Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 7 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 7 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Дали е дозволено on Нед 23 Јан 2011, 4:57 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Еселаму Алејкум.

почитувани драги брака и сестри најпрво да искажиме Захвалнос спрема Аллах џ.ш господарот на Сите Светови.
Некаје Селам и Спас на последниот Аллахов посланик Мухаммед а.с,на неговата чесна породица, на Неговите Асхаби и на Сите оние кој го следат патот и Суннетот на Мухаммед а.с до секое Добро до Кијаме.

почитувани драги брака и ценети Сестри сакав да ве прашав следново прашање па иншАллах ке Добиам одговор па иншАллах ке имаат корист и останатите брака и сестри кој не знаат за ова Прашање.

Моето прашање е Следово:
Дали треба кога правиме Дова спрема Аллах џ.ш да го молиме на Аллах џ.ш во мухаммед а.с?

имав некаде слушнато на некоје предавање дека Кога Адем а.с го молел на Аллах џ.ш да му ги опрости гревот кој го направил го Молел во мухаммед а.с.
Халалете незнам точно од Каде го имам Слушнато.

иншАллах ке има одговор на моето прашње.


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

2 Re: Дали е дозволено on Нед 23 Јан 2011, 5:51 pm

Talib-Ul-Haqq

avatar
Брат
Брат
Ес селамун алејкум

Доста интересно прашање елхалмдулиллах ги молам на сите да се произнесат за да ги расчистиме сите сомнежи затоа што денес токму Суфиите и Шиите имаат проблем со ТЕВЕСУЛ - УПАТУВАЊЕ ДОВА.
А колку за почеток еден хадис од Посланик алејхи селам:
“Довата е срж на ибадет“
Барак Аллаху фикум.


______________________________________________

3 Re: Дали е дозволено on Нед 23 Јан 2011, 11:59 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
,,Муаз,,Ахи...
ај до објасними го прашањево..
,,ДАЛИ ТРЕБА ДА СЕ МОЛИМЕ КАЈ АЛЛАХ џ.ш за Ресулелах с.а.в.с или некаку по инаку е прашањево????


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

4 Re: Дали е дозволено on Пон 24 Јан 2011, 12:04 am

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Vaka Akhi.
Koga cinime dova na Allah dz.sh.
pr. Ja Allah te molam vo muhammed a.s oprostmigi grevovite i Spasime od Dzehenemskiot ogan.
Dali sum Jasen


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

5 Re: Дали е дозволено on Пон 24 Јан 2011, 12:11 am

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Muaz ibn Abdurahman напиша:Vaka Akhi.
Koga cinime dova na Allah dz.sh.
pr. Ja Allah te molam vo muhammed a.s oprostmigi grevovite i Spasime od Dzehenemskiot ogan.
Dali sum Jasen

сега е јасно Ахи??
да се потрудиме со релевантен докас да го докажеме ова но според моја слободна дискусиа
сметам дека ,нее исправно тоа,,но треба да докажеме дали некој од Асхабиоте чинеле таква дова,,


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

6 Re: Дали е дозволено on Пон 24 Јан 2011, 12:20 am

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
LAUTKA напиша:
Muaz ibn Abdurahman напиша:Vaka Akhi.
Koga cinime dova na Allah dz.sh.
pr. Ja Allah te molam vo muhammed a.s oprostmigi grevovite i Spasime od Dzehenemskiot ogan.
Dali sum Jasen

сега е јасно Ахи??
да се потрудиме со релевантен докас да го докажеме ова но според моја слободна дискусиа
сметам дека ,нее исправно тоа,,но треба да докажеме дали некој од Асхабиоте чинеле таква дова,,

Акхи јас горе спомнав незнам колку е веродостојно и Дали е Добар доказ или Слаб.
Кога Аллах на Адем а.с го извади од Џеннетот бил Црн во Лицето и имал Направено греф сите за тоа знаеме.
Но следново незнам Дали дрзи дали е Веродостојно па иншАллах ке биде Објаснето од Тие што Знаат повеке за Овој СлучАј.
Кога го молел Адем на Аллах џ.ш да му опрости го молел.
О Аллаху мој те молам во Мухаммед а.с Опростими и Вратимиго Правобитниот облик.
па Аллах џ.ш го запрашал.
О Адеме од каде знаеш за Мухаммед а.с , Тој му одговор во Џеннетските Стубови го пишеше Името негово.

Сега Поради Ова го постирав моето прашање па Затоа незнам дали Е Слабо ова Предание или навистина е точно па иншАллах ке биде Јазјаснето.
Еселаму Алејкум


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

7 Re: Дали е дозволено on Пон 24 Јан 2011, 1:07 am

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат


Одговорот на ова, го пишува во сура „ел фатиах„, која што секој ден во намаз ја цитираме:

5. Ние само Тебе Те обожаваме и ние само од Тебе помош бараме!

На Аллах субаханаху ве Теала нема никаква шанса да го донесиме под притисок, за да ни дозволи некоја желба (хаша), се, што ни одобрува, ни одобрува од Негова Благослов! Не ни треба никого како помош, врз молење!

Аллаху Алем!!!


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

8 Re: Дали е дозволено on Пон 24 Јан 2011, 1:23 pm

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
Ес селаму алејкум ве рахметуллах ве берекатух

Темата на ова прашање е апсолутно од Тевесул, позната месела има многу докази малку време ми треба иншАллах да ги средам па ќе постирам но сакам со добар дијалог со Ахлак и Едеб а со цел да ги побиеме сите шубхи кои на Суфиите и Шиите ги извадило од рамките на ова вера Ислам, што значи спомнувам дека токму оваа месела за Тевесул е најголемиот нивни проблем и затоа суфиите и шиите имаат најголема омраза и борба токму против Шејхул ислам Ибн Тејмије, Ибн Кесир, Ибн Кајјим и сите нивни ученици и нормално против улемата од Неџд почнувајќи од Шејх Мухаммед ибн Абдул Веххаб, но нашата цел е јасна значи со докази од Кур’ан и суннет и иџмаа од улема ќе го докажиме нивниот батил и како Шејхул Ибн Тејмијје им ги поништи нивните батил корени.
Но сакам едно да ги разгледате овие две прашања и да ми кажите дали има разлика и која е помеѓу нив.

Првото прашање е:
О Аллах те молам поради добротата и милоста која ја имаш према Мухаммед салаллаху алејхи ве селлем, да ми дадеш лек за мојата болест (или било какво друго барање)
Второ прашање:
О Мухаммед (пред неговиот гроб) моли го на Аллах за мене да ми даде лек за мојата болест (или било какво друго барање).
Која е разликата?
Бујрумте
Барак Аллаху фикум

9 Re: Дали е дозволено on Пет 28 Јан 2011, 2:56 pm

Talib-Ul-Haqq

avatar
Брат
Брат
Selamun Alejkum

"Првото прашање е:
О Аллах те молам поради добротата и милоста која ја имаш према Мухаммед салаллаху алејхи ве селлем, да ми дадеш лек за мојата болест (или било какво друго барање)
Второ прашање:
О Мухаммед (пред неговиот гроб) моли го на Аллах за мене да ми даде лек за мојата болест (или било какво друго барање).
Која е разликата?
"

Brate tuka ima fundamentalna razlika, koja ako ne bi se razpoznala so sebe go povlekuva La Illahe illallah t.s Bi mu se napravilo Sirk na Allah.

Vo prviot slucaj ili tvoeto prvo prasanje toa e DOWA BIDAT - so koja ne se izlekuva od vera ili vo najlos slucaj ulemata kazuva deka toa e MAL SIRK.

A vo vtoriot slucaj ili vtoroto prasanje toa e GOLEM SIRK i so nego se izleguva od vera i apsolutno toa e nedozvolen TEWESUL, a voedno ova e i sirkot od kurejsiite ili vo denesen den istoto go pravat Sufiskite sekti i sekako nivnite Musricki braca Sii, Rafidii.

Zatoa pocituvani spomnav na pocetok deka pravenje razlika vo ovie slucai e od fundamentalno znacenje.

We fikum barak Allahu.

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот