Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 11 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 11 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Citanje Kuran za Umreni? on Пон 24 Јан 2011, 10:07 pm

Muslima4Islam

avatar
Модераторка
Модераторка


dali mu pomaga Citanje Kuran na Umreniot? Na primer kako Yasinot posle Zakob na Covekot ili drugi Surina? Znam ima Dokas za Citanje na Sura Yasin, koga izlega Dushata....No dali ima Mrtviot nekoj Korist od Rezitiranje na celiot Kuran posle dolgo Vreme? Imam slushnato poveke Mislenja, i ne sum sigorna.Последната промена е направена од Muslima4Islam на Сре 02 Мар 2011, 12:00 pm. Мислењето е променето 1 пати


______________________________________________
Najgolema Sekiracija vo Denot treba da ni bide Ibadetot!!!

2 Re: Citanje Kuran za Umreni? on Сре 02 Мар 2011, 12:00 pm

Muslima4Islam

avatar
Модераторка
Модераторка


da ve podsetam na ova Prashanje...Mozhebi se zaboravi...
Allah da ve nagradi. allahumma amin


______________________________________________
Najgolema Sekiracija vo Denot treba da ni bide Ibadetot!!!

3 Re: Citanje Kuran za Umreni? on Сре 02 Мар 2011, 11:34 pm

Ideal


Активен член
Muslima4Islam напиша:

da ve podsetam na ova Prashanje...Mozhebi se zaboravi...
Allah da ve nagradi. allahumma amin
Ako go pravat decata na svoite umreni roditeli, togas ucenjeto na Kur`anot im pomaga,vo soglasnost so sunnetot.

4 Re: Citanje Kuran za Umreni? on Чет 03 Мар 2011, 1:18 pm

Muslima4Islam

avatar
Модераторка
Модераторка


fala za Trudot. A imash Dokaz za toa? deka e dozvoleno i deka im pomaga na Umrenite?
Allah da te nagradi. amin


______________________________________________
Najgolema Sekiracija vo Denot treba da ni bide Ibadetot!!!

5 Re: Citanje Kuran za Umreni? on Пон 21 Мар 2011, 9:44 pm

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Учење на Куран на мртвите дали тоа им помага или не?

Е тоа мора малу да се објасни пиодетално, нормално дека ако децата на некој човек учат куран има и тој награда и после смртта затоа што оставил хаирли дете позади себе на овој свет, доказ имаме во хадисот што се пренесува дека човек кога ќе умре сите дела му престануваат освен три работи а тоа се трајно дело-садака(како градење на џамија, градење на нешто што луѓето ќе имаат корист од тоа и т.н.)второто дело е да остави нешто другите луѓе ќе имаат корист од тоа и трето дело хаирли дете кое после смрта ќе прави добри дела, а нормално во тоа спаѓа и учење на куран, халалете немав време да го најдам целосно хадисот кој го пренесува и каде се наоѓа.

Втората работа дали се учи куран на самите мртви или за самите мртви и дали тоа помага тоа е новотарија, која во одредени граници преминува во Ширк, затоа треба да се пазиме на самиот ниет-намера.

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот