Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 7 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 7 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 ***Бројот 19,во Кур'анот*** on Сре 12 Јан 2011, 4:25 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Бројот 19,во Кур'анот...

1.Прв и највреден збор Бимиллах е составен од 19 харфови-букви!
2.Кур'анот е составен од 114 суринја...19x6...
3.Вкупниот број на ајети во Кур'анот изнесува 6346,или 19x334 6234+112=63446...6+3+4+6=19...)
4.Бисмиллах се појавува 114 пати во Кур'анот...114=19x...
5.Со тоа сто суре 9 не поцнува со Бисмиллах,но Бисмиллах е преместена во сурето 27,знаци преместена е за 19 места...
6.Понатаму следи,дека вкупниот збир на броевите на суринјата помеѓу 9 и 27 (9+10=11+12...26+27=342,сто е 19x18...
7.Овој број 342 е еднаков на бројот на зборот кој стои помеѓу повторувањето на Бисмиллах,помеѓу сурето 9 и 27...
8.Фамозната прва Објава (96:1-5) е составена од 19 зборови...
9.Првата објава која е составена од 19 збора е составена од 76 харфови(букви)=19x4...
10.Истото суре,суре 96 е составен од 19 ајети,реченици,стихови...
11.Хронолошки,ова суре е ставено на важна ранг-листа,на 19 место...
12.Сурето 96 е составено од 304 арапски зборови,19x16...
13.Последната Објава (110 суре) е составено од 19 харфа-букви...
14.Првиот ајет на сурето 110:1 е составено од 19 харфа...
15.Различни арапски харфи-букви се 14,со кои почнуваат многу суринја,потошно 29 (елиф,лам,мим,та,ха,ра...)...14+14+29=57=...19x3.. .
16.Збирот на бројот на суринјата кои поцнуваат со Кур'анските иницијали...2+3+3+...50+68=822,и 822+14,(14 иницијали)=...836,или 19x44...
17.Помегју првата запошната сура со иницијали (суре 2) и последни сури зпочнати со иницијали (суре 68) стои суре 38,кое не е започнато со иницијали..19x2...
19.Помеѓу првото и последното суре започнато со иницијали стои 19 наизменично поредани иницијално започнати и незапочнати суринја...
20.Кур'анот спомнува 30 различни броеви...1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,19,
20,30,40,50,60,70,80,99,100,200,300,
1000,2000,3000,5000,50,000,&100,000...
сумата на овие броеви изнесува 162146 сто е еднакво на 19x8534


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот