Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Во Името Аллах џ.ш Милостивиот, Самилосен!Возвишениот Аллах (џ.ш.) вели:
“...кои ја надминуваат омразата и кои им простуваат на луѓето. Аллах, навистина, ги љуби доброчинителите.” (Али Имран, 134)“Биди умерен, наредувај добро и избегнувај ги незнанковците!” ( Ел-А-раф, 199)“Не се изедначуваат доброто и злото! Возврати му
со она што е најдобро па, ако меѓу него и му тебе има непријателство,
потоа може да стане пријател. Ова ќе го постигнат само оние кои се
трпеливи и ова ќе го постигнат само оние кои поседуваат еден голем дел
од тоа.” (Фуссилет, 34-35)“А оној кој поднесува и простува...ете, тоа, навистина, е работа голема.” (Еш-Шура, 43). Се пренесува од Ибн Аббас (р.а.) дека рекол: “Аллаховиот пејгамбер (с.а.в.с.) му рече на Ел-Ешеџ Абдул Кајс:


“Кај тебе има две особини кои Аллах ги сака: благост и љубезност.”

Се пренесува од Ајша (р.а.) дека рекла: “Аллаховиот пејгамбер (с.а.в.с.) рече:


“Аллах е сочувствителен и ја сака сочувствителноста во сите работи.”


Се пренесува од Ајша (р.а.) дека рекла: “Аллах е сочувствителен и ја
сака сочувствителноста, а на сочувствителните им го дава она што не им
го дава на грубите.”
Се пренесува од Ајша (р.а.) дека Пејгамерот (с.а.в.с) рекол:


“Сочувствителноста секоја работа ја разубавува, а нејзиното неприсуство секоја работа ја валка.”

Се пренесува од Ебу Хурејре (р.а.) дека рекол: “Дојде еден бедуин в
џамија и луѓето се побунија поради неговото извршување нужда, па
Пејгамберот (с.а.в.с) им рече:


“Оставете го и на тоа место турете една кофа вода или една канта вода.
Испратени сте да олеснувате, а не сте испратени да отежнувате.”
Се пренесува од Енес (р.а.) дека Пејгамберот (с.а.в.с.) рекол:
“Олеснувајте, а немојте да отежнувате, зарадувајте, а не разочарувајте.”

Се пренесува од Џерир б. Абдуллах (р.а.) дека рекол: “Го слушнав Пејгамберот (с.а.в.с.) како вели:


“Оној што е ускратен од благост е ускратен и од секакво добро.”

Се пренесува од Ебу Хурејре (р.а.) дека еден човек дошол кај Пејгамберот
(с.а.в.с.) и му рекол: “Посоветувај ме!” Пејгамберот (с.а.в.с.) рекол:
“Не лути се!” Човекот тоа го повтори неколкупати, а Пејгамберот
(с.а.в.с) пак му рекол: “Не лути се!”Се пренесува од Ебу Јела Шеддат б. Евс (р.а.) дека Пејгамберот (с.а.в.с.) рекол:


“Аллах пропиша доброчинство во се. Кога ќе убивате, убивајте на најдобар
начин; кога ќе колете, колете на најдобар начин. И секој од вас нека го
наостри ножот кога ќе коле, и нека го наведне животното!”

Се пренесува од Ајша (р.а.) дека рекла: “Пејгамберот (с.а.в.с.) никогаш
не избираше помеѓу две работи, а да не ја избереше полесната, ако се
работи за нешто што не е грев. А ако, пак, се работеше за грев меѓу
луѓето, беше најдалеку од него. Пејгамберот (с.а.в.с.) не се одмаздуваше
никогаш и за ништо, освен кога беа нарушувани Аллаховите забрани, па се
одмаздуваше заради Аллах.”Се пренесува од Ибн Месуд (р.а.) дека рекол: “Пејгамберот (с.а.в.с.) рече:


“Да ве известам ли кому е забранет џехеннемот? Забранет е за секој близок, сочувствителен и благ човек.”


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот