Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Во Името На Аллах џ.ш Милостивиот, Самилосен!


Возвишениот Аллах (џ.ш.) вели:

“....споменувањето на Аллах, секако, е најголема работа...”

(Ел-Анкебут, 45)

“Споменувајте Ме а и Јас ќе ве споменувам!” (Ел-Бекаре, 152)

“И споменувај го Господарот твој во себе, со страхопочит и скришно, безгласно, и наутро и приквечерина и не биди меѓу рамнодушните!” (Ел-А’раф, 205)

И споменувајте Го Аллаха, многу, за да бидете спасени!” (Ел-Џума, 10)

. Се пренесува од Ебу Хурејре (р.а.) дека рекол: “Аллаховиот пејгамбер (с.а.в.с.) рече:

“Два лесни збора за јазикот, тешки за вагата, а омилени на Милостивиот се: Субханеллахи ве би хамдихи, субханеллахил азим.”


. Се пренесува од Ебу Хурејре (р.а.) дека Пејгамберот (с.а.в.с.) рекол:
“Да речам: субханеллах, ел-хамдулиллах, ла илахе иллеллах, Аллаху екбер е помило за мене отколку она што го осветлува сонцето.”

. Се пренесува од Ебу Хурејре (р.а.) дека Аллаховиот пејгамбер (с.а.в.с.) рекол: “Кој ќе рече: “Ла илахе иллеллах, вахдеху, ла шерике леху, лехул мулку, ве лехул хамд, ве хуве ала кулли шејин кадир” во текот на еден ден стопати е еднакво на десет ослободени робови, и ќе му бидат запишани сто добри дела, а ќе му бидат избришани сто лоши дела, и ќе му биде штит од шејтанот на тој ден се додека се стемни.

И никој не направил ништо повредно освен оној кој донел повеќе салавати од сто.” И рече: Кој ќе рече: “Субханеллах, ве бихамдихи” на ден стопати ќе му бидат простени гревовите, па макар се работело за нешто слично на морската пена.”

. Се пренесува од Ејуб Ел-Енсари (р.а.) дека Пејгамберот (с.а.в.с.) рекол:
“Кој ќе рече Ла илахе иллеллах, вахдеху, ла шерике леху, лехул мулку, ве лехул хамду, ве хуве ала кулли шејин кадир десет пати е како да ослободил четири робови од Исмаиловото потомство.”

. Се пренесува од Ебу Зерр (р.а.) дека рекол: “Аллаховиот пејгамбер (с.а.в.с.) рече:
“Да те известам ли кој е најдобар говор кај Аллах? Најомилениот говор кај Аллах е: Субханеллахи ве би хамдихи.”

Се пренесува од Ебу Малик Ел-Ешаријј (р.а.) дека рекол: “Аллаховиот пејгамбер (с.а.в.с.) рече:
“Чистотата е пола на иманот, елхамдулиллахи ја пополнува вагата, а субханеллахи велхамдулиллахи го пополнува она што е помеѓу небесата и Земјата.”

. Се пренесува од Севбан (р.а.) дека рекол: “Кога Пејгамберот (с.а.в.с.) ќе завршеше со намазот, ќе речеше: естагфируллахи трипати, а потоа ќе речеше: О Аллаху мој, Ти си спас и од Тебе е спасот, Ти си Возвишен, о Сопственику на величието и честа!”
На Евзаија му е речено, а тој е еден од преносителите на хадисот: “Како се прави истигфар?” Рече: “Се вели: Естагфируллах, естагфируллах.”

. Се пренесува од Ел-Мугире б. Шубе (р.а.) дека Пејгамберот, (с.а.в.с.) кога ќе завршел со намазот, велел: “Нема друг бог освен Аллах, единствен, кој нема здруженик. Власта и зафалноста, Нему Му припаѓаат. Он е Кадар за се. О Аллаху мој, она што ќе го дадеш никој нема да го спречи, ниту пак некој може да го даде она што Ти ќе го спречиш. Без Твоето богатство ниедно богатство не вреди.”

. Се пренесува од Абдуллах б. Зубејр (р.а.) дека при секој намаз, кога даваше селам, изговараше: “Нема друг бог освен Аллах, Кој нема здруженик. Власта Нему Му припаѓа и зафалноста Нему Му припаѓа. Он е Кадар за се! Нема моќ и сила, освен онаа на Аллах. Нема друг бог освен Аллах.

Само Него Го обожаваме. Нему Му припаѓа благодатот, предноста и пофалбата. Нема друг бог, освен Аллах. Искрено ја исповедаме Неговата вера, па макар тоа и го мразеле неверниците.”
Ибн Зубејр рекол: “Аллаховиот пејгамбер (с.а.в.с.) со овие зборови го величеше Аллаха по секој намаз.”

. Се пренесува од Ебу Хурејре (р.а.) дека Пејгамберот (с.а.в.с.) рекол:
“Кој ќе Го слави Аллаха по секој намаз триесет и три пати со субханеллах, кој ќе му се зафали триесет и три пати со елхамдулиллах, и кој ќе го велича триесет и три пати со аллаху екбер, и сто пати ќе дополни со: Ла илахе иллеллах вахдеху ла шерике леке лехул мулку ве лехул хамду ве хуве ала кулли шејин кадир, па макар се работело за нешто што е на морската пена.”

. Се пренесува од Каб б. Уџрете (р.а.) дека Пејгамберот (с.а.в.с.) рекол:
“Оние кои изговараат или прават тесбих нека не заборават по секој намаз на придружните делови: субханеллах триесет и три пати, елхамдулиллах триесет и три пати и аллаху екбер триесет и три пати.”

. Се пренесува од Сад б. Векас (р.а.) дека Пејгамберот (с.а.в.с.) барал засолниште кај Аллах по секој намаз со овие зборови:
“О Аллаху мој, Тебе Ти се приклонувам од стравот и скржавоста, Ти се приклонувам од паѓањето во голема старост, Ти се приклонувам од сплетката на овој свет и Ти се приклонувам од сплетката на гробот.”

. Се пренесува од Ајша (р.а.) дека рекла: “Една вечер почувствував дека Пејгамберот (с.а.в.с.) не е до мене. Беше на руку - или на сеџде - велејќи: Субханеке ве би хамдике.

Нема друг бог освен Тебе.”
Во еден друг ривает стои: “Мојава рака ги допре табаните, додека стоеше исправно, а беше во џамија и кажуваше: “О Аллаху мој, се приклонувам кон Твоето задоволство од Твојата одмазда, кон Твојата прошка од Твојата казна. Се приклонувам од Тебе кон Тебе. Немам сила да Ти изразам зафалност. Ти си онаков каков што си донесе зафалност за Себе.”

Се пренесува од Ебу Зерр (р.а.) дека Пејгамберот (с.а.в.с.) рекол: “Секое утро на секој ваш зглоб му се дава садака; секој тесбих е садака, секој тахмид е садака и секој тахлил е садака; наредување добро е садака, забранување зло е садака, а се ова го заменуваат два реката од духа намаз.”

Се пренесува од Мајката на верниците Џувејрија б. Ел-Харис (р.а.) дека Пејгамберот (с.а.в.с.) излегол од кај неа едно утро, по клањањето сабах намаз, а таа си останала на местото за клањање, а се вратил по клањањето, и таа тука си седела, и рекол:

“Се уште си на она место на кое те оставив.” Рекла: “Да.” Па, Пејгамберот (с.а.в.с.) рекол:
“Откако отидов од тебе изговорив четири зборови трипати. Кога би биле измерени со она што го изговори денес би биле потешки од нив: Славен нека е Аллах, колкав е само бројот на неговите креации! Колку е само Он задоволен, колку е само тежок Неговиот Арш и колку се само пространи Неговите зборови!”

Во еден друг ривает стои:
“Славен нека е Аллах, колкав е само бројот на Неговите креации; славен нека е Аллах, колкаво е само Неговото задоволство; субханеллах, колкава е само тежината на Неговиот Арш; субханеллах, колкава е само широчината на Неговите зборови!”
Во риваетот на Тирмизија стои:

“Да те поучам ли со зборовите кои треба да ги изговориш? Субханеллах, колкав е само бројот на Неговите креации; субханеллах, колкав е само бројот на Неговите креации; субханеллах, колкав е само бројот на Неговите креации; субханеллах, колкаво е само Неговото задоволство; субханеллах, колкаво е само Неговото задоволство; субханеллах, колкаво е само Неговото задоволство; с

убханеллах, колкава е само тежината на Неговиот Арш; субханеллах, колкава е само тежината на Неговиот Арш; субханеллах, колкава е само тежината на Неговиот Арш; субханеллах, колкава е само тежината на Неговиот Арш; субханеллах, колкава е само широчината на Неговите зборови; субханеллах, колкава е само широчината на Неговите зборови; субханеллах, колкава е само широчината на Неговите зборови.”

. Се пренесува од Ебу Муса Ел-Ешари (р.а.) дека Пејгамберот (с.а.в.с.) рекол:
“Оној кој Му прави зикр на Аллах и оној кој не Му прави се слични на живиот и мртвиот.”
Во риваетот на Муслим стои:
“Куќата во која се споменува Аллах (во која се прави зикр) и онаа во која не се прави зикр на Аллах е слична на живиот и мртвиот.”

. Се пренесува од Ебу Хурејре (р.а.) дека Пејгамберот (с.а.в.с.) рекол:
“Возвишениот Аллах вели: Јас сум при помислата на Мојот роб за Мене. Јас сум со Него кога ќе Ме спомене. Ако Ме спомене во себе и Јас ќе го споменам во Себе, а ако Ме спомене во група и јас ќе го споменам во група подобра од нив.”

Се пренесува од Џабир (р.а.) дека рекол: “Го слушнав Аллаховиот пејгамбер (с.а.в.с.) како вели:
“Највредниот збор е: Ла илахе иллеллах.”

. Се пренесува од Абдуллах б. Буср (р.а.) дека еден човек рече: “Ја Ресулеллах, се намножија шеријатските прописи на исламот за мене па, извести ме за нешто што ќе можам да го извршувам.” Рече: “Јазикот постојано нека ти биде навлажен од споменувањето на Аллах.”

Се пренесува од Месуд (р.а.) дека рекол: “Аллаховиот пејгамбер (с.а.в.с.) рече:
“Во ноќта на Исра го сретнав Ибрахима (с.а.в.с.) и рече: ”О Мухаммед, пренеси му на твојот уммет селам од мене и извести ги дека е џеннетот убава земја, питка вода, широка низина а неговото семе: Субханеллах, ла илахе илеллах, валлаху екбер.”

. Се пренесува од Ебу Дерда (р.а.) како рекол: “Аллаховиот пејгамбер (с.а.в.с.) рече:
“Сакате ли да ве известам кое ваше дело е најдобро и најчисто кај вашиот Владар, на највисок ваш степен, кое ви е подобро од делење злато и сребро, кое ви е подобро од судирот со непријателот во кој се убивате еднисодруги?” Рекоа: “Да.” Рече: “Споменувањето на Возвишениот Аллах.”

. Се пренесува од Ебу Муса (р.а.) дека рекол: “Аллаховиот пејгамбер (с.а.в.с.) рече:
“Да те упатам ли на една од џеннетските ризници?” Реков: “Да, ја Ресулеллах.” Рече: “Ла хауле ве ла куввете илла биллахи.”


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот