Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Вера, то е живот on Пон 20 Дек 2010, 5:08 pm

hidzab

avatar
Модераторка
МодераторкаНајголеми несреќници
се тие кои
што го пропуштеле
богаството на иманот
и цврстото богаство
на иманот (верувањето).Тие ќе
живеат засекогаш во
тешкотија, немир, бес
и понижување.“ А
оние кои ќе
ја свртат главата
од Книгата М оја,
тие ќе живеат
тежок живот и
на Судниот ден
слепи ќе ги
оживеме.“ (Та- Ха, 124) Само верувањето
во Аллах, Господар
на световите, ја
прави душата среќна, ја
чисти развеселува и
од неа ги
брише грижите, тагата
и немирот. Животот
има добар вкус
само покрај верата.


За безбожниците
и неверниците единствен
спас од тешкотијата
и мачниот живот
представува самоубиство. Како
ли е еден
живот без вера!
Какво ли страшно
вечно проклество ги
чека оние кои
на Земјата скршнаја
од Аллаховиот пат,


“... и да ми
срцата и очите
нивни нема да
ги запечатиме, и да неверуваат
како оние што
и пред нив
не веруваа, и дека нема
да ги оставиме
во заблуда во
своето лутање збунети!“
(Ел-Ен’ам, 110) Навистина дојде
време да се
луѓето вистински уверат
и да поверуваат
дека нема бог
освен АЛЛАХ. Воедно,
толку искуства стекнавме,
толку столетиа поминаа
кои ни зборуваат
дека неверувањето е
лага, идолатрија проклетство,
а пратениците
вистината ја
кажуваа, и конечно,
дека АЛЛАХ вистина
е Господар на
све. ТОЈ захвалноста
ја заслужува и
само ТОЈ све
може.


Само со

иман ќе бидеш
среќен и спокоен
било да си
јак или немоќен,
било да е топло
или ладно.


Оној кој прави
добро, било да
е маж или
жена, а верник
е, Ние ќе му
подариме да проживее
убав живот
и
добро ќе ги
наградиме награда која
е подобра него
што заслужил.“ (Ен-Нахил, 97)


Под поимот

“убав живот“ кои се
споменува во наведениот
ајет се мисли
на спокојот на душата на
оние кои чекаат
средба со ГОСПОДАРОТ,
на постојананата љубов
спрема СТВОРИТЕЛОТ, чистотата
на нивните тела
од зло и
штетност, нивна смиреност
во тешки ситуации
помирување со судбината
и задоволството нивно
бидеќи тие се задоволни
да АЛЛАХ им
биде господар, ИСЛАМ
вера, пратеник МУХАММЕД,
САЛЛАЛЛАХУ ’АЛЕЈХИ ВЕ
СЕЛЛЕМ.
“ Не
тугуј“- Автор: Аид ел Карни
Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот