Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор

Во Името На Аллх џ.ш Милостивиот,Самилосен!На големиот пат кон светлата душа се сретнуваме со уште една способност,
која што мора да се совлада, да стане составен дел на човечкото
суштество и животот, ако сака човекот да стане вистинска и комплетна
личност. Без оваа способност во животот нема поттик за највисоките
духовни степени за совршенство на душата.

Сигурно си нестрплив да знаеш за која вештина зборувам? Зборувам за

точноста, за прецизноста, за темелитиот приод кон секое дело.
Треба да се биде точен наутро, напладне и навечер, секоја секунда,
секоја минута, секој час, секогаш. Кога Ќе се слушне повик на муезинот
за намаз, треба да се тргне кон џамија бодро, весело, ведро, точно, на
време да одговориме на Аллаховиот џ.ш. повик.

Никогаш не треба да се откажеме од договорот што сме го склучиле со

Аллах џ.ш. Кога се решаваат задачи по математика, треба да се биде
точен. Кога ќе се закаже состанок, треба да дојдеме точно на време. кога
Ќе се вети дека Ќе се врати позајмена работа, треба да се врати на
време.

Кога се работи било каква работа треба да се биде точен, прецизен,

темелит. Кога Ќе му се вети на Аллах џ.ш. верност, треба максимално да
го исполниме тоа ветување.

Драгиот Аллах џ.ш. е совршено точен. Во Неговото создавање нема

пукнатини, нема недостатоци и празнини. Целата природа,
Вселената,бескрајните пространства, па и најситниот атом - се е створено
со Аллахова мудрост, со најсовршена точност. Нашата атмосфера го штити
животот на Земјата од разорното продрување на радиоактивните зраци.

Кога само малку повеЌе би се зацврстил атмосферскиот штит, или кога

малку би се олабавил, би настанале големи опасности по биолошкото
опстанување на Земјата.

Кога само за момент би застанала Земјата во своето вртење околу својата

оска или околу сонцето, би дошло до вистинска катастрофа. Чивотот би бил
збришан, но Аллах џ.ш. најдобро знае! Би дошло до големи потреси, силни
бури, би проработиле изумрените вулкани, диво би се разбранувале
морињата.

Кога човечкиот мозок за неколку минути би престанал да прима крв, би

настапила смрт. Кога за кратко би престанал дотокот на крв во срцето, би
настапила смрт. Кога би ... Кога би ... И безброј:
Кога би ...

Во Алаховите закони ти нема да најдеш отстапување.

( Кур,ан; 35 : 43 )

Ние се со мера создаваме и Нашата наредба е само еден

збор - и се бидува за миг. ( Кур,ан; 54 : 49,50 )


Можеби си читал или пак си слушал за работливоста на пчелата. Но можеби

не си знаел дека таа во саќето прави такви Шестострани призми и со таков
однос на аглите, така да со најмало трошење енергија и материјал се
постигнува најголем волумен.

Тоа сознание го воодуШевило на познатиот професор по математика од

Париз. Тој прецизно ги измерил аглите во шестоаголникот на пчелиното
саЌе.

кога со диференцијално пресметување го проверил односот на аглите, за да

се добијат максимални простори, забележал на сопствено чудо, дека
податоците од пресметувањето отстапуваат од пчелините агли за три
секунди.

Повторно ги проверил пресметките. И до каков заклучок дошол?

Логоритамските таблици по кои пресметувал имале греШки од три секунди.
Значи, пчелата не згрешила, туки згрешил човекот, авторот на
логоритамските таблици, или пак човекот одговорен за печатењето, каде се
направила таа грешка. Пчелата точно, прецизно, со максимален ефект ги
градела своите саќа.

Биди уверен дека секаде околу нас е присутно Аллаховото џ.Ш. соврШено

создавање. Само Аллах џ.ш. Семоќен и Сезнаен, создава такви дела. аллах
џ.ш. на човекот го створил во најубава и најсовршена форма. Разумот
застанува немоќно, пред сложеноста и функционалноста на човечкиот
организам.

Човековите дела би требало да бидат такви какви Што Аллах џ.ш. сака.

Алах џ.ш. е точен и сака точност. Карактерните и добрите луѓе такви
треба да бидат. Таа е почитувана способност на која секој мора да и даде
признание.

Емануел Кант, познат германски филозоф, со децении, секој ден, точно во

три часот после пладне излегувал од својот дом и тргнувал во прошетка.
Луѓето по него ги навивале своите часовници. Таков бил неговиот живот и
неговата работа.

Сети се на потфатот на продирање на ракетата во Вселената. Замисли колку

месеци и години требало да се проучува и испитува за да се тргне во
една ваква непозната возбудлива насока, достојна на подвиг?! Следувале
безброј проверки на точноста на секој дел на ракетата, на секој
инструмент, на секој потез.

Морало да се постигне фантастична прецизност, инаку целиот потфат би пропаднал.


Од Аллаховото џ.ш. создавање треба да се учиме на точност. Кај верникот

треба да постои сигурно сознание и обврска дека треба да е тој човекот
што го почитува и следи ова својство на карактерните.
Точноста е голема способност и со најголемо почитување треба да се однесуваме кон тој Аллахов џ.ш. дар.

Пример за точност за верниците е Ресулуллах савс, кој со својот живот,

дело и збор, јасно ни покажал како треба паметно и вредно да живееме.

Имам пријател што е исклучително точен. Кога ќе рече: ќе дојдам, тоа го

правеше точно во минута, толку точно еднакво со точното отчукување и
покажување на часовникот на закажаното време. Еден ден ми вети дека Ќе
дојде во 7 часот навечер.

Отчукуваше седум часот, а ѕвончето на вратата уште не се слушаше. Помина

една минута, две, три, а тогаш слушам ѕвони... Ја отворив вратата, а
пред вратата не беше тој, туку едно непознато момче.

Момчето рече: На вашиот пријател, малку пред договорениот состанок му

починала сестрата, па тој ме испрати да се извинам во негово име.
Момчето си замина, а јас затворајќи ја вратата, се завртив и одејќи во
дневната соба си помислив: Навистина за пријател имам голем човек!


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Dinna


Нови член
Нови член
Esselmu alejkum!

Ubav tekst, toa shto treba da sme i toa shto mozheme da bideme (ili sme) e razlicno...Dokolu bevme tolku precizni..togash bi bile sovrsheni...Za zhal sovrshenosta ne postoi...No da se potrudime da bideme podobro od toa shto sme..

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот