Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 11 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 11 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 постапување кон мајката on Саб 05 Фед 2011, 12:50 am

ramadan


Нови член
Нови член
eselamualejkum me interesira kako da postapam so edna stvar majkami e ziva a ima i sna i zaradi snaata nesaka da ne vidi i mene i sestrami i koga i da se sretneme vezdeni ni odgovorvit deka ne ne sakat i da ne odime vo sopstvenata kuca nesaka voopsto da ne vidi i ne ne barat ako moze da mi odgovorite eselamualejkum ve rahmetulah allah da ve nagradi

2 Re: постапување кон мајката on Саб 05 Фед 2011, 3:15 am

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
ramadan напиша:eselamualejkum me interesira kako da postapam so edna stvar majkami e ziva a ima i sna i zaradi snaata nesaka da ne vidi i mene i sestrami i koga i da se sretneme vezdeni ni odgovorvit deka ne ne sakat i da ne odime vo sopstvenata kuca nesaka voopsto da ne vidi i ne ne barat ako moze da mi odgovorite eselamualejkum ve rahmetulah allah da ve nagradiНавистина си во стриктна ситуација, но без разлика, мораш иншАллах да најдеш разлог за тој проблем, оти мајката е навистина нај важната особа во животот на муслиманот (муслиманка)!

Во денешниов век, степенот на мајката, е нажалост, заборавен. Имаат скоро сите заборавено, дека навистина, без љубовта кон мајката, сме во голема заблуда. Тоа значи, дека нашите дела на вистина имаат мал, за да не се рече, никаков вредност пред Аллах, ако немаме почит кон нашите родители, особено, кон нашите мајки!

Овој опасен сигнал се однесува нај прво кон мене, па после на други!

Во еден прекрасен сахих хадис, забележан во бухари се вели:

Ебу хурејра (радихуАллаху Анх) пренесува: „Еден човек дојде кај пратеникот Аллахов и го праша: „О Аллахов пратеник, кој има нај големо право за мое нај добро пријателство (однесување)?„ Пејхамеберот одговори: „Мајкати!„ Човекот го праша: „А други?„ Пејхамеберот одговори: „Мајкати!„ Човекот го праша: „А други?„ Пејхамеберот одговори: „Мајкати!„ Човекот го праша даље: „А други?„ Пејхамеберот одговори: „Таткоти!

Во оваа прилика да бидиме реалистични и да забележиме, дека нашите родители навистина по некогаш имаат, како што викаме, чудни „табиети„, но дали треба тоа да го земиме како прилика, нивното право, кое што им је дадено од Аллах субаханаху ве Теала, да го негираме, поради тоа, што правеле грешки?

Одговорот ипак ни го дава ресулАллах , со еден прекрасен пример:

Асма бинт аби бакир, (радихуАллаху Анхум) пренесува: „Мајками ме посети, кога беше во време на пејхамберот уште поклоничка на икони (не верничка). Јас потоа појдов кај пејхамберот да побарам савет од него , и го прашав: „Мајками дојде со добра намера каде мене. Дали да се приближам кон неа и да го одржувам средството меџу нас?„ Тој ми одговори: „Да! Одржиго односот кон мајкати!„

(Сахих од ел-бухари број 2620)

Во предходното пренесување можеме голема поука да земиме за тоа, дека, било какви грешки нашите родители прават, не смееме ние да ги негираме, или односите кон нив да ги киниме. Кога зборуваме за грешки мора да се забележи, дека нема по голема грешка од таа, како што добивме пример, ако некој не верува во Аллах субаханаху ве Теала! Но мора да сватиме, дека ипак односот кон родителите, мора да го штитиме!

Брате „ramadan„! Обидисе иншАллах мене, кој што сум мисикиин (нај низок од Аллаховите створени луеџе), да ме послушаш со една скормна насиха (исламски предлог):

1. Оди кај мајкати.

2. Ако сака да ја напуштиш куќата, одговорие, дека нема да ја напуштиш, дур не го решите проблемот.

3. Прашаја, што ти пожелува тебе, ако умриш?

4. Дали е нејзе јасно, дека без нејзиниот „халал„ твоите дела на овој век, може да немаат никаква вредност на судниот ден?

5. Дали ти пожелува да одиш во рајот или во пеколот?

6. Потврдие, дека таја има специален Ранг во твојот живот и дека сите прават грешки, и дека ти си исто еден од нив, што прави грешки (иако не си направил грешка во оваа ситуација).

7. Потврдие, дека таја нема обврска со снавата да биде во добар однос (но подобро би било ако е).

8. Исто така треба да е потврдиш, дека односот нејзин кон тебе е многу важен за тебе, за неа и за цела фамилија - таја е таја, која што те носела под нејзиното срце!

9. Изкажија твојата емоционална состојба, во која си опкружен со нај могуќната искреност кон неа (мајкати).

10. Обично кажано: „Пондижисе на нај низок степен кон неа!„

Те молам, немој да забораваш, иако има грешено мајкати, а снаата е во право, не смееш да бидеш пристасен кон снаата, затоа што е „мајкати„ во главна улога за тебе.

Ако е мајкати во грешка, со тие караници, који што постојат во фамилијата, немој да грешиш и да се однесуваш строг, немил и со лош однос кон неа. Обидисе секогаш да имаш прекрасно однесување, во секој случај, кон твојата ценета мајка!

А едно, што неје заменливо со ништо е, да му се молиш на Аллах субаханаху ве Теала, да ти го олесни муабетот и да е го стопле срцето на мајкати во тој случај!

Не заборавајте - довите се нај јако оружје за муслиманите, не заменливи со ништо!

Аллах субаханаху ве Теала да те уцврсти и твоите грижи да ти ги одземи, со добар однос и радостен крај! Амин!


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

nevza


Нови член
Нови член
еселамуалејкум ме интересира како да постапам со родена мајка која не сака да не види и со многу големи навреди ни се обраца а ја сум мајка на 3 деца и 2 деца гледам од золва која на 32 се стори за рахмет нема кој да ги гледа имет татко кој е ментално заболен наместо да ми даде до знаене дека некој треба да води рацун и за тие деца а мајками ги на рекува копилина заедно со снаами се здрузени сто несака ни да сумит за мене и за усте една моја сестра такви навреди ни дават сто немозис на најголемиот непријател да му го посакас ако мозе да ми дадете некој савет аллах да ве награди

4 Re: постапување кон мајката on Пон 07 Фед 2011, 6:14 pm

Ideal


Активен член
Во зависност од тоа дали повеќе го сакаш Дуњалукот или Аллаховото задоволство и ахиретот.Ако го сакаш повеќе Ахиретот тогаш види го ова: Аллах џ.ш. строго ни наредува да ги почитуваме родителите
На повече места во Кур`анот Аллах џ.ш ни наредува да ги почитуваме своите родители и да им правиме добро како да им се одолжиме малку за големата гриша и внимателност што тие ја имале кон нас.
-“Твојот Господар и Створител ви нареди:Само Него да го обожавате ана родителите добро да им правите.
Ако еден илидвајцата од нивкај тебе ја доживееат својата старост,немој да им речиш УФ! Ниту остро да ги одбиваш туку зборувај им убави иблаги зборови.“
НЕ И СИ СЕ ОДДОЛЖИЛ

Дошол некој човек кај Мухаммед а.с да ја тужи својата мајка поради нејзиното лошо однесување спрема него. Мухаммед а.с луто му рекол: Не беше лоша кога те носеше во стомак девет месеци! Човекот: Но таа има лош карактер. Мухаммед а.с пак му возвратил: Не беше лоша кога те доеше две години! Не беше лоша кога преку ноќ не спиеше и преку ден не одмараше грижејќи се за твоите детски потреби. Човекот на тоа рекол: Јас и сум се оддолжил!

Мухаммед а.с. го прашал: Со што и си се оддолжил?
Човекот: Обавив Хаџ со неа носејќи ја на мојот грб. Мухаммед а.с. му одговори: “Не и си се оддолжил!!”

(Единствено само во еден случај човекот може да им се оддолжи на своите родители, и тоа во случај ако бидат заробени, па тој ги откупи и ослободи од ропство. Ова констатација ја потврдува веродостојниот хадис кој го пренесува Имам Бухари.
Исламот и дава предност на мајката пред таткото поради две причини: Прва:- Затоа што мајката повеќе вложила труд при неговото доаѓање на овој свет, истовремено таа го носела девет месеци во себе; потоа таа го доела; таа го чистила и постојано била со него. Ова го потврдува и Аллах џ.ш. во Кур’ан каде вели: “ И на човекот Ние му порачавме да се однесува добро кон родителите свои. Мајката го носеше од мака до мака, и го доеше две години..( Лукман : 14).

Втора:- Мајката со нејзината нежност, лубезност и љубов повеќе е милостива и толерантна спрема детето и тие морални одлики се пренесуваат непосредно преку неа. За разлика од таткото кој повеќе е одсутен од куќата и обично држи своја сериозност и машкост во себе.

5 Re: постапување кон мајката on Пон 07 Фед 2011, 6:43 pm

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
nevza напиша:еселамуалејкум ме интересира како да постапам со родена мајка која не сака да не види и со многу големи навреди ни се обраца а ја сум мајка на 3 деца и 2 деца гледам од золва која на 32 се стори за рахмет нема кој да ги гледа имет татко кој е ментално заболен наместо да ми даде до знаене дека некој треба да води рацун и за тие деца а мајками ги на рекува копилина заедно со снаами се здрузени сто несака ни да сумит за мене и за усте една моја сестра такви навреди ни дават сто немозис на најголемиот непријател да му го посакас ако мозе да ми дадете некој савет аллах да ве награди

...хммм...ова прашање ми личи како ова: [You must be registered and logged in to see this link.]

БаракАллаху Феек на "ideal" за одговорот.

Аллах да ви ја олесни ситуацијата! Амин!


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

6 Re: постапување кон мајката on Пон 07 Фед 2011, 10:00 pm

Muslima4Islam

avatar
Модераторка
Модераторка


subhanAllah Sestro, Allah date nagradi za Trudot. amin ya rab.
halali, da te prasham, Majkati zdrava ili zabolena e stho vika taka i stho ne ve saka? Ti ednash imaj sabr i misli deka ke dobiesh golema Nagrada od Allah za dobrite Dela. Znam deka tie teshko, no ipak taa tebe tie Majka i nesmesh da go gubesh Kontaktot. A za Nepravdata Allah ke si sudi..ajde bujrum i vo zhenskiov Del innshaAllah.


______________________________________________
Najgolema Sekiracija vo Denot treba da ni bide Ibadetot!!!

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот