Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 5 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 5 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
Кој беше шпионот Хемпер? (Ашаира, Мартуридија и Рафидија COMPANY)

Ако се потпреме на изјавите од заблудените (горе цитирани) зекти, мораме да донесеме докази, дека
вехабистичката (од нив измислена доктрина) штета за исламот е многу фатална.

Но да се прашаме како прво, зашто се вехабистите толку лоши за исламот? По која причина?

Цитираните зекташи, го земаат на еден Кафир со името „Хемпер„ за нивните валидни докази, со који
го поддржуваат нивниот стаф, дека мухаммед ибн абдул вехаб бил нај големиот пропаст за исламот.

Во неговата книга (хемпер) опишува тој, како ја створил вехабистичката зекта, заедно со мухаммед ибн абдул вехаб,
за да го сруши на исламот.

Циловите на Мухаммед ибн абдул вехаб биле овие, како што пишува хенфер во неговата книга:

1. Мухаммед ибн абдул вехаб да се труди, на следбениците негови да ги убеди, на муслиманите да ги убиат
и нивното богатство да го усвојат


2. На другите муслимани да ги убеде, дека Кабето (во мекка) е икон и дека треба да се сруши

3. да ги убеди на сите муслимани да ребелираат против халифатот

4. сите гробови и турбиња во муслиманскиот свет да ги уништи

5. да успее, во исламските држави деспотизам и анархија да се донесе

6. да извади еден погрешен куран за муслиманите

Вакви и слични исзјави на хемпер се тие, на који што се цитираните заблудници се потпираат, за доказ
на нивните воспалителни стафови.


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
На вистина е многу интересно, како покушуваат зектите да соработуваат со кафири, за да ја уништат
вистината. Но интересно е, дека во никоја друга книга (само во книгата: исповеди од хемпер) не го
пишува името „хемпер„.
Иако би постоел тој „ШПИОН„, е исто така интересно, со која сила, со која убедливост
се држат тие зекти на изјавите негови, од тој кафир.


Но затоа што све вие (мартуридија, ашарија, суфија, шиа и остала компанија) толку јаки во донесувања на „кафирски„ докази,
ке ве имитираме и ние (што нормално неје наша метологија) и ке ви донесиме кафирски докази.


Бернард Хајкел од „Havard´s Olin Institue" го опишува тој документ (од хенфер) како една „анти вехабистичка„
пропаганда, која што ја доведе вашиот омилен
„Сабри Паша„.


Извор: Middle East Trategi at Harvard

Еден муслимански афтор со името „Абул хааритх„ укажува, дека никаде нема доказ за постоење на хемпер, ни
во компјутерска база за податоци, ни во библиотеки, каде што имаат многу стари и ретки книги. Исто така,
како што имаат во таја книга податоци, који што се апсурдни и очигледно лажни.


Во „Мемориите„ од така на речениот „клаим хемпер„ е исто запишано, дека тој тргнал во 1712 година кон базра,
каде што го сртенал на мухаммед ибн абдул вехаб, кој што бил еден студент и што знаел да зборувал турски,
презиски и арапски.


МашАллах - значи мухаммед ибн абдул вехаб не бил толку туп, како што пишува во вашите кафирски докази, штом
се сретнал со хенфер како 9 годишно дете. (Мухаммед ибн абдул вехаб е во 1703 година роден).


Без разлика на овие лажни турски порпаганди, мора да забележиме, дека мухаммед ибн абдул вехаб не го
напуштил на наџд - само во 1722, кога го извршил аџилокот.


Исто така забележува Абул хааритх, дека хемпер се фали во неговата книга: „Британската империја е
толку голема, што сонцето не се вклопува во рамките на нејзините граници.„


Оваа изјава е голема лага, затоа што империјумот биртански после 100 години ја достигна таја големина.


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
- Коментра од Шеих Шухајб хасан абдул џаффар -

Во индија се преведи таја книга во јазикот „урду„ и уредниците на неа рекоа,
дека хемпер бил британски шпион, со наредба да го шпионира на османскиот калифат.
Тој се обучил за да заземи исламски идентитет и да го научи арапскиот јазик. По тоа
отишол во базра, каде што го сртенал на шеих мухаммед ибн абдул вехаб - тие двајца
станаа јаки другари. Уредникот даље вика, дека овие „мемориари„ останале скриени, додека
паднале во германски раце, за време на фтората светска војна, који што ја извадоа
таја книга, за да им донесат на британците штета. Оваа книга се преведи на француски,
арапски и урду.


Ако се погледне таја книга, одма се сваќа, дека таја е една фиктивна книга, која е
намерно напишана, за неговата совршеност да јанаруши.


За да докажиме, дека оваа книга неје аутентична, него чиста лага, почнавме нејзиниот идентитет
да го изтражуваме, со помош од историчките докази од во самата книга и со сакање
на оргиналната „англиска„ книга.


1. Почнавме со една прошетка во „британската библиотека за многу ретки книги„ (British Library´s
Rare Books), каде што имаат пред 1975 година, куцани книги. Имаа 72 забелешки по името на „Хампер„,
но во никоја не се работише за нашава тема. Најдовме едно издавание со насловот „Хамперови Мемоари„.
Но тие мемоари беја од „Војвода од глостер„, кој што неговиот однос со тогашната владителна
фамилија го опишува. Уредниците на книгата, која што ја сакавме, ја имаа и со други имиња наречено,
како „иделна колониа„ или „Англискиот шпион во исламските држави„. Да не спомнуваме, дека со никој,
иту со сличен наслов (како шпион), не можевме да најдиме таква книга. Со денешнава техника, е
барањето на такви, ретки книги, лесон - но и со интензивно барање, никаков резултат
не постигнавме. Секој нормален човек ке свати, дека таја книга е фиктивна и измислена, се,
за штедење на шеих мухаммед ибн абдул вехаб.


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
2. Хампер тврди, дека во 1710 година, како 20 годишен, отишол во истанбул. Потоа
се вратил во лондон, за да патува поново, за базра во 1712 година. Патувањето по море
траело 6 месеци. Но тоа тврдење е ирационално, затоа што патување со брот (во тоа време)
никогаш не траело, меџу енглесак и арапскиот голф.Даље тврди, дека го сретнал на шеих ет-таи, еден од алимите во базра. После тоа го
сретнал на еден столар со името абдул риза, иранско потекло, со кого почнал заедно да работи.
Исто така го сретнал на еден млад дечко, кој што зборувал турски, презиски и арапски. Тој
носел студентска ношна и бил познат како мухаммед ибн абдул вехаб. Ова тврдење на запоснавање
е без сумја, голема лага, затоа што мухаммед ибн абдул вехаб е роден во 1703 година и имаше
9 години, а со 12 години таткому аранжира свадба за него. После една посета во хиџас за извршување
на хаџот, се врати назат во Наџ и остана кај таткому за да студира. Во тоа време никаде
не отиде, до 1722, кога отиде во мекка, медина и базра. Значи неје можно, тој и фктивниот хемпер
во базра да се сретнати, затоа што опишаните години не се тачни. И сите алими, који што ја
студирале биографијата на шеихот, тоа го тврдат и воисто го одбиваат тврдењето, дека тој
отишол во турска или перзиа.

3. Во таја книга пишува исто, дека шеихот пожелувал да патува за истанбул, но хемпер го советувал
тоа да не оди, затоа што имал страф од османлиите. Наместо тоа, му предложил да патува за исфахан,
и шеихот го послушал на тоа. Тоа е исто голема лага! Сајид абдул халим ел-џунди цитира во „ел имам
мухаммед ибн абдул вехаб„ (the victory of the salafimethod): „Дискутираф со шеих бин баз, кој што
го негираше изјавувањето, дека мухаммед ибн абдул вехаб патувал во курдистан и иран. Шеих бин баз
ми рече, дека добил информации од неговите шеихи, воисто од внуците на ибн абдул вехаб а особено
од неговиот шеих мухаммед ибн ибрахим.„

4. Хампер тврди даље, дека шеихот го почнал својот давет во 1143 година (после хиџра). Ова е
првиот и последен пат, каде што се спомнува хиџретскиот календар во книгата. Докажува исто, дека
нема познавање од историчките факти, затоа што шеихот 3 години пред смртта на неговиот татко
(1153 хиџра), а даветот го почна после смртта на неговиот татко
!!!


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
5. Имаат уште повеќе податоци, који што докажуваат, дека фиктивниот човек со името „Хемпер„ никакво
историчко знаење немал. Хемпер патувал во 1710 година за истанбул - поради приликата, дека британскиот империум
сакал на неговите колонии повеќе внимание да им даде. Колонијата била толку голема, што сонцетоне се вклопулаво
во рамките на нејзините граници.„ Иако беја острофите британски малечки, продолжените области, како во индија,
кина и во блискиот исток (арапскиот свет) беја опширни, затоа им требаше ним повеќе вниманије како и по добро
владеење. Минирстерството за шпиони се реши, да рекрутира шпиони, за тие да донесат информации од самите места,
по таја прилика го рекрутираа и на хампер.
Исторички неје тачно, овие прилики да ги споредиме на почеток од 18´от век. Индија во тоа време не беше
британска колонија. Источната индиска компанија почна во 17´от век да тргува, но немаше никаков политички
област, до 1757, кога се освоји бенгал во индија. Тогаш почна таја да експандира, до тоа време, кога се предаде
власта директно на англија, во 1857 година. Значи, во 1710 година, не ексистирале никакви индиски колонии. Значи
во тоа време, немаше никакво англиско межање во кина.А хонк конг падна во нивните раце, со договорот од 1898 година.

Затоа е многу јасно, дека производувачот на овие мемориуми неговата фантазија без граница ја користел, но
без внимавање на историчките детали. Неговата приказна ја сосздаде на крај од 19´от век, кога беше нај големото
време на британскиот империјум. Но со се то тоа се направи како афтор за фикција (фантазии), а некој, кој што пишува
факти.


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот