Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 7 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 7 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Od sto e sostavena srecata on Нед 30 Јан 2011, 4:10 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Imama,TIrmizi vo svojata sahih zbirka,, Mushed,,go naveduva sledniot hadis,,

,,Na toj sto ce zaspie siguren pokraj svoite deca,so dobro zdravje i imajci hrana za toj den,dadeno mu e celoto bogatstvo od ovoj svet.

Poraka ta na hadisot e povece od jasna.Ako imame hrana dovolno za eden den,ako imame sigurnos da ziveeme medzu svojot narod,togas sme naj srecni.Zanimlivo e toa sto ova go poseduvaat poveceto ludze,no mnogu mina ne go spomnuvaat,ne razmisluvaat,niti ja spomnuvaat ovaja blagodet.

Allah dz.s na svojot Pratenik s.a.v.s rekol..

,,Denes svojata blagodet ja nadopolniv,,

Togas treba da razmislime ,koja e taja blagodet kakva e taja?

Pratenikot Muhamed s.a.v.s spiel,kako sto na site nie poznato vo soba cii sto zidovo bile od glina,pokrivot od palmini lisja.Na na stomakot vrzal kamen,za glata da ne bi go macela premnogu,spiel na krevet ispleten od palmini lisja,koj cesto ostavale tragi na negovoto telo.Vo edna prilika duri tri dena baral edna Urma za da bi go smiril gladot.

,,Ronliviot stolb na kucata tvoja
Site dvorci gi zaseni,
Kralevite brojni kuli gradele.
No nikoj tvojata slava nema da ja dostogne.

,,Onoj svet navistina e podobar za tebe od ovoj svet,a Gospodarot tvoj tebe sigurno ce ti dade,pa ti zadovolen ce bides(Ed Duha 4,5)

,,Nie navistina mnogu dobro mu dadofme,,(El Kefser,1)


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот