Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 17 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 17 Гости

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Re: Druzhenje so Ludzhe, koji sto... on Чет 03 Фед 2011, 2:22 pm

ramadan


Нови член
Нови член
sellamalejkum dali e dozvoleno da se druzis so lujqe na koi im kazuvas za islamot stoe e dozvoleno a sto ne na primer za novata evrejska godina koi ja slavat i muslimanite a tie odgovaaraet deka toa bilo verzija na luqeto koi gi narekuvaat od sektata eselamualejkum ve rahmetulahi allah da ve nagradio

2 Druzhenje so Ludzhe, koji sto... on Чет 03 Фед 2011, 2:50 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
ramadan напиша:sellamalejkum dali e dozvoleno da se druzis so lujqe na koi im kazuvas za islamot stoe e dozvoleno a sto ne na primer za novata evrejska godina koi ja slavat i muslimanite a tie odgovaaraet deka toa bilo verzija na luqeto koi gi narekuvaat od sektata eselamualejkum ve rahmetulahi allah da ve nagradio

Alejkum Selma brat ,i dobre ni dojde
.....sekako e dozvole ,,zosto da bide zabraneto ,da se vodat islamski debati ,,toa e eden vid cinnje na davee,,,tie koi narikuvaat sekti ,sami te se sekta,,a tvojata namera i niet tie cista ,,i ne pominuva vise takvinte navivanja od tipot na sekta,,toa vece na site im je jasno..

samo ti prodolzi so ikrenite nameri za zboruvanje i dokazuvanje na vistinana na islamottt...

nas kako muslimani nie dolznos da imame dobar i iskren odnos so site da postapuvame taka kao sto postapuval i nasiot Resulelah s.a.v.s koj vo eden hadis veli..

Имамот Бухарија во својот Сахих бележи од Ајша, р.а., дека рекла: „Дојде
еден човек кај Пратеникот, с.а.в.с., и побара дозвола да влезе. Кога
го здогледа Аллаховиот Пратеник, с.а.в.с., рече: ’Како е лош овој
човек,’ откога влезе, Пратеникот, а.с., му се насмевна и убаво го
пречека.’ Кога човекот излезе од кај Пратеникот, а.с., Ајша, р.а., му
рече: ’Аллахов Пратенику, кога го здогледа човекот го рече тоа и тоа,
па кога влезе кај тебе према него убаво се понесе?’ , на тоа Аллаховиот
Пратеник, а.с., рече: ’О Ајша, кога си ме чула дека говорам нешто лошо.’
А потоа рече: ’Најлоши луѓе кај Аллаха на Судниот ден се оние кои
луѓето ќе ги напуштат поради нивниот шер.“

A dokolku tie uporno ,ne navrduvaat i nemaat sluh ,za nasite kazuvanja(dave)togas podobro e i da ne se druzime so nif ili so takvi lidze.......

Selam alejkum ahii


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот