Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 ТВOЈОТ ДЕН Е САМО ТВОЈ on Пет 21 Јан 2011, 2:14 am

ibret

avatar
Активен член
ТВOЈОТ ДЕН Е САМО ТВОЈ


Човеку кога ќе зазориш, не очекувј ја ноќта.
Ќе го живееш само овој ден, не претходниот кој поминал заедно со своето добро и зло,ниту со идниот кој дури треба да настапи.Сонцето сигурно ќе те грее само денес.

Знај дека целиот свој жевот е содржан во еден ден. Затоа сите твои мисли подредиги на овој денес,како да си роден во него и како да треба да умреш во него.
Во спротивно твојот живот ќе биде на раскрсница помеѓу опсесијата на минатото и ,неговите грижи и несречи, и исчекување на иднината, нејзините сеништа и привисенија.

Сета твојa концентрација ,заложба ,креативност и труд, насочиги само во денот во кој живееш.
Денес мораш понизно да ги извршиш ибадетите, детално да го читаш и разбираш Кур`анот,темелно да проучуваш, со срце зикир да правиш, да бидеш умерен во сите работи,пристоен во однесувањето со луѓето, задоволен со стекнатото, грижлив кон својот изглед, чувар на своето здравје и корисен за луѓето.

Во денот во кјој живееш распореди го времето. Од минутите направи години од секундите направи месеци.
Во него псеј добро,дај убав пример,барај простување за гревовите свои,сетисе на Господарот твој,подготвисе за патот н адругиот свет.
Во овој ден живеј среќно и радосно, спокојно и сигурно, биди задоволен со снабдувањето кое тие дадено,со својата сопруга,деца,работа ,знаење и положба во која се наоѓаш.

Естагфируллах-Бисмиллах
“Она што ти го давам земи го и биди благодарен.“(Ел Ераф,144)

Овој ден помини го без тага, немир,гнев ,омрза и завист.
Во своето срце и ум постојано нека ти биде една реченица“Твојот ден е само твој ден.“

Кога јадеш топол и свеж денешен леб нема да ти наштети вчерашниот бајатен леб,ниту утрешниот што го очекуваш.
Ако во својата душа всадиш непоколеблива и силна волја,таа би го прифатила фактот дека“живееш само денес“.

Тогаш би го искористил секој момент во овој ен за самоизградување,во искористување на својот талент и во усовршување на својата работа.
Затоа кажи:“Убаво ќе зборувам овој ден,нема да пцујам ,навредувам, непристојно да се изразувам,ниту да ги оговарам останатите.
Само за овој ден куќата убаво ќе ја уредам затоа шо несакам неред и запуштеност,туку уредност и чистота.Само денеска живеам затоа ќе внимавам на својата уредност, на својот изглед и на умереност на своето држење,одот и говорот.

Само денес живееам затоа ќе се трудам да му бидам покорен на својот Господар, ибадетите што потполно да ги извршувам,да направам што повеќе добри дела и да се дружам што повеќе со Куранот.
Само денес живеам затоа во моето срце ќе го всадам семето на добрината и ќе го исчистам од коровот на злото игревот,од горделивоста,самобендисаноста,лицемерието,зависта омрзата,злобата и лошите мисли.

Само денес живеам затоа ќе им бидам од корист на другите, убав пример ќе им давам,болниот ќе го посетувам на погреб ќе отидам, заталканиот ќе го упатам,гладниот ќе го нахранам,за мазлумот ќе се завземам,за немоќниот ќе се залагам, несреќниот ќе го утешам, на учениот почит ќе му укажам, на детето ќе му се смилувам, на стариот ќе го уважам.
Само денес живееам и минатото заврши го снема,зајде како Сонцето.

Затоа нема да плачам, ниту момет од своето внимание нема да му посветам, затоа што тоа не напуштило отишло и повеќе нема да се врати.
А кога станува збор за иднината,таа лежи во светот на непознатото,затоа не сакам да се заморувам со соништа и душата во илузии да ја впуштам,затоа што утрото се уште не е создадено ниту било каков спомен има.

Човеку твојот ден е само твој .Колку е прекрасна оваа реченица за тие што сакаат посветол и поубав живот.


______________________________________________

2 Re: ТВOЈОТ ДЕН Е САМО ТВОЈ on Пет 21 Јан 2011, 6:03 pm

Muslima4Islam

avatar
Модераторка
Модераторка

mashaAllah prekrasen Tekst. Allah date nagradi. amin ya rab.


______________________________________________
Najgolema Sekiracija vo Denot treba da ni bide Ibadetot!!!

3 Re: ТВOЈОТ ДЕН Е САМО ТВОЈ on Нед 23 Јан 2011, 6:15 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
,,Аллах џ.ш да те награди брате Ибрет,конечно те гледам по присутен тука,(успеа)


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот