Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Негативни Човечки Особини on Пет 04 Фед 2011, 11:53 am

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Во Името На Аллах џ.ш Милостивио ,Самилосен!


Аллах, навистина, не ги љуби оние кои се надуени и горделиви! Оние кои се скржавци и кои им наредуваат на луѓето скржавост...


(Ен-Ниса 36- 37 )


Оние кои посакуваат да се прошири страмното дело
меѓу оние кои веруваат им припѓа, навистина, казна болна и на овој свет
и на Ахирет Аллах знае, а вие не знаете.(Ен-Нур 19)


Оние ки ги избегнуваат гревовите големи, и страмните постапки и кои, кога ќе се налутат, ете , простуваат.(Еш-шура 37)
Чувајте се од сомневањата, зашто сомнежите се полажни од сите гревови.
(Бухари, Муслим)
Навистина Аллах ги оддалечи од вас џахилеттскара
страмота и фалење со претците, било тој да е побожен мумин или бессрамен
расипник, вие сте потомци Адемови и Адем е од земја, па оние кои ќе се
воздигнуваат и кои се фалат со своите претци ќе бидат гориво во
Џехеннем.

(Ебу Давуд)


 
Кај верникот не може да се најдат две својства: шкртост и лош морал.
(Бухари , Тирмизи)
Нема да влезе во Џеннет оној кој во своето срце носи макар малку надуеност (Горделивост)
(Муслим)
Нема да влезе во Џеннет оној човек кој во неговото срце има колку трошка надуеност Некој од присутните рече:
- Па човекот сака оделото да му е убаво и убувките да му се убави На тоа Алллаховиот Пејгамбер рекол:
- Аллах е убав и ја сака убавината, но непризнавањето на вистината и омалажувањето и исмевање на народот е надуеност.
(Бухари)
Кој е понизен Аллах го возвишува, па тој во своите
очи изгледа мал а кај луѓето голем Кој е надуен Аллах го понижува, во
своите очи е голем а кај луѓето ништавен...

(Ибн Кесир со својот Тефсир)
Во Џеннет нема да влезат пренесувачите на туѓите зборови со цел за сеење безредија.
(Бухари, Муслим, Ебу Давуд, Тирмизи , Несаи )
Кој го прислулшкува туѓиот говор, на Судниот ден неговите уши ќе бидат запечатени со олово.
(Тебери)
Кога хазрети Ајша пред Пејгамберот се противела со некој човек, па тој повод Мухаммед а.с рекол:
- Не би ме радувало д се противам со некој човек знаејќи дека ми припаѓа тоа и тоа.
(Тирмизи)
Не е јунак добар борач, туку е јунак оној човек кој може да владее со себе кога е возбуден.
(Бухари , Муслим)
Навистина лутината (Гневот) е шејтанска мрежа
Шејтанот е создаден од оган, а огнот се гаси со вода, па кога ќе се
налутите земајте абдест.

(Ахмед)
Еду Хурејре пренесув дека некој човек на Мухаммед а.с му рекол:
-Препорачајми нешто! Пејгамберот му рекол:
-Немо да се лутиш! Бидејќи човекот неколку пати ја поврати молбата , Пејгамберо пофторно му рече:
-Немој да се лутиш!
(Бухари)
Сите мои следбеници ќе влезат во Џеннет освен надмените! Асхабите рекоа:
- Аллахов Пејгамберу, кои се тие надмени? Он им одговорил:
-Кој мене ми се покорува (Ме слуша) ќе влезе во Џеннет, а кој мен ми се спротиставува тој е надмен.
(Бухари)
Овие четири носта несреќа: Безмислен, укочен поглед, грубо срце, копнеж за бескраен живот на овој свет и , алчност (Лакомост) за имот.
(Ел- Беззар)
Чувај се од раскошно однесување зашто Аллаховите робови не се раскошни.
(Ахмед)


Нејтешко ќе биде казнет на Судниот ден неработниокот, паразитот (Легач)
(Дејлеми)
Најмногу се плашам за моите следбеници од здабелените големи стомаци, многу спиење и ленот (Мрзеливост)


(Даркутни)


Најтешка казна на Судниот ден ќе има оној кој без работа седел а другите го снабдувале и работите му ги завршувале.
(Дејлеми)


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

2 Re: Негативни Човечки Особини on Пет 04 Фед 2011, 11:54 am

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Ебу Хурејре кажува дека Мумаммед а.с прашал:

-Знаете ли што е оговарање?

-Аллах и Аллаховиот Пејгамбер тоа најдобро го знаат рекоа

-Оговарањето е кога ќе го спомнеш својот брат со она што не би му било мило, рече Пејгамберот-Што мислиш, Аллахов Пејгамберу, ако тоа што сум го рекол за мојот брат, е вистина? -Рече еден од присутните.

-Ако е тоа вистина, тогаш си го оговарал- рече Пејгамберот.

(Муслим)Кога бев на мираџ, поминав покрај една група луќе кои имаа бакарни нокти и со нив го тргаа своето лице и своите гради.

-кои се овие луѓе, го прашав Џебраила, а тој ми одговори:

-Тоа се оние кои јаделе човечко месо- оговарала други.

(Ебу Давуд)Ебу Хурејре кажува:

Бевме кај Аллаховиот Пејгамбер кога еден од присутните стана и отиде После тоа некои рекоа:

-Аллахов Пејгамберу, овој човек како ослабел! - на што тој им рече:

-Сте му го извадиле месото на својот брат и сте го оговарале.

(Салеби)Кога хазрети Ајша пред Мухаммед а.с рекла дека Сафија, неговата сопруга е куса, тој и рекол:

-Рече еден збор кој би можел, ако би паднал во море, да го затруе морето.

(Тирмизи)Аллах најстрого ви забрани: Непослушност спрема
родителите, закопување на живи женски деца во земја, воздржување од
давање зекает, натрупување на имот без трошење на Аллаховиот Пат. Исто
така, Аллах ви забранува зборите рекла-кажала, а пре се на вас ви
забранува оговарање и лаги.Ви забранува биз потребно ништо да не барате од
нардодот и да се распрашувате за предметите и работите од другите луѓе.
та во луксуз да ги тршите своите имоти.

(Бухари)Некој човек го Прашал Мухаммеда а.с:

-О Аллахов Пејгамберу, посоветувај ме, кажи ми неколку зборови по кои ќе се однесувам во животот Немој од мене многу да бараш.

-Пејгамберот рекол:

-Избегнувај го гневот(Лутината)

(Ибн Ебу Дуња, Ибн Асакир)Дошол некој човек кај Мухаммед а.с и побарал совет, а тој му рекол:

-Немој брзо да се возбудуваш!

(Бухари)Вистинската трпеливост е да се совладаш кај првиот Удар.

(Бухари, Муслим)Пејгамберот ги прашал асхабите:

-Кого меѓу вас го сметате силен и јак? Одговориле:

-Оној кого луѓето не можат да го совладаат Рекол:

Не, не е тој, туку оној кој ќе се воздржи од лутина.

(Муслим)Кој ќе ја пригуши лутината а во ситуацијата е да ја
манифестира, Аллах на Судниот ден ќе го повика да застане на чело на
народот и ќе му даде да избере од џеннетските хурии кој што сака.

(Ебу Давуд)Кој нема да се откаже од лажење, клеветење, измама и
постапки во таа смисла, сигурно нека знае дека на Аллах ме ну е
потребно тој да го остави јадењето и пиењето.

(Бухари, Ахмед, Тирмизи, Ебу Давуд)Човекот ќе остари , а уште му е млада алчноста и желбата за живот.

(Бухари, Муслим)Прво што ќе се изгуби кај мојот уммет е кушуу(смиреност) така да момеѓу нив нема да видиш смирен.

(Ибн Хаббан)Знаете ли кој е муфлис (Банкротиран)? Другарите на Мухаммед а.с му одговориле:

- Муфлис е оној кој че дојде на Судниот ден со постот, со намазот и со зекаетот

(Кои на овој свет ги извршувал) но ќе дојде и со тоа
дека овој го опџул, оној го удрил , некого клеветел, нечии имот го
задржал ,нечија крав пролеал Кај пресметката и судењето
најпрво ќе се даде од неговите добри дела на оние ки тој на некој начин
ги оштетил во животот, па ако се исцрпат негови добри дела пред да се
подмират неговите долгови, тогаш ќе се земмат гревовите на неговите
противници и ќе се натоварат на него , а потоа тој ќе биде фрлен во
Џехеннем.

(Тирмизи)


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот