Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

avatar
Модератор
МодераторВо Името На Аллах џ.ш Милостивиот , Самилосен !

Аллахумме салли ала Мухаммедин ве ала али Мухаммед!!!

Го освои како што вели-Сејјид Кутб-со формирање на искрени здрави жртвувани асхаби (Другари) кои беа обични луѓе јадеа храна и се занимаваа со трговија.Мухаммед (а.с.) создаде од секој од нив жив Куран кој оди по земјина површина и жива слика на иманот,и направи од секој од нив витален Ислам,така што кога ќе видиш еден од нив како да го гледаш целиот Исламот !!.

Куранските единствени текстови и принципи самите не се отелотворуваат во дело,ниту Мусхафот самиот создава нешто,ниту начелата живеаат сами, ако сите тие не бидат ставени во пракса...

Затоа Мухаммед (а.с.) одлучи пред се да создаде права генерација,да створи свесни срца кои ќе го носат во себе исламското светло и да креира народ а не филозофија.Затоа што Куранот ги нуди

принципите,Мухаммед (а.с.) ги имплицира во дело,а потоа ги пренесува до идните поколенија кои начела ќе бидат очевидни и присутни во секојдневието на верникот!!.

Мухаммед (а.с.) победил во истиот ден кога создал од исламската мисла живи луѓе и верувањето го претстави како подвижен Ислам,и отпечатил илјада Мусхафи, меѓутоа не ги отпечатил во лист со боја туку со светлина во срца,кои срца во нивниот секојдневен живот го практикуваат Исламот и неговите принципи и им го осветлуваат патот на луѓето!!.

Каков удар ќе почувствува исламското движење и болна рана,и колку ќе биде видлива неговата слабост и празнина кога неговите синови и повикувачи бидат заразени со завидливост, омраза и непријателство..?

Колкава е загубата на исламското движење во исламските средини и во сите светски средини кога тоа движење е расподелено и расцепано внатре во себе,и крие во себе непријателство и омраза меѓу неговите припадници..?

Колку научници мислители и реформатори на Исламот постануваат безнадежни во секое време и место кога се соочуваат со разединетост и раздор меѓу разни исламски движења и групации во една држава и гори меѓу нив пламен на завидливост,егоизам и омраза?

Тогаш ќе биде случајот на исламските движења и секти во омраза и
завидност како што вели поетот:
Не е твоето и моето жалење освен
поради неред и раздор

Гледаш секој има своја цел и надеж
двајца околу себе не се блиски
Секое движење има свој имам но сите се без имам.


Моја лична проценка и видување како и проценка на многу други мисионери од повикувачите на исламската мисла и реформатори..сметаме дека ако синовите на тие движења,групации и организации постапат спрема исламскиот метод во воспитување на дааветчии,градење на личности и создавање на народи.

.ако тие одат спрема исламските начела во извршување на братските меѓусебни права и обврски..ќе ги соборат и урнат препреките на неправда и злочин, и ќе формират исламска држава во исламските краеви..и ќе го проширеа исламскиот повик и вера во секој дел од земјата..

Дали мислите -О Синови на Аллаховата мисија- дека првата генерација од првите поколенија кои доследно го следеа Куранот и Суннетот на Мухаммед (а.с.)..го освоија светот и остварија исламска слава и углед на муслиманите и куранска држава освен со искрено братство и збратимени срца?

Дали мислите дека Исламот се проширил источно и западно без цврста врска за Ислам без придржување за Аллаховото јаже(Вера).?
Дали мислите дека влегувањето на милиони луѓе во Ислам со задоволство и волја е остварено без примерност на повикувачите ниту без доследност на муслиманите?

Дали мислите дека каменот темелник кој го поставија за изградба на исламската држава и неговата мисија се прошири без братство и толеранција?

Зар не сте читале во историјата - О Исламско Младино-дека исламскиот лидер Мухаммед (а.с.) и негов градител на слава, не ја втемели првата држава во Ислам во Медина се додека не ги збратимил Мухаџирите со Енсариите и ги помирил двете големи медински племина Евс и Хазреџ за да се соединат сите под

исламското кормило кое гласи(Држете се цврсто за Аллаховото јаже и немојте да се разединувате) и под принципот (Навистина овој уммет(народ)е еден,а Јас сум вашиот Господар и Мене плашете ми си).

Со намера да создадате светска држава и да бидате во неа водечки народ и да го подигнете факелот на Теухид(Верување во Аллахово единство) и да воспоставите во човечките срца начела на еднаквост правдина и слобода..?!!

Калкав бил гневот на Мухаммед (а.с.) и неговото предупредување кога Евреите се обиделе да ги раздорат и скараат Евс и Хазреџ и да им го потресат нивното единство и да разгорат раскол.

Дури ги извадија оружјата и за малку ќе се создадеше меѓу нив голема сплетка.Тогаш Мухаммед (а.с.) ги помирил со учтивост и ги критикувал велејќи им:Зар уште со пагански навики и повици а Јас сум меѓу вас?Зар заборавивте дека Аллах (џ.ш.) ве упати во Ислам и почести и ги прекина неисламските повици и ве спаси од неверство и помири меѓу вас?Тогаш Аллах (џ.ш.) ги објавил следниве зборови

“О
вие кои верувате ако ги слушате оние кои им е дадено книга(Евреи и Христијани) ќе ве повратат во неверство откако станавте верници.Како ќе постанете неверници кога на вас ви се читаат Аллаховите знаменија и меѓу вас е Неговиот пејгамбер,А кој се држи за Аллаха(неговата вера) тој се упатил кон правиот пат”..


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот