Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 10 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 10 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Селам Алејкум


,,Ме интересира едно прашање,,познато ние на сите, дека има докази од Куран и синет во врска со Рукија..
,,Но исто така, дали некој знае ,дали постои случка, на кој што, Рејгамбер с.а.в.с и неговоте Асхаби р.а, проучиле Рукија на некој болен човек, обседнат од џини??????


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

Abu Al-Amin

avatar
Брат
БратНажалост - на вистина имаат некои луџе, који што викаат, дека неје добро, рукија да се извршува. Тие го користат на едно пренесување, кое што ни кажува, дека ке имаат 70.000 Луџе, који што ке влезат во џелнет, без одговарање пред Аллах. Во истото пренесување се вели, дека тие ке бидат оние, који што не извршуваат рукија.

Шех ул-ислам Ибн тејмијах (рахимуАллах Алејхи) го објаснува тоа вака:

Тие луџе, који што ке влезат во џелнет без одговарање, се одбрани, дека никого не го замолиле, да изврши рукија на ним. А рукија е една форма како дова. Цитатот во тој хадис, каде што се спомнува, дека „тие се тие, који што не извршуваат рукија„ е грешка на пренесувачот, дека извршувањето на рукија за себе и за други е добар третман. Пејхамберот цитираше рукија за себе и за други; но тој никого не прашал, некој за него да цитира рукија. Неговото цитирање за себе и за други, беше исто како упатување на дова за себе и за други; тоа беше нешто, што беше пропис, затоа што сите пејхамбери (а.с.) ги упатувале нивните дови само на Аллах, како што ни кажува Аллах во куранот за Адем (а.с.), Ибрахим (а.с.) и Муса (а.с.).

- Мајму ел-фатава -

Имам ибн ел-кајим (рахимуАллах) го потврдува тоа и рече:

„Тој цитат, во хадисот, е додаден - се однесува за грешка на пренесувачот.„

- Хади ел-арвах -

Докази, дека рукија е добар дел, и се разбира како ибадет кон Аллах, можеме во повече пренесувања да најдеме.

Во Сахих од имам муслим е забележано: „Една жена дојде кај пејхамберот и му рече, дека синот нејзин ја вознемирувал во јадење. Пејхамберот го фати на детето, и се молеше за него. Потоа, детето поврати, и повратенето изгелдаше како куче.„

Други пренесувања од во книгите на сахихија и други, како ебу давуд, ен-несаи, тирмизи, бејхаки итк.:

Еден човек патувал со пејхамберот . На патот ја сретнале на една жена со едно дете, кое што било нападнато од џин, и повече пати на ден добиавло напади, слично, како епелепсија, после тоа се менавало во состојба на спиење, за потоа да падне во една состојба, како пијано. Онда било јако, па потоа слабо, неговиот глас се менавал, од арапски на други јазик - еднаш зборувал пристојно, по тоа грубо, на недоба начин - во еднаш зборувало вернички, потоа не вернички. Мухаммед рече: Дајтемиго! Го зедол меџу него и неговата камлија, му дунал три пати во устата негова и рекол тир пати „бисмиллах„ - јас сум слуга Аллахов и тебе те проклетувам, о противник Аллахов! На жената е рекол: „кога ке се вратиме назат, изкажини за состојбата на твојот син.„ Кога се вратиле назат, ги чекала жената на крај од патот со три офци и го известила на , дека синот нејзин бил здрав, и дека сакала за захфланост да му поклони три офци. Но тој, , зедол само една.

Имам ибн тејмијах рече, дека лекари, који што немаат знаенје од верувањето, на нападите од џинови ги негираат.

Исто слично е во сахих од ел-бухари забележано, дека еден човек, кој што живеел после пејхамберот , рекол: Сакате да видите една жена, која што ке оди во џелнет? Тие одговориле: Да! Тој им рекол: Кога ја гледам таја жена, е фромна, смирена и се осечавам олеснат во мојава душа. Таја жена беше црна, и отиде кај пејхамберот , и му рече: Те молам поможими, дека секогаш се соблекувам, кога добивам напад. Те замолувам, да се молиш за мене. Пејхамберот е рече: Ти можеш да се стрплиш, со кое ке одиш во џелнет, или ја ке се молам за тебе. Жената му рече: Ке се стрплам, но се срамам, кога се соблекам. На тоа Пејхамберот се молеше за неа, и таја не се соблекуваше више, кога добиваше напади.„

Во друга прилика се пренесува ова, што детално ни кажува, на кој начин да се цитира рукија:

Еден човек бил кај пејхамберот, кога поминал еден арап и му кажал, дека братот негов имал боли, дека џиновите го напанале: На тоа му рекол : Донеситего кај мене:

Кога го донесле, го зедол во неговите раце и ги цитирал овие сурина од куранот:

- Суре ел-Фатиха
- Суре ел-Бекара (Ајет 1-4, Ајет 255, Ајет - 284-286)
- Суре ел-имран (Ајет 18)
- Суре ел-араф (Ајет 54)
- Суре ел-муминуун (Ајет 116)
- Суре ел-џин (Ајет 3)
- Суре ес-сефат (Ајет 1-10)
- Суре ел-хашр (последните 3 ајети)
- Суре ел-ихлас
- Суре ел-фелек
- Суре ел-нас


Значи пејхамберот цитирал сам за себе, исто какo и за други, рукија. Но Аллах, се нај добро знае.

Аллах субаханаху ве теала да не чува од сите шејтански напади. Аллахума Амин!!!


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот