне казна болна

:

- Оној кој покрај патот има вода, па му ја забранува на патникот- намерник- Оној кој ќе му се заколне на владетелот на верност, само поради
добивките на овој свет, па тоа владетелот ако му го подари, задоволен е
,а ако пак, тоа му го скрати, лут е на него

:

- Оној кој ја продава својат стока па икиндија - намаз, и се колни

:
Се колнам во Единсвениот Аллах, мене другите повече ми даваат , па муштеријат ќе му поверува а во друго пренесување стои
:

па му поверува и ја купи од него, а нему за неа не му давале толку Потоа Аллаховиот Пејгамбер ги прочита Аллаховите зборови:


Оние кои обврскат своја спрема Аллаха и заклетвите свои ги заменува со
нешто што малку вреди- на оној свет никакви добри нама да имаат, Аллах
нема ни да зборува, нити ќе ги очисти- нив болна казна ги чека.
(Бухари, Муслим,Ебу Давуд, Тирмизи, Несаи)


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот