Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 17 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 17 Гости

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 dali e dovolen shehadet? on Нед 02 Јан 2011, 10:50 pm

Medina


Нови член
Нови член
braca i sestri

dali e dovolen shehadetot za vleguvanje vo dzhennet? ili treba sekoj da klanja za da odi vo dzhennet? imam citano eden hadis, kade shto pishuva, deka shehadetot e kluc za vo dzhennet.

2 Re: dali e dovolen shehadet? on Нед 02 Јан 2011, 10:58 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Medina напиша: braca i sestri

dali e dovolen shehadetot za vleguvanje vo dzhennet? ili treba sekoj da klanja za da odi vo dzhennet? imam citano eden hadis, kade shto pishuva, deka shehadetot e kluc za vo dzhennet.

Еселаму Алејкум.
Вака: Шехадетот е еден од Шартовите во Исламот па така ни е обавеза.
Фторо Неможит Шехадет без Намаз Затоа што и намажот е еден од Шартовите Во исламот.
Значи Еден Беж Друг не Оди.
така што Аллах џ.ш Ни наредува ибадет да Му Правиме и намаѕ да Му обавуваме.
А за таков хадис јас Никаде не имам најдено па иншАллах постирај од каде го имаш Прочитано.
еселаму Алејкум


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

3 Re: dali e dovolen shehadet? on Пон 03 Јан 2011, 3:50 pm

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
Ес селаму алејкум ве рахметуллах ве берекатух
Прашање на време и место кое заслужува повеќе внимание и труд. Што значи дека ова е основата на ислам значи шехадетот ЛА ИЛЛАХЕ ИЛЛАЛЛАХ е она во што повикувале сите посланици.
Еве одговор нормално со докази од Куран и Суннет и фетви од исправна улема. Го молам на Аллах да не направи од искрените. Аллахуме Амин.
Рекол Возвишениот Аллах :
“ Во Верата нема насилство зашто патот вистински јасно се оделува од беспаќето. Оној кој не верува во Тагут, а верува во Аллах веќе го дофатил најцврстото јаже во кое нема искинатини. Аллах е Слушац и Зналец .“ ( Ел Бекаре 256 )
Од овој Ајет се гледа дека Тевидот т.с шехадетот “ ЛА ИЛАХЕ ИЛЛАЛЛАХ “ се состои од два големи рукнови:
НЕГАЦИЈА ( ЛА ИЛАХЕ... ) и
ПОТВРДА ( ... ИЛЛАЛЛАХ ).
Негација е одрекнување, со срце, со јазик и со дела, од сите лажни божанства, кои Аллах во Својата Книга ги нарекол “ ТАГУТИ “. Што се однесува на потврдата таа е, после одрекнувањето од тагут, насочување ибадет ( обожавање ) исто така со срце, со јазик и со дело, на Аллах Единствениот, Кој нема придружник. Тоа е она на што упатува шехадетот “ ЛА ИЛАХЕ ИЛЛАЛЛАХ “ или “ Никој нема право да му се упатува ибадет, освен на Аллах “, па нас со Аллахова Милост овој ајет не упатува за разбирање на шехадетот ( Тевхид ). Значењето на Неговите ( Аллахови ) зборови : “ ...го дофатил најцврстото јаже “ , е “ ЛА ИЛАХЕ ИЛЛАЛАХ “. Пренесува имам Муслим во својот “ Сахих “ дека најцврсто јаже е шехадетот “ ЛА ИЛАХЕ ИЛЛАЛЛАХ “. Понатака, Неговите зборови : “ Оној кој неверува во тагут ...“ , се зборови за негација , одрекнување од сите лажни божанства ( “ ЛА ИЛАХЕ ...“ = нема други бог ... ), а Неговите зборови “ ... а верува во Аллах “ се зборови за потврда, прифаќање само Аллах за бог ( “ ... ИЛЛАЛЛАХ “ = освен Аллах ) .
Ова мора да го знае и да го оствари секој човек кој е створен од Аллах за да му прави ибадет, а тој ибадет се согледува токму во непридружување никого и ништо на Аллах, односно одрекнување од сите лажни божанства кои Аллах во Својата Книга ги нарекол Тагути. Незналица за тевхид нема оправдување, па макар обавувал намаз, давал зекат и други врсти на ибадет, и неговото изговарање на шехадет без ЗНАЕЊЕ за неговото значење ништо не ќе му користи. Еве неколку докази за тоа:
Возвишениот Аллах рекол :
“ Затоа, ЗНАЈ ЛА ИЛАХЕ ИЛЛАЛЛАХ “ ( Мухаммед 19 )
Возвишениот Аллах рекол :
„ Ете, ова е известување за луѓето со него да бидат опоменати, и да знаат дека Он, навистина, е еден Бог, и за да се присетат надарените со разбир ! ( Ибрахим 52 )
За овој ајет кажува Шејх Ебу Батин рахимехуллах дека Аллах не рекол “ ...Да КАЖАТ дека е само Он еден Бог... “ , туку Аллах рекол “... Да ЗНААТ дека само Он е еден Бог ...“.
Во овој краток коментар од Шејх Ебу Батин рахимехуллах јасно се гледа дека просто изговарање на шехадет без знаење за неговото значење, нема да му користи на ниту еден човек кој е створен од Аллах.
Осман, Аллах нека биде задоволен со него, пренесол дека Аллаховиот Посланик с.а.в.с рекол:
“ Кој ќе умре ЗНАЕЈЌИ ЛА ИЛАХЕ ИЛЛАЛЛАХ – ќе влезе во Џеннет. “ ( Хадисот го бележи имам Муслим )
Покрај наведените докази од Кур’ан и суннет, уште ќе кажам дека постои концензус на исламските научници, дека оној кој изговара шехадет не ќе биде муслиман се додека не го сознае значењето на шехадетот.
Шејх АбдурРахман Ибн Хасан, рахимехуллах, при објаснувањето на значењето “ ЛА ИЛАХЕ ИЛЛАЛЛАХ “ и нејзините услови, кажува :
“ ЛА ИЛАХЕ ИЛЛАЛЛАХ се зборови од Исламот и Ислам на ниту еден човек не ќе му биде исправен без познавање на целта поради која се наредени овие зборови, она на што упатуваат и не ќе му биде исправен без нивно прифаќање и постапување по нив. Тоа се искрени зборови кои се спротивни на Ширкот. И тоа се зборови на богобојазност кој го чуваат на оној кој ќе ги изговори од припишување ширк на Аллах. Така да тие не ќе му користат на оној кој ќе ги изговори освен со следниве седум услови :
ЗНАЕЊЕ за значењето на тие зборови, НЕГИРАЊЕ ( ЛА ИЛАХЕ ) и ПОТВРДА ( ИЛЛАЛЛАХ ),
Убедување, а тоа е потполно знаење за нив, кое е спротивно на секој сомнеж,
Искреност, кое е спротивно на ширкот,
Вистинољубивост, која го побива лицемерството,
Љубов према овие зборови и према она на што упатуваат и радување со тоа,
Прифаќање, спротивно на одбивање. Понекогаш ги изговара оној кој ги познава, но од пристрасност и охолост не ги прифаќа од оној кој повикува во нив, како што му се случува на многу,
Покорување на нејзините права, т.с искрено правење обавезни дела барајќи со нив само Аллахово задоволство.“
Исхак ибн АбдурРахман ибн Хасан, Аллах да им се смилува, кажува:
“ Мухаммед бин АбдулВеххаб, рахимехуллах, рекол: ’ Просто изговарање шехадет без знаење за она што човекот рекол, ниту работење по тоа што ( тој шехадет ) наредува, не го прават мукалеф ( обавезник ), туку тоа е доказ против човекот, за разлика од мислењето од оној кој тврди дека иманот е само проста потврда’.“ ( Ед Дурерус - Сенијје, 1/522-523 )

4 Re: dali e dovolen shehadet? on Пон 03 Јан 2011, 3:52 pm

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
Во хадисот кој го бележи имам Муслим во својот ’Сахих’, се кажува дека Аллаховиот Посланик салаллаху алејхи ве селлем рекол:
“Оној кој ќе каже ’ЛА ИЛАХЕ ИЛЛАЛЛАХ’ и ќе направи куфр (неверство) во се она што се обожава покрај Аллах, неговиот имот и крв се забранети.“
Шејх Мухаммед ибн АбдулВеххаб во делото’Китабут Тевхид’ спомнал дека овој хадис е нешто највеличенствено што го појаснува значењето на ’ЛА ИЛАХЕ ИЛЛАЛЛАХ’.
Затоа што просто изговарање на шехадетот не направило да бидат заштитени крвта и имотот, ниту пак спознавање на неговото значење со изговарање, ниту потврда на се тоа, или тоа што се повикува само на Аллах, Кој нема придружник, дури тоа што неговиот имот и крв нема да бидат заштитени се додека на тоа не го додаде своето неверство во се она што се обожава покрај Аллах (куфр во тагут). А ако би посомневал тогаш неговиот имот и крв се халал...
Значењето на овој услов (куфр во тагут) е да се биде убеден во невалидност на ибадет на се друго покрај Аллах, т.с секој оној кој насочи нешто што е само од Аллахово право на некој друг тој е мушрик и дека тој е залутан, т.с дека се она што се обожава покрај Аллах од кабури, турбиња и слични места, тоа произлегува од незнаењето мушричко и нивните измислувања. Оној кој тоа ќе им го одобри или кој би посомневал во тоа дали се во право или не, или би посомневал во невалидноста од она на што се, тогаш тој не е припадник на тевхид, макар и да би ги изговарал зборовите: ’ЛА ИЛАХЕ ИЛЛАЛЛАХ’, и дури и тој самиот да не обожава никој друг освен Аллах.
(Кензу семин 149 – 150)

….Шехадетот ’ЛА ИЛЛАХЕ ИЛЛАЛЛАХ’, значи ибадет само на Аллах и оставање секаков вид на ибадет на некој друг покрај Аллах. Оној кој би се изохолил над ибадетот спрема Аллах и не би Го обожавал, не е од оние кои сведочат ’ЛА ИЛЛАХЕ ИЛЛАЛЛАХ’. Затоа што оној кој го обожава Аллах и обожава некого друг покрај Него не е од оние кои сведочат ’ЛА ИЛЛАХЕ ИЛЛАЛЛАХ’.
(Ед – Дурерус – Сенијје 12/263 – 264)

Шејх Абдул Латиф ибн АбдурРахман.

Шејхот рахимехуллах, кажува:
“Голем број мушрици во ова наше време погрешиле и помислиле дека оној кој ќе прогласи неверник на некој друг кој изговорил шехадет дека е хариџија. Но тоа не е така, затоа што, шехадетот како изговор и просто изговарање нема да го заштити на оној кој го изговорил се додека не го спознае неговото значење и се додека не би постапувал по она што шехадетот наведува, искрено искажување и исполнување на ибадетот само на Аллах тебареке ве те’ала, без да му припишува во обожавањето некаков придружник. Ако би се исполниле сите тие наредби и забрани е тогаш на ваквиот шехадетот ќе му биде корисен.
Но оној кој ги изговорил но не се потчинува и не е покорен на она што шехадетот бара од него, туку тој прави ширк, па зел посредници и заговарачи покрај Аллах, од нив бара она што неможе да направи никој освен Аллах, принесувајќи им жртви, спрема нив постапува онака како што постапувале паганите и мушриците – навистина на ваквиот човек шехадетот нема да му користи, напротив, тој во целост го негира шехадетот. Како што кажува Возвишениот:
“Кога ти дојдоа мунафиците тие ти зборуваа: “Сведочиме дека си, навистина, Аллахов Пејгамбер.“ А Аллах знае дека си ти Негов Пејгамбер! А Аллах, пак, сведочи дека мунафиците се лажговци!“

Шејх АбдулЛатиф ибн АбдурРахман, Аллах да им се смилува на двајцата, кажува:
“Просто изговорување на шехадет, без познавање она на што укажува, ништо нема да користи, затоа што мунафиците го изговоруваат, но и покрај тоа ќе бидат најдлабоко во Џехеннем.“ (Ед – Дурерус-Сенијје 12/273-274)
Кажува Шејх Мухаммед ибн АбдулВеххаб, рахимехуллах:
“Ако си свестен дека човек може да направи куфр со еден изговорен збор, кој би го изговорил со својата уста, а можеби би го изговорил овој збор без да го знае нејзиното значење, никако нема оправдување за незнаење. Иако можеби изговорува нешто, што мисли дека тоа би го приближило до неговиот Господар.
Нека Аллах ти биде инспирација со историјата од народот на Муса кои биле исправни и имале знаење, па дошле кај него и му рекле:
“ О Муса, направи ни божество како што е божеството нивно“ ( Ел – Араф 138 )
Тогаш стравот ќе ти се зголеми и настојувањето да ги поминеш овие и слични работи.
(Ед – Дурерус-Сенијје)

5 Re: dali e dovolen shehadet? on Пон 03 Јан 2011, 11:56 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Medina напиша: braca i sestri

dali e dovolen shehadetot za vleguvanje vo dzhennet? ili treba sekoj da klanja za da odi vo dzhennet? imam citano eden hadis, kade shto pishuva, deka shehadetot e kluc za vo dzhennet.
НЕЕЕ ДОВОЛНО ,КАКОФ Е ТОЈ ШЕХАДЕТ,????


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

6 Re: dali e dovolen shehadet? on Пон 03 Јан 2011, 11:58 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Medina напиша: braca i sestri

dali e dovolen shehadetot za vleguvanje vo dzhennet? ili treba sekoj da klanja za da odi vo dzhennet? imam citano eden hadis, kade shto pishuva, deka shehadetot e kluc za vo dzhennet.
Евети целосно објаснување околу суштината и вистината на твоето прашање,патем сите претходни постови ти се преполни со докажи и вистини,прочитаја тамва вниматерлнои че го пронајдеш одговорот на твоето прашање......................


SEHADET BEZ ISKRENOST, POKORNOST, ISPRAVNOST I DELASEHADET BEZ ISKRENOST, POKORNOST, ISPRAVNOST I DELA
E KUFR (NEVERSTVO )

Bismil-lahir-Rahmanir-Rahim

Se prenesuva od Enes r.a.,deka Pratenikot s.a.v.s.,dodeka Muaz Ibn Dzebel r.a., sedel na konjot,mu rekol:O Muaze! Odgovoril:
Ti se odzvivam,ja Resulullah i ti stojam na raspolaganje Pratenikot s.a.v.s,Rece: Eden covek koj iskreno i od se srce ke posvedoci deka nema drug bog osven Allah i deka Muhammed e Negoviot rob i Pratenik,Allah nemu ke mu go zabrani Dzehennemot.
Muaz Prasa:Ja Resulullah,da gi izvestam lugjeto pa da se raduvaat za toa?
Pratenikot s.a.v.s.,Odgovori: Ne.Tie,togas,ke se potprat na toa i nema da rabotat nisto drugo.
Muaz ova go kaza pred samata smrt,plasejki se od grevot ako ne go kaze toj podatok.
(Muslim Kitabul-Iman,br.48-51,53), (Buhari Vol.1 hadis br.128)

Pratenikot s.a.v.s.,so zborot;drugo nisto nema da rabotat,se plasel za vernicite da ne go negiraat molitvata (namazot),postenjeto,zekatot... So drugi zborovi,onoj koj sehadetot go kazuva samo so jazikot,a ne go uredil sopstveniot zivot spored nea,sehadetot ne ke mu nosi nikakva korist.
Argument: Vozviseniot Allah s.v.t.,vo Kuranot,veli:
(Znacanjeto): Nekoi Beduini velat:Nie veruvame Kazi:Vie uste ne veruvate,nego kazite:Nie se pokoruvame! Zatoa sto vo vasite srca pravata vera uste ne e vlezena.A Ako ste pokorni na Allah i na Negoviot Pratenik,ne ke vi skrati nisto od vasite dela,Allah e Prostuvac i Somilosen! (Sura El-Hudzurat 49:14)

Ako covekot go kazuva sehadetot i bil sovetuvan porano a znae i gi priznava islamskite sartovi (doverenite zadaci) deka mu se farz (obavezni),a mu nedostasuvaat delata,namazot,zekatot,postot,toj e nevernik.Zatoa sto, takviot,mu se predal na svojot nefs (strast). So drugi zborovi; takviot gi sledi svoite strasti velejki;
Jas veruvam,a toa Allah go znae,jas nikomu loso ne mu mislam,jas imam dobro srce....Vozviseniot Allah s.v.t.,za takvite,veli:
(Znacanjeto):Go gledas li onoj koj ja prifatil nefsot (strasta) za bozestvo svoe?
(El-Furkan 25:43)

Vozviseniot Allah s.v.t.,vo Kuranot,veli (znacanjeto):
Pa,ako ne ti se ozvijat,togas,znaj deka,navistina,onie gi sledat strastite svoi.A koj poveke skrsnal vo zabluda od onoj koj ja sledi strasta svoja,koja e bez Patokaz na Allah? A Allah,navistina,ne go upatuva narodot zulumkarski.
(Sura El-Kasas 28:50)

NA SMRTNATA AGONIJA, SEHADETOT NE SE PRIMA

Abdullah ibn Umer r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s., rekol:
Allah s.v.t.,go prima tevbeto na Svojot rob se dodeka ne e na smrtnata postela koga dusata ke mu (gargara) stignuva do grloto.
Komentarot na Imam Nevevi: Zborot gargara znaci momentot pred smrtnata agonija; koga dusata vrie pred da go napusti teloto i stignuva do grloto.Vo smrtnata agonija,nema vrednost tevbeto,pa nitu se prima;
(Rijadus-Salihin Hadis br.18)

Argument:Vozviseniot Allah s.v.t.,veli: (znacanjeto):
Ne e primena tevbata na onie koi postojano pravat losi dela i na onie koi,koga nekomu od niv ke mu se priblizi smrtta,da veli:Jas sega se kajam! Nitu za onie koi umiraat kako nevernici (kafiri).Za niv Nie sme podgotvile bolna kazna!
(Sura En-Nis’a 4:18)

Od gore navedenite dokazi,izvlekuvame zaklucok deka veruvanjeto na vernikot ne smee da ostane neplodno samo so iskazuvanje na verskata formula:Eshedu en La Ilahe Il-All-llah ve eshedu enne Muhammeden abduhu ve resuluhu, i da misli deka so toa veke go dobil kartata” za vo Dzennet.
Kolku lugje denes se vbrojuvaat megju muslimanite samo preku dokumenti,ili zatoa sto se rodeni od roditeli muslimani?
Dali imaat dovolno znaenje,strav i svakanje za vistinskoto znacenje za nivnoto pripagjanje na Islamot?
Dali gi poznavaat obvrskite koi proizleguvaat od nivnata pripadnost na Islamot?
Treba da bidime svesni na faktot,ako veke sme go dale zavetot na Allah s.v.t.,
deka ke veruvame vo Nego, priznavajki go sehadetot,togas, so toa se podrazbira celosno pokoruvanje na Vozviseniot Gospodar i Negoviot Pratenik s.a.v.s..
Onoj koj ke go potpise dogovorot so svojot Gospodar,izgovorajki Kelime-Sehadet,
toa znaci deka,mora da se pokoruva na site tocki na dogovorot i ne smee da ja zapostavuva ili otfrluva nekoja tocka od toj dogovor.
Kako da se narekuvame vernici i da si ocekuvame Allahova milost,a da bideme pokorni na svoite strasti i iblisovite (gjavolskite) upatstva?!
Allah,subhanehu ve teala go pratil Muhammed s.a.v.s.,so cel da im ukaze i da gi upati lugjeto da Go obozuvaat edinstveno samo Nego Vozviseniot,i da ne Mu pridruzuvaat nikogo i nisto vo obozuvanjeto; kako na primer; Poseta i baranje pomos od evlii,dervisi svetci,turbinja,meleci,sveti mesta,crkvi,gatari,bajari,baranje posrednistvo, upatuvanje dovi i baranje pomos da im gi ispolnat zelbite so eden zbor,idoli.

Koj ke go napravi toa,takviot mu prepisal zdruzenik na Allah s.v.t.,a toa e SHIRK. Allah s.v.t.,vo Kur’anot veli: “Koj drug na Allah mu smeta ramen,Allah ke mu go zabrani vleguvanjeto vo Dzennet i negovo prestojuvaliste ke bide Dzehennemot,a na nevernicite nema nikoj da mu pomogne.” (Sura El-Maide 5:72)

Ebu Abdullah Tarik b.Ušejm r.a.,kazuva:go slusnav Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,
koga rece:Koj ke izgovori La Ilahe Il-All-llah i gi poreknuva drugite bozenstva osven Allah,go zastitil svojot imot i svojot zivot,a posle kaj Vozviseniot Allah ke polagaat smetka. (Rijadus-Salihin Hadis br.391)

Allah s.v.t.,vo Kuranot veli (znacanjeto): Mnozinstvoto od tie ne veruvaat vo Allah,tuku drugi Nemu mu smetaat ramni. (Sura Jusuf 12:106)

Dodeka,za onie koi iskreno ja soznale osnovnata poraka na šehadetot i negovite pravila,Pratenikot s.a.v.s.,rekol: Sekoj što ќe rece:Eshedu en La Ilahe Il-All-llah ve eshedu enne Muhammeden abduhu ve resuluhu ke vleze vo Dzennet.
(Salih Muslim 1 Hadis br.56)
Ete,toa e ispravnoto veruvanje i ispravnoto potvrduvanje na verata,kako sto Allah s.v.t.,Zapoveduva:
(znacanjeto):Naredeno im e samo Allaha da go obozavaat,i verata iskreno da Mu ja predavaat,vo seta cistota nivna,i namaz da izvrsuvaat i zekat da davaat.I,ete, toa e verata ispravna! (Sura El-Bejine 98:5)

VAZNOSTA NA NAMAZOT Salah–Molitva

Toj e prv ibadet koj e zadolzen posle Tevhidot (Veruvanje vo Allahovoto Edinstvo);
Edinstven ibadet koj e propisan na ovoj ummet vo blagoslovenata nok Lejletu-l-Miradz od nad sedmoto nebo;
Toj e prv ibadet za kogo ke bide prasan čovekot na Sudniot den;
Toj e najmnogu spomnat ibadet vo Allahovata Kniga,poradi negovata vrednost i pocest i posleden ibadet koj ke bide izguben od ovaa vera.
Namazot (Molitvata) e srz i sustina na ibadetot.Prviot ibadet vo islamskiot sistem posle vreuvanjeto vo Tevhid (sehadetot),naj biten sostaven element na muslimanot,e STOLBOT na islamot a toa e namazot,zadolzitelen za site muslimani koi se polnoletni i svesni (nemaat psihicki nedostatoci),zadolzitelen e i za onie koi imaaat fizicki nedostatoci zatoa sto,i za niv ima olesnuvanja odredeni spored Kuran.
Vo slucaj na drugi bolesti nema dovolno opravduvanje namazot da ne se klanja, duri i koga e covekot paraliziran ili tesko ranet.
Spored Serijatot,na bolniot treba da mu se kaze:
Izmij se so voda,a ako nemas voda,zemi tejmum,klanjaj stoejki,a ako ne mozes,klanjaj sedejki,a ako ne mozes ni taka,klanjaj navednat na desnata strana ili ispruzen na grb; ako ni taka ne mozes,mrdaj ja glavata ili ocite,no namazot nemoj da go ostavas.
Vozviseniot Allah s.v.t.,veli (znacanjeto): I Koga covekot ke go snajde nevolja,toj Ni se moli:ili lezejki,ili sedejki,ili stoejki.(Junus 10:12)
Vtor argument;Allah s.v.t.,vo Kuranot veli (znacanjeto):
A koga ke donesat odluka za namaz,togas,spomenuvajte Go Allaha i stoejki i sedejki i lezejki. (Sura En-Nisa 4:103).
Prvata rabota za koja covekot ke polaga smetka na Sudniot den e NAMAZOT.
Vo Kuranot se opisuva i dijalogot pomegju vernicite i nevernicite na Sudniot den; (Vernicite ke prasaat)-(Znacenjeto):
Sto ve nateralo vo ognot Sekar (Dzehennem)? Ke recat; ne bevme megju onie koi namaz klanjaa,i ne gi hranevme siromasnite,i sme bile od onie koi se mesavme so drugite vo prazni zborovi, i bevme od onie koi ne go veruvaa vo Sudniot Den!
(El-Mudessir 74:42-47)

Znaci,prvata rabota koja ke gi vodi nevernicite vo Dzehennemskiot ogan,e neklanjanjeto na namazot.Isto taka,i hadisite (kazuvanjata) na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,go vrednuvaat kako nevernik onoj koj svesno go zapostavuva namazot:

Argument: Prenesuva Abu Zubair; Go slusnal Xabir b.Abdullah r.a., veli deka Muhammed s.a.v.s.,rekol:Dogovorot megju nas i niv e namazot,pa koj go izostavil postanuva nevernik (kafir) (Muslim vol.1 Kitab el Iman Hadis br.147);
(al-Tirmidhi,2621);(al-Nasaa431)

Allah s.v.t.,vo Kuranot veli: (znacanjeto):
Denot vo koj ke se razgoli koskata potlolenicna i koga ke se povikuvaat da padnat na sedzde,ne ke mozat; ke bidat uplaseni pogledite nivni i ponizuvanje ke gi obzede; bea povikuvani da padnat na sedzde koga bea zdravi.
(Sura- El-Kalem 68:42:43)

Argument so Hadis:Prenesuva Ebu Berza El-Eslemi r.a.,kako rekol:
Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rece: Na Sudniot den covekot ne ke se pomesti od svoeto mesto se dodeka ne bide prasan za svojot zivot kade go pominal; za svoeto znaenje,dali rabotel spored nego; za svojot imot od kade go specalil i vo sto go potrosil i; za svoeto telo vo sto go iskoristil.
(Zbirka hadisi od imam Nevevi-Hadis broj 407)

Se prenesuva od Ebu Hurejre r.a.,deka rekol: Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:
Prvo delo za koe ke odgovara covekot na Sudniot Den e negoviot namaz.Ako namazot mu e dobar,toj se spasil i uspeal, a ako namazot mu e los,toj izgubil i propadnal. (et-Tirmidhi 423); (Abu Daud br.864)

Argument za gore navedeniot Hadis: Allah s.v.t.,vo Kuranot veli:
(znacanjeto): A tesko na onie koi, koga namaz klanjaat,namazot svoj kako sto treba ne go izvrsuvaat. (Sura El-Maun 107:4-5)

Argumentot za gore navedeniot Ajet: Se prenesuva od Abdurrahman ibn Ebi Jeala deka rekol: Ne izvestia nasite ashabi (drugari),deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s., rekol: Mnogu mi se dopagja namazot na muslimanite da bide ist. (Sunen Ebu Daud.506)

BIDI NA OVOJ SVET KAKO DA SI STRANEC ILI PATNIK

Vozviseniot s.v.t.,vo Kuranot veli; (znacanjeto):Neli vi dadovme dovolno vreme da ziveete da bi ste mozele da razmislite,a vi dojde i onoj (Muhammed) koj opomenuvase? (Sura Fatir 35:37)

Se prenesuva od Ebu Hurejre r.a.deka Pratenikot s.a.v.s.,rekol:
Nikakvo opravduvanje kaj Allah ne ke ima onoj komu Allah ke odredi da zivee seeset godini.(Muslim Hadis br.112)

Se prenesuva od Ibn Omer r.a.,deka rekol:Me fati za rame Pratenikot s.a.v.s.,i rece: Zivej na ovoj svet kako da si stranec ili patnik vo nego.
Ibn Omer r.a.,zboruvase: Koga ke se stemni,ne ocekuvaj go utroto.
A koga ke se razbudis sabajle,ne ocekuvaj ja nokta.Zemi od svoeto zdravje za svojata bolest,od svojot zivot za svojata smrt. (Rijadus-Salihin Hadis broj 574)

Koj sto namerno go ostava neizvrsen i eden namaz,togas,kakov bi bil stavot kon nekogo,koj gi pominal site svoi godini bez da go navedne grbot na sedzda za Allah s.v.t.?. Vozviseniot s.v.t.,vo Kuranot veli: (znacanjeto):
Tesko na ignorantite na Denot toj! I koga ke im se recese: Poklonete se! Ne se poklonuvaa.(Sura-Murselat 77:47-48)

Vozviseniot s.v.t.,vo Kuranot veli; (znacanjeto):
Toj ne poveruva i namaz ne klanjase,se sprotivi i plekite gi svrti,tesko tebe,tesko tebe,uste ednas:Tesko tebe,tesko tebe. (Sura El-Kijame 75:31-35)

Od ova pricina,sekoj covek neka pogleda sto napravil za utre.
Dokolku nekoj ne go klanja namazot,treba denes da gi ispravi svoite dela i patot svoj,da bara oprost od Allah s.v.t.,da go zacvrsti veruvanjeto negovo i da pocnuva od denes postojano i propisno da go izvršuva namazot. Od gore navedenite dokazi,ja gledame odgovornosta na celoto opstestvo za neizvrsuvanjeto na ovaa zadaca,a osobeno na individualite,vo sklop na svojata sopstvena avtoritatovna odgovornost; tatkoto e odgovoren za stadoto svoe.

DALI VISTINSKI JA SAKAS SVOJATA ZENA I SVOITE DECA ?

Ibn-Umer r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:
Site vie ste ovcari,i site ke bidete odgovorni za svoeto stado.Vladatelot e ovcar i odgovoren za svoeto stado, covekot e ovcar vo svojata familija i odogovoren e za nea,zenata e ovcar vo kukata na mazot i odgovorna e za svoeto stado,slugata e ovcar vo imotot na svojot gospodar i odgovoren za nea.Site ste vie,znaci,ovcari,i site ste odgovorni za svoeto stado. (Rijadus-Salihin Hadis br.300)

Znaci: Ako soprugot vistinski ja saka svojata sopruga,tatkoto svoeto dete,i ne bi sakal da gi izgubi,togas neka gi odbrani od ognot,povikuvajki gi vo pokornost kon Allah s.v.t..

Vozviseniot s.v.t.,vo Kuranot veli (znacanjeto) vernici,cuvajte se sebesi i semejstvata vasi od ognot: lugjeto i kamenjata ke bidat negovo gorivo.
(Sura-Tahrim 66:6)

Vozviseniot s.v.t.,vo Kuranot veli:
(Znacanjeto): I naredi mu na semejstvoto tvoe namaz! I istraj vo toa! Ne barame od tebe da se snabduvas. Nie,tokmu,te snabdevme.Za bogobojazlivite krajot e dobar. (Sura-Таhа 20:132)

Pratenikot s.a.v.s.,rekol: Nareduvajte im na vasite deca da klanjaat namaz koga ke napolnat sedum godini.A koga ke napolnat deset godini,ako ne klanjaat namaz,lesno udrete gi,i vo postelata odvojte gi maskite od zenskite deca! (Sahih Muslim Hadis br.301)

Vrz osnova na spomenatato,gi povikuvam vernicite koi do sega ne go klanjale namazot od razni pricini,iskreno da mu se obratat so pokajuvanje na Stvoritelot i da zapocnat da ja izvrsuvaat ovaa obvrska.
I nemojte da bidite od porazenite zosto,navistina,samite sebesi nepravda ke pocinite za sebe i vasite najsakani.
Vozviseniot s.v.t.,veli (Znacanjeto):
Porazenite se,navistina,onie koi se porazija samite sebesi,i semejstvata svoi na Denot Suden.Ete,toa e poraz jasen! (Ez-Zumer 39:15)

Prviot grev e napraven od strana na prokolnatiot Sejtan (Iblis) koj odbi da ja ispocituva Allahovata naredba pri zapovedta da mu napravi sedzde na Adem a.s.,zaedno so melecite; kako sto Allah s.v.t.,veli:
(znacanjeto): I koga im rekovme na melecite: Padnete mu na sedzde na Adem,tie vednas mu se poklonia osven Iblis.Toj odbi i se iznaduva i postana nevernik.
(Sura El-Bekare 2:34)

Kako sto gledame,motiv za neizvrsuvanje na Allahovata naredba bese gordelivosta i naduenosta na Sejtanot popratena so zavidlivost.

Ovie dokazi,dosta dobro ja opisuvaat sostojbata na denesnicata za onie,koi se vbrojuvaat megju muslimanite samo preku dokumenti,ili zatoa sto se rodeni od roditeli muslimani,koi namazot i obozuvanjeto (ibadetot) gi smetaat za znaci na unazadenost.Takvite ne se svesni deka Iblis deluva so zaveduvanje,sepotenje i se poigruva so niv.
Dodeka od druga strana,poradi nivnata opasnost,Allah s.v.t.,go zavrsuva objavata na Kur’anot so slednata opomena za vernicite:
(znacanjeto): Kazi:Baram zastita od Gospodarot na lugjeto,Vladarot na lugjeto,Bog na lugjeto,od zloto na skrisnoto sepotenjeِ koj vnesuva los sepot vo srcata na lugjeto,bilo od dzinovite ili od lugjeto!
Zarem i posle ovie dokazi,nema li da go izvrsuvate namazot?
Ke se odadete li na ovoj zivot sledejki gi vasite cuvstva strasti i razni izmami na Iblis?
Okolu ova prasanje,najpoznatite islamski naucnici gi dale slednite mislenja:

EBU HANIFE rahimehullah rekol:
Vo knigata na (Hanefijskiot naucnik dr.Vehbe Ez-Zuhajli,El-Fikhul-islamijju ve edilletuhu,1,503), prenesuva:
Eden covek koj ne klanja namaz,treba da se smeta za gresnik,i neophodno e da se reducira so tepanje,da se iskrvari i potoa da se osami (izolira) dodeka ne pocne da klanja.Taka ke se postapuva i so onoj koj sto bez opravdana pricina ne posti za vreme na Ramazanskite denovi.

MALIK I SAFI rahimehullah rekle:
Takviot covek e gresnik. Kaznuvanjeto so tepanje i osamuvanje (izoliranje) ne e dovolno.Ako e tvrdoglav vo svojot stav,treba da se kazni so smrt
(En Nesai,431; i 3094)

AHMED I HANBELI rahimehullah rekle:
Takvata licnost e nevernik.Takviot treba da se kazni so smrt,treba da i se kaze da se pokae i bara proska od Allah s.v.t.,i da klanja namaz.Dokolku go prifati ovoj uslov,se osloboduva,vo sprotivno,se izvrsuva kaznata.
(40 hadisi od Imam En-Nevevi Hadis br.14).

SHEIH IBN UTHEJMIN (Usejmin) bil prasan vo Fetaua el-Sijam strana 87:
Prasanje: Vo svetloto na seto prethodno,sto da se rece za covek koj posti a ne klanja namaz?
Dali negoviot Ramazanski ibadet ke bide primen?
Toj odgovori: Ova e potkrepeno so zborovite na Pratenikot s.a.v.s.:
Ona sto ne pravi razlicni (nevernici) e namazot; koj go ostava namazot stanuva nevernik. I kako nevernik negoviot post ne ke bide primen. (Sahih Muslim Kitabul Iman Hadis br.147); (al-Nesai,431;3094); (Ahmed,22428);(al-Tirmidhi,2621;
Ibn Madze,1079).

Za onie koi vistinski se pokajuvaat,Vozviseniot s.v.t.vo Kuranot veli:
(Znacenjeto):...Pa,ako se pokajat,i ako namaz izvrsuvaat,i ako zekat davaat, pustete go patot nivni. Allah, navistina,e Prostuvac i Somilosen.
(Sura Et-Teube 9:5)

Zatoa pocnuvajte da klanjate za vaseto dobro i NE bidite Muslimani samo so ime.Od koga ke pobarate proska, togas javno izjavuvajte gi zborovite vo soglasnost na ona sto Zapoveduva Gospodarot vas:
(Znacanjeto): Kazi: I namazot moj,i obredite moi,i zivotot moj,i smrtta moja se Allahovi,navistina,od Gospodarot na svetovite! (El-Enam 6:162)

Muharem ibn Shaban ibn Fazli

E KUFR (NEVERSTVO )

Bismil-lahir-Rahmanir-Rahim

Se prenesuva od Enes r.a.,deka Pratenikot s.a.v.s.,dodeka Muaz Ibn Dzebel r.a., sedel na konjot,mu rekol:O Muaze! Odgovoril:
Ti se odzvivam,ja Resulullah i ti stojam na raspolaganje Pratenikot s.a.v.s,Rece: Eden covek koj iskreno i od se srce ke posvedoci deka nema drug bog osven Allah i deka Muhammed e Negoviot rob i Pratenik,Allah nemu ke mu go zabrani Dzehennemot.
Muaz Prasa:Ja Resulullah,da gi izvestam lugjeto pa da se raduvaat za toa?
Pratenikot s.a.v.s.,Odgovori: Ne.Tie,togas,ke se potprat na toa i nema da rabotat nisto drugo.
Muaz ova go kaza pred samata smrt,plasejki se od grevot ako ne go kaze toj podatok.
(Muslim Kitabul-Iman,br.48-51,53), (Buhari Vol.1 hadis br.128)

Pratenikot s.a.v.s.,so zborot;drugo nisto nema da rabotat,se plasel za vernicite da ne go negiraat molitvata (namazot),postenjeto,zekatot... So drugi zborovi,onoj koj sehadetot go kazuva samo so jazikot,a ne go uredil sopstveniot zivot spored nea,sehadetot ne ke mu nosi nikakva korist.
Argument: Vozviseniot Allah s.v.t.,vo Kuranot,veli:
(Znacanjeto): Nekoi Beduini velat:Nie veruvame Kazi:Vie uste ne veruvate,nego kazite:Nie se pokoruvame! Zatoa sto vo vasite srca pravata vera uste ne e vlezena.A Ako ste pokorni na Allah i na Negoviot Pratenik,ne ke vi skrati nisto od vasite dela,Allah e Prostuvac i Somilosen! (Sura El-Hudzurat 49:14)

Ako covekot go kazuva sehadetot i bil sovetuvan porano a znae i gi priznava islamskite sartovi (doverenite zadaci) deka mu se farz (obavezni),a mu nedostasuvaat delata,namazot,zekatot,postot,toj e nevernik.Zatoa sto, takviot,mu se predal na svojot nefs (strast). So drugi zborovi; takviot gi sledi svoite strasti velejki;
Jas veruvam,a toa Allah go znae,jas nikomu loso ne mu mislam,jas imam dobro srce....Vozviseniot Allah s.v.t.,za takvite,veli:
(Znacanjeto):Go gledas li onoj koj ja prifatil nefsot (strasta) za bozestvo svoe?
(El-Furkan 25:43)

Vozviseniot Allah s.v.t.,vo Kuranot,veli (znacanjeto):
Pa,ako ne ti se ozvijat,togas,znaj deka,navistina,onie gi sledat strastite svoi.A koj poveke skrsnal vo zabluda od onoj koj ja sledi strasta svoja,koja e bez Patokaz na Allah? A Allah,navistina,ne go upatuva narodot zulumkarski.
(Sura El-Kasas 28:50)

NA SMRTNATA AGONIJA, SEHADETOT NE SE PRIMA

Abdullah ibn Umer r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s., rekol:
Allah s.v.t.,go prima tevbeto na Svojot rob se dodeka ne e na smrtnata postela koga dusata ke mu (gargara) stignuva do grloto.
Komentarot na Imam Nevevi: Zborot gargara znaci momentot pred smrtnata agonija; koga dusata vrie pred da go napusti teloto i stignuva do grloto.Vo smrtnata agonija,nema vrednost tevbeto,pa nitu se prima;
(Rijadus-Salihin Hadis br.18)

Argument:Vozviseniot Allah s.v.t.,veli: (znacanjeto):
Ne e primena tevbata na onie koi postojano pravat losi dela i na onie koi,koga nekomu od niv ke mu se priblizi smrtta,da veli:Jas sega se kajam! Nitu za onie koi umiraat kako nevernici (kafiri).Za niv Nie sme podgotvile bolna kazna!
(Sura En-Nis’a 4:18)

Od gore navedenite dokazi,izvlekuvame zaklucok deka veruvanjeto na vernikot ne smee da ostane neplodno samo so iskazuvanje na verskata formula:Eshedu en La Ilahe Il-All-llah ve eshedu enne Muhammeden abduhu ve resuluhu, i da misli deka so toa veke go dobil kartata” za vo Dzennet.
Kolku lugje denes se vbrojuvaat megju muslimanite samo preku dokumenti,ili zatoa sto se rodeni od roditeli muslimani?
Dali imaat dovolno znaenje,strav i svakanje za vistinskoto znacenje za nivnoto pripagjanje na Islamot?
Dali gi poznavaat obvrskite koi proizleguvaat od nivnata pripadnost na Islamot?
Treba da bidime svesni na faktot,ako veke sme go dale zavetot na Allah s.v.t.,
deka ke veruvame vo Nego, priznavajki go sehadetot,togas, so toa se podrazbira celosno pokoruvanje na Vozviseniot Gospodar i Negoviot Pratenik s.a.v.s..
Onoj koj ke go potpise dogovorot so svojot Gospodar,izgovorajki Kelime-Sehadet,
toa znaci deka,mora da se pokoruva na site tocki na dogovorot i ne smee da ja zapostavuva ili otfrluva nekoja tocka od toj dogovor.
Kako da se narekuvame vernici i da si ocekuvame Allahova milost,a da bideme pokorni na svoite strasti i iblisovite (gjavolskite) upatstva?!
Allah,subhanehu ve teala go pratil Muhammed s.a.v.s.,so cel da im ukaze i da gi upati lugjeto da Go obozuvaat edinstveno samo Nego Vozviseniot,i da ne Mu pridruzuvaat nikogo i nisto vo obozuvanjeto; kako na primer; Poseta i baranje pomos od evlii,dervisi svetci,turbinja,meleci,sveti mesta,crkvi,gatari,bajari,baranje posrednistvo, upatuvanje dovi i baranje pomos da im gi ispolnat zelbite so eden zbor,idoli.

Koj ke go napravi toa,takviot mu prepisal zdruzenik na Allah s.v.t.,a toa e SHIRK. Allah s.v.t.,vo Kur’anot veli: “Koj drug na Allah mu smeta ramen,Allah ke mu go zabrani vleguvanjeto vo Dzennet i negovo prestojuvaliste ke bide Dzehennemot,a na nevernicite nema nikoj da mu pomogne.” (Sura El-Maide 5:72)

Ebu Abdullah Tarik b.Ušejm r.a.,kazuva:go slusnav Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,
koga rece:Koj ke izgovori La Ilahe Il-All-llah i gi poreknuva drugite bozenstva osven Allah,go zastitil svojot imot i svojot zivot,a posle kaj Vozviseniot Allah ke polagaat smetka. (Rijadus-Salihin Hadis br.391)

Allah s.v.t.,vo Kuranot veli (znacanjeto): Mnozinstvoto od tie ne veruvaat vo Allah,tuku drugi Nemu mu smetaat ramni. (Sura Jusuf 12:106)

Dodeka,za onie koi iskreno ja soznale osnovnata poraka na šehadetot i negovite pravila,Pratenikot s.a.v.s.,rekol: Sekoj što ќe rece:Eshedu en La Ilahe Il-All-llah ve eshedu enne Muhammeden abduhu ve resuluhu ke vleze vo Dzennet.
(Salih Muslim 1 Hadis br.56)
Ete,toa e ispravnoto veruvanje i ispravnoto potvrduvanje na verata,kako sto Allah s.v.t.,Zapoveduva:
(znacanjeto):Naredeno im e samo Allaha da go obozavaat,i verata iskreno da Mu ja predavaat,vo seta cistota nivna,i namaz da izvrsuvaat i zekat da davaat.I,ete, toa e verata ispravna! (Sura El-Bejine 98:5)

VAZNOSTA NA NAMAZOT Salah–Molitva

Toj e prv ibadet koj e zadolzen posle Tevhidot (Veruvanje vo Allahovoto Edinstvo);
Edinstven ibadet koj e propisan na ovoj ummet vo blagoslovenata nok Lejletu-l-Miradz od nad sedmoto nebo;
Toj e prv ibadet za kogo ke bide prasan čovekot na Sudniot den;
Toj e najmnogu spomnat ibadet vo Allahovata Kniga,poradi negovata vrednost i pocest i posleden ibadet koj ke bide izguben od ovaa vera.
Namazot (Molitvata) e srz i sustina na ibadetot.Prviot ibadet vo islamskiot sistem posle vreuvanjeto vo Tevhid (sehadetot),naj biten sostaven element na muslimanot,e STOLBOT na islamot a toa e namazot,zadolzitelen za site muslimani koi se polnoletni i svesni (nemaat psihicki nedostatoci),zadolzitelen e i za onie koi imaaat fizicki nedostatoci zatoa sto,i za niv ima olesnuvanja odredeni spored Kuran.
Vo slucaj na drugi bolesti nema dovolno opravduvanje namazot da ne se klanja, duri i koga e covekot paraliziran ili tesko ranet.
Spored Serijatot,na bolniot treba da mu se kaze:
Izmij se so voda,a ako nemas voda,zemi tejmum,klanjaj stoejki,a ako ne mozes,klanjaj sedejki,a ako ne mozes ni taka,klanjaj navednat na desnata strana ili ispruzen na grb; ako ni taka ne mozes,mrdaj ja glavata ili ocite,no namazot nemoj da go ostavas.
Vozviseniot Allah s.v.t.,veli (znacanjeto): I Koga covekot ke go snajde nevolja,toj Ni se moli:ili lezejki,ili sedejki,ili stoejki.(Junus 10:12)
Vtor argument;Allah s.v.t.,vo Kuranot veli (znacanjeto):
A koga ke donesat odluka za namaz,togas,spomenuvajte Go Allaha i stoejki i sedejki i lezejki. (Sura En-Nisa 4:103).
Prvata rabota za koja covekot ke polaga smetka na Sudniot den e NAMAZOT.
Vo Kuranot se opisuva i dijalogot pomegju vernicite i nevernicite na Sudniot den; (Vernicite ke prasaat)-(Znacenjeto):
Sto ve nateralo vo ognot Sekar (Dzehennem)? Ke recat; ne bevme megju onie koi namaz klanjaa,i ne gi hranevme siromasnite,i sme bile od onie koi se mesavme so drugite vo prazni zborovi, i bevme od onie koi ne go veruvaa vo Sudniot Den!
(El-Mudessir 74:42-47)

Znaci,prvata rabota koja ke gi vodi nevernicite vo Dzehennemskiot ogan,e neklanjanjeto na namazot.Isto taka,i hadisite (kazuvanjata) na Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,go vrednuvaat kako nevernik onoj koj svesno go zapostavuva namazot:

Argument: Prenesuva Abu Zubair; Go slusnal Xabir b.Abdullah r.a., veli deka Muhammed s.a.v.s.,rekol:Dogovorot megju nas i niv e namazot,pa koj go izostavil postanuva nevernik (kafir) (Muslim vol.1 Kitab el Iman Hadis br.147);
(al-Tirmidhi,2621);(al-Nasaa431)

Allah s.v.t.,vo Kuranot veli: (znacanjeto):
Denot vo koj ke se razgoli koskata potlolenicna i koga ke se povikuvaat da padnat na sedzde,ne ke mozat; ke bidat uplaseni pogledite nivni i ponizuvanje ke gi obzede; bea povikuvani da padnat na sedzde koga bea zdravi.
(Sura- El-Kalem 68:42:43)

Argument so Hadis:Prenesuva Ebu Berza El-Eslemi r.a.,kako rekol:
Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rece: Na Sudniot den covekot ne ke se pomesti od svoeto mesto se dodeka ne bide prasan za svojot zivot kade go pominal; za svoeto znaenje,dali rabotel spored nego; za svojot imot od kade go specalil i vo sto go potrosil i; za svoeto telo vo sto go iskoristil.
(Zbirka hadisi od imam Nevevi-Hadis broj 407)

Se prenesuva od Ebu Hurejre r.a.,deka rekol: Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:
Prvo delo za koe ke odgovara covekot na Sudniot Den e negoviot namaz.Ako namazot mu e dobar,toj se spasil i uspeal, a ako namazot mu e los,toj izgubil i propadnal. (et-Tirmidhi 423); (Abu Daud br.864)

Argument za gore navedeniot Hadis: Allah s.v.t.,vo Kuranot veli:
(znacanjeto): A tesko na onie koi, koga namaz klanjaat,namazot svoj kako sto treba ne go izvrsuvaat. (Sura El-Maun 107:4-5)

Argumentot za gore navedeniot Ajet: Se prenesuva od Abdurrahman ibn Ebi Jeala deka rekol: Ne izvestia nasite ashabi (drugari),deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s., rekol: Mnogu mi se dopagja namazot na muslimanite da bide ist. (Sunen Ebu Daud.506)

BIDI NA OVOJ SVET KAKO DA SI STRANEC ILI PATNIK

Vozviseniot s.v.t.,vo Kuranot veli; (znacanjeto):Neli vi dadovme dovolno vreme da ziveete da bi ste mozele da razmislite,a vi dojde i onoj (Muhammed) koj opomenuvase? (Sura Fatir 35:37)

Se prenesuva od Ebu Hurejre r.a.deka Pratenikot s.a.v.s.,rekol:
Nikakvo opravduvanje kaj Allah ne ke ima onoj komu Allah ke odredi da zivee seeset godini.(Muslim Hadis br.112)

Se prenesuva od Ibn Omer r.a.,deka rekol:Me fati za rame Pratenikot s.a.v.s.,i rece: Zivej na ovoj svet kako da si stranec ili patnik vo nego.
Ibn Omer r.a.,zboruvase: Koga ke se stemni,ne ocekuvaj go utroto.
A koga ke se razbudis sabajle,ne ocekuvaj ja nokta.Zemi od svoeto zdravje za svojata bolest,od svojot zivot za svojata smrt. (Rijadus-Salihin Hadis broj 574)

Koj sto namerno go ostava neizvrsen i eden namaz,togas,kakov bi bil stavot kon nekogo,koj gi pominal site svoi godini bez da go navedne grbot na sedzda za Allah s.v.t.?. Vozviseniot s.v.t.,vo Kuranot veli: (znacanjeto):
Tesko na ignorantite na Denot toj! I koga ke im se recese: Poklonete se! Ne se poklonuvaa.(Sura-Murselat 77:47-48)

Vozviseniot s.v.t.,vo Kuranot veli; (znacanjeto):
Toj ne poveruva i namaz ne klanjase,se sprotivi i plekite gi svrti,tesko tebe,tesko tebe,uste ednas:Tesko tebe,tesko tebe. (Sura El-Kijame 75:31-35)

Od ova pricina,sekoj covek neka pogleda sto napravil za utre.
Dokolku nekoj ne go klanja namazot,treba denes da gi ispravi svoite dela i patot svoj,da bara oprost od Allah s.v.t.,da go zacvrsti veruvanjeto negovo i da pocnuva od denes postojano i propisno da go izvršuva namazot. Od gore navedenite dokazi,ja gledame odgovornosta na celoto opstestvo za neizvrsuvanjeto na ovaa zadaca,a osobeno na individualite,vo sklop na svojata sopstvena avtoritatovna odgovornost; tatkoto e odgovoren za stadoto svoe.

DALI VISTINSKI JA SAKAS SVOJATA ZENA I SVOITE DECA ?

Ibn-Umer r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:
Site vie ste ovcari,i site ke bidete odgovorni za svoeto stado.Vladatelot e ovcar i odgovoren za svoeto stado, covekot e ovcar vo svojata familija i odogovoren e za nea,zenata e ovcar vo kukata na mazot i odgovorna e za svoeto stado,slugata e ovcar vo imotot na svojot gospodar i odgovoren za nea.Site ste vie,znaci,ovcari,i site ste odgovorni za svoeto stado. (Rijadus-Salihin Hadis br.300)

Znaci: Ako soprugot vistinski ja saka svojata sopruga,tatkoto svoeto dete,i ne bi sakal da gi izgubi,togas neka gi odbrani od ognot,povikuvajki gi vo pokornost kon Allah s.v.t..

Vozviseniot s.v.t.,vo Kuranot veli (znacanjeto) vernici,cuvajte se sebesi i semejstvata vasi od ognot: lugjeto i kamenjata ke bidat negovo gorivo.
(Sura-Tahrim 66:6)

Vozviseniot s.v.t.,vo Kuranot veli:
(Znacanjeto): I naredi mu na semejstvoto tvoe namaz! I istraj vo toa! Ne barame od tebe da se snabduvas. Nie,tokmu,te snabdevme.Za bogobojazlivite krajot e dobar. (Sura-Таhа 20:132)

Pratenikot s.a.v.s.,rekol: Nareduvajte im na vasite deca da klanjaat namaz koga ke napolnat sedum godini.A koga ke napolnat deset godini,ako ne klanjaat namaz,lesno udrete gi,i vo postelata odvojte gi maskite od zenskite deca! (Sahih Muslim Hadis br.301)

Vrz osnova na spomenatato,gi povikuvam vernicite koi do sega ne go klanjale namazot od razni pricini,iskreno da mu se obratat so pokajuvanje na Stvoritelot i da zapocnat da ja izvrsuvaat ovaa obvrska.
I nemojte da bidite od porazenite zosto,navistina,samite sebesi nepravda ke pocinite za sebe i vasite najsakani.
Vozviseniot s.v.t.,veli (Znacanjeto):
Porazenite se,navistina,onie koi se porazija samite sebesi,i semejstvata svoi na Denot Suden.Ete,toa e poraz jasen! (Ez-Zumer 39:15)

Prviot grev e napraven od strana na prokolnatiot Sejtan (Iblis) koj odbi da ja ispocituva Allahovata naredba pri zapovedta da mu napravi sedzde na Adem a.s.,zaedno so melecite; kako sto Allah s.v.t.,veli:
(znacanjeto): I koga im rekovme na melecite: Padnete mu na sedzde na Adem,tie vednas mu se poklonia osven Iblis.Toj odbi i se iznaduva i postana nevernik.
(Sura El-Bekare 2:34)

Kako sto gledame,motiv za neizvrsuvanje na Allahovata naredba bese gordelivosta i naduenosta na Sejtanot popratena so zavidlivost.

Ovie dokazi,dosta dobro ja opisuvaat sostojbata na denesnicata za onie,koi se vbrojuvaat megju muslimanite samo preku dokumenti,ili zatoa sto se rodeni od roditeli muslimani,koi namazot i obozuvanjeto (ibadetot) gi smetaat za znaci na unazadenost.Takvite ne se svesni deka Iblis deluva so zaveduvanje,sepotenje i se poigruva so niv.
Dodeka od druga strana,poradi nivnata opasnost,Allah s.v.t.,go zavrsuva objavata na Kur’anot so slednata opomena za vernicite:
(znacanjeto): Kazi:Baram zastita od Gospodarot na lugjeto,Vladarot na lugjeto,Bog na lugjeto,od zloto na skrisnoto sepotenjeِ koj vnesuva los sepot vo srcata na lugjeto,bilo od dzinovite ili od lugjeto!
Zarem i posle ovie dokazi,nema li da go izvrsuvate namazot?
Ke se odadete li na ovoj zivot sledejki gi vasite cuvstva strasti i razni izmami na Iblis?
Okolu ova prasanje,najpoznatite islamski naucnici gi dale slednite mislenja:

EBU HANIFE rahimehullah rekol:
Vo knigata na (Hanefijskiot naucnik dr.Vehbe Ez-Zuhajli,El-Fikhul-islamijju ve edilletuhu,1,503), prenesuva:
Eden covek koj ne klanja namaz,treba da se smeta za gresnik,i neophodno e da se reducira so tepanje,da se iskrvari i potoa da se osami (izolira) dodeka ne pocne da klanja.Taka ke se postapuva i so onoj koj sto bez opravdana pricina ne posti za vreme na Ramazanskite denovi.

MALIK I SAFI rahimehullah rekle:
Takviot covek e gresnik. Kaznuvanjeto so tepanje i osamuvanje (izoliranje) ne e dovolno.Ako e tvrdoglav vo svojot stav,treba da se kazni so smrt
(En Nesai,431; i 3094)

AHMED I HANBELI rahimehullah rekle:
Takvata licnost e nevernik.Takviot treba da se kazni so smrt,treba da i se kaze da se pokae i bara proska od Allah s.v.t.,i da klanja namaz.Dokolku go prifati ovoj uslov,se osloboduva,vo sprotivno,se izvrsuva kaznata.
(40 hadisi od Imam En-Nevevi Hadis br.14).

SHEIH IBN UTHEJMIN (Usejmin) bil prasan vo Fetaua el-Sijam strana 87:
Prasanje: Vo svetloto na seto prethodno,sto da se rece za covek koj posti a ne klanja namaz?
Dali negoviot Ramazanski ibadet ke bide primen?
Toj odgovori: Ova e potkrepeno so zborovite na Pratenikot s.a.v.s.:
Ona sto ne pravi razlicni (nevernici) e namazot; koj go ostava namazot stanuva nevernik. I kako nevernik negoviot post ne ke bide primen. (Sahih Muslim Kitabul Iman Hadis br.147); (al-Nesai,431;3094); (Ahmed,22428);(al-Tirmidhi,2621;
Ibn Madze,1079).

Za onie koi vistinski se pokajuvaat,Vozviseniot s.v.t.vo Kuranot veli:
(Znacenjeto):...Pa,ako se pokajat,i ako namaz izvrsuvaat,i ako zekat davaat, pustete go patot nivni. Allah, navistina,e Prostuvac i Somilosen.
(Sura Et-Teube 9:5)

Zatoa pocnuvajte da klanjate za vaseto dobro i NE bidite Muslimani samo so ime.Od koga ke pobarate proska, togas javno izjavuvajte gi zborovite vo soglasnost na ona sto Zapoveduva Gospodarot vas:
(Znacanjeto): Kazi: I namazot moj,i obredite moi,i zivotot moj,i smrtta moja se Allahovi,navistina,od Gospodarot na svetovite! (El-Enam 6:162)


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

7 Re: dali e dovolen shehadet? on Вто 04 Јан 2011, 4:30 pm

Muslima4Islam

avatar
Модераторка
Модераторка
salam alaykum wr wb,
mashaAllah mnogu jasno Objasnuvanje. barakAllahu feek. amin.

Imam bash ushte edno vazhno Prashanje na ova Tema, zatoa shto poznavame mnogu Muslimani, koj go napushtile Dunjalokov bez Namaz.
Koga go molel Muhammad s.a.s. na Abu Talib ibn Abd al-Muttalib da prifati Islam, da donese Shehadet- toa bilo tacno pred Umirackata...

Znaci dali ima Nadesh za Muslimanot koj ne zhivel kako stho treba- a veruval vo Allahovite Raboti, i vo shehadetot???? ili nema nikakvo Oprostuvanje bez Namazot?
barakAllahu feek.


______________________________________________
Najgolema Sekiracija vo Denot treba da ni bide Ibadetot!!!

8 Re: dali e dovolen shehadet? on Вто 04 Јан 2011, 6:50 pm

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
Шејхул-Ислам Мухаммед ибн Кајјим Ел-Џевзијје

Дали се поништени делата на оној кој го остава намазот или не?
Оној кој што ќе го остави целосно намазот, неговите дела нема да се прифатат исто како оној кој доаѓа со Ширк.
Намазот е централен столб на исламот, како што е потврдено од страна на Пратеникот Мухаммед с.а.в.с а останатите прописи од Шеријатот се споредни столбови и јажиња, за разлика од централниот столб на шаторот (изразот “етнаб“ е јаже со кое се затегнува куќа или шатор така е спомнато во хадисот, погледни Лисанул/араб1/561)

Значи, ако шаторот е оставен без нејзиниот централен столб нема да му се од корист било какви други делови. Другите дела, зависат од Кабул (примање) на намазот. Значи, ако е одбиен намазот ќе бидат одбиени и другите дела, како што веќе е спомнато претходно со докази. А за напуштање понекогаш на намазот, Бухарија запишал во неговиот Сахих, Хадисот на Бурејда р.а. дека Пратеникот с.а.в.с. рекол: "Подраните (побрзајте) со икиндија да клањате, ако ја оставите икиндијата ќе ви пропаднат вашите добри дела" (Бухарија,Мувакитус-сала 2/39 бр.553)

Исламските научници изјасниле различни мислења во врска со значењето на овој Хадис. Така што Ел-Мухеллеб рекол: "Мислам дека значењето на овој Хадис е за оној кој го остава, пропушта намазот на време да го обави од неговата негрижа, а во состојба е да го стори тоа. Му се поништиле неговати дела поврзани со тој намаз, односно нема да ја заработи наградата што треба да ја добие оној што ќе го обави намазот во своето време. "Краток преглед на ова мислење е дека оној кој ќе го остави, ќе му биде одзедена наградата од неговиот намаз. Хадисот во форма и неговото надворешно значење не е во согласност со ова мислење. Поништување на делата што се споменуваат дека тука има своја основа во јазикот и Шеријатот. Не се вели за оној кому му пропаднало некое дело, дека му пропаднале сите негови добри дела. Да се мисли на тоа ќе биде прецизно наведено дека оваа награда му пропаднала.
Друга група вели дека пропаѓаат делата од тој ден. Според нив, тешко е дека сите дела кои се извршени во минатото ќе пропаднат поради еден намаз. Според нив оставање на еден намаз не претставува риддет (отпадништво од Ислам) со кое би се поништиле сите дела. Овој Хадис предизвикува загриженост. Ова е доказ против оние кои велат дека ова е поништување на делата на тој ден. Што може да се заклучи од Хадисот, а Аллах, с.в.т.а, најдобро знае дека оставање на намазот може да биде двосмислено.

Прво: Целосно да се остави намазот, во овој случај сите дела му пропаѓаат.

Второ: Оставањето на еден ден, кои ги поништуваат делата на тој ден.

На тој начин општо оставање подразбира општо поништување на сите дела. Поединечно оставање подразбира поединечно поништување на делата. Значи, ако некој рече: "Како да се поништат делата ако не се работи за риддет?" Ќе одговориме: "Да, затоа што Кур’анот, Суннетот и она што се пренесува од асхабите, дека лошите дела може да ги поништат истите добри дела, така добри дела може да избришат лоши дела.


Возвишениот Аллах с.в.т.а. вели:

"О верници, не расипувајте ја својата милостина со приговарање и навреди" (Ел-Бекаре, 264)

Возвишениот Аллах с.в.т.а. вели:

"О верници, не кревајте ги вашите гласови над Веровесничкиот глас и гласно не зборувајте со него, како што гласно зборувате едни со други, за да не би ви пропаднале вашите дела а вие и тоа да не го приметите." (Ел-Хуџират 2)

Aиша р.а му рекла на Умму-Зејд ибн Еркам: "Извести го на Зејда дека го поништи неговиот џихад со Аллаховиот Пратеникот с.а.в.с., бидејќи тој се занимава со беј’ул-‘ине. (Бејхеки, Суненул-кубра, 5/330)

Имам Ахмед ова јасно го изговорил, и рекол: "Човек во ова време би требало да позајми пари за да се ожени со цел да не зјапа во тоа што не е дозволено, така што би му пропаднале делата. "Куранските ајети, и ова исто така, потврдуваат. Како лошо дело може да го избрише добро дело, кое е во суштина поголемо од лошото, исто така наградата може да биде избришана со лошо дело кое е во суштина поголемо. Значи, ако некој би рекол: Што е во корист на она што е тука разделена и нагласена икиндијата , и дека само таа може да ги избрише делата покрај останатите намази? Ние ќе одговорме дека Хадисот не негира дека и другите намази може да поништат дела, освен кога се мисли на мефхум лекаб а мефхум лекаб е многу слаб доказ. Икиндијата тука се спомнува заради нејзината големина и значење, меѓу другите намази. Тоа е среден намаз, која се споменува во Кур’анот, при што не известил и Аллаховиот Пратеник Мухаммед с.а.в.с. во јасен и Сахих Хадис. (Бухарија,Мувакитус-сала 2/9 бр.522)

Во друг Хадис, исто така, ја истакнува важноста на Хадисот, и вели Аллаховиот Пратеник с.а.в.с.: "Оние на кои им поминало времето од Икиндија го изгубиле своето семејство и своето богатство." (Бухарија,Мувакитус-сала 1/203 бр.522)

Ова е пример за тоа како со оставање на Икиндијата се поништуваат делата. Тука сакал Аллаховиот Пратеник с.а.в.с. да ги спореди добрите дела со важноста и насладувањето со Икиндија, па затоа направил споредба со семејството и богатство.

Господару мој сочувај ни од оставање на намазот и направи ни од оние искрени робови со кои Ти наш Господару ќе бидеш задоволен на овој Дуњалук и на Ахирет.

Аллахумме амин!!!!!

9 Re: dali e dovolen shehadet? on Вто 04 Јан 2011, 8:18 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Muslima4Islam напиша:salam alaykum wr wb,
mashaAllah mnogu jasno Objasnuvanje. barakAllahu feek. amin.

Imam bash ushte edno vazhno Prashanje na ova Tema, zatoa shto poznavame mnogu Muslimani, koj go napushtile Dunjalokov bez Namaz.
Koga go molel Muhammad s.a.s. na Abu Talib ibn Abd al-Muttalib da prifati Islam, da donese Shehadet- toa bilo tacno pred Umirackata...

Znaci dali ima Nadesh za Muslimanot koj ne zhivel kako stho treba- a veruval vo Allahovite Raboti, i vo shehadetot???? ili nema nikakvo Oprostuvanje bez Namazot?
barakAllahu feek.
Алејкум селам,почитувана сестро......примерот што го наведе со Ебу талиб,е такоф како што го кажа,но Перјгамбер с.а..в .с. го повикувал или(молелн нашински кажано) на Миџому-Ебу талиба да направи шехадет...се со цел само да има дозвола да му овозможи да ЧИНИ шефах(да се завземе занего),Ресулелах с.а.в.с кај Аллах џ.ш за него(за миџому)на судниот ден....а дали че биде примен шефахот само Аллах џ.ш знае но и во тој случај ете не кажал шехадет,и умрел како Мушрик-значи касно е вече во смртните агонии да чиниш шехадет,се поставува прашање дали таквиот шехадет е од искренос или од страф од смрт,или друго дали че ни биде овозможено да се каже шехадетот ако претходно цел живот не сме немале ништо Исламско не че имаме и можнос во последните часови на покајување,,,докас за ова е токму случката со Ебу талиб..,,НАДЕШТА ПОСЛЕДНА УМИРА,,надешта постои во самите нас,но дали таја наша надеш че постои и кај Аллха џ.ш тоа само тој го знае..... за таквите,кои цел живот небиле муслимани а го признавале шехадетот самите себеси се лажеле,,но според многу Ајети и хадиси,,без Намаз че ни нема спас-че мора да се оди џехенемспасот е во намазат искрено и покорно ......да прави така како што правел Ресулелах с.а.в.с. и неговите Асхаби р.а зошто ако можело и цел живот без Ислам и неговите прописи и тоа че беше негде наведено,кажано објаснато,но такво нешто не постопи..


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

10 Re: dali e dovolen shehadet? on Вто 04 Јан 2011, 9:14 pm

Muslima4Islam

avatar
Модераторка
Модераторка
salam alaykum
Znaci kratko i jasno, bez Namaz nema Spas na Ahiret. Toa sakav da znam,,,jas mislev, ipak ke ima Muslimanot so shehadetot i drugite dobri Dela, kako post, zekat, etc. Nadesh na Oprost.
Allah dave nagradi. allahumma amin


______________________________________________
Najgolema Sekiracija vo Denot treba da ni bide Ibadetot!!!

11 Re: dali e dovolen shehadet? on Сре 05 Јан 2011, 11:02 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Еселаму Алејкум еве Сега барајчи по интернет наидов на Едно Видео каде еден Шеих имат прашајне и му Одговара Во врска Ѕа Намазот и други добри Дела.
па иншАллах проследетего Видеото па Дадете Свое Мислејне,

[You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

12 Re: dali e dovolen shehadet? on Чет 06 Јан 2011, 3:08 pm

Medina


Нови член
Нови член
selam aleykum
Allah dave nagradi za trudot. amin

13 Re: dali e dovolen shehadet? on Чет 06 Јан 2011, 8:24 pm

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат


Иџма или не? Кафир ако не клања или не? Вистината е, дека има два стафови, и тие не смее да ги негираме!!!

1. Стаф: Кој што ке го напушти намазот, е кафир – значи: Излегува од ислам. Тоа го тврдат: Омер ибн ал-хатаб, Муаз ибн Џабал, ибн Месуд, ибн ал-Мубарак, Ахмед бин ханбал, Исак ибн рахоје, ибн мадиџун (ученик на имам малик), ибн тејмијах, ибн кајум, и денешни исламски ученјаци од саудиска арабија, како ибн бин баз или ас-салих ибн утејмин..!
2. Стаф: Кој што го напушта на намазот, прави голем греф, но не одпаџа од ислам. Тоа го рекоа: Ебу Ханифа, имам малик, имам ас-шафии..!

Докази за првиот стаф:
Пејхамберот рече: „Меџу човекот и ел-куфур е оставање на клајнање„ (Муслим, ебу давуд, ат-тирмизи, ибн меџа итк.)
(забелешка: тука се спомнува артикелот „ел„, кој што значи „голем куфур„, и што го изваџа на човекот од ислам.)


Пејхамберот рече: „Кој што го напушта на клајнањето, Аллах и Неговиот пратеник никаква врска немаат.„ (Ахмед)


Пејхамберот рече: „Договорот меџу нами и ниим е клајнањето, кој што го напушта, прави куфур.„ (Абу давуд, ан-несаи, ат-тирмизи, ибн меџа)


Абдуллах ибн шакик рече: „Асхабиите никоjа особа не ја гледаа за куфур, само клајнањето го гледаа така.„ (ат-тирмизи)


Мухаммед ибн насер ел-марузи рече: го слушнав на исак (ибн рахојех) кога рече: „Од Пејхамберот аутентично е пренесено, дека тој што не клања, е кафир. Исто така е стафот на сите алими после , дека секој, кој што намерно и без оправдување го остава на клајнањето, до поминување на неговото време, е кафир.„ (Китаб ашариа од ел-еџури, шар итикхад ахл ас-сунна од аллалика)


Докази за фториот стаф:
„Општите хадиси, који што кажуваат „кој што ке изговори лаиллахаиллАллах„ ке влезе во џеннет (Бухари, муслим) – пренесувањето, дека ке има луџе, што ке имаа само „лаиллаха иллАллах„, или хадисот за човекот, кој што нема да има севапи, само „лаиллаха иллАллах„.

Споредба на стафовите:
Хадисите во споредба ни кажуваат за општо изјавување на „лаиллаха иллАллах„ и специфичниот случај, дека тој што го напушта на клајнањето, е кафир. Дури во некои хадиси е јасно, дека тој куфур е во смисла за големиот куфур. Една општа изјава, која што ке ја дефинираме по детално. Затоа е поблиското објаснување на општите хадиси заедно со деталите на хадисите, који што ни кажуваат за не клајнањето, вака:

„Лаиллаха илла Аллах„ има услови, во кој што и делата припаџаат.

„Пејхамберот рече: „Кој што ке потварди, дека на никому не смее да му се клањаме него на Аллах, и дека мухаммед Негов слуга и пророк е, и дека иса негов слуга и пророк е, дека е зборот тој, што е го даде на мерием и дека тој е една душа од Неговите души (духови) и дека рајот е вистински, Аллах нему ке му одобри во рајот (џелнетот) да влезе, според неговите дела.„

Хадисите за луџето, који што само имале „лаиллаха иллАллах„ и који што после тоа влегле во рајот, се јасни: Тука е зборот за негација на добри дела, значи, на доброволна основа или други обврски. Но тоа не значи, дека човекот ништо не направил добро на овој век, дури некој кафир прави добри дела, како со давање на донации итк.
Разликата на се то тоа е само „единственото обожување кон Аллах, кое што истекнува од потврдувањето на „лаиллаха иллАллах„, а клајнањето е суштина на тоа обожување. На Асхабиите (радихуАллаху Анх) им беше значењето на „лаиллаха иллАллах„ јасно, како што научивме во погорните пренесувања. Затоа имаа тие знаење, дека со изкажувањето „не достапените добри дела„, не е во смисла со клајнањето.

Заклучок:
Mора да ни биде јасно, дека ова неје иџма – што значи, дека не го имаат сите алими истиот стаф, како што цитиравме.

Стафот на Имам ебу ханифа, имам малик, имам ас-шафии е:
"Некој, кој што не клања поради мака или друго, но тврди, дека клајнањето е за сите облигаторно, неје кафир, него голем грешник.„

„Некој, кој што не клања, поради смислата, дека клајнањето неје облигаторно за него, и го гледа тоа само како добри дел, кој што може секој доброволно да го изврши, е „кафир„.

Стафот на Имам Ахмед ханбали е:
„Некој, кој што не клања, е кафир – без разлика дали тој тврди дека е тоа облигаторно или не.„

Дискузија меџу имам шафии и имам ханбали:

Шафии: Која е обсудата за оној, што не клања?
Ахмед ханбали: Тој е кафир!
Шафии: А што треба да изврши, за да се врати во ислам?
Ахмед ханбали: Тој треба да донесе шехадет!
Шафии: Но тој никогаш не го негирал на шехадетот!
Ахмед ханбали: Тогаш треба тој да клања и да направи искрена Тауба (Тујбе).
Шафии: Но како може тој да клања, додека е кафир, затоа што не клањал – нели неговото клајнање не се прима?
..............
„Лаиллаха иллАллах„ значe: Никој нема право да му се клањаме, само на Аллах. Затоа го има Таухидот за „Единствениот Владител на све„, значи, потврдување, дека има само Еден Господ и Еден Створител. Исто така Таухидот за обожување: Значи, дека само Еден Господ обожаваме. Како може да тврдиме, дека на единствениот Господ го обожаваме, без да му се клањаме? Кој Ибадет е по важен и по јасен, од клајнање?

Кој што на Аллах и Исламот ги сака и кој што се чуствува дека припаџа на исламот, ке клања. Кој што го има ниетот нешто да го уствори, ке го уствори.

Што го пречи на човекот да не клања? Тоа е безгрижноста кон Аллах, како и негирање на обожувањето негово. Клајнањето не е тешко, и не е напорно. Вистината е Гордост и десинтереса.

Но крајната одлукa за човекот, му останува на Самиот Аллах, субаханаху ве теала - Аллаху Алем – Аллах се нај добро знае!


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

14 Re: dali e dovolen shehadet? on Чет 06 Јан 2011, 11:43 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Muaz ibn Abdurahman напиша:Еселаму Алејкум еве Сега барајчи по интернет наидов на Едно Видео каде еден Шеих имат прашајне и му Одговара Во врска Ѕа Намазот и други добри Дела.
па иншАллах проследетего Видеото па Дадете Свое Мислејне,

[You must be registered and logged in to see this link.]
Многу убаво видео и јасно обајснато,Аллах џ.ш да те награди,но кај нас ови е тврдења,на Алимоф,неги признавааат нашава Улема во Мацедониа ,нема да го потврди за исправен овој исправен стаф,него че каже ,се може и без намаз,намозот е украс на човекот кој не те носи во Куфур ако го оставиш него си само Грешник..


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

15 Re: dali e dovolen shehadet? on Чет 06 Јан 2011, 11:45 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Abu Al-Amin напиша:

Иџма или не? Кафир ако не клања или не? Вистината е, дека има два стафови, и тие не смее да ги негираме!!!

1. Стаф: Кој што ке го напушти намазот, е кафир – значи: Излегува од ислам. Тоа го тврдат: Омер ибн ал-хатаб, Муаз ибн Џабал, ибн Месуд, ибн ал-Мубарак, Ахмед бин ханбал, Исак ибн рахоје, ибн мадиџун (ученик на имам малик), ибн тејмијах, ибн кајум, и денешни исламски ученјаци од саудиска арабија, како ибн бин баз или ас-салих ибн утејмин..!
2. Стаф: Кој што го напушта на намазот, прави голем греф, но не одпаџа од ислам. Тоа го рекоа: Ебу Ханифа, имам малик, имам ас-шафии..!

Докази за првиот стаф:
Пејхамберот рече: „Меџу човекот и ел-куфур е оставање на клајнање„ (Муслим, ебу давуд, ат-тирмизи, ибн меџа итк.)
(забелешка: тука се спомнува артикелот „ел„, кој што значи „голем куфур„, и што го изваџа на човекот од ислам.)


Пејхамберот рече: „Кој што го напушта на клајнањето, Аллах и Неговиот пратеник никаква врска немаат.„ (Ахмед)


Пејхамберот рече: „Договорот меџу нами и ниим е клајнањето, кој што го напушта, прави куфур.„ (Абу давуд, ан-несаи, ат-тирмизи, ибн меџа)


Абдуллах ибн шакик рече: „Асхабиите никоjа особа не ја гледаа за куфур, само клајнањето го гледаа така.„ (ат-тирмизи)


Мухаммед ибн насер ел-марузи рече: го слушнав на исак (ибн рахојех) кога рече: „Од Пејхамберот аутентично е пренесено, дека тој што не клања, е кафир. Исто така е стафот на сите алими после , дека секој, кој што намерно и без оправдување го остава на клајнањето, до поминување на неговото време, е кафир.„ (Китаб ашариа од ел-еџури, шар итикхад ахл ас-сунна од аллалика)


Докази за фториот стаф:
„Општите хадиси, који што кажуваат „кој што ке изговори лаиллахаиллАллах„ ке влезе во џеннет (Бухари, муслим) – пренесувањето, дека ке има луџе, што ке имаа само „лаиллаха иллАллах„, или хадисот за човекот, кој што нема да има севапи, само „лаиллаха иллАллах„.

Споредба на стафовите:
Хадисите во споредба ни кажуваат за општо изјавување на „лаиллаха иллАллах„ и специфичниот случај, дека тој што го напушта на клајнањето, е кафир. Дури во некои хадиси е јасно, дека тој куфур е во смисла за големиот куфур. Една општа изјава, која што ке ја дефинираме по детално. Затоа е поблиското објаснување на општите хадиси заедно со деталите на хадисите, који што ни кажуваат за не клајнањето, вака:

„Лаиллаха илла Аллах„ има услови, во кој што и делата припаџаат.

„Пејхамберот рече: „Кој што ке потварди, дека на никому не смее да му се клањаме него на Аллах, и дека мухаммед Негов слуга и пророк е, и дека иса негов слуга и пророк е, дека е зборот тој, што е го даде на мерием и дека тој е една душа од Неговите души (духови) и дека рајот е вистински, Аллах нему ке му одобри во рајот (џелнетот) да влезе, според неговите дела.„

Хадисите за луџето, који што само имале „лаиллаха иллАллах„ и који што после тоа влегле во рајот, се јасни: Тука е зборот за негација на добри дела, значи, на доброволна основа или други обврски. Но тоа не значи, дека човекот ништо не направил добро на овој век, дури некој кафир прави добри дела, како со давање на донации итк.
Разликата на се то тоа е само „единственото обожување кон Аллах, кое што истекнува од потврдувањето на „лаиллаха иллАллах„, а клајнањето е суштина на тоа обожување. На Асхабиите (радихуАллаху Анх) им беше значењето на „лаиллаха иллАллах„ јасно, како што научивме во погорните пренесувања. Затоа имаа тие знаење, дека со изкажувањето „не достапените добри дела„, не е во смисла со клајнањето.

Заклучок:
Mора да ни биде јасно, дека ова неје иџма – што значи, дека не го имаат сите алими истиот стаф, како што цитиравме.

Стафот на Имам ебу ханифа, имам малик, имам ас-шафии е:
"Некој, кој што не клања поради мака или друго, но тврди, дека клајнањето е за сите облигаторно, неје кафир, него голем грешник.„

„Некој, кој што не клања, поради смислата, дека клајнањето неје облигаторно за него, и го гледа тоа само како добри дел, кој што може секој доброволно да го изврши, е „кафир„.

Стафот на Имам Ахмед ханбали е:
„Некој, кој што не клања, е кафир – без разлика дали тој тврди дека е тоа облигаторно или не.„

Дискузија меџу имам шафии и имам ханбали:

Шафии: Која е обсудата за оној, што не клања?
Ахмед ханбали: Тој е кафир!
Шафии: А што треба да изврши, за да се врати во ислам?
Ахмед ханбали: Тој треба да донесе шехадет!
Шафии: Но тој никогаш не го негирал на шехадетот!
Ахмед ханбали: Тогаш треба тој да клања и да направи искрена Тауба (Тујбе).
Шафии: Но како може тој да клања, додека е кафир, затоа што не клањал – нели неговото клајнање не се прима?
..............
„Лаиллаха иллАллах„ значe: Никој нема право да му се клањаме, само на Аллах. Затоа го има Таухидот за „Единствениот Владител на све„, значи, потврдување, дека има само Еден Господ и Еден Створител. Исто така Таухидот за обожување: Значи, дека само Еден Господ обожаваме. Како може да тврдиме, дека на единствениот Господ го обожаваме, без да му се клањаме? Кој Ибадет е по важен и по јасен, од клајнање?

Кој што на Аллах и Исламот ги сака и кој што се чуствува дека припаџа на исламот, ке клања. Кој што го има ниетот нешто да го уствори, ке го уствори.

Што го пречи на човекот да не клања? Тоа е безгрижноста кон Аллах, како и негирање на обожувањето негово. Клајнањето не е тешко, и не е напорно. Вистината е Гордост и десинтереса.

Но крајната одлукa за човекот, му останува на Самиот Аллах, субаханаху ве теала - Аллаху Алем – Аллах се нај добро знае!

Аллах џ.ш да те награди брат::::::::::::::::::::::


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

16 Re: dali e dovolen shehadet? on Пет 07 Јан 2011, 12:07 am

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Abu Al-Amin напиша:

Иџма или не? Кафир ако не клања или не? Вистината е, дека има два стафови, и тие не смее да ги негираме!!!

1. Стаф: Кој што ке го напушти намазот, е кафир – значи: Излегува од ислам. Тоа го тврдат: Омер ибн ал-хатаб, Муаз ибн Џабал, ибн Месуд, ибн ал-Мубарак, Ахмед бин ханбал, Исак ибн рахоје, ибн мадиџун (ученик на имам малик), ибн тејмијах, ибн кајум, и денешни исламски ученјаци од саудиска арабија, како ибн бин баз или ас-салих ибн утејмин..!
2. Стаф: Кој што го напушта на намазот, прави голем греф, но не одпаџа од ислам. Тоа го рекоа: Ебу Ханифа, имам малик, имам ас-шафии..!

Докази за првиот стаф:
Пејхамберот рече: „Меџу човекот и ел-куфур е оставање на клајнање„ (Муслим, ебу давуд, ат-тирмизи, ибн меџа итк.)
(забелешка: тука се спомнува артикелот „ел„, кој што значи „голем куфур„, и што го изваџа на човекот од ислам.)


Пејхамберот рече: „Кој што го напушта на клајнањето, Аллах и Неговиот пратеник никаква врска немаат.„ (Ахмед)


Пејхамберот рече: „Договорот меџу нами и ниим е клајнањето, кој што го напушта, прави куфур.„ (Абу давуд, ан-несаи, ат-тирмизи, ибн меџа)


Абдуллах ибн шакик рече: „Асхабиите никоjа особа не ја гледаа за куфур, само клајнањето го гледаа така.„ (ат-тирмизи)


Мухаммед ибн насер ел-марузи рече: го слушнав на исак (ибн рахојех) кога рече: „Од Пејхамберот аутентично е пренесено, дека тој што не клања, е кафир. Исто така е стафот на сите алими после , дека секој, кој што намерно и без оправдување го остава на клајнањето, до поминување на неговото време, е кафир.„ (Китаб ашариа од ел-еџури, шар итикхад ахл ас-сунна од аллалика)


Докази за фториот стаф:
„Општите хадиси, који што кажуваат „кој што ке изговори лаиллахаиллАллах„ ке влезе во џеннет (Бухари, муслим) – пренесувањето, дека ке има луџе, што ке имаа само „лаиллаха иллАллах„, или хадисот за човекот, кој што нема да има севапи, само „лаиллаха иллАллах„.

Споредба на стафовите:
Хадисите во споредба ни кажуваат за општо изјавување на „лаиллаха иллАллах„ и специфичниот случај, дека тој што го напушта на клајнањето, е кафир. Дури во некои хадиси е јасно, дека тој куфур е во смисла за големиот куфур. Една општа изјава, која што ке ја дефинираме по детално. Затоа е поблиското објаснување на општите хадиси заедно со деталите на хадисите, који што ни кажуваат за не клајнањето, вака:

„Лаиллаха илла Аллах„ има услови, во кој што и делата припаџаат.

„Пејхамберот рече: „Кој што ке потварди, дека на никому не смее да му се клањаме него на Аллах, и дека мухаммед Негов слуга и пророк е, и дека иса негов слуга и пророк е, дека е зборот тој, што е го даде на мерием и дека тој е една душа од Неговите души (духови) и дека рајот е вистински, Аллах нему ке му одобри во рајот (џелнетот) да влезе, според неговите дела.„

Хадисите за луџето, који што само имале „лаиллаха иллАллах„ и који што после тоа влегле во рајот, се јасни: Тука е зборот за негација на добри дела, значи, на доброволна основа или други обврски. Но тоа не значи, дека човекот ништо не направил добро на овој век, дури некој кафир прави добри дела, како со давање на донации итк.
Разликата на се то тоа е само „единственото обожување кон Аллах, кое што истекнува од потврдувањето на „лаиллаха иллАллах„, а клајнањето е суштина на тоа обожување. На Асхабиите (радихуАллаху Анх) им беше значењето на „лаиллаха иллАллах„ јасно, како што научивме во погорните пренесувања. Затоа имаа тие знаење, дека со изкажувањето „не достапените добри дела„, не е во смисла со клајнањето.

Заклучок:
Mора да ни биде јасно, дека ова неје иџма – што значи, дека не го имаат сите алими истиот стаф, како што цитиравме.

Стафот на Имам ебу ханифа, имам малик, имам ас-шафии е:
"Некој, кој што не клања поради мака или друго, но тврди, дека клајнањето е за сите облигаторно, неје кафир, него голем грешник.„

„Некој, кој што не клања, поради смислата, дека клајнањето неје облигаторно за него, и го гледа тоа само како добри дел, кој што може секој доброволно да го изврши, е „кафир„.

Стафот на Имам Ахмед ханбали е:
„Некој, кој што не клања, е кафир – без разлика дали тој тврди дека е тоа облигаторно или не.„

Дискузија меџу имам шафии и имам ханбали:

Шафии: Која е обсудата за оној, што не клања?
Ахмед ханбали: Тој е кафир!
Шафии: А што треба да изврши, за да се врати во ислам?
Ахмед ханбали: Тој треба да донесе шехадет!
Шафии: Но тој никогаш не го негирал на шехадетот!
Ахмед ханбали: Тогаш треба тој да клања и да направи искрена Тауба (Тујбе).
Шафии: Но како може тој да клања, додека е кафир, затоа што не клањал – нели неговото клајнање не се прима?
..............
„Лаиллаха иллАллах„ значe: Никој нема право да му се клањаме, само на Аллах. Затоа го има Таухидот за „Единствениот Владител на све„, значи, потврдување, дека има само Еден Господ и Еден Створител. Исто така Таухидот за обожување: Значи, дека само Еден Господ обожаваме. Како може да тврдиме, дека на единствениот Господ го обожаваме, без да му се клањаме? Кој Ибадет е по важен и по јасен, од клајнање?

Кој што на Аллах и Исламот ги сака и кој што се чуствува дека припаџа на исламот, ке клања. Кој што го има ниетот нешто да го уствори, ке го уствори.

Што го пречи на човекот да не клања? Тоа е безгрижноста кон Аллах, како и негирање на обожувањето негово. Клајнањето не е тешко, и не е напорно. Вистината е Гордост и десинтереса.

Но крајната одлукa за човекот, му останува на Самиот Аллах, субаханаху ве теала - Аллаху Алем – Аллах се нај добро знае!
MashAllah Allah da te nagradi so Dzenet firdews Amin


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

17 Re: dali e dovolen shehadet? on Пет 07 Јан 2011, 12:21 am

ibret

avatar
Активен член
...Ќе има луѓу кои целиот живот неговите дела ќе бидат за Џеннет, да на краj го претекне делот и влезе во Џехннем, исто така , ќе има луѓе кои целот свој живот, неговите дела ќе бидат за Џехннем, да на крај го претекне доброто дело и влезе во Џеннет..


______________________________________________

18 Re: dali e dovolen shehadet? on Пет 07 Јан 2011, 3:32 pm

Muslima4Islam

avatar
Модераторка
Модераторка

No koga ima poveke fatwi, neli nie morame da go prifateme najjakoto Mislenje?
Ako go zemame Primerot so iblis (sheitanot) , koga site mu padanale na Allah na Sedzde, samo iblis ne, znaci negovoto Mesto e jasno. Toj e narecen od Allah za vo Dzehennem...e sega, koja e Razlikata pomeduzhu niv i nas Ludeto? Koga nie ne bi padanale na Sedzdhe auzubillah. Nie sme site isti pred Allah s. taala, kako shto objasnuva Allah vo Kuranot.


______________________________________________
Najgolema Sekiracija vo Denot treba da ni bide Ibadetot!!!

19 Re: dali e dovolen shehadet? on Саб 08 Јан 2011, 12:42 am

ibret

avatar
Активен член
Muslima4Islam напиша:
No koga ima poveke fatwi, neli nie morame da go prifateme najjakoto Mislenje?
Ako go zemame Primerot so iblis (sheitanot) , koga site mu padanale na Allah na Sedzde, samo iblis ne, znaci negovoto Mesto e jasno. Toj e narecen od Allah za vo Dzehennem...e sega, koja e Razlikata pomeduzhu niv i nas Ludeto? Koga nie ne bi padanale na Sedzdhe auzubillah. Nie sme site isti pred Allah s. taala, kako shto objasnuva Allah vo Kuranot.
Разликата помеѓу мелеците и луѓето се состои во РАЗУМОТ и слободната волја на човекот да изабира измеѓу дозволеното и забранетото, помеѓу доброто и злото, што не случај тоа со мелците.
Брат,ти не си ја разбрал суштината,на што ти укажува сестрата ,тогаш зошто Иблис не му паднал на сеџде на Аделам а.с а сите други мелеци паднале...
Брат,суштината на тоа што ти укажува сестрата не си ја разбрал,Шејтанот верува во Аллах џ.ш го признава за негоф господар.....но со неговата горделовос че завши во џехенем,а ние или за нас има други правила и со едно добро дело че завршиме во џенет такали???


______________________________________________

20 Re: dali e dovolen shehadet? on Саб 08 Јан 2011, 8:11 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Muslima4Islam напиша:
No koga ima poveke fatwi, neli nie morame da go prifateme najjakoto Mislenje?
Ako go zemame Primerot so iblis (sheitanot) , koga site mu padanale na Allah na Sedzde, samo iblis ne, znaci negovoto Mesto e jasno. Toj e narecen od Allah za vo Dzehennem...e sega, koja e Razlikata pomeduzhu niv i nas Ludeto? Koga nie ne bi padanale na Sedzdhe auzubillah. Nie sme site isti pred Allah s. taala, kako shto objasnuva Allah vo Kuranot.

Токму така се сложувам убаво кажано.Аллах џ.ш да те награди


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

21 Re: dali e dovolen shehadet? on Саб 08 Јан 2011, 8:44 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
ibret напиша:
Muslima4Islam напиша:
No koga ima poveke fatwi, neli nie morame da go prifateme najjakoto Mislenje?
Ako go zemame Primerot so iblis (sheitanot) , koga site mu padanale na Allah na Sedzde, samo iblis ne, znaci negovoto Mesto e jasno. Toj e narecen od Allah za vo Dzehennem...e sega, koja e Razlikata pomeduzhu niv i nas Ludeto? Koga nie ne bi padanale na Sedzdhe auzubillah. Nie sme site isti pred Allah s. taala, kako shto objasnuva Allah vo Kuranot.
Разликата помеѓу мелеците и луѓето се состои во РАЗУМОТ и слободната волја на човекот да изабира измеѓу дозволеното и забранетото, помеѓу доброто и злото, што не случај тоа со мелците.
Брат,ти не си ја разбрал суштината,на што ти укажува сестрата ,тогаш зошто Иблис не му паднал на сеџде на Аделам а.с а сите други мелеци паднале...
Брат,суштината на тоа што ти укажува сестрата не си ја разбрал,Шејтанот верува во Аллах џ.ш го признава за негоф господар.....но со неговата горделовос че завши во џехенем,а ние или за нас има други правила и со едно добро дело че завршиме во џенет такали???
ТИ БРАТ НЕ СИ РА РАЗБРАЛ СУШТИНАТА НА СУГЕСТИЈАТА КОЈ ТИ ЈА ДАДЕ СЕСТРАТА ВО ПРАТХДНИОТ ПОСТ....
не станува збор за разум и слободна волја,него ако Шејтанот го признава Аллха џ.ш за негоф господар и ред други работи а со една непослушнос му пресудил џехенем ,тогаш која е разликата на нас во смисла на грешките кој ги правиме поголеми дури и од шејтанок,сугестијата е во Аллаховата пресуда врз нас и неговата милос.тука ти кажиниа разликата и за тоа станува збот???????????А таја разлика кој ја кажа измеџу човекот и мелекот добро позната ние???


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот