Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Однос пред и после спиење on Пет 04 Фед 2011, 5:57 pm

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
Споминање на Аллах, пред легинање:

Худаифа (радихуАллаху Анх) пренесува: Начинот на пејхамберот беше, кога легинаше, десната рака на десниот образ да ја стави, и да вели: „О Аллах! Во име твое умирам и оживувам! (арапски: Аллахума бисмика амут уа ахја.)„ Кога се разбудуваше, велеше: „Секоја чест му припаџа на Аллах, кој што ни го поклона животот, од кога не остави да умриме, и кон Него се враќаме. (арапски: Алхамдулиллахи алладхи ахјана ба´дама аматана ва илахин-нушур.)„ (пренесено во сахих од ел-бухари)

Лоши соништа:

Абу Катада (радихуАллаху Анх) пренесува, дека го слушнал на Пејхамберот , кога рекол: „Добрите сонови се од Аллах, а лошите сонови се од Шејтанот. Ако виде некој нешто, што го згрозува, да дуни три пати, од кога ке се разбуди, и да посакува заштита од Аллах, тогаш нема никаква штета да му се стори.„ (Пренесено во сахих од ел-бухари број 5747)

Долго спиење во ноќта носи сиромаштија (во добрите дела)

Џабир (радихуАллаху Анх) пренесува: „Аллаховиот пејхамбер рече: „Мајката сулејманова, син давудов, му рече на нејзиниот син сулејман: „Сине, немој во ноќта да спиеш далго. Затоа што долгата ноќ носи сиромаштија.„ (Пренесено од ибн меџа, ибн хибан, ибн асакир)

Ебу хурејра (раидухАллаху Анх) пренесува: Пејхамберот Аллахов рече: „Кога заспива некој, го врзува шејтанот, со три јазли на вратот и му вели: „Пред тебе имаш долга ноќ, продолжи да спиеш!„ Кога се разбудува човекот, со мислите кон Аллах, се одплетува еден јазол. Кога зема вуду (абдест), се одврзува уште еден јазол. Ако потоа клања, се одврзува и последниот јазол, и човекот го почнува на денот, енергично и радосен, инако би го почнал споро и не расположен. (Пренесено во сахих од имам ел-бухари, како и во сахих од имам муслим)


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

2 Re: Однос пред и после спиење on Пет 04 Фед 2011, 7:35 pm

nevza


Нови член
Нови член
eselamualejkum dali e haram na stomak da spies se kazuva deka toa bilo sejtanski son alahuekber

3 Re: Однос пред и после спиење on Пет 04 Фед 2011, 8:04 pm

Haqq

avatar
Администратор
Администратор
nevza напиша:eselamualejkum dali e haram na stomak da spies se kazuva deka toa bilo sejtanski son alahuekberНема што пејхамберот не ни кажал, ако е добро за нас, исто така нема што не ни кажал и упоменал, ако е штетно за нас. Затоа вика ресулАллах :

Тихфа ел-џифари пренесува, дека таткому рекол: „Беф кај пратеникот Аллахоф , кога имаше сиромашни кај него, на који им даде место за спиење. Пратеникот Аллахов излезе во ноќта, за да го испита чуството на неговите гости, и мене ме виде, дека бев легнат на стомак. Тој ме „тупна„ со неговата нога и ми рече: „Немој така да легнуваш, затоа што оваа форма на легнување, Аллах ја мрази.„

Во едно друго пренесување се вели: „Пејхамберот го тупна со неговата нога, го разбуди и му рече: „Немој така да легнуваш, затоа што така легнуваат луџето од џехенем.„

(Пренесено од Ахмед, ел-фатх ар-раббани, 14/244-245; од ет-тирмизи број 2798; од ибн ебу-давуд, ес суннан, китаб ел-адаб број 5040. Исто така е пренесено во сахих од ел-зами 2270-2271)

Значи, ова е генерално забранато во ислам, које што е валидно за жени и за мажи. Но ако некој „ненамерно„ се свртува, во сонот, на стомак, иншАллах нема никаков проблем. Аллах нај добро знае!

http://www.ahlu-sunnah.org

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот