Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 9 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 9 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 БРОШУРА.......... on Нед 16 Јан 2011, 5:34 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
[You must be registered and logged in to see this link.],,,

РАЗГЛЕДАЈТЕЈА ОВАА КНИГА-И ПРОЦЕНЕТЕ ДАЛИ СОДРЖИ ВИСТИНА ЗА НАШЕТО ПОТОМСТВО ИЛИ Е НЕКОЈА РАБОТА ЗА ИНТЕРЕСИ............................................


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

2 Re: БРОШУРА.......... on Пон 17 Јан 2011, 11:50 am

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
Ес селаму алејкум ве рахметуллах ве берекатух

Кај си бе лаутка се одмори ли од посета на селата торбешкиSmileКхајрен сакав само малку шала се со цел да не се најдеме навредени а верувај ми најмалку сакам некого да навредам индиректно.

Она на што сакам да ти укажам од шеријатски прописи врз основа на она кое ти го пишуваше и коментираш ми дава впечаток дека не си ја сватил сериозно мес’елата по ова прашање.
Ви постирав една цела тема а таа гласеше “Повикување во национализам е еднакво на паганство“.
И тука на кратко ќе го објаснам она што беше главно и основа на таа мес’ела и ќе ти одговорам дирекно без да вртам.
Затоа што Национализмот кој денес е поистоветен со Демократија која е еднаква на КУФР. ЗОШТО???
Кажими каква нација е Американската, Германската па израелската?
Е сега кажи ми која е разликата помеѓу нацијата во која повикуваат тие “Торбешка, Албанска, Босанка, Арапска, Турска и тн.“
Што стои позади нив ШЕРИЈАТ? ИЛИ ДЕМОКРАТИЈА? Тука ти е одговорот, се што не е Шеријат тоа куфр! Дали се муслимани американците кои повикуваат во нација(А позади тоа токму се знае што се крие - Демократски избори, политички кампањи, парламенти, законодавни домови, судови и тн.)
Одиме кај овие “НАШИТЕ“ Националисти (Торбеши, Албанци, Арапи, Турци и да не набројувам кажими која е разликата ако истиве овие го прават тоа како и Американците или било која друга европска нација?? Тоа е јасно.
Шеријатски ако ТАГУТ е Обама? Каков е тогаш Ахмети, па Цаноски, Ердоган, Мубарак, Кралот и многу други.
Нели за исправен ИСЛАМ е потребно сведочење на ЛА ИЛЛАХЕ ИЛЛАЛЛАХ или Куфр во Тагут и Иман во Аллах.
Види што кажува Господарот на сите светови:
“Во верата нема насилство зашто патот вистински јасно се одделува од заблудата. Оној кој не верува во тагут а верува во Аллах веќе го дофатил најцврстото јаже во кое нема искинатина.“ (Ел Бекаре 256)
Услов за исправен ИСЛАМ и твој и мој токму се согледува баш во одрекнувањето од овие Тагути (нема разлика во нивните имиња Тагутот е тагут).

Затоа Лаутка те советувам тебе и сам а и на сите други да се одалечат од оваа ЗАБЛУДА затоа што дуњалучката загуба е многу голема а казната Ахиретка е вечен Џехенем Аллах да ни сочува и оддалечи.
Нашата цел е Исламска држава втемелена врз Аллаховиот закон (шеријат). А патот за нејзина изградба е многу познат и јасен за сите оние кои ја спознале сирата од Мухаммед саллалаху алејхи ве селлем, а никако како овие лажови кои убедуваат дека преку Куфр и Ширк ќе дојдат до шеријат.

ДАЛИ АЛЛАХ ЌЕ МУ ДАДЕ ШЕРИЈАТСКА ДРЖАВА НА ЛУЃЕ КОИ МУ ПРАВАТ ШИРК???

Аллаху мој тебе да те немаше како што кажуваат овие погани, ние ниту ќе клањавме ниту ќе постевме, ниту пак садака ќе дававме ОВИЕ насилство прават, Ја Рабб здружи ги срцата од сите искрени мувехиди и муслимани и подари ни Исламска држава. Амин Амин Амин!!!

3 Re: БРОШУРА.......... on Пон 17 Јан 2011, 8:42 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Алејкум Селам ,,Брате монотеизам,,Аллах џ.ш да те награди за преубавите зборови и грижата измеџу муслиманите......
ги прошетаф сите места и имама ушете малце да ги до проучам нашинциве и на крај сметам че имамм јасна слика за Муслиманите од нашиот сој ,,во се се сложума со твојот пост оп почеток до крај,,ја читам темата кој ја водиш во врска со оваа,,и тамо си перфектен Валлахи ,,во ништо не се контрирам и се мие јасно...
сите се тагути ,,ни ту еден нее верник од политичариве и никој нее достоен да се подржи,,ама верувај баш никој не се интересира за обединување на муслиманите во целина,,ни Фиат,ни Али,ни тачи никој нема кај ниф Ислам...затоа и шансите се испод нула за формирање на Исламска држава,,брат јас секој ден во гостивар сум на намаз со моите брача(брача со бради ,така наречени вехабии,за подобро даме разбереш) и секој ден имам колсултации околу овааа..не се борам за нациа брат,,нити ме засега многу но осечам дека има голема неправда ,,многу сме понижени и од едните и од другите брат,,намерава меи чисто да поправвам некои неправди ,но знам дека нема да се подобри ситуацива,но знаеш надата последна умира..два пати одам на дерс во моето место кај брача кој клањаат намаз..седам како глуф ништо не разбирам но јас ете упорно одам поради тоа дасе дружам со муслимани него да го трошам времето за некорисни работи,,ама брат немаат слух за тоа што не разбирам,,само ми даваат утеха Иншаллах че научиш ..пак немој да ме разбреш контра Валлахи нема никакво шубе во дупшафа дека тие или јас сум контра ниф или тие токтра мене...Мазаллах...се работи само од екокомска причина има многу наши деца завршени со факултети поради таја етничка припаднос неможет да си најдат работа..еве ак грешам или ако правам Куфур,,веднаш се одкажувам ,вас на форумоф ве имам како советници и подржувачи,,кажетеми што саката јас лично че го прашам ФИТ за се што ве интересира...само да немаме шубе имеџу нас..целта и намрата мие да допринесам за мојот народ а не да свесно влегувам во Куфур...се најавува општ народен собир во ростуше од сите краеви каде што имаат нашинци невелам муслимани зашто муслимани се и другитер не само нашинциве..им препорачаф на форумот во јанче општина ростуше потребно ние исламско обединување него национално ,ми одговориа вака ,,,полесно че дојде до исламско обединување ако имаме свој етникум и тоа луѓе ,теолози оџи со факултети ,им побараф аргумет од сунет,,не ми приложи јасен докас само по рекла казала,,од типот и Пејгамбер с.а.в.с никогаш не го порекнувал неговото потекло и племето од каде потекнува,, па и тое е еден вид нациа,другиот одговор што го добиф беше од тип нациа и вера не мешајте,,што јас не се согласувам со тие оџи ама ,,Валлахи несакам да сме нечии играчки,,,немој дамислиш дека јас не повикувам на Ислам кај нас ситуациата налага тоа,ако ги повикам на шериат директно кој знает што че ми речат ама мојата намера е чиста ,че одиме како тие че сакаат ова е последна твридна понатаму нема што да не лажат,ако нациата се даде тогаш че им речам на Тагутите сега уште на што че повикате освен Ислам..
очекувам од сите вас на ФОРУМОФ,софет и чеве замолма кој колку е во можнос во врска со актуелниве настани измеџу нашинциве ,,,,да ми приложите матриал од Куран и сунет во врска со створување на нациа ,,,да ми служат како докас пред покровителите на овој проек..
Селам Алејкум


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

4 Re: БРОШУРА.......... on Вто 18 Јан 2011, 7:03 pm

Talib-Ul-Haqq

avatar
Брат
Брат
СЕЛАМУН АЛЕЈКУМ
Докази од Кур’ан и Суннет.

“Овој мој пат е вистинскиот пат – та, следете го! Немојте да ги следите другите патишта па да ве оддалечат од патот Негов. Ете, тоа Аллах ви го остави така да биде, за да бидете богобојазливи!“ (Ел Ен’ам 153)

“ Нека верниците не ги земаат неверниците за заштитници наместо верниците. Сторителот на тоа нема ништо кај Аллах. Направете го тоа само ако се плашете од нив. Аллах ве опоменува за себе и свратилиштето е кон Него!.“ (Али Имран 28)

“ О верници, не земајте доверители други луѓе освен меѓу вас; Вашите нема да ве изневерат. Оние, освен вас, сакаат да ве видат нурнати во пропаст. Омраза од нивните усти излегува, а она што го кријат во градите свои е поопасно. Така Ние ви ги објаснуваме знаменијата Наши само ако сфаќате !“ (Али Имран 118)

“ О верници, не земајте ги евреите и христијаните за заштитници. Оние се еднинадруги заштитници. А оние кои ќе ги земаат за заштитници од вас – од нив се, навистина! Аллах, секако, не го упатува народот зулумќарски! Па, ги гледаш, оние кои во срцата свои имаат болештина, како се натпреваруваат во тоа. Зборуваат :“ Се плашиме да не ни се сврти несреќа некаква ! “ А Аллах ќе ни донесе победа или ќе даде од себе некаква наредба па ќе осамнат, каејќи се за она што го криеја во душите свои. “ (Ел Маиде 51 – 52)

“ О верници, не земајте ги заштитници ни бабовците ваши ни браќата ваши ако, секако, повеќе го сакаат неверувањето од верувањето.“ (Ет Тевба)

“ Не ќе најдеш луѓе кои веруваат во Аллах и во Денот Суден да се дружат со оние кои се против Аллах и Пејгамберот Негов: Било да се тоа претците нивни, синовите нивни или браќата нивни или роднините нивни. “ (Ел Муџаделе 22)

“ О верници, не земајте ги непријателите Мои и непријателите ваши за пријатели! А непокажувајте им и наклоност! Тие, секако не веруваат во она што ви дојде од вистината го истеруваат и Пејгамберот и вас заради тоа што верувате во Аллах Господарот Ваш. Ако пак вие излезете, борејќи се на мојот пат, барајќи го задоволството Мое, покажувајќи им наклоност – тајно! Јас најдобро го знам она што го криевте и она што го обелоденувавте. А оној меѓу вас што ќе го направи тоа ... Да, скршнал по лошиот пат! А ако наидете на нив, стануваат непријатели ваши или даваат со рацете свои и со јазиците свои зло и одвај чекаат да станете неверници! (Ел Мумтехине 1 – 2)

Мухаммед саллаллаху алејхи ве селлем, рекол:

“Нема потполно да верува никој од вас, ако за својот брат не го посакува она што си го посакува за себе.“ (Бухари и Муслим)

“...И помеѓу себе помогнувајте се во доброчинство и богобојазност, а немојте да се помогнувате во грев и непријателство...“ (Ел Маиде 2)

“Луѓето се како метал (основа за добро и лошо), како металите злато и сребро. Најистакнатиот од луѓето во паганство е најистакнатиот во Ислам откако ќе се поучи со верување. Душите се подредена војска: оние кои меѓусебно се познаваат, се зблужуваат, а оние што не се познаваат, се оддалечуваат меѓу себе.“ (Бухари и Муслим)

Ебу Давуд и Тирмизи пренесуваат од Ебу Сеид Ел Худри радијјалаху анху, дека Аллаховиот Посланик салаллаху алејхи ве селлем, рекол:
“Немој да се дружиш, освен со верник и храната твоја нека не ја јаде никој друг, освен богобојазливиот.“

Слично на ова исто така Ебу Давуд и Тирмизи пренесуваат до Ебу Хурејре радијјалаху анху, дека Аллаховиот Посланик салаллаху алејхи ве селем, рекол:

“Човекот во својата вера има другар, затоа секој од вас нека погледне со кого се дружи.“

“Оној кој вложува труд за нација, оној кој се бори за нација и оној кој умре борејќи се за тоа - не е еден од нас. ( Ебу Давуд)

5 Re: БРОШУРА.......... on Сре 19 Јан 2011, 9:12 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Talib-Ul-Haqq напиша:СЕЛАМУН АЛЕЈКУМ
Докази од Кур’ан и Суннет.

“Овој мој пат е вистинскиот пат – та, следете го! Немојте да ги следите другите патишта па да ве оддалечат од патот Негов. Ете, тоа Аллах ви го остави така да биде, за да бидете богобојазливи!“ (Ел Ен’ам 153)

“ Нека верниците не ги земаат неверниците за заштитници наместо верниците. Сторителот на тоа нема ништо кај Аллах. Направете го тоа само ако се плашете од нив. Аллах ве опоменува за себе и свратилиштето е кон Него!.“ (Али Имран 28)

“ О верници, не земајте доверители други луѓе освен меѓу вас; Вашите нема да ве изневерат. Оние, освен вас, сакаат да ве видат нурнати во пропаст. Омраза од нивните усти излегува, а она што го кријат во градите свои е поопасно. Така Ние ви ги објаснуваме знаменијата Наши само ако сфаќате !“ (Али Имран 118)

“ О верници, не земајте ги евреите и христијаните за заштитници. Оние се еднинадруги заштитници. А оние кои ќе ги земаат за заштитници од вас – од нив се, навистина! Аллах, секако, не го упатува народот зулумќарски! Па, ги гледаш, оние кои во срцата свои имаат болештина, како се натпреваруваат во тоа. Зборуваат :“ Се плашиме да не ни се сврти несреќа некаква ! “ А Аллах ќе ни донесе победа или ќе даде од себе некаква наредба па ќе осамнат, каејќи се за она што го криеја во душите свои. “ (Ел Маиде 51 – 52)

“ О верници, не земајте ги заштитници ни бабовците ваши ни браќата ваши ако, секако, повеќе го сакаат неверувањето од верувањето.“ (Ет Тевба)

“ Не ќе најдеш луѓе кои веруваат во Аллах и во Денот Суден да се дружат со оние кои се против Аллах и Пејгамберот Негов: Било да се тоа претците нивни, синовите нивни или браќата нивни или роднините нивни. “ (Ел Муџаделе 22)

“ О верници, не земајте ги непријателите Мои и непријателите ваши за пријатели! А непокажувајте им и наклоност! Тие, секако не веруваат во она што ви дојде од вистината го истеруваат и Пејгамберот и вас заради тоа што верувате во Аллах Господарот Ваш. Ако пак вие излезете, борејќи се на мојот пат, барајќи го задоволството Мое, покажувајќи им наклоност – тајно! Јас најдобро го знам она што го криевте и она што го обелоденувавте. А оној меѓу вас што ќе го направи тоа ... Да, скршнал по лошиот пат! А ако наидете на нив, стануваат непријатели ваши или даваат со рацете свои и со јазиците свои зло и одвај чекаат да станете неверници! (Ел Мумтехине 1 – 2)

Мухаммед саллаллаху алејхи ве селлем, рекол:

“Нема потполно да верува никој од вас, ако за својот брат не го посакува она што си го посакува за себе.“ (Бухари и Муслим)

“...И помеѓу себе помогнувајте се во доброчинство и богобојазност, а немојте да се помогнувате во грев и непријателство...“ (Ел Маиде 2)

“Луѓето се како метал (основа за добро и лошо), како металите злато и сребро. Најистакнатиот од луѓето во паганство е најистакнатиот во Ислам откако ќе се поучи со верување. Душите се подредена војска: оние кои меѓусебно се познаваат, се зблужуваат, а оние што не се познаваат, се оддалечуваат меѓу себе.“ (Бухари и Муслим)

Ебу Давуд и Тирмизи пренесуваат од Ебу Сеид Ел Худри радијјалаху анху, дека Аллаховиот Посланик салаллаху алејхи ве селлем, рекол:
“Немој да се дружиш, освен со верник и храната твоја нека не ја јаде никој друг, освен богобојазливиот.“

Слично на ова исто така Ебу Давуд и Тирмизи пренесуваат до Ебу Хурејре радијјалаху анху, дека Аллаховиот Посланик салаллаху алејхи ве селем, рекол:

“Човекот во својата вера има другар, затоа секој од вас нека погледне со кого се дружи.“

“Оној кој вложува труд за нација, оној кој се бори за нација и оној кој умре борејќи се за тоа - не е еден од нас. ( Ебу Давуд)

Аллах џ.ш да те награди брат за посочениве агументи ,че ги искористам како докас пред ,,Тагутите,,кои повикуваат на нациа.....................................


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

6 Re: БРОШУРА.......... on Чет 19 Мај 2011, 12:06 am

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Сабота на 21.05.2011г. во Лабумиштааа!! 17 и 30 ч. а после во струга 19 ч.....

ПЕИ измеџу својот нарот Па повелете ,на средба!!!

Селам Алејкум!!!


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

7 Re: БРОШУРА.......... on Вто 07 Јун 2011, 11:54 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
LAUTKA напиша:Сабота на 21.05.2011г. во Лабумиштааа!! 17 и 30 ч. а после во струга 19 ч.....

ПЕИ измеџу својот нарот Па повелете ,на средба!!!

Селам Алејкум!!!

Maшшалла ,море јаки Испаднаа овие од ПЕИ,,,ај да видиме сега што че направат Аллах џ.ш да ги упати на правиот пат....


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот