Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 7 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 7 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 halal Rabota za zheni on Пет 28 Јан 2011, 11:41 am

Amina


Сестра
Сестра
selam aleykum braca i sestri,

koja rabota e dozvolena za zheni - halal?

2 Re: halal Rabota za zheni on Пет 28 Јан 2011, 2:58 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор


Во Името На Аллах џ.ш Милостивиот, Самилосен!


Прв совет:Сестро верничке, ти на која Аллах и го подарил благодетот наречен здравје, благодетот како вера ислам, заблагодари Му се на Возвишениот Аллах, настојувај да Му се приближиш и да Му бидеш покорна.... зашто во покорноста кон Него е среќата и на овој и на оној свет, а блискоста со Него, Возвишениот, е величина и горност и на дуњалукот и на ахиретот. Возвишениот Аллах вели:

А тој што е послушен и на Аллах и на Пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема!“ (Ел-Ахзаб, 71)


Втор совет:Чувај го својот хиџаб, својата невиност и почит. Хиџабот е чистота, крепост, невиност и непоминливост. Возвишениот вели:

О Пратенику, кажи им на жените твои и на ќерките твои, и на жените од верниците, да ги спуштат облеките. Ете, тоа е така за најлесно да бидат препознаени и да не бидат вознемирувани.“ (Ел-Ахзаб, 59)

Да, токму така, хуџабот е украс и ги обележува чистите, благородните и чесни жени. Хиџабот е доказ за нејзиниот срам, показател на чистота и непоминливост, и нејзина заштита од шејтанот меѓу луѓето и џинните.Затоа добро чувај го својот хиџаб, Аллах да ти се смилува, зошто тој е тајна на твојата среќа.


Трет совет:Чувај се од тие што заговараат откривање и разголување, зошто тие сакаат само зло. Биди како цврста брана пред нивните идеи и мисли, непробојна тврдина пред нивните страсти и барања. Да, така е сестро моја, твојот срам и невиност не им даваат мир, не им дава да заспијат, па би сакале да те придружат со грешниците од Западот, само за да би ги задоволиле своите страсти и барања и желбите свои да ги исполнат. Чувај се од таквите, јас искрено те советувам и ти сакам се најдобро.


Четврт совет:Својот јазик чувај го од оговарање (гибет) и пренесување на туѓи зборови (немимет). Овие два грева ги уништуваат добрите дела и наградата на покорноста. Возвишениот вели:

„...и не озборувајте се едни со други. Посакува ли некој од вас да го јаде месото од неговиот мртов брат? Е, само колку е одвратно тоа!“ (Ел-Хуџурат, 12)

Избегнувај ги седенките и собирите во кои се прават овие гревови, и многу споменувај Го Аллах и учи Куран, така ќе се сочуваш и заштитиш од тие работи.

Петти совет:Со цело срце настојувај, Аллах да те чува, да се подучиш за прописите на својата вера и темелите на верувањето. Ти советувам да читаш корисни книги, совети и пораките од нашите алими (научници) и мисионери (даии), да посетуваш предавања и корисни собири, зашто на тој начин ќе го постигнеш горенаведеното.Сети се на зборовите на Аллаховиот Пратеник, с.а.в.с.:

Кој ќе тргне по патот за знаењето, Аллах со тоа ќе му го олесни патот до џеннетoт.“


Шести совет:
Сестро во ислам, историјата без прекин ни кажува за животите на големите жени, жени кои се жртвувале и го вложиле својот труд и време, одгледувајќи така големи великани и херои, светли примери за кои цел свет зборува, а историјата се уважува. Одамна е речено: „Позади секој величествен одгој стои величествена жена.“Па сакаш ли и ти да бидеш една од тие што своето име го ставиле во стеблото на времето, и трагот од своите дела го оставиле на страниците на историјата, подигнувајќи единствена и извонредна генерација, всадувајќи и љубов спрема верата и заедницата на муслиманите (умметот) и подготвеност за жртва, добивајќи на крајот, како плод, цврста вера со залагање и жртвување за неа?!Затоа само напред, сестро! Трудот нема да пропадне, а работата и залагањто нема да бидат залудни и бескорисни


.„И кажи: ,Работете! Па, Аллах ќе го види трудот ваш, а и Пратеникот Негов и верниците.‘“ (Ет-Тевбе, 105)Седми совет:
Благородна сестро, настојувај што повеќе да извршуваш добри дела (нафили), издржи во материјалната помош, и биди од оние кои брзаат кон џеннетот, простран како небото и Земјата. Возвишениот вели:Предходете едни на други во барање прошка од Господарот ваш.“ (Ел-Хадид, 21) „....и поради тоа нека се натпреваруваат натпреварувачите!“ (Ел-Мутаффифун, 26)


Затоа сестро, ајде побрзај.... мегданот е простран, а патот е далеку. Снабди се со иманот и наоружај се со покорност.... Џеннетот е последната станица.Осми совет:
Ценета сестро, дали си слушнала за Умму Салих (мајката Салихова)?Била една стара жена. Слушнала за вредноста на Аллаховата вера и големата награда за тоа, па заедно со своите деца се отселила во едно место да би ги подучувала и советувала жените, жителите на тоа место.... Па има ли денес жена за која би се повеле за оваков прекрасен пример?Возвишениот вели:„Една група од вас нека повикува кон добро, нека наредува добро, и нека забранува зло.“ (Али Имран, 104)


Па сакаш ли да се


покориш и предадеш на овој величествен Аллахов повик? Се надевам дека сакаш......Деветти совет:Сестро верничке, има уште многу жени кои силно сакаат своите грижи да ги поделат со некого, својата тага и болка да ја изнесат на оној кој ќе сочувствува со нив. Тие се во потреба за добрите и побожни жени како тебе, затоа побрзај, Аллах да те чува, биди им при рака и помогни им во покорноста на Создателот, насочии ги на патот на доброто и спасот. Ти тоа, ако Бог даде, го можеш. И сети се на зборовите на Аллаховиот Пратеник, с.а.в.с.:


Аллах преку тебе да упати само еден човек, подобро ти е од богатството вредно колку стадо црвени камили.“Десетти совет:


Ти советувам да читаш за животите на добрите и побожни жени од претходните генерации, жени чии животи се величествени примери, единствени примери и неповторливи кажувања. Навистина во тоа има важни животни лекции и непроценливи поуки и пораки.Аллах да те чува и да те направи среќна!


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

3 Re: halal Rabota za zheni on Нед 30 Јан 2011, 11:57 am

Amina


Сестра
Сестра
fala mnogu Allah date nagradi. amin

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот