Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 15 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 15 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Zoshto muslimanite se narekuvat so razlicni termi?? on Саб 08 Јан 2011, 12:14 am

ila

avatar
Сестра
Сестра


Mnogu pati sum slushnala termi shto muslimanite se narekuvaat sebesi, ili pak drugite gi narekuvat taka. Vo izminatite posledni godini a i den deneska slushame za "Vehabizmot".


Sega vo posledno vreme slusham eden nov term " Salafi"

Nie vo Makedonija smetame deka sme Hannefi

Koj e pravniot pat? Ako mozhe nekoj da mi objasne. I zoshto ne se narekuvame site muslimani pa so razlicni termi?

Inshallah sme na pravniot pat!


______________________________________________
Muslim by nature ... Proud by choice

2 Re: Zoshto muslimanite se narekuvat so razlicni termi?? on Саб 08 Јан 2011, 12:33 am

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
ila напиша:

Mnogu pati sum slushnala termi shto muslimanite se narekuvaat sebesi, ili pak drugite gi narekuvat taka. Vo izminatite posledni godini a i den deneska slushame za "Vehabizmot".


Sega vo posledno vreme slusham eden nov term " Salafi"

Nie vo Makedonija smetame deka sme Hannefi

Koj e pravniot pat? Ako mozhe nekoj da mi objasne. I zoshto ne se narekuvame site muslimani pa so razlicni termi?

Inshallah sme na pravniot pat!

Eselamu Alejkum.

Terminot ,,Vehabisti'' go slushame od nekoj Luge Koj imaat Slabo znaejne od Islam.
Tie luge gi narekuvaat Brakata Muslimani koj Odat po Sunet od Muhammed a.s Imaat Pushtano Brada, Klajnaat So tekbiri Zikret posle Farz, nosat obleka po Sunet i s.l raboti.
Tie gi Vikaat Vehabisti.
A lugeto koj se nareceni Vehabisti tie go sledat Ahlu Sunnah Go sledat Sunetot od muhammed a.s.

Muhammed a.s ni naredi da sledime Sunnetot Nego.
potoa ni rece Sleditegi Cetirite pravni shkoli.
Site cetiri imami ni vodat na Vistinata.

Za praviot Pat bi dal Slednovo.
Praviot pat za eden musliman e Sledejneto na kuran i Sunet.
Koga sledish kuran i Sunet treba da bidime Sigurni deka Ne greshime.
Muhammed a.s Ni ostavi Kuran i hadisi kako treba da se ponashavame pa taka Koga bi Procitale Kuran i hadisite na Muhammed a.s ke Sme na Praviot pat.

Ovolku od mene.
Pa inshAllah se potrudiv najdobro da go kazam.
Ako imam greshka inshAllah Popraveteme i Halalitemi.
Eselamu Alejkum


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

AlexanderPope


Нови член
Нови член
Muaz ibn Abdurahman напиша:

Eselamu Alejkum.

Terminot ,,Vehabisti'' go slushame od nekoj Luge Koj imaat Slabo znaejne od Islam.
Tie luge gi narekuvaat Brakata Muslimani koj Odat po Sunet od Muhammed a.s Imaat Pushtano Brada, Klajnaat So tekbiri Zikret posle Farz, nosat obleka po Sunet i s.l raboti.
Tie gi Vikaat Vehabisti.
A lugeto koj se nareceni Vehabisti tie go sledat Ahlu Sunnah Go sledat Sunetot od muhammed a.s.
Значи малце да те поправам. Тие твој браќа се спремни да те убијат затоа што го прифаќаш Исламот различно од нив, односно не си фундаменталист и ултраконзервативец (онака, баш треба да живееш како пред 1500 години, да имаш брада и се останато). Тие твој браќа се наречени по Мухамед ибн Абд Ал-Вахаб, и тоа движење имало за цел да го исчисти Исламот од се што не е дел од Куранот - односно да „исчисти“ секој кој живее различно од нив (во тоа време се напаѓале племиња кои имале малце поразлично сфаќање од нив за Куранот и ги убивале сите кои не прифаќале да живеат како нив). Цитирам 1 муслиман:
„И тие се една различна форма на лоши средовековни крстоносци, со една
добра медиумска и менторска пропаганда, на една шовинистичка платформа,
се перат до немајкаде.
Вехабиите, се само една лоша дамка во искреноста и вистината за исламот.“
Ниту 1 Бог не проповеда присила, живеј како сакаш и почитувај го туѓото право на избор - затоа што нели, Бог ни дал слободна волја? Зошто тогаш некој Вахабисти да ми ја кратат мојата волја која Бог ми ја дал? Ако грешам, остави Бог да ме казни - а не обичен човек. Според мене,
они грешат па не одам да убивам никого. Таман работа да почнеме да
убиваме секого за кого мислиме и сме убедени дека греши во неговата
религија.

4 Re: Zoshto muslimanite se narekuvat so razlicni termi?? on Саб 08 Јан 2011, 12:10 pm

ila

avatar
Сестра
Сестра
Muaz ibn Abdurahman напиша:
ila напиша:

Mnogu pati sum slushnala termi shto muslimanite se narekuvaat sebesi, ili pak drugite gi narekuvat taka. Vo izminatite posledni godini a i den deneska slushame za "Vehabizmot".


Sega vo posledno vreme slusham eden nov term " Salafi"

Nie vo Makedonija smetame deka sme Hannefi

Koj e pravniot pat? Ako mozhe nekoj da mi objasne. I zoshto ne se narekuvame site muslimani pa so razlicni termi?

Inshallah sme na pravniot pat!

Eselamu Alejkum.

Terminot ,,Vehabisti'' go slushame od nekoj Luge Koj imaat Slabo znaejne od Islam.
Tie luge gi narekuvaat Brakata Muslimani koj Odat po Sunet od Muhammed a.s Imaat Pushtano Brada, Klajnaat So tekbiri Zikret posle Farz, nosat obleka po Sunet i s.l raboti.
Tie gi Vikaat Vehabisti.
A lugeto koj se nareceni Vehabisti tie go sledat Ahlu Sunnah Go sledat Sunetot od muhammed a.s.

Muhammed a.s ni naredi da sledime Sunnetot Nego.
potoa ni rece Sleditegi Cetirite pravni shkoli.
Site cetiri imami ni vodat na Vistinata.

Za praviot Pat bi dal Slednovo.
Praviot pat za eden musliman e Sledejneto na kuran i Sunet.
Koga sledish kuran i Sunet treba da bidime Sigurni deka Ne greshime.
Muhammed a.s Ni ostavi Kuran i hadisi kako treba da se ponashavame pa taka Koga bi Procitale Kuran i hadisite na Muhammed a.s ke Sme na Praviot pat.

Ovolku od mene.
Pa inshAllah se potrudiv najdobro da go kazam.
Ako imam greshka inshAllah Popraveteme i Halalitemi.
Eselamu Alejkum


Moeto prashanje ne beshe shto e vehabizmot...Ili zoshto taka gi narekuvaat...

Moeto prashanje beshe zoshto se spodelat na grupaci muslimanite i koj e pravniot pat, pa inshallah ke mi objasni neko koj ima dovolno znaenje okolu ova.


______________________________________________
Muslim by nature ... Proud by choice

5 Re: Zoshto muslimanite se narekuvat so razlicni termi?? on Саб 08 Јан 2011, 12:18 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
ila напиша:
Muaz ibn Abdurahman напиша:
ila напиша:

Mnogu pati sum slushnala termi shto muslimanite se narekuvaat sebesi, ili pak drugite gi narekuvat taka. Vo izminatite posledni godini a i den deneska slushame za "Vehabizmot".


Sega vo posledno vreme slusham eden nov term " Salafi"

Nie vo Makedonija smetame deka sme Hannefi

Koj e pravniot pat? Ako mozhe nekoj da mi objasne. I zoshto ne se narekuvame site muslimani pa so razlicni termi?

Inshallah sme na pravniot pat!

Eselamu Alejkum.

Terminot ,,Vehabisti'' go slushame od nekoj Luge Koj imaat Slabo znaejne od Islam.
Tie luge gi narekuvaat Brakata Muslimani koj Odat po Sunet od Muhammed a.s Imaat Pushtano Brada, Klajnaat So tekbiri Zikret posle Farz, nosat obleka po Sunet i s.l raboti.
Tie gi Vikaat Vehabisti.
A lugeto koj se nareceni Vehabisti tie go sledat Ahlu Sunnah Go sledat Sunetot od muhammed a.s.

Muhammed a.s ni naredi da sledime Sunnetot Nego.
potoa ni rece Sleditegi Cetirite pravni shkoli.
Site cetiri imami ni vodat na Vistinata.

Za praviot Pat bi dal Slednovo.
Praviot pat za eden musliman e Sledejneto na kuran i Sunet.
Koga sledish kuran i Sunet treba da bidime Sigurni deka Ne greshime.
Muhammed a.s Ni ostavi Kuran i hadisi kako treba da se ponashavame pa taka Koga bi Procitale Kuran i hadisite na Muhammed a.s ke Sme na Praviot pat.

Ovolku od mene.
Pa inshAllah se potrudiv najdobro da go kazam.
Ako imam greshka inshAllah Popraveteme i Halalitemi.
Eselamu Alejkum


Moeto prashanje ne beshe shto e vehabizmot...Ili zoshto taka gi narekuvaat...

Moeto prashanje beshe zoshto se spodelat na grupaci muslimanite i koj e pravniot pat, pa inshallah ke mi objasni neko koj ima dovolno znaenje okolu ova.

Sestro Za ova deka Muslimanite ke se delat vo grupacii ni izvestil muhammed a,s deka ke se Delat vo 72 ili 73 Neznam Tocno Dan te izlazam.
A Praviot pat e Sledejneto na kuran i Sunet.


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Господ нас ни Докажа преку обајвите на Божјите Пратеници што ни Дозволува да правиме а што ни е забрането.
Ти викаш живеј како сакаш.
Кога би знаел дека некоја работа Господ ти ја забранил дали ке ја правиш.
па јас не се согласувам со тебе живеј како сакаш.
кога на Адем а.с (Адам) и неговата жена ги стави во Рајот му нареди.
се што ви посакува душа Јадете и пите Само од Одреденото Овојше да не пробуваат.
Значи тука има една забрана од Бог.
и тука Адем не може се да Прави што Сака затоа што тука има една забранета работа која нетреба да ја изврши.
Кога Адем а.с и жената негова не го послушаа својот Господар беја извадени од Рајот.
Значи Бог му забранил и тие не можеа да прават што Сакаат.
па така и нас во објавата ни има некои работи забрането и треба да ги практиковаме па да не бидиме казнети.
ПР:
Нас ни е забрането да пиеме АЛКОХОЛ, Да правиме Зина со други жени, да не се Коцкаме, и др работи.
Па ние ке го послушаме нашиот господар и ке бидеме Наградени на Судниот Ден.
Поради горе наведените работи кој ни се Забранети ние не ке можеме да правиме што Сакаме.


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Muslima4Islam

avatar
Модераторка
Модераторка

Sestro, Bratot Muaz dobro objasna gore, nie imame cetiri Shkola...Hanbali, Shaafi, Malik i Hanifa. I morame da veruvame vo site tie Shkola, znaci shto rekol edniot, drugiot...

Koga gledame, deka Dokazot od Hanbali e pojjak od Hanifa, i od drugite Shkola, togash go prifacame negoviot Zbor, za da bideme na posigornata Strana...mozhesh dago procitash Primerot so Prashanjeto, dali e dovolen Shehadetot? kade shto veli edno Shkolo, ne, ne e dovolen za vo dzennet, a drugite tvradat, deka e dovolen.

Nie nesme Hanifa. Nitu hanifa rekol da veruvame samo vo nego...Nie gi pratime site 4 Shkola i veruvame vo site a zhiveeme innshaAllah kolku stho mozheme po najjakiot Dokaz.

A toj nash Zhivot e narecen Wahabisam ili Salafi od Strana na ne upetenite vo Islam, tie stho ne gi prifacat site Dokazi od Sunnetot. Stho procitale nekoj Knigi od pred Godini, samo so hanifitski Dokazi ili Kniga bez nikakov Dokaz od Kuran i Sunnet. Za niv e toj pravilniot Pat, veruvajne samo vo hanifa, ili veruvanje samo vo malik, ili veruvanje samo vo shaafi, ili veruvanje samo vo hanbali

...I ako se pokazhe nekoj Upaten so Brada alhamdulillah, kako stho e prenoseno vo sahih hadisot, odma ke bide Wahabist auzubillah..A za Zhenata vo nashiot Kraj so niqab, da ne zboruvame voopshto..Ke bide odma taliban...
Sestro Narodot ne saka da nauci, ne saka da procita, ne saka dase izmeni, ne saka da svati, deka vo Islam ne postoj Mevlut. Kako stho se praktikuva i vo nashiot Kraj.
Znaci, kako shto pishuva i vo Kuranot, Ludzehot ne ja napushtaat nivnata Vera, zatoa stho Tatkovcite nivni isto taka veruvale.


______________________________________________
Najgolema Sekiracija vo Denot treba da ni bide Ibadetot!!!

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Muslima4Islam напиша:
Sestro, Bratot Muaz dobro objasna gore, nie imame cetiri Shkola...Hanbali, Shaafi, Malik i Hanifa. I morame da veruvame vo site tie Shkola, znaci shto rekol edniot, drugiot...

Koga gledame, deka Dokazot od Hanbali e pojjak od Hanifa, i od drugite Shkola, togash go prifacame negoviot Zbor, za da bideme na posigornata Strana...mozhesh dago procitash Primerot so Prashanjeto, dali e dovolen Shehadetot? kade shto veli edno Shkolo, ne, ne e dovolen za vo dzennet, a drugite tvradat, deka e dovolen.

Nie nesme Hanifa. Nitu hanifa rekol da veruvame samo vo nego...Nie gi pratime site 4 Shkola i veruvame vo site a zhiveeme innshaAllah kolku stho mozheme po najjakiot Dokaz.

A toj nash Zhivot e narecen Wahabisam ili Salafi od Strana na ne upetenite vo Islam, tie stho ne gi prifacat site Dokazi od Sunnetot. Stho procitale nekoj Knigi od pred Godini, samo so hanifitski Dokazi ili Kniga bez nikakov Dokaz od Kuran i Sunnet. Za niv e toj pravilniot Pat, veruvajne samo vo hanifa, ili veruvanje samo vo malik, ili veruvanje samo vo shaafi, ili veruvanje samo vo hanbali

...I ako se pokazhe nekoj Upaten so Brada alhamdulillah, kako stho e prenoseno vo sahih hadisot, odma ke bide Wahabist auzubillah..A za Zhenata vo nashiot Kraj so niqab, da ne zboruvame voopshto..Ke bide odma taliban...
Sestro Narodot ne saka da nauci, ne saka da procita, ne saka dase izmeni, ne saka da svati, deka vo Islam ne postoj Mevlut. Kako stho se praktikuva i vo nashiot Kraj.
Znaci, kako shto pishuva i vo Kuranot, Ludzehot ne ja napushtaat nivnata Vera, zatoa stho Tatkovcite nivni isto taka veruvale.

mashAllah Sestro Allah da te nagradi prekrasno.
Allah da te nagradi so Dzenet Firdews


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

ila

avatar
Сестра
Сестра
Muslima4Islam напиша:
Sestro, Bratot Muaz dobro objasna gore, nie imame cetiri Shkola...Hanbali, Shaafi, Malik i Hanifa. I morame da veruvame vo site tie Shkola, znaci shto rekol edniot, drugiot...

Koga gledame, deka Dokazot od Hanbali e pojjak od Hanifa, i od drugite Shkola, togash go prifacame negoviot Zbor, za da bideme na posigornata Strana...mozhesh dago procitash Primerot so Prashanjeto, dali e dovolen Shehadetot? kade shto veli edno Shkolo, ne, ne e dovolen za vo dzennet, a drugite tvradat, deka e dovolen.

Nie nesme Hanifa. Nitu hanifa rekol da veruvame samo vo nego...Nie gi pratime site 4 Shkola i veruvame vo site a zhiveeme innshaAllah kolku stho mozheme po najjakiot Dokaz.

A toj nash Zhivot e narecen Wahabisam ili Salafi od Strana na ne upetenite vo Islam, tie stho ne gi prifacat site Dokazi od Sunnetot. Stho procitale nekoj Knigi od pred Godini, samo so hanifitski Dokazi ili Kniga bez nikakov Dokaz od Kuran i Sunnet. Za niv e toj pravilniot Pat, veruvajne samo vo hanifa, ili veruvanje samo vo malik, ili veruvanje samo vo shaafi, ili veruvanje samo vo hanbali

...I ako se pokazhe nekoj Upaten so Brada alhamdulillah, kako stho e prenoseno vo sahih hadisot, odma ke bide Wahabist auzubillah..A za Zhenata vo nashiot Kraj so niqab, da ne zboruvame voopshto..Ke bide odma taliban...
Sestro Narodot ne saka da nauci, ne saka da procita, ne saka dase izmeni, ne saka da svati, deka vo Islam ne postoj Mevlut. Kako stho se praktikuva i vo nashiot Kraj.
Znaci, kako shto pishuva i vo Kuranot, Ludzehot ne ja napushtaat nivnata Vera, zatoa stho Tatkovcite nivni isto taka veruvale.
Selam alejkum sis!
Mnogu ubavo si imash objasneno Allah da te nagradi, no moeto prashanje ne beshe da sudime dali narodot e upaten ili neupaten,dali go praktikuvaat sunetot ili ne. Spored mene toa e neshto personalno, ako nekoj go praktikuva sunetot za sebesi go ima taka e poblisku do Allah, ako pak nekoj ne go praktikuva sunetot ne znaci deka greshi..Znaci toa e neshto personalno..
Ok mozhebi jas ne se izrazuvav dobro vo prashanjeto..Nema vrska

Danke sis und HDL..


______________________________________________
Muslim by nature ... Proud by choice

10 Re: Zoshto muslimanite se narekuvat so razlicni termi?? on Пон 10 Јан 2011, 12:44 am

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
Ес селаму алејкум ве рахметуаллах ве берекетуху Сестра "Ila".

Мило ми е многу, што имаш прашања, и што сакаш се повеќе и повеќе од нашата прекрасна религија да научиш.

Како прво, едно да го одземам унапред: Човек, кој што не го следи суннетот од сејдина Мухаммад , не може да биде подобар од оној, кој што го следи на истиот, затоа што само во куранот и суннетот можеме да најдиме, или, да на учиме, кој начин на Аллах субаханаху ве теала да му се молиме, или, да му правиме ибадет - буквално: со кој начин на ибдает можеме да ја добиеме неговата милост - бииднИллах!

Како што спомна ти, на вистина е нај добриот збор за човекот, да се нарекува „Муслиман„, не суфија, не ханифија, не маликија, не шафитија, не хабналија, не мартуридија итк. - Муслиман е нај личниот збор. Аллах да те награди за тоа мислење од твоја страна! Аллахума Амин!

Сега - зборот „Салафи„ им се нарекува на оние, који што ги следат на Суннетот, Асхабиите, Табиините и сите оние, који што равотат само со Куран и Суннет, како големите Имам (Абу Ханифа, Малик, Шафии, Ханбали...)...

Мухаммад рече: „Нај добриот народ е тој со мене (Асхабии), па после тие по ниф (Табиини), па после тие по ниф. Значи првите генерации од исламот, се нај добрите, и нај упатените.

И сега - зашто се нарекуваат многу муслимани, како што наведи ти, ханефии итк.?

Одговорт е едноставен - затоа што имаат во некои прашања, други стафови - на пример, други стаф на разбирање во некоја тематика, на пример - во клајнање, ка де да се стават рацете, на грудите? на стомакот? под стомакот?

Алимите, који што ги спомнав, имаа во ова прашање, рзаличити стафови - (Ханифа, Малик, Шафии и Ханбали) - но тоа не значи, дека тие се не упатени - разликата на нив е таја, што тие не ги знаеле сите хадиси, који што постоеле од Мухаммед .

На пример: Абу ханифа рахимуАллах, живеел во Куфа (Ирак), а имам малик во исто време, во Медина (Арабија) - тие двајца имале разни извори на хадиси, имам абу ханифа знаел хадиси, што не му биле познати на имам малик, а имам малик знаел хадиси, који што не му биле познати на имам ханифа итк. -

Е сега - поради нивното знаење, се деси, да некоји луџе, кога зборувале за вакви теми, рекле: „Ние го имаме стафот на имам абу ханифа, другите рекле, ние го имаме стафот на имам малик, и така на таму. Поради вакви и слични изјави, се извадопа исламски школа - како што викаме ние денес; „Јас ссам Ханифија„. - Тоа незначи ништо друго од сем тоа, дека тој човек го има на стафот од имам абу ханифа, кој што беше „иншАллах„ следбеник на ресулАллах , и кој што работеше по куран и суннет, се додека му беше информацијата присутна.

Луеџето, који што се нарекуваат по тие имиња, тврдат, дека се навистина на тој стаф, и самите се нарекуваат така...а за името „Вехабии„, тоа е измислено име, од страна на Енглезите и тогашните Османлии, који што беја протиф Шеих Мухаммаб ибн Абдул Вехаб - тој имам го имаше истиот стаф како тие четири имами, но османлиите и суфиите, који што го имале нај големиот број во исламот, беја протиф него, затоа што тој им донесе докази, који тие не сакаа да ги прифаќаат - тие докази им беја на првите генерации познати, но во тек на време, тие сите се заборавија, или пак со лични интерпретации се игнорираа.

Тие вехабии, се нарекуваат самите „Салафии„, значи, следбениви на првите генерации, од ресулАллах до тие, што исто така ги следат на нив.

Нажалост што е така, да се нарекуваме со други имиња него со прекрасното име „Муслимани„ - но тоа е реалитет, затоа што многу различити зекти излегоа во исламот, који што ги негираат на доказите од куран и суннет, исто така на интерпретациите од нај добрите алими во исламот.

Нажалост дојде време, што не прислиува така да се викаме, за да се знае - кој е следбеник на вистината, а кој е следбеник на заблудоста, со корситење на „измислени или многу слаби„ хадиси, од ресулАллах .

РесулАллах рече: „Од мојот Уммет ке истекнат 73 групи, а само една од нив ке оди во рајот (џелнет) - тие се следбениците на мојот суннет.„

Сестро, немој да бидеш тажна на ова, дека имаат многу нарекувања. Јас лично се ценам како следбеник на „салаф ус-салих„, значи на првите генерации, со надеж, милоста Аллахова да ја добиам. Во исто тоа, ги сакам и ги следам на сите алими, који што имале по некогаш различити стафови - но го примам секогаш самој „нај јаките„ докази од куран и суннет. Се десава некогаш, да ми се свиџа стафот од Ханифа повече него од Малик, исто така се десава и обратно, затоа што некој од тие двајца има по јак доказ.

ИншАллах ме свати, што сакам да ти кажам.


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

11 Re: Zoshto muslimanite se narekuvat so razlicni termi?? on Пон 10 Јан 2011, 1:35 pm

Mlad_Musliman


Нови член
Нови член
AlexanderPope напиша:да те поправам. Тие твој браќа се спремни да те убијат затоа што го прифаќаш Исламот различно од нив, односно не си фундаменталист и ултраконзервативец (онака, баш треба да живееш како пред 1500 години, да имаш брада и се останато). Тие твој браќа се наречени по Мухамед ибн Абд Ал-Вахаб, и тоа движење имало за цел да го исчисти Исламот од се што не е дел од Куранот - односно да „исчисти“ секој кој живее различно од нив (во тоа време се напаѓале племиња кои имале малце поразлично сфаќање од нив за Куранот и ги убивале сите кои не прифаќале да живеат како нив). Цитирам 1 муслиман:
„И тие се една различна форма на лоши средовековни крстоносци, со една
добра медиумска и менторска пропаганда, на една шовинистичка платформа,
се перат до немајкаде.
Вехабиите, се само една лоша дамка во искреноста и вистината за исламот.“
Ниту 1 Бог не проповеда присила, живеј како сакаш и почитувај го туѓото право на избор - затоа што нели, Бог ни дал слободна волја? Зошто тогаш некој Вахабисти да ми ја кратат мојата волја која Бог ми ја дал? Ако грешам, остави Бог да ме казни - а не обичен човек. Според мене,
они грешат па не одам да убивам никого. Таман работа да почнеме да
убиваме секого за кого мислиме и сме убедени дека греши во неговата
религија.

Po tvojot nick moze da se zabelezi deka ne si Musliman.Pa odtuka proizleguva i tvoeto nepoznavanje na povrsnite nacela na Islamot.
Ajde daj kazi i dokazi dali tebe ti zatropal nekoj na vrata i te prisilil da veruvas vo nesto za sto ti ne sakas, i ti rekol ako toa ne go prifatis deka ce bides ubien?
Ajde ne mora i bas tebe,mozebi na tvoj rodnina, prijatel i.t.n,,ama so Dokaz, a ne od rekla-kazala muabeti.


______________________________________________

12 Re: Zoshto muslimanite se narekuvat so razlicni termi?? on Пон 10 Јан 2011, 10:54 pm

Muslima4Islam

avatar
Модераторка
Модераторка


Sestro jas dobro te razbrav. Samata ti prasha za Wahabi, Salafi, i hanifa..
Veruvanjeto
vo Shkolata ti go objasnav gore.. A Wahabi nema vrska so Shkolata.
Wahabi ne postoj kako Zbor nitu postojat Wahabi kako Ludzhe!!

Nie sme tie
stho veruvame vo site Shkola, stho gi pratime Dokazite od Kuran i
Sunnet.

Jas nikogo ne presuduvam, neznam kolku tie poznata tebe Sunnata na s.a.s Muhammad?
Ima
Hadisi koj stho se sunnet, ima Hadisi koj stho se fard, i ima Hadisi
koj stho se wagib. Nese site hadisi samo sunnet Sestro= Za poveke Sebap,
tuku moralni vo Verata!!!

Zatoa gi spomnav na Neupatenite, tie koj ne kritikuvaat za fard ili wajib hadisi. tie,
stho nemat dovolno Znaenje vo Verata

salam alaykum wr wb.
HDAL sister


______________________________________________
Najgolema Sekiracija vo Denot treba da ni bide Ibadetot!!!

13 Re: Zoshto muslimanite se narekuvat so razlicni termi?? on Вто 11 Јан 2011, 12:52 am

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Abu Al-Amin напиша:Ес селаму алејкум ве рахметуаллах ве берекетуху Сестра "Ila".

Мило ми е многу, што имаш прашања, и што сакаш се повеќе и повеќе од нашата прекрасна религија да научиш.

Како прво, едно да го одземам унапред: Човек, кој што не го следи суннетот од сејдина Мухаммад , не може да биде подобар од оној, кој што го следи на истиот, затоа што само во куранот и суннетот можеме да најдиме, или, да на учиме, кој начин на Аллах субаханаху ве теала да му се молиме, или, да му правиме ибадет - буквално: со кој начин на ибдает можеме да ја добиеме неговата милост - бииднИллах!

Како што спомна ти, на вистина е нај добриот збор за човекот, да се нарекува „Муслиман„, не суфија, не ханифија, не маликија, не шафитија, не хабналија, не мартуридија итк. - Муслиман е нај личниот збор. Аллах да те награди за тоа мислење од твоја страна! Аллахума Амин!

Сега - зборот „Салафи„ им се нарекува на оние, који што ги следат на Суннетот, Асхабиите, Табиините и сите оние, који што равотат само со Куран и Суннет, како големите Имам (Абу Ханифа, Малик, Шафии, Ханбали...)...

Мухаммад рече: „Нај добриот народ е тој со мене (Асхабии), па после тие по ниф (Табиини), па после тие по ниф. Значи првите генерации од исламот, се нај добрите, и нај упатените.

И сега - зашто се нарекуваат многу муслимани, како што наведи ти, ханефии итк.?

Одговорт е едноставен - затоа што имаат во некои прашања, други стафови - на пример, други стаф на разбирање во некоја тематика, на пример - во клајнање, ка де да се стават рацете, на грудите? на стомакот? под стомакот?

Алимите, који што ги спомнав, имаа во ова прашање, рзаличити стафови - (Ханифа, Малик, Шафии и Ханбали) - но тоа не значи, дека тие се не упатени - разликата на нив е таја, што тие не ги знаеле сите хадиси, који што постоеле од Мухаммед .

На пример: Абу ханифа рахимуАллах, живеел во Куфа (Ирак), а имам малик во исто време, во Медина (Арабија) - тие двајца имале разни извори на хадиси, имам абу ханифа знаел хадиси, што не му биле познати на имам малик, а имам малик знаел хадиси, који што не му биле познати на имам ханифа итк. -

Е сега - поради нивното знаење, се деси, да некоји луџе, кога зборувале за вакви теми, рекле: „Ние го имаме стафот на имам абу ханифа, другите рекле, ние го имаме стафот на имам малик, и така на таму. Поради вакви и слични изјави, се извадопа исламски школа - како што викаме ние денес; „Јас ссам Ханифија„. - Тоа незначи ништо друго од сем тоа, дека тој човек го има на стафот од имам абу ханифа, кој што беше „иншАллах„ следбеник на ресулАллах , и кој што работеше по куран и суннет, се додека му беше информацијата присутна.

Луеџето, који што се нарекуваат по тие имиња, тврдат, дека се навистина на тој стаф, и самите се нарекуваат така...а за името „Вехабии„, тоа е измислено име, од страна на Енглезите и тогашните Османлии, који што беја протиф Шеих Мухаммаб ибн Абдул Вехаб - тој имам го имаше истиот стаф како тие четири имами, но османлиите и суфиите, који што го имале нај големиот број во исламот, беја протиф него, затоа што тој им донесе докази, који тие не сакаа да ги прифаќаат - тие докази им беја на првите генерации познати, но во тек на време, тие сите се заборавија, или пак со лични интерпретации се игнорираа.

Тие вехабии, се нарекуваат самите „Салафии„, значи, следбениви на првите генерации, од ресулАллах до тие, што исто така ги следат на нив.

Нажалост што е така, да се нарекуваме со други имиња него со прекрасното име „Муслимани„ - но тоа е реалитет, затоа што многу различити зекти излегоа во исламот, који што ги негираат на доказите од куран и суннет, исто така на интерпретациите од нај добрите алими во исламот.

Нажалост дојде време, што не прислиува така да се викаме, за да се знае - кој е следбеник на вистината, а кој е следбеник на заблудоста, со корситење на „измислени или многу слаби„ хадиси, од ресулАллах .

РесулАллах рече: „Од мојот Уммет ке истекнат 73 групи, а само една од нив ке оди во рајот (џелнет) - тие се следбениците на мојот суннет.„

Сестро, немој да бидеш тажна на ова, дека имаат многу нарекувања. Јас лично се ценам како следбеник на „салаф ус-салих„, значи на првите генерации, со надеж, милоста Аллахова да ја добиам. Во исто тоа, ги сакам и ги следам на сите алими, који што имале по некогаш различити стафови - но го примам секогаш самој „нај јаките„ докази од куран и суннет. Се десава некогаш, да ми се свиџа стафот од Ханифа повече него од Малик, исто така се десава и обратно, затоа што некој од тие двајца има по јак доказ.

ИншАллах ме свати, што сакам да ти кажам.

Прекрасно брат од твоја страна Аллах џ.ш да те награди ,................................


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

14 Re: Zoshto muslimanite se narekuvat so razlicni termi?? on Пет 21 Јан 2011, 7:18 pm

AlexanderPope


Нови член
Нови член
Mlad_Musliman напиша:
AlexanderPope напиша:да те поправам. Тие твој браќа се спремни да те убијат затоа што го прифаќаш Исламот различно од нив, односно не си фундаменталист и ултраконзервативец (онака, баш треба да живееш како пред 1500 години, да имаш брада и се останато). Тие твој браќа се наречени по Мухамед ибн Абд Ал-Вахаб, и тоа движење имало за цел да го исчисти Исламот од се што не е дел од Куранот - односно да „исчисти“ секој кој живее различно од нив (во тоа време се напаѓале племиња кои имале малце поразлично сфаќање од нив за Куранот и ги убивале сите кои не прифаќале да живеат како нив). Цитирам 1 муслиман:
„И тие се една различна форма на лоши средовековни крстоносци, со една
добра медиумска и менторска пропаганда, на една шовинистичка платформа,
се перат до немајкаде.
Вехабиите, се само една лоша дамка во искреноста и вистината за исламот.“
Ниту 1 Бог не проповеда присила, живеј како сакаш и почитувај го туѓото право на избор - затоа што нели, Бог ни дал слободна волја? Зошто тогаш некој Вахабисти да ми ја кратат мојата волја која Бог ми ја дал? Ако грешам, остави Бог да ме казни - а не обичен човек. Според мене,
они грешат па не одам да убивам никого. Таман работа да почнеме да
убиваме секого за кого мислиме и сме убедени дека греши во неговата
религија.

Po tvojot nick moze da se zabelezi deka ne si Musliman.Pa odtuka proizleguva i tvoeto nepoznavanje na povrsnite nacela na Islamot.
Ajde daj kazi i dokazi dali tebe ti zatropal nekoj na vrata i te prisilil da veruvas vo nesto za sto ti ne sakas, i ti rekol ako toa ne go prifatis deka ce bides ubien?
Ajde ne mora i bas tebe,mozebi na tvoj rodnina, prijatel i.t.n,,ama so Dokaz, a ne od rekla-kazala muabeti.
Ехеј, полека... го имам прочитано Куранот и знам што е како е според него - тоа значи дека ги знам основните начела на Исламот.
Тоа што мешаш Ислам и вахабизам е твој проблем. Во Исламот секој муслиман е должен да го покаже вистинскиот пат на „неверник“ колку што може, затоа и се одвојуваат милијарди долари за истата цел низ светот. Немам проблем со тоа воопшто. Никаде не ги измешав Исламот и вахабизмот. Имам проблем со луѓе кои се нарекуваат себеси единствени праведни муслимани и ги убиваат сите муслимани кои според нив не се праведни и не живеат според Куранот и нивната верзија на Ислам (буквално да живеат треба)-а тие луѓе се самопрогласените вахабии. Зошто, јас, Муслиманите кои веруваат во различни школи или Христијаните треба да живеат според Куранот и хадисите и објаснувањата кои тие мислат дека се исправни?
Ете како што кажа еден член погоре, верува во ставови кои се појаки... ама тоа нема со вахабизмот-мора да веруваш во истите ставови во кои тие веруваат.

15 Re: Zoshto muslimanite se narekuvat so razlicni termi?? on Пет 21 Јан 2011, 10:39 pm

Talib-Ul-Haqq

avatar
Брат
Брат
Ес селамун Алејкум
Александар најважно е да не се занимаваш со вакви неважни работи кои немаат никаков контакт со ислам. Ние како Муслимани освен ова име друго не користиме поради тоа што Аллах така ни наредил. Ако знаеш за исламот барем малку потруди се да го прифатиш затоа што ИСЛАМОТ е последната религија која треба да ја прифатиш доброволно без колебање.
А тоа со Вехабии веќе е застарена иделогија подметната од новинари или недоволно разбирање од страна на некои неуки луѓе.
Ние имаме многу други преокупирања и не се занимаваме со тоа повеќе.
Затоа добронамерно ти препорачувам да ја прифатиш вистината а тоа е ЛА ИЛАХЕ ИЛЛАЛЛАХ (НЕМА НЕ ПОСТОИ ДРУГ БОГ ВИСТИНСКИ ЗА ОБОЖАВАЊЕ ОСВЕН АЛЛАХ) а МУХАММЕД е Негов Посланик. Тоа е Основа на ислам.


______________________________________________

16 Re: Zoshto muslimanite se narekuvat so razlicni termi?? on Нед 06 Мар 2011, 1:14 am

Ram4e


Нови член
Нови член
Незнам зошто викате забрането да се коцкате, да одите по други жени , да пијате алкохол, кај мене има едне човек кој редовно прави намаз (барем така вика) редовно го гледам во џамија, оди во петок, а можи човек да го начека во кафана, манијачи по женски, игра в казино .....

17 Re: Zoshto muslimanite se narekuvat so razlicni termi?? on Нед 06 Мар 2011, 1:24 am

Haqq

avatar
Администратор
Администратор
Ram4e напиша:Незнам зошто викате забрането да се коцкате, да одите по други жени , да пијате алкохол, кај мене има едне човек кој редовно прави намаз (барем така вика) редовно го гледам во џамија, оди во петок, а можи човек да го начека во кафана, манијачи по женски, игра в казино .....

Дојде во Форум за секој пост да го кометираш, или со добра намера?

Види / некој, кој што вика: јас сум муслиман, клањам итк. - значи фактички одма е прекрасен муслиман? Но таков човек, како што го опиша ти, навистина нема поема од ислам. Нула!Последната промена е направена од Haqq на Нед 06 Мар 2011, 1:44 am. Мислењето е променето 1 пати

http://www.ahlu-sunnah.org

18 Re: Zoshto muslimanite se narekuvat so razlicni termi?? on Нед 06 Мар 2011, 1:43 am

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Ram4e напиша:Незнам зошто викате забрането да се коцкате, да одите по други жени , да пијате алкохол, кај мене има едне човек кој редовно прави намаз (барем така вика) редовно го гледам во џамија, оди во петок, а можи човек да го начека во кафана, манијачи по женски, игра в казино .....

Таквиот што ти го опиша тој нее од нас(нее муслиман) но ти кажими дали овие работи,,коцкате, да одите по други жени , да пијате алкохол,

се дозволени во твојата вера кој ти не се престави по јасно кој си и што си..дали ти си се познаваш самиот себеси и твојата вера,,па потоа истрчај со прашања..

Зато спушти се на земја земи воздух и почни ,чекор по чекор..


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот