Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 **Претерување во верата** on Вто 01 Фед 2011, 12:21 am

ibret

avatar
Активен член
Претерување во верата


[/b]Ибн Аббас р.а. пренесува дека Мухаммед а.с. рекол: „Чувајте се од претерување во вера, бидејќи пропаднале оние кои претерувале во вера.“ (Ахмед, Несаи, Ибн Маџе)

Ибн Мес’уд р.а. го пренесува хадисот кој е забележан во сахих Муслим дека рекол: „Пропаднале оние што претеруваат!“ Тоа го рекол три пати, а се однесува на оние кои претеруваат во вера, бидејќи тие се строги спрема себе, па и Аллах е строг кон нив.

Сехл ибн Ханиф го пренесува хадисот кој гласи: „Немојте да бидете строги спрема себе, оти оние кои биле строги спрема себе пропаднале, нивните остатоци ќе ги најдете во испосничките ќелии и во текиите.“ (Таберани)


1 - ПРИСТРAСНОСТ ВО МИСЛЕЊЕ

2 - ПОСТОЈАНО ГО ОБВРЗУВА ЛУЃЕТО СО НЕШТО ШТО АЛЛАХ Џ.Ш. НЕ ГИ ОБВРЗАЛ

Мухаммед а.с. во таа смисла рекол: „Олеснувајте а не отежнувајте!“
„Носете радосни вести а не оддалечувајте.“

3 - СТРОГОСТ КАДЕ НЕ И Е МЕСТОТО

Имав прилика во Америка да се сретнам со млади муслимани, припадници на една исламска заедница, кои во еден исламски центар воделе жестока расправа околу тоа зошто муслиманите при слушање на предавање седат на столови, а не на хасура или сеџада, зошто при седење не се свртуваат кон кибле, потоа зошто носат панталони, а не бели ѓелабии, зошто јадат на столови а не на под итн. Ваквиот начин на размислување и однесување и тоа во срцето на Северна Америка, многу ме разочарало.

4 - СУРОВОСТ И ГРУБОСТ

Мухаммед а.с. рекол: „Аллах ја сака благоста во секоја работа!“
Во друг хадис: „Кој препорачува убаво, нека тоа го направи на убав начин.“
Во трет хадис: „Секогаш благоста кога ќе биде во некоја работа ќе ја украси, а кога грубоста ќе влезе во некоја работа, ќе го пропасти.“

5 - СОМНЕВАЊЕ ВО ЛУЃЕТО

6 - ПАЃАЊЕ ВО ПРОВАЛИЈАТА НА НЕВЕРСТВО


______________________________________________

2 Re: **Претерување во верата** on Вто 01 Фед 2011, 3:02 pm

Talib-Ul-Haqq

avatar
Брат
Брат
Селамун Алејкум

Ибрет џезакхАллаху кхајрен поучен техт.

Но јас не се сложувам со насловот на темата ќе ти објаснам зошто??

Јас темата би ја насловил “Претерување во верата“

Затоа што формите на Екстремизам се сосема други.

Денес постојат луѓе кои се претставуваат како следбеници на суннетот, а напротив суннетот е потполно чист од таквите. Нарекувајќи го патот од чистиот тевхид Хариџизам, Вехабизам, Тероризами, Текфирење и како уште не(Ова е Екстремизам), ја нанесуваат најголемата неправда воопшто.

И тоа пази овој Аллахов говор за некого преставува екстремизам.

“Па кога ќе се сретнете со мушриците... та, удрете ги по вратовите се додека не ги совладате...“ (Мухаммед 4)

Затоа да не настане забуна во терминот претерување треба да се прави разлика сето тоа поради следниве причини:
1.Претерување во вера односно претерана крајност во разбирање на нејзините прописи. Ова се прописи кои ги забранил Аллах субаханеху ве те’ала во Кур‘ан:

“О следбеници на Книгита! Не претерувајте во својата вера и зборувајте само вистина за Аллах. Навистина Месих,Иса,син Мерјемин, е Аллахов Пратеник, Зборот Негов, кој Он го фрли во Мерјем, Дух од Него...“ (Ен - Ниса 171)

„Речи: О, следбеници на Книгита! Не претерувајте во својата вера бесправно! И не следети ги желбите на народите кои скршнаа од порано а многу натераа да скршнат, и скршнаа најдалеку по лошиот пат“ ( Ел - Маиде 77 )

Пратеникот саллаллаху алејхи ве селем рекол: „Одалечете се од претерување во вера! Навистина претерување во верата ги уништило на оние кои биле пред вас “ (Пренесува Несаи)

2.Разединување и раздвоеност што Аллах субаханеху ве те ала ги споменува во Кур’ан:

„И не бидете од оние кои се раздвоиле и поделиле кога им дошле веќе јасни докази “ ( Али - Имран 105 )

3.Хадиси кои се пренесуваат дека дошле од Пратеникот саллаллаху алејхи ве селем кои навистина се лага и потвора на него. Незналиците, слушајќи разни изреки кои се припишуваат на него, веруваат во нив поради незнаењето нивно и поради тоа што им прилега на нивните страсти и потреби кои и самите ги следат.

4.Слепо следење на нивните страсти и потреби, Возвишениот Аллах кажува:

„Го следат само сомнежот и она што душите нивни го пожелуваат, а од Господарот нивни, навистина им дојде Патоказ!“ (Ен - Неџм 23)

Аллах субаханеху ве те ала за Мухаммед саллаллаху алејхи ве селем кажува:

„Се колнам во ѕвездите кога ќе зајдат, не залутал вашиот другар, нити во заблуда е. Нити зборува по негова желба. Тоа е само единствено објава, која му се објавува.“(Ен - Неџм 1-4)

Аллах субаханеху ве те ала на Мухаммед саллаллаху алејхи ве селем го сочувал од секаква заблуда и залутаност, односно незнаење и насилство (ширк).
Залутал секој оној кој не ја познава вистината и оној кој ги следи своите желби и потреби. Возвишениот не обавестува дека Пратеникот саллаллаху алејхи ве селем не зборува по своите желби, туку по она што му се објавува нему.
Тука е спомната основата на сите заблуди и сите партии (групи) кои себе си се нарекуваат следбеници на суннетот, не знаејќи дека со своите постапки излегле надвор од рамките на Исламот. Само со ова припадниците на овие партии (групации) постанале најголеми насилници и отпадници од овој Уммет.

Го молам на Аллах субхане ве те ала да не сочува од вакво незнаење и заблуда.

Аллахумме амин!!

3 Re: **Претерување во верата** on Вто 01 Фед 2011, 11:48 pm

ibret

avatar
Активен член
Talib-Ul-Haqq напиша:Селамун Алејкум

Ибрет џезакхАллаху кхајрен поучен техт.

Но јас не се сложувам со насловот на темата ќе ти објаснам зошто??

Јас темата би ја насловил “Претерување во верата“

Затоа што формите на Екстремизам се сосема други.

Денес постојат луѓе кои се претставуваат како следбеници на суннетот, а напротив суннетот е потполно чист од таквите. Нарекувајќи го патот од чистиот тевхид Хариџизам, Вехабизам, Тероризами, Текфирење и како уште не(Ова е Екстремизам), ја нанесуваат најголемата неправда воопшто.

И тоа пази овој Аллахов говор за некого преставува екстремизам.

“Па кога ќе се сретнете со мушриците... та, удрете ги по вратовите се додека не ги совладате...“ (Мухаммед 4)

Затоа да не настане забуна во терминот претерување треба да се прави разлика сето тоа поради следниве причини:
1.Претерување во вера односно претерана крајност во разбирање на нејзините прописи. Ова се прописи кои ги забранил Аллах субаханеху ве те’ала во Кур‘ан:

“О следбеници на Книгита! Не претерувајте во својата вера и зборувајте само вистина за Аллах. Навистина Месих,Иса,син Мерјемин, е Аллахов Пратеник, Зборот Негов, кој Он го фрли во Мерјем, Дух од Него...“ (Ен - Ниса 171)

„Речи: О, следбеници на Книгита! Не претерувајте во својата вера бесправно! И не следети ги желбите на народите кои скршнаа од порано а многу натераа да скршнат, и скршнаа најдалеку по лошиот пат“ ( Ел - Маиде 77 )

Пратеникот саллаллаху алејхи ве селем рекол: „Одалечете се од претерување во вера! Навистина претерување во верата ги уништило на оние кои биле пред вас “ (Пренесува Несаи)

2.Разединување и раздвоеност што Аллах субаханеху ве те ала ги споменува во Кур’ан:

„И не бидете од оние кои се раздвоиле и поделиле кога им дошле веќе јасни докази “ ( Али - Имран 105 )

3.Хадиси кои се пренесуваат дека дошле од Пратеникот саллаллаху алејхи ве селем кои навистина се лага и потвора на него. Незналиците, слушајќи разни изреки кои се припишуваат на него, веруваат во нив поради незнаењето нивно и поради тоа што им прилега на нивните страсти и потреби кои и самите ги следат.

4.Слепо следење на нивните страсти и потреби, Возвишениот Аллах кажува:

„Го следат само сомнежот и она што душите нивни го пожелуваат, а од Господарот нивни, навистина им дојде Патоказ!“ (Ен - Неџм 23)

Аллах субаханеху ве те ала за Мухаммед саллаллаху алејхи ве селем кажува:

„Се колнам во ѕвездите кога ќе зајдат, не залутал вашиот другар, нити во заблуда е. Нити зборува по негова желба. Тоа е само единствено објава, која му се објавува.“(Ен - Неџм 1-4)

Аллах субаханеху ве те ала на Мухаммед саллаллаху алејхи ве селем го сочувал од секаква заблуда и залутаност, односно незнаење и насилство (ширк).
Залутал секој оној кој не ја познава вистината и оној кој ги следи своите желби и потреби. Возвишениот не обавестува дека Пратеникот саллаллаху алејхи ве селем не зборува по своите желби, туку по она што му се објавува нему.
Тука е спомната основата на сите заблуди и сите партии (групи) кои себе си се нарекуваат следбеници на суннетот, не знаејќи дека со своите постапки излегле надвор од рамките на Исламот. Само со ова припадниците на овие партии (групации) постанале најголеми насилници и отпадници од овој Уммет.

Го молам на Аллах субхане ве те ала да не сочува од вакво незнаење и заблуда.

Аллахумме амин!!

Машаллах!Аллах џ.ш. да те награди, навистина многу добро си го објаснал, а за насловот и не е толку битен ако се свати суштината на тоа шо се пишува.
Еве смениго насловот на темата,ја само накратко истапив, авие го објаснавте онака као шо треба.
Аллах џ.ш. да те хагради! Амин ,Амин,Амииин!


______________________________________________

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот