Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Пoeзија од Ибн Кајим ел Џевзије наменета за обожавателите на Месија

]Обожаватели на Месија, ви поставувам прашање на кое
сакам одговор на тие разбирање што имаат:

Ако бог загине , бидејќи луѓе го убија,
како , тогаш , да се суди за тој бог?

Дали со злоставување му удоволија и на тој начин го развеселија,
и со тоа неговото задоволство го постигнаа?

Ако го налутија со тоа што му направија,
Тогаш нивната сила божјата ја надвладаа.

Дали, тогаш, светот без Бог остана,
Кој слуша и се отповикува на оној кој Го моли доста?

Дали сами останаа седумтте неба,
Кога земјата беше над неговите даски?

Дали тогаш световите сите Бог немаа кој со нив ќе управува
Додека рацете оковани му беа?

Како тоа анѓелите да го напуштат и не притрчаа
Додека бог во плач го слушаа?

Зар дрвени греди вистинскиот бог го издржаа
Кој со тил за нив го приковаа?

Зар железото може да пријде и во бог да влезе
Огромна бол при тоа нанесувајќи му?

Зар рацете на непријателот да го фатат бог
Па од зади да го бичуваат?

Дали месија сам себе си се оживеа
Или некој друг бог тоа го стори?

Чуден ли е тој гроб кој го прифаќа бог,
А уште почудна ли е таа мајчина утроба

Во која девет месеци ги поминал
И со менструација во темнината се хранел,

Потоа , малечок и слаб, од женскиот отвор се пробил
Отварајќи ја устата да мајчинските гради ги дои.

Јадел и пиел , а потоа и во нужник идел,
Зар него за Бог ке го земете?

Високо да е Бог над лажите на христијаните,
Сите ќе бидат прашани за своите клевети!

Обожаватели на Месија, каков смисол тогаш да најдеш
Во неговото почитување или во лагите кои ги изнесуваат клеветниците?

Зар памет може да замисли да бог во тој момент
не го сломи крстот и спали,

И да не ги казни тие кои го злоставуваа
Кога со сила крстот на него го ставија

И низ дланките шајки му заковаа?
Тој крст , тогаш , проклеството го призива

Па кога ќе го видиш, згази го, и не го љуби,
Господ беспомошен се понижува на него,

Па ако крстот го обожаваш, непријател си Божји,
И ако го величаш што господ на себе го носел,

и што крстот бог го надвиснал.
Тој крст веќе не постои,

но кога ќе видиме сличен на него,
на него се подсеќаме.

О робу на Месиј , на себе до знање дај
дека ова е твојот почеток и крај!


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот