Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 7 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 7 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Колку е важен селамот? on Пет 24 Дек 2010, 10:41 pm

Muslima4Islam

avatar
Модераторка
Модераторка

A koga ke bidete pozdraveni, otpozdravete i vie so Pozdrav ushte podobar ili vozvratete go Istiot. Allah navistina, ke presudi za se! (En-Nisa, 86)
A koga ke vleguvate vo Kukite...pa, pa pozdravete gi licno, so pozdrav Allahov, blagoroden i ubav. Ete taka Allah vi gi objasnuva Ajetite za dase vrazumite!
(En-Nur, 61)

Musliman sprema Muslimnot ima cest Dolzhnosti. A koi se ti Dolzhnosti, Allahov Pejgamberu?- prasha nekoj od Prisutnite. Allahoviot Pejgamber rece: Na Pat koga ke go sretnesh, SALAM da mu dadesh. Koga ke te povika ne nekoe jadenje, da odish. Koga ke pobara od tebe Sovet, da mu dadesh. Koga ke kivne i ke mu se zablagodari na Allah, da mu nazdravish. Koga ke se razboli, da go posetish. I, koga ke umre, da go ispratish do Grobot. (Muslim)

Koga ke pomine Grupa Ludzhe dosta e eden od niv da dade Salam, a od onie stho sedat dosta e eden da go go primi Salamot. (ebu Davud)

Muslimanot e dolzhen na Muslimanot: da mu go primi Salamot, da go poseti koga ke se razboli, da mu klanja Dzenase, da se odsvie na negoviot Povik i da mu nazdravi koga ke kivne. (Buhari, Muslim)

Enesh prenesuva: "Allahoviot Pejgamber mi rece: Sine Moj Koga ke vlezesh kaj tvoite Deca, da im Salam zashto toj Salam ke ti bide blagoslov tebe i na tvoite Deca vo Kucata. (Tirmizi)

Na Muslimanot ne mue dozvoleno da gi prekine Vrskite so svojot Brat poveke od tri Dena. Taka, koga ke se sretnat nekade da gi vrtat Glavite eden od drug. Od niv Dvaica ke bide podobar onoj koj prv ke dade Salam. (Buhari)

Nema da vlezete vo Dzennet se dodeka nema da veruvate, a nema da veruvate dodeka ne se sakate. Sakate li vas da ve prasham za nestho koe ako go rabotite, medzusebno ke se sakate? Shirete go medzusebe Salamot. (Muslim)

Najblizok i najprijaten Covek na Allah mu e onoj koj prv ke im dade Salam na Ludzheto. (Ebu Davud, Tirmizi)

Nemoj da propushtish ni edno dobro Delo, na makar toa da bilo i svojot Brat da go stretnesh so veselo Lice. (Muslim)

Go prashale Pejgamberot koe dobro Delo e najdobro, a on dogovoril: da go nahranish so Jadenje i da mu dadesh Salam na Onoj stho go poznavash i onoj stho ne go znaesh." Buhari, Muslim)


______________________________________________
Najgolema Sekiracija vo Denot treba da ni bide Ibadetot!!!

2 Re: Колку е важен селамот? on Пет 24 Дек 2010, 10:44 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
МашАллах Аллах џ.ш да те награди со Џенет Фирдевс.
АМИН!!!!!!!!!


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

3 Re: Колку е важен селамот? on Пет 26 Aвг 2011, 10:46 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор

Бисмилахх

ВРЕДНОСТА НА СЕЛАМОТ
Аллах (џ.ш.) вели:

“О верници, не влегувајте во други куќи, освен во вашите, се додека не побарате дозвола и додека не ги поздравите членовите нивни....” (Нур, 27)

“А кога ќе влегувате во куќите... па, поздравете ги, лично, со поздрав Аллахов, благороден и убав.” (Нур, 61)

“А кога ќе бидете поздравени, отпоздравете и вие со поздрав уште подобар или возвратете го истиот!” (Ен-Ниса, 86)

“Ти дојде ли сказанието за почитуваните гости на Ибрахим, кога влегоа кај него и рекоа: “Селам”! О луѓе непознати!” (Ез-Заријат, 25)

. Се пренесува од Абдуллах б. Амр б. Ел-Ас (р.а.) дека еден човек го прашал Аллаховиот пејгамбер (с.а.в.с.) кој е најдобриот Ислам?
Одговорил:

“Да нахраниш некого, да дадеш селам на оној што го познаваш и оној што не го познаваш.”

. Се пренесува од Ебу Хурејре (р.а.) дека Пејгамберот (с.а.в.с.) рекол:
“Кога Аллах го создаде Адема (с.а.в.с.) рече: “Оди и дај им селам - тајфа мелеки кои седеле тука - и слушни како ќе ти отпоздрават. Твојот поздрав е поздрав на твоето потомство.” Рече: “Ес-селаму алејкум!” Одговорија: “Есселаму алејке ве рахметуллах”, додавајќи “ве рахметуллах”.”

. Се пренесува од Ебу Умаре Ел-Берра б. Арб (р.а.) дека рекол: “Аллаховиот пејгамбер (с.а.в.с.) ни нареди седум работи: посета на болен, следење на џеназе, да се наздрави на оној кој ќе кивне, да му се помогне на слабиот, да му се помогне на оштетениот, да се шири селамот и да и се поверува на заклетвата на оној кој се колне.”

. Се пренесува од Ебу Јусуф Абдуллах б. Селам (р.а.) дека рекол: “Го слушнав Аллаховиот пејгамбер (с.а.в.с.) како вели:
“О луѓе, ширете го селамот, нахранете некого, одржувајте ги роднинските врски, клањајте додека другите спијат... ќе влезете во џеннетот со селам.”

. Се пренесува од Туфејл б. Убејје б. Каб дека бил обичај да му доаѓа Абдуллах б. Омер и да оди со него в чаршија. Па вели: “Кога ќе поминевме низ чаршија, Абдуллах не ќе поминеше покрај продавач, дуќанџија, сиромав или кој било друг а да не му дадеше селам.”

Туфејл рече: “Еден ден дојдов кај Абдуллах б. Омер и тој побара од мене да одиме в чаршија а јас му реков: “Што бараш в чаршија? Не се занимаваш со купопродажба, не прашуваш за работа, не се ценкаш и не седиш по чаршиските седенки.” И му реков: “Седни со нас за да поразговараме.” Рече: “О стомаклијо (Туфејл имаше голем стомак) - одиме в чаршија заради селам кој ќе му го упатиме на оној што ќе го сретнеме.”КАКО ДА СЕ ДАДЕ СЕЛАМ

Мустехаб е оној кој поздравува да го прави тоа со селам: “Есселаму алејкум ве рахметуллахи ве берекатуху” и тоа со заменката на множина па макар да биде поздравениот еден. А поздравениот треба да отпоздрави: “Ве алејкумусселам ве рахметуллахи ве берекатуху” со додатокот на сврзникот “ве” во зборот “алејкум”.

. Се пренесува од Ајша (р.а.) дека рекла: “Аллаховиот пејгамбер (с.а.в.с.) рече:
“Еве го Џебраил кој ти даде селам.” А јас, вели Ајша, одговорив: “Ве алејкумусселам ве рахметуллахи ве берекатуху.”

. Се пренесува од Есма, ќерката ја Језид (р.а.), дека Пејгамберот (с.а.в.с.) еден ден поминал низ џамија во која седела една група на жени и со ишарет, со својата рака, ги поселамил.”


АДАБИ НА СЕЛАМОТ

Се пренесува од Ебу Хурејре (р.а.) дека Аллаховиот пејгамбер (с.а.в.с.) рекол:
“Оној што јава му дава селам на оној што оди, а оној што оди на оној што седи, а малкумината на повеќемината.”

Се пренесува од Ебу Имаме Суди б. Аџлан Ел-Бахими (р.а.) дека рекол: “Аллаховиот пејгамбер (с.а.в.с.) рече:
“Најблизок кај Аллах меѓу луѓето е оној кој прв дава селам.”

Пренесува Ет-Тирмизи од Ебу Умаме (р.а.) дека Пејгамберот (с.а.в.с.) бил прашан: “Ја Ресулеллах, кога двајца ќе се сретнат, кој треба прв да даде селам?” - А тој одговорил:
“Оној кој е најблиску до Аллах.”


МУСТЕХАБ Е ДА СЕ ДАДЕ СЕЛАМ ПРИ ВЛЕГУВАЊЕ ВО КУЌА

Аллах (џ.ш.) вели:

“А кога ќе влегувате во куќите... па поздравете ги со поздрав Аллахов, убав и благороден!” ( Ен-Нур, 61)

. Се пренесува од Енес (р.а.) дека рекол: “Аллаховиот пејгамбер (с.а.в.с.) ми рече:
“О синко, кога ќе влезеш во својот дом, дај селам. Ќе имаш бериќет и ти и твоето семејство
.”


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

4 Re: Колку е важен селамот? on Пон 05 Сеп 2011, 4:04 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Давање селам на децаСе пренесува од Енес р.А дека поминал покрај деца и им дал селам и рекол: „Вака правеше Аллаховиот Пејгамбер с.а.в.с.“

(Моттефекун Алејх)Давање селам на својата жена, жена роднина и на други жени под услов да не се плашиш од нивна сплеткаСе пренесува од Сахл ибн Сад р.А дека рекол: „Меѓу нас беше една жена-во друг ривает: беше една стара жена“ која земаше корени од репка и ги ставаше в лонец, а мелеше и зрна од јачмен. Бидејќи ќе клањавме џума т.е ќе се разделевме, ќе и дадовме селам и таа не честеше со храна.“

(Бухари)Се пренесува од Есма, ќерката ба Језид р.А дека рекла:

„Помина покрај нас Пејгамберот с.а.в.с.-жени-и ни даде селам.“

Во риваетот на Тирмизи стои:

„Еден ден Аллаховиот Пејгамбер с.а.в.с. поминал покрај џамијата а една тајфа жени седеа таму и им даде селам со ишарет со раката.“Не е дозволено кафирите да ги поздравуваме со селам и како да им се возвратиСе пренесува од Енес р.А дека рекол: Аллаховиот Пејгамбер Мухаммед с.а.в.с. рече: „Ако ви даде селам некој од Ехлул Китаб, кажете само “Алејкум„“

(Моттефекун Алејх)Се пренесува од Усаме р.А дека пејгамберот Мухаммед с.а.в.с. поминал покрај една група во која имало муслимани и многубошници обожаватели на кипови е евреи и им дал селам.

(Моттефекун Алејх)Мустехаб е да се даде селам кога ќе се стане од седенка, кога ќе се раздели од оние што седат

Се пренесува од Ебу Хурејре р.А дека рекол: Аллаховиот пејгамбер Мухаммед с.а.в.с. рече:

„Кога некој од вас ќе дојде на седенка, нека даде секам, а ако, пак, посака да замине од седенка, пак нека даде селам. Селамот е ист и при доаѓање и при земање.“

(Хадис Хасен)Извор:

Ријаду ес-Салихин (избор на хадис од Имам Навави)


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот