Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 10 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 10 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 **КУРАНСКА МАТЕМАТИКА** on Нед 02 Јан 2011, 7:38 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор


Луѓе не заборавајте....


Зборот Анѓели (мелеци) во Куранот е споменат 88 пати како и зборот ѓаволи (шејтани)

Зборот Живот (Хајат) во Куранот се спомнува на 145 места како и зборот смрт (мевт)

Зборот Иблис (сатаната-шејтан) во Куранот е поменат на 11 места исто колку и зборот за заштита од шејтанот

Зборот муслимани се спомнати 41 пат како и зборот Џихад (борба на Аллаховиот пат)

Зборот злато се спомнува на 8 места како и зборот луксузен живот

Зборот Разум во Куранот се спомнува 49 пати како и зборот светлина

Зборот Цврст во Куран е споменат 114 пати колку и зборот стрпливост

Зборот маж се наоѓа на 24 места колку и зборот жена

Зборот Молитва (салат) е спомнат 5 пати

Зборот месец (Шехр) во Куран се спомнува 12 пати

Зборот Ден (Јевум) во Куранот се спомнува 365 пати

Зборот вода (Бахер) е спомнат 32 пати, а зборот Земја (Барр) 13 пати. Ако ги собериме ќе добиеме 45.

Сега ја наоѓаме процентуалната застапеност на зборот Вода во вкупниот број на зборовите (Вода и Земја). Таа изнесува 32/45х100%=71,11111%
Процентуалната застапеност на зборот Земја во вкупниот број Вода и Земја изнесува 28,8888888%
Односот на земјата и водата на Земјата изнесуваат баш толку. Дали е возможно дека Мухаммед, а.с., бил запознат со овој факт пред 1400 години?


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

2 Re: **КУРАНСКА МАТЕМАТИКА** on Нед 02 Јан 2011, 7:38 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
КУРАНСКА МАТЕМАТИКА

Покрај другите чудотворни каректеристики на Кур'анот, тој поседува и "матеметичка муџиза ". Еден пример на ова муџизе е заедничкиот број на повторување на одредени зборови. Одредени зборови кои се во извесен меѓусебен однос на крајно воодушевен начин во Кур'анот се повторуваат во истиот број. Доле се наведени зборови од овој вид и бројот на нивното повторување:

Поимот "седум небиња" во Кур'анот се спомнува седум пати. "Создавање на небињата" (халку семават) исто така се повторува седум пати.

СЕДУМ НЕБИЊА 7 пати
СОЗД. НА НЕБИЊА 7 пати
(Халку семават)

Зборот "ден (јевм)" во еднина се спомнува 365, а во множина, значи "денови" ејјам и јевмејн)" 30 пати. Бројот на повторување на зборот "месец" изнесува 12:

ДЕН јевм 365
ДЕНОВИ ејјам 30
МЕСЕЦ шехр 12

Зборот "предавство" се спомнува 16 пати, како и зборот "злоба (хабис)":

ПРЕДАВСТВО 16 пати
ЗЛОБА 16 пати

"Билка" и "стебло" во Кур'ан се повторуваат во ист број пати: 26

БИЛКА 26 пати
СТЕБЛО 26 пати

Додека зборот императив "речи" ќе видиме дека тој во Кур'анот се спомнува 332. Истиот резултат ќе го добиеме и кога ќе го преброиме глаголот "рекоа"

РЕЧИ 332 пати
РЕКЛЕ 332 пати

Додека зборот "казна" се спомнува 117 пати, еден од темелните кур'ански принципи, "опрост", се спомнува двојно повеќе од овој број, значи 234 пати:

КАЗНА 117 пати
ОПРОСТ 2 џ117=234 пати

Број на повторување на зборот "дуњалук" и "ахирет" е ист: 115
ДУЊАЛУК 115 пати
АХИРЕТ 115 пати

Зборот "шејтан" се спомнува 88 пати, колку и зборот "мелек"
ШЕЈТАН 88 пати
МЕЛЕК 88 пати

Зборот "иман" (без одреден член) во целиот Кур'ан се спомнува 25 пати, зборот "неверство" исто толку.

ИМАН 25 пати
НЕВЕРСТВО 25 пати
Зборот "зекат" се повторува 32 пати, колку и зборот "берекет"
ЗЕКАТ 32 пати
БЕРЕКЕТ 32 пати

Зборот "лето-топло" се повторува во ист број како и зборот "зима-ладно": 5 пати

ЛЕТО-ТОПЛО 5 пати
ЗИМА-ЛАДНО 5 пати

Зборот "вино" и "пијанство" (секере) се повторуваат исто 6 пати.
ВИНО хамр 6 пати
ПИЈАНСТВО секере 6 пати

Зборот "богатство" се повторува 26 пати, додека зборот "сиромаштија" двојно помалку 13 пати

БОГАТСТВО 26 пати
СИРОМАШТИЈА 13 пати

Зборот "човек (инсан)" се спомнува 65 пати, што е еднакво на вкупниот број на спомнување на фазите на создавање на човекот:

ЧОВЕК 65
ЗЕМЈА (турабун) 17
СЕМЕ, СПЕРМА (нутфех) 12
ЕМБРИО ('алак) 6
ГРУШКА МЕСО (мудг'а) 3

КОСКИ ('изам) 15
МЕСО (лехм) 12
ВКУПНО: 65


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

3 Re: **КУРАНСКА МАТЕМАТИКА** on Нед 02 Јан 2011, 10:30 pm

Muslima4Islam

avatar
Модераторка
Модераторка
Salam Alaykum,
subhanAllah, prekrasna Matematika...Allahu Akbar.
barakAllahu feek. amin ya rab


______________________________________________
Najgolema Sekiracija vo Denot treba da ni bide Ibadetot!!!

4 Re: **КУРАНСКА МАТЕМАТИКА** on Чет 06 Јан 2011, 3:43 pm

Semira


Нови член
Нови член
Muaz ibn Abdurahman напиша:КУРАНСКА МАТЕМАТИКА

Покрај другите чудотворни каректеристики на Кур'анот, тој поседува и "матеметичка муџиза ". Еден пример на ова муџизе е заедничкиот број на повторување на одредени зборови. Одредени зборови кои се во извесен меѓусебен однос на крајно воодушевен начин во Кур'анот се повторуваат во истиот број. Доле се наведени зборови од овој вид и бројот на нивното повторување:

Поимот "седум небиња" во Кур'анот се спомнува седум пати. "Создавање на небињата" (халку семават) исто така се повторува седум пати.

СЕДУМ НЕБИЊА 7 пати
СОЗД. НА НЕБИЊА 7 пати
(Халку семават)

Зборот "ден (јевм)" во еднина се спомнува 365, а во множина, значи "денови" ејјам и јевмејн)" 30 пати. Бројот на повторување на зборот "месец" изнесува 12:

ДЕН јевм 365
ДЕНОВИ ејјам 30
МЕСЕЦ шехр 12

Зборот "предавство" се спомнува 16 пати, како и зборот "злоба (хабис)":

ПРЕДАВСТВО 16 пати
ЗЛОБА 16 пати

"Билка" и "стебло" во Кур'ан се повторуваат во ист број пати: 26

БИЛКА 26 пати
СТЕБЛО 26 пати

Додека зборот императив "речи" ќе видиме дека тој во Кур'анот се спомнува 332. Истиот резултат ќе го добиеме и кога ќе го преброиме глаголот "рекоа"

РЕЧИ 332 пати
РЕКЛЕ 332 пати

Додека зборот "казна" се спомнува 117 пати, еден од темелните кур'ански принципи, "опрост", се спомнува двојно повеќе од овој број, значи 234 пати:

КАЗНА 117 пати
ОПРОСТ 2 џ117=234 пати

Број на повторување на зборот "дуњалук" и "ахирет" е ист: 115
ДУЊАЛУК 115 пати
АХИРЕТ 115 пати

Зборот "шејтан" се спомнува 88 пати, колку и зборот "мелек"
ШЕЈТАН 88 пати
МЕЛЕК 88 пати

Зборот "иман" (без одреден член) во целиот Кур'ан се спомнува 25 пати, зборот "неверство" исто толку.

ИМАН 25 пати
НЕВЕРСТВО 25 пати
Зборот "зекат" се повторува 32 пати, колку и зборот "берекет"
ЗЕКАТ 32 пати
БЕРЕКЕТ 32 пати

Зборот "лето-топло" се повторува во ист број како и зборот "зима-ладно": 5 пати

ЛЕТО-ТОПЛО 5 пати
ЗИМА-ЛАДНО 5 пати

Зборот "вино" и "пијанство" (секере) се повторуваат исто 6 пати.
ВИНО хамр 6 пати
ПИЈАНСТВО секере 6 пати

Зборот "богатство" се повторува 26 пати, додека зборот "сиромаштија" двојно помалку 13 пати

БОГАТСТВО 26 пати
СИРОМАШТИЈА 13 пати

Зборот "човек (инсан)" се спомнува 65 пати, што е еднакво на вкупниот број на спомнување на фазите на создавање на човекот:

ЧОВЕК 65
ЗЕМЈА (турабун) 17
СЕМЕ, СПЕРМА (нутфех) 12
ЕМБРИО ('алак) 6
ГРУШКА МЕСО (мудг'а) 3

КОСКИ ('изам) 15
МЕСО (лехм) 12
ВКУПНО: 65

Аллаху екбер!!!
Одличен пост, Брате, Аллах да Ве награди, иншАллах Smile

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот