Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 4 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 4 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
Роденденот на Мухаммед (Мевлуд-и шариф, Мевлуд кандили, Мавлуд ен-небеви)

Секоја благодарност му припаѓа на Аллах, Господарот на сите светови, а мир и благослов на Неговиот Пратеник, Мухаммед . Следните забрани за воведување новитети во религјата се јасно искажани преку Куранот и Суннетот. Аллах вели (во превод)

„Кажи им (О Мухаммед на луѓето) Ако го сакате Аллах, тогаш следте ме. Тогаш и Аллах ве сака и ги простува вашите гревови. ...“ (3:31)

„Следете го она што ви сe објави вам од вашиот Господар, и не земајте други заштитници освен Него! Малку сте вие разумни!“ (7:3)

„...ова е Мојот исправен пат, па следете го! И не следете други патишта, за да не ве оддалечат од Неговиот пат...“ (6:153)

Пејгамберот рече: „Најдобриот говор е Аллаховата Книга, најдобро упатство е упатството на Мухаммед , а најлоши се оние работи кои се внесуваат во исламот.“ Потоа ни кажува: „Кој и да внесе нешто во оваа наша вера, што не е од неа, нема да му биде примено.“ (Бухари 2697; Муслим 1718)

На друг начин во Муслима се вели: „Оној што прави нешто што не е во согласност со нашава работа (Исламот), се одбива.

Еден од измислените новитети е славењето роденден на Мухаммед во месецот „Раби ел-евал„. Тој ден се слави на различни начини:

- Некои го наоѓаат како можност за собирање и раскажување за историјата на мевлудот, потоа зборуваат едни со други и цитираат соодветни „касиди“.

- Некои од нив спремаат јадење и слатки за присутните.

- Некои го слават тој ден во џамија, некои во своите домови.

- Некои не се ограничуваат само на вообичаените адети, туку внесуваат уште повеќе харам во таа новотарија. Како на пример: танцување, музика, пеење, заедничко славење со мешање на мажи и жени, па дури и правење ширк. На пример, некои му се молат на Пејгамберот за помош - да им помогне во нивната ситуација итн.

1


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
Без разлика која форма и кое место тоа го зазема и со каков ниет го практиува тој што слави, нема сомнеж дека мевлудот е новитет, харам. Тоа е нешто од шиитската група „фатимити“, создадена три века подоцна за да се копира религијата на Муслиманите.

Првата личност (од сунитите) која ја презела таа пракса бил кралот Ел-Музафеер ебу Саид Каукабури, крал на Ирбил при крај на шестиот век после хиџра или почеток на седмиот век, што е потврдено од историски истражувачи како Ибн Кхалкан и други. Ебу Шамах рекол: „Првиот човек кој го практикуваше тоа во Mосул, беше шеих „Умар Ибн Мухаммед Ел-Мала“, еден од најпознатите во тоа време. Потоа неговиот пример го следеа предводниците од Ирбил и други.

Ел-Хафиз Ибну Кесир во својата биографија за Ебу Саид Казкабури вели [Ел-Бидајах ве-л-Нихајах (13/137)]: „Неговиот начин беше: мевлуд во месецот „раби ел-авал“ да се практикува, и да прави голема прослава... Некои, кои што повеќе пати беа присутни на таа прослава (кај Ел-Музафер), пренесуваат дека на прославата имале 5.000 јагнечки глави на ражен, 10.000 кокошки, 100.000 големи чинии и 30 послужавници со слатки јадења... Суфиите ги оставал од зухр до фаџр да пеат, а тој сам танцувал (играл) заедно со нив.“

Ибн Кхалкан рече [Вафијат Ел-A´јан (3/274)]: „Кога доаѓа првиот ден на „сафар“, нивните сали ги китат со необични бои и украси, а кај секое турбе има една група со пејачи, со куклари, како и музичари со инструменти. И ничиј дом не оставаат без тие групи.

Натаму кажува:

Во текот на тоа време нема човек што работи. Ништо не прават сем прошетки или пратење на празничните настани. Кога ќе дојде времето, два дена пред мевлуд, се носат голем број камили, крави и овци, неопишиво многу, а дур стигнат на место од пазарот, нив ги следат со песни и тапани, и други музички инструменти што ги имаат... А вечертa на мевлудот сите пејачи на „нешид“ се во цитаделите.“

Ова е изворот на славење мевлуд за роденденот на пејгамберот . Во тој новитет, за кој што Аллах никогаш не дал дозвола, во поново време се приклучија бесмислени игри, претерување, како и бесмислено трошење пари и време.

2


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
Секој муслиман има должност да го практикува суннетот на ресулАллах. Затоа е многу важно, суннетот да го оживееме преку практикување на истиот, а бидатот да го уништиме со негово негирање. Не смееме да прифаќаме обичаји во нашата прекрасна религија ако не ја знаеме Аллаховата наредба.

Славење роденден на пејгамберот
Славењето роденден на пејгамберот не е дозволено и мора сѐ повеќе да се одбива:
1. Не е дел од суннетот на ресулАллах ниту од наследните кхалифи. Според тоа, недозволена пракса е тој ден да се слави, затоа што ресулАллах рекол: „Ви предлагам суннетот мој да го следите и упатените кхалифи после мене. Држете се цврство до тоа. Чувајте се од новoизмислени обичаи, затоа што секој измислен обичај е новитет (бидат), и секој бидат е оддалечување, секое оддалечување води во Огнот.“ (Ахмед 4/126; ет-Тирмизи 2676)
Оној што практикува обичаи што не ги практикувал и не ги наредил пејгамберот , сакајќи да му се приближи на Аллах, алудира дека Пратеникот на луѓето не им ја објаснил нивната религија и дека не ги известил за нивните должности кон Аллах, како што се вели во Куранот „...Денес ја дополнив вашата религија...“ (5:3) Тие додаваат нови обичаји во верските должности, но Пејгамберот не ги објавил.
2. Славење на роденденот на Мухаммед е имитирање на Христијаните, затоа што тие го слават роденденот на Иса алехји салам. Нивно имитирање е харам. Следниве хадиси ни зборуваат за имитирање и дека треба да се разликуваме од Христијаните. Пејгамберот рекол: „Кој имитира на еден народ, тој е од нив“ (Ахмед 2/50; Ебу Давуд 4/314). Исто така рекол и: „Разликувајте се од мушриканците, особено во поглед на нивните ритуали и обичаи во верата“ (Муслим 1/22, 259) .
3


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
3. Со фактот што тој празник е бидат и имитирање на Христијаните, тој e харам. Славењето на роденденот на Пратеникот е исто и начин за упатување молитви кон Пратеникот . Во денешнo време приметуваме како присутните упатуваат дови (молитви) кон Аллах и Мухаммед во исто време, кога ги рецитираат нивните касиди со ширкови, како пример „Касидат ел-Бурда“ и др. РесулАллах забранил претерано да го славиме, со зборовите: „Не претерувајте како Христијаните што претеруваат со синот на Меријем (а.с). Јас сум само Аллахов слуга, затоа викајте: Слугата Аллахов и Пратеник.“ (Бухари 4/142 / 3445; Ел Фатих 6/551). Ова значи: „Немојте да ме славите претерано, како Христијаните што го слават „Месих“ (Иса) алејхи селам до тој степен, што се оддалечија од Аллах и само нему (на Иса а.с.) му се обраќаат во нивните молитви и желби. Аллах тоа им го забранил, кога рекол (Приближно значење)
„О луѓе на Книгата (Христијани), не претерувајте во вашата религија, и не зборувајте за Аллах освен вистината! Ел-Месих (Иса), синот на Мерјем, беше само гласник на Аллах и на Неговиот збор... создаден по Негова наредба... (рече „биди“ и тој бидна) (4:171).
Пејгамберот наш , како што спомнавме, ни забранил претерано да го славиме, за да не ни се случи истото што се случило со нив. Затоа рекол: „Чувајте се од претерување, затоа што тие што беа пред вас, со нивните претерувања се уништија.“ (ен-несаи 5/268)
4. Новитетот на славење на тој роденден отвора порти за други бидати и одвраќање од суннетот. Затоа гледаме дека новотарците се многу актвини во извршување на бидати, а многу спори во одржување на суннетот. Обично го мразат суннетот и сите тие што се држат до суннетот ги гледаат како противници во целта нивните бидати, започнуваќи со мевлуд, да ги вклопат во Исламот.
Во многу различни секти се разлеани, секоја од нив слави родендени на нивни имами, како роденденот на Ел-Бедави, Ибн Араби, Ел Дасуки или Ел-Шедхили. Не сопираат со славење родендени дур не почнат со други. Тоа е чисто претерување кое предизвикува и други катастрофално лоши обичаи, како праќање дови на умрени наместо на Аллах субаханаху ве теала. Тие се враќаат на религијата на џахалиите, за кои Аллах вели (приближно значење):
„На место на Аллах, тие се слуги на оние кои не можат ниту да им наштетат ниту да помогнат, а велат: Тие се наши застапници пред Аллах...“ (10:18)

„ ...тие, кои што на местото Негово други заштитници бараат, велат: Ним им служиме само за тоа, за да ни ја овозможат близината на Аллах...“ (39:3)
Со читањето на овие прекрасни Ајети би требало секому да биде јасно дека молење над гробови е ШИРК кон Аллах. Да! Одпаѓање од Исламот! Секоја опомена на тие личности се завршува со зборовите: „ние не му се молиме на умрениот, туку викаме „О Аллах, како што го сакаш овој човек, те молам...“ или „О Аллах, поради овoј човек помогни ми за ова или она...“ - ова се примери на чисто незнаење и непознавање на светиот Куран, како и „куфур“!
4


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
Објаснување на двојните аргументи на оние што слават мевлуд

Тие што мислат дека тој бидат мора да се продолжи, фабрикуваат двојни аргументи потенки од пајажина. Тие аргументи можат да се објаснат како што ке наведеме во следново:
1. Тврдењето дека со славење на Божјиот Пратеник се слави Бог:

Одговор на тоа е дека Богоугоден начин на славење на Бог е Пратеникот () да го следиме, да ги почитуваме дозволите и забраните, и се разбира, да го сакаме. Тој не се слави со новотарии, митови и гревови. Славење на неговиот роденден е еден од најпрекоруваните обичаи, затоа што е грев. Луѓето што најмногу го славеле и ценеле Пејгамберот се асхабиите (радихуАллаху Анхум), како што Урва Ибн Месуд им рекол на Курејшите: „О Народе, се колнам во Аллах, јас имам посетено кралеви. Бев кај Цезар, Хосрау и Негус, но се колнам во Аллах, никогаш не сум видел крал кој беше повеќе ценет од своите придружници, како што го ценеа и славеа придружинците Мухаммеда . Се колнам во Аллах, кога тој ќе плукнеше, неговата плуканка никогаш не паѓаше на земјата, туку во рацете на неговите асхабии, кои од нивнита кожа и нивните лица ја бришеа. Кога им наредуваше нешто, се брзаа наредбата да ја извршат. Кога земаше абдест, скоро се тепаа за неговата вода. Кога зборуваше тој, ги стишуваа нивните гласови и од почит не го погледнуваа долго време.“ (Бухари 3/178; 2732; Ел-Фатих 5/388).
И покрај сета почит што ја имале асхабиите кон својот Божји Пратеник , едно е факт - роденденот негов никогаш не го славеле, како што е обичај во денешниов век. Кога би било препорачливо, тие сигурно не би го пропуштиле тој празник.
2. Факт е, голем број луѓе по светот тој ден го слават:
На ова треба да се одговори со доказот базиран на тоа што од Аллаховиот Пратеник е потврдено, а потврдено е (и пренесено), дека новотарии во целост се забранати, а ова е новотарија. Тоа што го прават луѓето не е валиден доказ штом оди контра потврдениот доказ (далил).
„Ако на сите луѓе на овој век си им послушен, ќе те оддалечат од патот Аллахов, во заблдуа...“ (6:116)
Елхамдулиллах, во секое време имало Муслимани кои што бидатот го негирале и кои што ја кажувале вистината дека бидат е голема грешка што мора да се одбива. А тие што и натаму ја следат таа заблуда, немаат основа за таквото верување.
Тие што ја обвинувале и ја обвинуваат таа прослава (мевлуд) се: Шеих Ел-Ислам Ибн Тејмијах (во Икхтида Ел-Мустаким), имам Ел-Шехтиби (во Ел-л´Тисам), Ибн Ел-Хеџ (во Ел-Медхкил), шеих Таџ Ел-Дин Али Ибн Омер Ел-Лакхами (кој што напиша цела книга за обвинување на тој празник), шеих Мухамед Башир Ел-Сахсавани Ел-Хинди (во Сијенах Ел-Инсан), Ел-Саџид Мухамед Рашид Рида (напиша цел есеј за тој празник), шеих Аб Ел-Азиз Ибн Баз и други, кои што секоја година во тоа време, кога се слави тој бидат, јавно го критикуваат.
5


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот