Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Отиди на страна : Previous  1, 2, 3

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 3 of 3]

51 Re: ****Мудрости **** on Чет 22 Дек 2011, 1:34 am

Muaz al Islam


Модератор
Модератор
Еш Шафи’и: “Најтешки се три работи: Да се биде дарежлив кога имаш малку, да бидеш богобојазен кога си во самотија и да ја зборуваш вистината пред владетелот“

http://www.ahlu-sunnah.org

52 Re: ****Мудрости **** on Пет 30 Дек 2011, 10:41 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Мудрост:

Еден владател на својот слуга го повика да појде кај него.

Слугата отиде кај својот владател, а владателот му рекол: „Посакај се што сакаш мој слоуго“

А слугата му рекол: „Ти ништо не можеш да ми дадеш ништо што јас ке посакам!“

На тоа владателот му рекол: „Ајде посакај што сакаш па ке видиш дека ке ти го исполнам твоето барање!!“

А слугата кога го суми ова му рекол на својот владател: „Мој владателу сакам да ме одалечиш од жешкиот оган-Џехеннем,а да ме доближеш до убавините на рајот-Џеннетот!“

Кога го суми владателот ова од својот слуга тој му рекол: „Јас ова не можам да го сторам!!!“

А слугата се насмевнал и му рекол: „Затоа не барам ништо од тебе мој владателу“,

Заклучок:

Заклучуваме дека единствено што можеме да бараме е нашиот Господар-Аллх џ.ш. Никој не е достоен освен Аллах џ.ш да ни ги прифати нашите Молитви. Аллах џ.ш е оној кој треба да го молиме и помош бараме.


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

53 Re: ****Мудрости **** on Нед 26 Фед 2012, 12:42 am

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор


Се пренесува како пошол некој човек кај некој Учењак(Шејх) и му рекол дека го заборавил некаде неговиот нофчаник(паричник).

Шејхот го советувал да клања ночен намас и да чини дови се додека не се сети каде го оставил.

Па човекот почнал да клања и на првите два рекаати се сетил каде го оставил нофчанико(паричникот).

После тоа отишол до ке Шејхот да го праша,,Од каде знаеше дека че се сетам на нофчаникот,,

А учењакот му одговорил,,Знаеф дека шејтанот нема да те остави да останеш долго во намазот..


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

54 Re: ****Мудрости **** on Чет 22 Мар 2012, 11:58 pm

ibret

avatar
Активен член
Došao čovjek do Allahova Poslanika, s.a.v.a., i upita: “Šta je znanje?”

Poslanik reče: “Šutnja.”

Čovjek upita: “Kakvo značenje nakon toga ima?”

Poslanik reče: “Slušanje.”

Čovjek upita: “Kakvo značenje nakon toga ima?”

Poslanik reče: “Pamćenje.”

Čovjek upita: “Kakvo značenje nakon toga ima?”

Poslanik reče: “Djelovanje po znanju.”

Čovjek upita: “Kakvo značenje nakon toga ima, o Allahov Poslaniče?”

Poslanik reče: “Širenje znanja.”


______________________________________________

55 Re: ****Мудрости **** on Сре 02 Мај 2012, 1:06 am

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Ебу Хурејре радијаллаху анху пренесува дека Аллаховиот Пратеник,
салаллаху алејхи ве селлем, рекол: “ Примете ја мојата порака на жените
да им чините добро! Навистина жената е создадена од ребро а нај голема
кривина на реброто е баш на врвот; па ако се обидеш да го исправиш, ќе
го скршиш а ако го оставиш, ќе остане криво. затоа едни на други
порачувајте на жените да им прават добро!


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

56 Re: ****Мудрости **** on Сре 16 Мај 2012, 3:23 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Внумавајте

Зборовите се како стрела, па затоа немој да ги исврлуваш без да размислиш!!!


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

57 Re: ****Мудрости **** on Сре 20 Јун 2012, 10:09 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор


Бил запрашан Ебу Хазиме ез Захид: Кое е твоето богатсво? Тој рекол: Два вида на богатсво ќе го отстранат секој страв од сиромаштво: довербата во Аллах и неприврзаноста кон тоа што го имаат луѓето. А потоа го прашале- А зарем не се плашиш од сиромаштво? На тоа тој одговорил - Како можам да се плашам од сиромаштво кога мојот Господар го поседува сето тоа што е на Земјата и на небесата и сето тоа што е меѓу нив и тоа што е под земја?


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

58 Re: ****Мудрости **** on Сре 11 Jул 2012, 12:41 am

Muslima4Islam

avatar
Модераторка
Модераторка
Ne go baraj Odgovorot vo Dovite, koga veke Patot so Grevovi si go blokiral.


______________________________________________
Najgolema Sekiracija vo Denot treba da ni bide Ibadetot!!!

59 Re: ****Мудрости **** on Сре 11 Jул 2012, 9:54 pm

Al-Ghuraba

avatar
Модератор
МодераторВистински е среќен на овој свет оној кого времето не го присилува да ги провери своите пријатели. Не размислувај за оној кој те вознемирува, заошто ако ти напредуваш, тој пропаѓа и тогаш самата твоја среќа ти е доволна. Ако пак губиш, тогаш и онака се те вознемирува.

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

60 Re: ****Мудрости **** on Сре 03 Окт 2012, 1:44 am

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
МУДРОСТА НА ИМАМ ШАФИ (Аллах да му се смилува)


Имам Шафи р.а., рекол:


„Има четири начини на јадење:

1. Да се јаде со еден прст, тоа е одвратно;
2. Да се јаде со два прста, тоа е знак на надуеност;
3. Да се јаде со три прста, тоа е суннет;
4. Да се јаде со четири прста, тоа е знак на вообразеност;

Четири работи го јакнат телото:

1. Јадење месо;
2. Мирисот на убави мириси;
3. Почесто капење и кога не се има интимен однос;
4. Облекување на памучни алишта;

Четири работи го ослабнуваат телото:

1. Често вршење на интимен однос;
2. Преголеми грижи;
3. Често пиење вода на празен стомак;
4. Често јадење на горчлива храна;

Четири работи го јакнат видот:

1. Седење во правец кон киббле;
2. Ставање на сурма пред спиење;
3. Гледање во зелено;
4. Одржување на чиста облека;

Четири работи го слабнат видот:

1. Гледање во лоши работи;
2. Гледање во инвалид човек;
3. Гледање во полниот орган на жената;
4. Седење со свртен грб кон киббле;

Четири работи ја јакнат потенцијата:
1. Јадење месо од врапци;
2. Јадење на горчливи тревки (бот. Менѕантхес трифолиата);
3. Јадење на ситка/сутка;
4. Јадење на рикули (бот. Еруца сатира);

Има четири начини на спиење:

1. Спиење на грб. Така прават Аллаховите пејгамебри, а.с., кои во таа положба размислуваат за создавањето на небесата и земјата;
2. Спиење на десна страна. Така спијат учените и останатите Аллахови робови;
3. Спиење на лева страна. Така спијат владарите;
4. Спиење на стомак а тоа е шејтански начин на спиење;

Четири работи ја зголемуваат интелегенцијата:

1. Оставање на непотребен говор;
2. Употреба на мисвак;
3. Дружење со добрите;
4. Дружење со учените;

Четири работи спаѓаат во ибадет:
1. Ниту чекор одење без абдест;
2. Повеќе правење на сеџде;
3. Повеќе проведување од времето во џамија;
4. Што повеќе учење на Кур'ан;


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

61 Ako sakas: on Чет 04 Окт 2012, 2:38 am

Amel Ibn Adem


Нови член
Нови член
Ako sakas:

1. Da vo eden den steknuvas poveke od 1000 dobri dela ili da izbrises 1000 losi dela, kazi: sto pati “subhanAllah”. (Muslim).
2. Za da ti bide vsadena palma vo Dzennet, kazi: “subhanallahil azim”. (et-Tirmizij i ez-Zehebi).
3. Za da gi postignes blagodatite od Dzennetot, kazi:“la hawle we la kuvvete illa billahil azim”.(Muttefekun alejhi).
4. Za da ti bisat oprosteni grevovite pa makar da vi bidat i kako penata vo more, kazi sto pati na den: ”Subhanallahi we bi hamdihi”. (Muslim).
5.Za da ti bide Allah dovolen za toa sto ke posakuvas, kazi sedum pati: ”Hasbijallahu la ilahe illa huwe alejhi tewekkeltu we huve rabbul arsil azim”. (Ebu Dawud, et-Tirmizijj).
6. Za da ti oprosti Allah grevovi, kazi tri pati: »Estagfirullahel azimellezi la ilahe illa huwel hajjel kajjume we etubu ilejhi”. (Ebu Dawud i et-Tirmizijj).

62 Re: ****Мудрости **** on Чет 04 Окт 2012, 2:51 am

Amel Ibn Adem


Нови член
Нови член
ИСА А.С. И НЕГОВИОТ ДРУГАР
Се пренесува дека Иса а.с., во една прошетка со својот другар, шетајќи и двајцата многу огладнеле. Стигнале до некое село и Иса а.с., му рекол на другарот: - „Оди и побарај храна од жителите на ова село.“
Иса а.с., почнал да клања, а другар му донесол три леба. Додека Иса а.с., клањал, тој си изел еден леб. Откако Иса а.с. завршил со намазот., го прашал својот другар:
-,,Каде ти е третиот леб?
Другарот му рекол: -,,Само два леба имав”.
Потоа, поминале покрај некоја газела, Иса а.с. ја повикал и заклал.
Откако убаво се најале и рекол на газелата:

-,,Стани со изин од Аллах џ.ш.“ И, навистина газелата станала. Другар му со чудење викнал: „Субханаллах! (Славен да е Аллах).“
Иса а.с., на тоа му рекол:
-„Те колнам во оној кој ти го покажа овој доказ, каде е третиот леб?
Другар му одговорил: 'Не беа три, туку два леба.”
Продолжиле да одат понатаму и поминале покрај некоја голема река.
А, Иса а.с., го фатил за рака другарот и ја поминале реката одејќи над вода. Другар му повторно изговорил со чудење: 'Субханаллах!
Иса а.с., пак го прашал: „Те колнам во оној кој ти го покажа овој доказ, - каде е третиот леб?“
Другар му повторно рекол: 'Не беа, освен два леба.”
Наближиле до едно село. Во неговата близина нашле три големи, парчиња злато.
Тогаш Иса а.с., рекол:
,,Едно за мене, едно за тебе и едно за оној со третиот леб.”
Другар му тогаш силно извикал: -,,Јас го изедов третиот леб!”
Иса а.с., се насмевнал и му рекол: ,,Сите се твои, земи ги”.
Се разделиле. И додека другар му се радувал и играл со трите парчиња злато, поминале тројца разбојници, го убиле и му го зеле златото.
Двајцата разбојници му рекле на третиот: -,,Оди до селото и донеси ни јадење”. А овој, отишол.
Додека третиот одел по храна во селото, двајцата разбојници се договориле да го убијат кога ќе донесе храна, и златото да го поделат помеѓу себе на два дела.
А, тој пак што отишол да купи храна си мислел: -,,Да им ставам отров во хранава и да ги убијам, па така целото злато ќе ми припадне мене.”
Така и направил.

Кога се вратил со храната, тие двајца го убиле, па си зеле од храната да јадат и така се отруле и умреле.

Потоа поминал Иса а.с., и ги видел сите тројца легнати, умрени и му рекол на неговиот ученик што бил со него:
-,,Вака, прави дуњалукот со неговите вљубеници, затоа внимавајте на него!”

63 Re: ****Мудрости **** on Чет 04 Окт 2012, 2:57 am

Amel Ibn Adem


Нови член
Нови член
ЕБУ ХАНИФЕ И БЕДУИНОТ СО ВОДА

Кога Ебу Ханифе на пат за Мекка, поминувајќи низ пустина за време на неподнослива жега многу ожеднел, побарал од бедуинот кој му ја позајмил камилата да му даде вода од неговата стомна. Овој му возврати: „Нема ни капка вода бесплатно, - му одговори бедуинот – туку водата и стомната ќе ти ги продадам за еден златник!“

Ебу Ханифе, кого жетта го совладала го прифати предлогот и на тоа му рече: „Добро, еве ти златник, само дај вода!“
Бедуинот лакомо ги зел парите и ставил во своето кесе. А Ебу Ханифе во себе рече: „Радувај се за кратко.“

По извесно време Ебу Ханифе извадил од својата торба басрански урми, со одличен квалитет и почна да јаде. Му понуди одредена количина и на бедуинот. Кога бедуинот тоа со голем апетит го изел, оти урмите биле мошне вкусни, пладневната горештина веќе достигнала кулминација, бедуинот толку ожеднел што морал да побара од Ебу Ханифе малку вода да ја згасне жедта. Меѓутоа, се срамел бидејќи пред малку време му ја продал таа вода. Сепак, неможејќи да издржи на големата жед, одлучи да му побара на Ебу Ханифе да се напие вода.

- „Кај мене една голтка вреди еден златник!“ му рече Ебу Ханифе. Несреќниот бедуин му го даде златникот што го добил од него, а тогаш Ебу Ханифе му ја врати стомната со вода и го поучи да не биде скржав и да не им ја скратува водата на жедните.

64 Re: ****Мудрости **** on Чет 04 Окт 2012, 3:03 am

Amel Ibn Adem


Нови член
Нови член
ПЛАТЕНО ВО ГОТОВО

Детето пошло до кујната каде што мајка му спремала вечера. Со насмевка, на мајка му и подал еден лист хартија. Мајка му ги избриша рацете со крпа и тргна да чита.

Пишуваше вака:

За чистење на мојата соба за цела недела: 10 евра
За чистење на дворот: 20 евра
За одење во продавница: 10 евра
За чување на помалиот брат додека беше да купуваш:25 евра
За фрлање на ѓубрето: 10 евра
За добрите отценки на училиште: 20 евра
Вкупен износ: 95 евра

Откако го прочитала мајката текстот малку се замислила. Детето можело да види дека низ главата и се вртат разни мисли.
Мајката го зела пенкалото, го завртила листот хартија и еве што напишала:

За девет месеци што те носев додека растеше во мене :Бесплатно
За сите непреспиени ноќи поради тебе, бдеења, лечења и дови: Бесплатно
За целиот труд и солзи за кои си бил ти причина во овие години: Бесплатно
За сите ноќни стравови и грижи : Бесплатно
За сите играчки, храна,облека, дури и бришењето на носот: Бесплатно
Сине, на крајот кога ќе се собере цената на мојата љубов, вкупниот износ е Бесплатен.

Во очите на детето се појавила голема солза, кога завшил со читање на она што мајка му го напишала. Ја избришал солзата, ја погледнал мајка му и рекол: “Мамо јас многу те сакам“

Потоа зел хартија и пенкало и со задебелени букви напишал: ПЛАТЕНО ВО ГОТОВО.
Аллаховиот, Пратеник, салалаху алејхи ве селлем рекол:“Џеннетот е под мајчините нозе’’

65 Богаташ и сиромав on Нед 26 Мај 2013, 3:28 pm

Al-Ghuraba

avatar
Модератор
Модератор
Во име на Аллах, Милостивиот и Сомилосниот!


Некој многу богат човек бизнисмен одлучил на својот син да му покаже што е тоа сиромаштија како повеќе би го ценел богатството кое го имал. Го однесол на некоја сиромашна фарма кај семејство со многу деца. Поминаа таму два дена.

“Но, дали сега ја виде разликата меѓу богатството и сиромаштијата?“ - го запрашал таткото на синот кога се вратиле дома.

“Да, татко!“ - одговори момчето.

“Јас сум единец, а тие деца имаат браќа и сестри.

Ние пред куќата имам безен, а тие имаат река во кои може да пливаат и ловат риби.

Ние имаме клима во куќата, а тие само отворени прозорци и сенка од дабовите пред прозорците и реката.

Ние за приците гледаме во домашното кино, а нив вистинските птици им слетуваат на прозорците.

Ние имаме куќиња, а тие имаат стадо со овци.

Да, татко, научив што е богатство. И жал ми е што и ние не сме така богати.“


[You must be registered and logged in to see this link.]

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 3 of 3]

Отиди на страна : Previous  1, 2, 3

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот