Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
Ес селаму алејкум ве рахметуллах ве берекатух.

“Дали е тоа Џахилијјет тоа во што вие повикувате?!“ (Бухари)

“О луѓе, Ние ве создадовме, навистина, од еден маж и од една жена, и Ние одредивме да бидете народи и племиња за да се запознавате. Најблагородниот кај Аллах, секако, е најбогобојазливиот. Аллах, навистина, е Зналец и Известен!“ (Ел Хуџурат 13)

Кажува Посланикот саллаллаху алејхи ве селлем:

“Аллах од вас ја отстрани гордоста и арогантноста која ја поседувавте во џахилијјет, а исто така го отстранил вашето фалење и пофалување за вашите предци. О верници со богобојазнос и о вие несреќни грешници! Вие сите сте деца од Адем а Адем е створен од земја.
Нека луѓето престанат со пофалбите за умрените предци кои ќе бидат гориво за огнот, а кои кај Аллах ќе бидат помалку важни отколку инсект кој собира разни семиња.“

(Ебу Давуд и Тирмизи, а за овој хадис Ибн Тејмијје кажува дека е Хасен)

Почитувани оддалечете се од оваа болест која е рак на овој 21 век.
Таа е причина за поделби, расцепување, убивање, мрзење со еден збор УНИШТУВАЊЕ НА ИСЛАМСКОТО БРАТСТВО.

Рекол Мухаммед саллаллаху алејхи ве селлем на прошталната хутба:

-О правоверни! Бидете сигурни и да знаете дека заврши времето на незнаење и на лоши традиции што му донесоа многу зло на човечкиот род. Јас ви го кажав правиот пат – пат на спасот по кој вие треба да одите.
-О правоверни! Слушнете што зборувам, не заборавајте и ставате го ова во вашите срца. Морате да знаете дека секој муслиман е брат на другиот муслиман. Сите вие сте исти и имате исти права и обврски. Никаква предност нема арапот над неарапот ниту црнецот на белецот, ниту белецот над црнецот. Сите вие сте потомци од Адем алејхи селам а Адем е створен од земја.

О муслимани! Треба са потполно внимание да се сакате и да се помагате меѓусебно. Не смеете помеѓу вас да се навредувате ниту со сила да одземате едни од други. Од својот брат муслиман земете го само она што тој сам ќе ви го даде. Чувајте се од неправда.

Во вашата работа Исламот и целокупнит интерес нека се воздигнат над вашите лични интереси. Насочете го вашиот живот кон Исламот и дајте се од себе за работата за Исламот.

Никогаш не газете на правата и честа на ниеден човек. Не заборавајте дека почитувањето е една од обавезите на Исламот.

О луѓе! Слушнете што ќе ви речам и добро запаметете. Јас ви ја оставам Аллаховата Книга, Кур’анот кој доколку секогаш се придржувате кон него секогаш ќе ве чува да не залутате и да не го изгубите правиот пат, патот на среќата, радоста и вистината.

Пред вас е целиот мој живот, моите зборови и моите дела. Се што сум зборувал се во полна согласност со Аллаховите одредби.

Вие навистина нема да се најдете во недоумица се додека се придржувате кон Кур’анот и мојот суннет.

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот