Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Пресметајте се сами себе... on Вто 21 Дек 2010, 12:01 am

hidzab

avatar
Модераторка
Модераторка
- Кога си се разбудил,дали си се сетил да
му се заблагодариш на Аллах,субхаху ве те'ала?

- Дали сабах-намаз си го клањал со џеметот во џамија?

- Дали си проучил зикр после сабах-намаз?

- Дали денешниов ден си го почнал со молба на Аллах,субханеху ве те'ала да ти
даде халал нафака и да само таквата нафака ја заслужуваш?

- Дали си Му се заблагодарил на Аллах,субханеху ве те'ала, за благодетите на
Исламот?

- Дали си Му се заблагодарил на Аллах , субханеху ве те'ала,што ти го подарил
слухот,видот,срцето и другите благодети?

- Дали си Му се обратил со дова на Аллах,субханеху ве те'ала,во моментите кога
се прима довата?

- Дали денес си проучил или дали нешто си научил од Кур'анот,и дали нешто си
направил во склад со него?

- Дали денес си прочитал и дали си научил напамет некој хадис и дали си
направил нешто во склад со него?

- Дали си научил нешто ново од верските прописи и дали денес си присуствувал на
верско предавање?

- Дали денес си ги чувал очите,ушите и останатите органи од харам?

- Дали денес си посетил некој болен?

- Дали денеска си наредил некое добро и си го одвратил некого од лошо?

- Дали денес некого си го посоветувал во името на Аллах, субханеху ве те'ала?

- Дали денес си му помогнал на некој Муслиман?

- Дали си посакал денес да запознаеш пријател во името на Аллах, субханеху ве
те'ала?

- Дали денес си Го молел Аллах,субханеху ве те'ала,да ти ги прости гревовите?

- Дали си Го молел Аллах,субханеху ве те'ала,да ти го зацврсти срцето во
Исламот?

- Дали денес си дал садака на сиромасите и на оние на кои им е потребна?

- Дали денес си го поселамил братот Муслиман?

- Дали си постапил праведно кон оние кои биле неправедни кон тебе?

- Дали си го исчистил јазикот од лагите,гибетење,расправање?

- Дали си се навикнал на убавите особини:
благост,сабр,богобојазност,побожност,сомилост,искреност,потпирање на
Аллах,субханеху ве те'ала,?

2 Re: Пресметајте се сами себе... on Вто 21 Дек 2010, 12:10 am

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
MashAllah Sestro Allah da te nagradi Za Preubaviov tekst.


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

3 Re: Пресметајте се сами себе... on Вто 21 Дек 2010, 1:22 am

Muslima4Islam

avatar
Модераторка
Модераторка
salam alaykum wr wb ukhty,

barakAllahu feek...
eve i od mene nestho za potsetuvanje:

Sto napravi denes?

* Dali klanjash sekoj den Fajr(Sabah) namaz vo Dzamija vo dzemat?


* i dali go klanjash sekoj Namaz vo Djamija i na vreme?


* Dali procita denes nekoj del od Kuranot?

* Dali nauci nekoj ajet na pamet so tefsir?

* Dali pravish posle sekoj Namaz zikr i ucis suri (wird)?


* Dali klanjash Sunnet? dali klajnash nocen namaz, ili duha namaz?

* Dali pomisli denes na Smrta i ona sto te ocekuva vo kaburot (grobot)?

* Dali razmisluvashe za poslednite denovi i nivnite stravovi?


Dali go zamoli Allah subhanehu vetaala tri pati za vlez vo Dzennet (Rajot)?

Ako go zamoli, togash ke recet Dzennetot (Rajot): O Allahu pusthi go vo Rajot. (Hadisot e sahih at tirmizi)

Dali go zamoli Allah subhanehu ve’taala tri pati za Zashtita od Dzehennemot?
Ako go zamoli togash ke rece Dzehennemot: O Allah zashtitigo od Kaznata vo Dzehennemot.
(Sahih at tirmidhi)

* Dali procita denes nekoj hadis?

*Dali se obide da odbegnuvash losho drushtvo?

*Dali se obide denes preterano da ne se smeesh ili da kazuvash vicovi?

*Dali placeshe denes za Allah subhanehu ve taala`?

* Dali napravi denes zikr rano i na vecer?

* Dali napravi denes tevba i go zamoli Allah subhanehu ve taala, dati gi prosti grevovite?

* Dali go zamoli Allah da ti go zajakne imanot?

* Dali procita nestho od nekoja Islamka kniga?

* Dali se zamoli Allah da im oprosti na Vernicite. (Za sekoe molenje ke dobiesh sebab)

* Dali pomisli denes na siromasnite i dali im dade sadaka?

* Dali prevedi denes nekoj del na nekoj jazik?

* Dali se obide da go podobris tvojot karakter?

* Dali poseti denes nekoj brat vo islam?

* Dali im se obrati denes na roditelite so Ljubov?

* Dali nauci nekoja dova?Последната промена е направена од Muslima4Islam на Вто 21 Дек 2010, 11:22 pm. Мислењето е променето 2 пати.


______________________________________________
Najgolema Sekiracija vo Denot treba da ni bide Ibadetot!!!

4 Re: Пресметајте се сами себе... on Вто 21 Дек 2010, 3:50 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
MashAllah Allah Da ve nagradi so Dzenet Firdews.
Prekrasni Potsetnici Koj Sekoj eden Od nas Treba da Si Gi Pravi Sekojdnevno.

http://www.ahlu-sunnah.org

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот