Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

hidzab

avatar
Модераторка
Модераторка
-Еден човек му се доближал на некој мудрец и почнал да му се жали за својата сиромаштија.Мудрецот го запрашал: “ Дали ќе ми го продадеш твојот вид за 100 илјади златници?“ Човекот одговорил не. Мудрецот продолжил :“ А дали ќе ми го продадеш твојот слух за 100 илјади златници?“ Човекот повторно одговорил не.Потоа мудрецот продолжил да го запрашува за неговите раце, нозе, душевното здравје и останатите делови на неговото тело. Секој одговор завршувал со не. Мудрецот му укажал на сето тоа дека човекот за самиот себеси треба да си ги цени вредностите што ги има макар се работело и за неколку милиони златници.Мудрецот рекол:“Имаш огромен долг на своите плеќи.Ова големо богаство кое ти го поседуваш те прави должник.Кога мислиш да ја искажеш таа благодарност?Наспроти тоа, ти се жалиш и бараш повеќе од тоа што го имаш.Твојот Господар навистина опростува и сомилосен е.“

Човекот кои е безгрижен, сигурен во својот дом и доброто здравје, а секогаш бара задоволство во хранта, пијалокот и генерален живот .Едноставно секојдневните уживања се многу убави, како например времето поминато со сопругот, децата и правење на едноставни јадења. Среќната атмосвера која доаѓа од самиот осет мир и спокојство, здравјето тоа го прави уживањето уште поголемо.

Наспроти тоа, доколку некој поседува најразноврсна врста на храна, пијалок и разни богаства во изобилие, а живее во константен страв, стрес и незадоволство, реалната вредност на сето она што го поседува е многу ниска.Исто можи да се кажи за особа која е погодена со некоја физичка и ментална болест.

Овие се зборови на Пратеникот саллаллаху алејхи ве селлем:“Кој е сигурен во својот дом,поседува здравје и доволно намирници за еден ден, како да го поседува цел свет,“ [Сунан ал-Тирмидхи(2346) и Сунах Ибн Мајах(4141) ].

Навистина е огромна благодет имањето на доволна храна, облека и свое засолниште. Не е погрешно да посакуваш повеќе од тоа, се додека тоа е во граница на дозволеното, бидејќи Аллах, субханеху ве те’ала распоредува благодети меѓу своите створениа по своја војља. За некои луѓе е корсисно да бидат богати. Ако Аллах, субханеху ве те’ала, им подари имот тие го поделуваат на сиромашните и на они кои имаат потреба . Таквите луѓе што повеќе се осеќаат понизно према Аллах, субханеху ве те’ ала, изразувајќи знак на признание и благодарност.

Не смеме никогаш да заборавиме дека нам Аллах, субаханеху ве те’алла, ни дал здравје, наши чувства, храна, пијалок, наши деца, снага, виталност во младоста, и нашите добри чувства. Многу од нас ги земаат овие благодети“ здраво за готово“ и одбиваат да признаат дека сето тоа е Аллахов дар. Само оние чии срца се живи, се препознаваат по давањето на секојдневните работи. Пратеникот Мухамед, саллаллаху алејхи ве селлем, рекол:.“Аллах е задоволен со оние робови кои Го повалуваат и го воздигнуваат кога нешто ќе јадат, и кои кога нешто ќе имаат со што да ја угаснат жедта.“[Сахих Муслим (2734)].

Ние му се заблагодаруваме на Аллх на сите благодети кога Го пофалуваме и воздигнуваме. Дали е мала работа да живееш сигурно со доволно храна, пијалок, во својот дом, со доволно облека за облекување и со сите можни средства за патување?.


“Онај кој ствара створениа од сите врсти и ни дава бродови и камили да патувате, да се служите со бродовите нивни, и да се со нив јавате, благодетот Господарот свој сетесе и речете :“Фален нека е Онај кој ги дал да се со нив служиме, ние тоа сами не можеме да го постигнеме и ние сигурно ,на нашиот Господар ќе му се вратиме!“(Сурах ал-Зукхруф: 12-13-14 ).


Водата која ја пиеме, воздухот кој го дишиме, слухот со кои слушаме, очите со кои гледаме, разумот со кои мислиме, срцето кое осеќаме , се е тоа благодет кои ни го подарел Аллах, субханеху ве те’алла. Треба да бидеме свесни на сите овие факти, му благодариме на Аллах и да не бидеме неблагодарени. Кога ќе покажеме благодарност на Аллаховото неизмерно даваење тогаш тоа повеќе се зголемува. А кога сме неблагодарни, тогаш не напушта. Аллах објавува :“...и за благодарноста на Господарот свој кажувај!“[ Сурах ал-Духа: 11 ]. Една од најдобрите работи кој Аллах, субханеху ве те’ала, можи да ни ги подари е задоволството на срцето. Исто така можиме да бидеме неизмерно богати доколку имаме стабилен живот хармонија во нашите домови и мир во срцето.

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот