Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Твојот брат е твојот џеннет on Чет 20 Јан 2011, 12:48 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Твојот брат е твојот џеннет


Човекот на неговиот животен пат го погодуваат ралични неволји и грижи и често му е потребна помош од друштвото и средината во која што живее. Оваа прилика всушност ти треба да ја искористиш. Треба да бидеш искрен помагач на својот брат, помагач кој ќе настојува да ги реши и да ги употполни неговите потреби, да му ги олесни неволјите и да му упати топол совет ако за тоа има потреба. Ти всушност со таа постапка, правејќи му услуга и помагајќи му во неговата потреба, го обожуваш Аллах, џ.ш. Во случај да не си во состојба да на својот брат му пружиш помош, можеш ако ништо друго да му упатиш добар збор, со кој ќе го повратиш неговиот оптимизам, ќе го намалиш неговиот страв и ќе му помогнеш полесно да ги поднесе искушенијата.

Извршувањето и исполнувањето на потребата на муслиманот може да биде со вложување на својот имот, чест, своето време и.т.н. Некогаш е потребно да се вложи една. а некогаш и повеќе работи.
Човекот на кого Аллах, џ.ш. му дал имот или углед и го направил независен од другите, треба да му се заблагодари на својот Господар на тие благодети.Тој е обврзан да ги извршува и исполнува потребите на муслиманите, за благодетта што му ја дал Аллах, џ.ш., треба да даде зекат и да ги исполни своите обврски спрема неа.

Ибн Аббас пренесува дека Пратеникот, с.а.в.с, рекол: „ Човекот кој ќе тргне да ја исполни потребата на својот брат муслиман, тоа му е подобро одколку десет години да помине во итикаф. А оној кој ќе биде во итикаф еден ден, со тоа посакувајќи го Алллаховото, џ.ш., задоволство. Аллах, џ.ш., ќе стави помеѓу него и Оганот три долини, а секоја долина е поголема од раздалеченоста помеѓу истокот и западот“ Муттефекум алејхи.

Во друг хадис кој го пренесува Омер, р.а., Аллаховиот Пратеник, с.а.в.с., вика: „ Муслиманот му е брат на муслиманот, не му нанесува неправда ниту го предава на непријателот, кој му помогне на брат во неволја, Аллах ќе му помогне во неволја, кој му отргне неволја на муслиманот, Аллах, џ.ш. ќе му отргне неволја на Судниот ден, а кој го сокрие срамот на муслиманот, Аллах, џ.ш. ќе му го скрие неговиот срам на Судниот ден.“ Муттефекун алејхи

Ебу Хурејре. р.а., пренесува хадис во кој Пратеникот, с.а.в.с., вика: „ Оној кој ја опскрбува вдовицата и сиромав (мискин) е како муџахид на Аллаховиот пат, и мисле дека рекол:....„како оној кој без престанок клања и без престанок пости.“ Муттефекун алејхи.

Исполнувањето на потребите на братот муслиман некогаш може да биде со изнесување на своето мислење, совет и искрен насихат. Денес многумина се среќаваат со различни видови на животни проблеми, но поради своето неискуство или оптеретеност со дадениот проблем не можат сами да дојдат до посакуваното решение. Не се во состојба сами себеси да си го осветлат патот, иако можеби знаат каде е изворот на светлината. Во ваква ситуација топлиот збор и убавиот совет можат да решат „милиони“тешкотии.

На некој во тие моменти битно им е да им се спомене вредноста и обврската за трпение во искушенијатаи тоа за нив да биде олеснување.
Помогањето на немоќните муслимани, а и на другите луѓе, општо во ова време стана нужна потреба и строга обврска на верникот.

Укажувајќи на важноста на помагањето на луѓето, и исполнувањето на нивните потреби и изнаоѓањето на решение за кризата во која се нашле.
Хасен ел-Басри, Аллах да му се смилува, вика: „ Да му ја исполнам потребата на својот брат муслиман помило ми е одколку да клањам 1000 рекати, и да исполнам потреба на брат муслиман, помило ми е отколку да бидам во итикаф два месеци.“

Ибн Аббас, р.а., имал обичај да каже: „ Да издржувам една муслиманска фамилија месец дена, или седмица, или онолку колку Аллах, џ.ш., сака, помило ми е отколку да извршам хаџџ. А да подарам чинија со храна во вредност од еден дирхем на својот брат муслиман помило ми е отколу да поделам еден динар на Аллаховиот пат (во џихад)

[You must be registered and logged in to see this link.]Последната промена е направена од Muaz ibn Abdurahman на Сре 02 Фед 2011, 12:52 pm. Мислењето е променето 1 пати


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

2 Re: Твојот брат е твојот џеннет on Чет 20 Јан 2011, 4:34 pm

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
Ес селаму алејкум
Поучен текст машАллах со доста докази.
Па секако да размислиме за ова пред да биде касно.
Кажува еден брат ако не му правиме доброчинство на браќа муслимани тогаш ќе му правиме на неверници.
Барак Аллаху фикум
ве селаму алејкум ве рахметуллах ве берекатух

3 Re: Твојот брат е твојот џеннет on Чет 20 Јан 2011, 4:40 pm

Talib-Ul-Haqq

avatar
Брат
Брат
Селамун алејкум
Елхамдулиллах!
Многу добар текст.
Кажува Посланик салаллаху алејхи ве селлем во еден хадиси кудси:
“Каде се оние кои се сакаа во Мое име и големина, да ги ставам во Мојата ладовина каде што освен Мојата нема да има друга“


______________________________________________

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот