Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Хиџаб!што значи Хиџаб? on Пон 20 Дек 2010, 1:39 pm

hidzab

avatar
Модераторка
Модераторка
Хиџаб е збор од арапско потекло што значи Покривање на жената на таков начин, да не се гледа Телото,да не се оцртуват срамните делови, што значи се зеадно речено украсите и косата да бидат дел од тоа покривање.

Хиџаб значи не е само марама или само (шамија) како што многумина мислат, туку косата треба целосно да е покриена и сите срамни места со широка неприметлива облека или ношња.
Аллах кажува во куранот :Суре 24 АННУР Ајет 31.

И кажиим на верничките да ги соборат погледите свои нека ги чуваат срамните места свои освен она што се гледа и нека не ги покажуваат превезите свои нека бидат спуштени на градите свои. Убавините свои нека не ги покажуваат на други осфен пред мажите свои и синовите свои, или пред бабовците од мажите свои, или пред браќата свои или пред синовите од браќата свои или пред синовите од сестрите свои или пред пријателките свои или пред роднините свои или пред оние кои немаат желба за жени или пред деца кои незнаат за срамните места на жените, и нека удираат со нозите свои за да се слушне накитот што го кријат и сите заедно покајтесе о ВЕРНИЦИ за да бидете спасени.

А сигурно имаш видено Сестро жени кои се покриени, а изгледат како да не се покриени или пак како што рече еден хоџа: Горе Мека – долу Парис.

Аллах да не заштити и сочува од таква ношња.АМИН
Аллах да не упати од почеток како што треба.АМИНСЕСТРО,

Аллах ни наредува, о Верничко покривајсе. Покривајсе за да неможе никој нешто лошо да ти наштети. А ние Сестро ш то правиме во ова време, КАЖИ ШТО ПРАВИМЕ? Ние веруваме, учиме, клајнаме, но кога ќе го слушнеме зборот хиџаб, тогаш веднаш чуствуваме СТРАВ. СубаханАллах Страв имаме да, Стравот кон Аллах џш. е добар знак. А од кого имаме страв сестро да носиме Хиџаб? Од фамилијата, од луѓето, од мажот, свекорот или од свекрвата, од сите имаме страв надвор, или пак доколку си вработена од Шефот, тој не те сака со Хиџаб, ќе ја напуштиш работата бидеќи си покриена.

А сега запрашајсе сестро, Каде е стравот кон Аллах????

Колку љубов имаш кон Аллах?
Колку?

Можеби ќе ти падне тешко на ова прашање да одговориш, но јас несакам никого да навредам мојата намера е голема да ги скаменеме нашите срца со Аллахова помош и со Аллаховите зборови.

Дали ја имаш таа Љубов, што можеш све да делиш или да оставиш за Алллах?

Ако треба и работа да оставиш? Дали сестро ја имаш таа љубов?

Ако ја имаш таа љубов, немој да чекаш НЕ ЧЕКАЈ НИ ДВЕ МИНУТИ.

Абу Хамза, сигурно го знаете и други Даии и Шхеикхии самите велат ако не те прима Шефот на работа тогаш Аллах ќе ти даде друга работа. А сестро пример ако студираш, можеш и со Хиџаб да студираш, ако не си мажена тогаш Аллах ке ти даде убава прилика за маш немој да се плашиш дека некој ќе те сака или не. А ако си веќе мажена тогаш биди жена Муслиманка и дај им пример на твојата фамилија. Можеби ќе речеш аха мене мажот не ме остава, или не сака да те подржува шета пија и така натаму. Сестро кога ти ќе се покриеш (мажот) твој ќе го ставиш во размислување, ќе рече: Жената моја оди покриена а јас што да правам? Ќе почне инншхАллах и мажот да верува и да клања и Аллах ќе го упати. Биди ти пример за другите биди за пример за децата. Или пак сакаш покасно да рече детето твое : Ах ти небеше со Хиџаб сега мене ме тераш?
Ние се лутиме на родителите што не ни кажале порано од ИСЛАМОТ а тие можеби незнаеле. Па Аллах нека им опрости и им даде џеннет. АМИН
А ние знаеме читаме ние имаме многу повеќе можности и како ги користиме????

Еве еден пример со фамилијата. Сега да ви кажам нешто за фамилијата. Мажот нема да ти помогне на Ахирет сестро, Мажот ќе ти рече : о жено дајми еден добар дел од твоте добри дела како маж ти бев дујната искраен верен те сакав... и тогаш жената ќе рече: о мажу така е но овие дела мене ми се поважни од се друго. И детето ќе дојде и ќе каже: о мајко дајми еден добар дел од твоите дела но таа ќе рече: охх дете јас знам али добрите дела мене сега ми се најпотребни.Сега добро размислите никој никому неможе да му помогне ...Све што правиш за себеси си правиш и знај дека мажот ти е даден од Аллах а детето не е твое тоа е од Аллах дар и заблагодаримусе на Аллах Алхамдуулилах што ми го даде детето како поклон чувајго и упатиго и дај му џеннет . АМИН

Кога треба да го носиш Хиџабот?

Значи секоја жена кога ќе премини во фаза на пубертет треба да стави Хиџаб. Немој да велиш : уште малку или пак ај другиот месец ќе почнам или пак ај ќе дојде време...СубханаАллах, што сакаш да дојде?

Дали незнаеш колку е краток овај живот ти си свесна можеби секој момент да биде крајот и тогаш? Аллах во Кур ’анот све ни објаснал дојдено е све да се прави но ние си го земаме лесното. А што ќе му речеш на Аллах ве теалла?

Не е сестро...дека со секој нов чекор кон Исламот ти праќа Аллах нов испит ново искушение.Но Валлахи кога ќе носиш ќе речеш подобро е да ме убија некој од колку да го тргнам Хиџабот. Доближимусе на Аллах не чекај Аллах да ти даде. Дајму ти еднаш нешто, па Аллах ќе ти даде уште подобро нешто назад.

Дови ќе најдеш сестро во хинсул муслим или молисе со свои зборови и верувај како што вели Аллах ве теалла во Кур ’анот после тешкото иди олеснување... fa innamal usry jusra wa innamal usry jusra.

Сестро кога ќе носиш Хиџаб ќе излегување, луѓето кои ќе те гледаат. Но ти драга остај нека те гледаат и немој да мислиш негативно. Пример некои од тие луѓе незнаат зошто носиш Хиџаб. Но ќе им биде интересно или пак ќе им се допаѓаш. Што и да е негативните погледи не дозволувај да те поколебат победиги и сама зајакнувајсе уште повеќе. Секогаш зборувајси себеси АКО ЈАС НЕ ИМ СЕ ДОПАЃАМ НИВ НА АЛЛАХ МУ СЕ ДОПАЃАМ.

Ако на мажот твој не му се допаѓаш на Аллах ве теалла му се допаѓаш и дома во домот твој може секоја жена да се украси за мажот свој...што значи нема проблем за надвор да бидеш покриена.

Значи све сама ќе си го правиш лесното Некаде една година кај мене траеше тешкото со страв а скоро три години имав испит тешкото Аллхамдулиллах, и сега сестра секој ме остава на мир. Кога почнав во почетокот имав страв се плашев читав дови се молев СубханАллах сега сите тие ме гледаат и како да немаат коментар, како Аллах да не ги остава. Незначи дека општо земено немам страв сега имам нови испити за облека но хаир инншхАллах ...има денови кога не сум јака и слушам аргументи но некогаш имам сабр некогаш коментирам ако видам некоја жена нешто зборува но таа зборува без да размисли. Да тогаш го бранам Исламот. Алхамдулиллах.
А луѓето кои ќе велат млада си можиш да ми кажиш во младите години Жената изгледа Атрактивна а не Жена која не е интересна за мажите.

Или пак ќе речеш: кој знае колку ќе живеам.
Но не завршивме со нашите испити повторно ако Хиџабот биде друг значи подолг поширок ќе изгледа чуден за луѓето. Тоа е Никабот или Кхимар. Алхамдуллилах пак истото повторно. Да ви биде јасно и повторувањето исто како и на Ахирет таму све исто се повторува пример ако се изложуваме на сонце ако изгореме тогаш нашата кожа се гори ако одново се изложиме кожата се менува во нова форма. Аллах да не заштити од ова. АМИН Па затоа и во Дујналоков се се повторува како знак од Аллах. Алхамдуллилах.
Луѓето можат само да зборуваат сестро а нема да те убијат тебе и фамилијата. Ако имаш страв сестро дека некој ќе те убие знеш која награда ќе те чека на Ахирет.

Исто многу луѓе кога ќе слушнат нешто негативно од Исламот за облеката на жената во Исламот ќе се потрудат да бараат докази и Аллах ќе ги упати......Значи ТИ со твојот Хиџаб можеш многу севапи да добиеш сестро само ти за себе сестро.
Луѓето мажот децата мајката и другите нема да ти помогнат на Ахирет.Ние се плашиме најповеќе од фамилијата и викаме: О ЛУЃЕ ЛУЃЕ А ВИЕ што ќе бидете во џехенем ќе викаат: О АЛЛАХ АЛЛАХ АЛЛАХ, како што Абу Лахаб што е спомнат во Кур’анот во Сурето Тебет Једа и Фараонот и сите другите ќе викаат по Аллах. Тие се плашат од Аллах а ние се плашиме од луѓето.

Сестро слушни убаво зар ние да се плашиме од луѓето.

Aллах во Кур’анот вели: ,,Да не мислите јас ќе ве оставам без испит. Аллах не искушава на разни начини и Аллхамдулилах сестро што не искушува. Кој што нема искушение дали е се во ред со него или со неа.

Сега пример Аллах ти праќа некое искушение и ти читаш чиниш дови се молиш но Аллах не ти одговара.
Но Сестро ако Аллах ти праќа одговор те сака и си јака во Иманот. А ако не ти одговара Аллах не значи дека сака да те казне. Не ќе згрешиш сестро Аллах сака ти да го покаше патот да го зајакниш твојот Иман да учиш Акида и Таухид да знеш дека све е од АЛЛАХ И ЕДЕН Е аллах. Во овај случај мила сестро ти имаш повеќе страв од луѓето. А Аллах вели: не плашетесе од луѓето плашетесе од мене....Сега сестро сваќаш ли зошто го сакаш дујналоков повеќе Зошто немаш доволно љубов кон Аллах?

Сестро потрудисе да го зајакниш иманот учи многу Кур’ан читај секоја ден потрудисе дури и со превод да ги научиш харфите арабски. Кур’нот упатува и те опоменува го зајакнува срцето лечи болки и ја зголемува љубовта. И друштвото зајакниго дружејќи се Муслиманки што се на истиот пат и појаки од тебе за да можеш и ти да си ја зајакниш својата љубов кон Аллах.

Моли се на Аллах ве теалла секој ден и пред Сабах намаз каде што Аллах ги прима довите.

Слушај дерсови на палтак од умирачката и казните во гробот. Слушајќи така ти Сестро ќе постанеш јака и со повеќе иман. Посетувај дерсови прави давет

За крај да опишам кои врсти на покривање има:

ХИЏАБ
КИМАР
НИКАБ
ЏИЛБАБ

За Никаб научниците не се сите со едно мислење некои велат дека е фарз некои суннет а додека некои кажуваат дека во време кога ќе има зина значи проституција алхохол и јавно да се пие, и кога луѓето ќе гледаат во лицата на жените нивни тогаш е подобро значи фарз е за жената цела да се покрие.

Но и за Никаб треба љубов да се чувствува Сестро.
Некој ќе рече: прво внатрешно па потоа надворешно јас велам ахлахот не оди без ибадет а ибадетот не оди без ахлах. Значи не е све ако клајнаш одиш на дерс учиш читаш а на кој ќе му го покажеш ахлахот твој (карактерот твој)?. За да знаеш каков ахлах имаш треба да го покажиш.

Секој човек си мисли има добро срце сигурно го знаете ова или го имате слушнато. Но еден шеих рече: кога ќе се работи за пари и да одеш на пат со еден брат или сестра тогаш ахлахот ќе се покаже.

Незнам сестро дали го знаеш случајот кога го прашале Мухаммед с.а. с. која жена е најблиску кон рајот... или ќе биде Тој и рекол: таа со најголемата рака и тие почнале да ги мерат рацете и потоа го прашале кои има најголема рака ? Тој им одговорил : ТАА ШТО ДАВА НАЈПОВЕЌЕ.

Значи давај сестро а не барај.

Имај добро срце примај гости. Аллах нема да те праша колку пријателки си имала Аллах ќе те праша ти кому си била пријател.

Аурата на жената спрема другите жени.

АЛЛАХ НА СИТЕ ДА НЕ ЗАЈАКНИ И ДА НИ ОЛЕСНИ. АМИН . АМИН. АМИН.

2 Re: Хиџаб!што значи Хиџаб? on Пон 20 Дек 2010, 3:44 pm

Muslima4Islam

avatar
Модераторка
Модераторка


prekrasna rabota Sestro. Allah date nagradi vo dunjalok i na ahiret. amin ya rab.


______________________________________________
Najgolema Sekiracija vo Denot treba da ni bide Ibadetot!!!

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот