Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
Предноста на светиот Месец Мухарем и постењејто на Денот Ашура:

Ашура неје Празник на радост, како што е кај Навасибите, ниту ден за Жалост, како кај Рафиидите. Луџето на Суннетот го следат на Мухаммед и на разбиранјето на Асхабиите (р.А.) како и неговата Фамилија радихуАллаху Анхум, који што самите од ресулАллах ни пренесуваат, дека тој Ден е Ден на постенје и на Ибадет кон створителот на Световите, Аллах субахана ве Теала.

Иронично да се спомни, дека нај више од Хадисите, који што се за 10. Ден од Месецот Мухарем (Ашура) пренесени, им се опишуваат на Ехлул Бејт, Фамилијата на РесулАллах , који што со тие на Рафиидите со нивните Практики ги обвинуваат, исто така, како што ние Денес ги обвинуваме. Како најпрво ги обвинува Мухаммед со ова пренесуванје:

„Пејхамберот помина покрај една Жена, која што плачеше покрај еден Гроб. Тој е рече: Имај Сабур (Стрпленије), о Жено. Жената му одговори: Грижисе за твоите Работи, а не за моите, дека на вистина, овја беже мој Син, моја светлина. Пејхамберот ја остави, и си продолжи по неговиот Пат. Жената не го примети, кој беше. После тоа едни Луџе е рекоа, дека тој беќе расулАллах . Жената стана, и почна да се труди, него да го најде. КОга го најде му рече: „о Пратеник Аллахов, јас не те познав. Дали има сега некоја награда за мене, ако имам Сабур? Тој е одговори: Без сомнение, Сабур е првиот Удар против Трагедијата.„ (1)

Уште појасно Читаме тука:

„Пејхамберот саллАллаху алејхи весселим рече: „Тој што се тепа по Лице и кој што ги Кине на неговите Облеки, неје од нас.„ (2)

Овие Хадиси личат на Хадиси, како што се запишани во Сунитски Референци, така? Но да видиме, каде се тие забележани:

(1): (Пренесено во Мустадрак Ел-Васаел, Том 2, Страна 351)
(2): (Том 2 Мустадрак Ел-Васаел Страна 452)


Мустадрак Ел-Васаел е една од нај признатите Книги на Шиитите, но Аллах знае нај добро, дали нивните Алими/Ајаотоли на овие Хадиси ги примаат, затоа што гледаме, дека тие хармонираат со нашите Сунитски Книги.

Овој здраф (Хасан) Хадис е затоа релеванте, затоа што е скоро идентичен и во Сунитските Книги:

Ибн Масуд радихуАллаху Анха пренесува, дека Пратеникот Аллахов рекол: „„Тој што се тепа по Лице, што ги Кине на неговите Облеки и што вреска со глас како од Џахалиите, не је од нас.„
(Хадис Мутафак ´Алеј)

и:

Се пренесува, дека Абу Исак рекол: „Го слушнав на Амир ибн Са´ад ал-Балаџи кога рече: „Ги видов на Тхабит Вадиах и Кураза ибн Кав ел-Анзари на една Свадба, каде што се пееше. Јас зборував за тоа со нив, тие ми рекоа, дека за ова има Дозвола. На Свадба смее да се пее и смее исто за Мртви да се плаче, се додека нема Лелек (Науха, Латмијјах) во тоа. (Лелек = на пример некој да плаче за мртви и да дава зборови, како „Зашто отиде, зашто ова и она)
(Пренесено во ел-Бејхаки 14469)

Елхамдулиллах - вистината секогаш излегува, со Докази од Суннитска и Шиитска страна!!!

A еве сега еден Пример, како Рафиидите ги пратат своите Хадиси:______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

AZNATAR BEKIR


Нови член
Нови член
selamun alejkum

no jas ne sum sakam da zanam za rafedinite tuku sum sakal da znam sto navistina prestavuva denot asure zatoa sto vo ovoj mesec ima i matem i asure jas znam asuree znaci na arapski brojot 10 i na toj den se slucile mnogu mudzizina od strana na pejgaberite no moeto prasajne e so toa sakam da znam dali vo ovoj mesec muharem smeme da jademe meso ili zabraneto nije .

no jas sakam da znam sto znaci muharem sto znaci matem dali doaga od zbrot MEVT smrt i sto znaci i sto znaci asure ako sakate dami objasine inaku sto go navedovte predhodniot govor nesum sakal da znam dalie dozvoleno da se tepame ili da se bodime elhamdulilaj nije znaeme za ova i allah subhane ve te alah kazuva vo kurani kerim i nesigi unistuvajte vasite tela no za ova neznam sto spomnav za matem muharem i asure. BAREKALAHU FIH SELAMUN ALEJKUM

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
AZNATAR BEKIR напиша:selamun alejkum

no jas ne sum sakam da zanam za rafedinite tuku sum sakal da znam sto navistina prestavuva denot asure zatoa sto vo ovoj mesec ima i matem i asure jas znam asuree znaci na arapski brojot 10 i na toj den se slucile mnogu mudzizina od strana na pejgaberite no moeto prasajne e so toa sakam da znam dali vo ovoj mesec muharem smeme da jademe meso ili zabraneto nije .

no jas sakam da znam sto znaci muharem sto znaci matem dali doaga od zbrot MEVT smrt i sto znaci i sto znaci asure ako sakate dami objasine inaku sto go navedovte predhodniot govor nesum sakal da znam dalie dozvoleno da se tepame ili da se bodime elhamdulilaj nije znaeme za ova i allah subhane ve te alah kazuva vo kurani kerim i nesigi unistuvajte vasite tela no za ova neznam sto spomnav za matem muharem i asure. BAREKALAHU FIH SELAMUN ALEJKUMВе алејкум селам

Денот на Ашхура е 10тиот ден од првиот месец во Муслиманскиот Календар.

Иначе зборот Ашхура' значи 10ти,а за тоа како дошло до неговото име има повеке тврденња.

Најголем број на исламски теолози тврдат дека денот се вика Ашхура затоа што тој навистина

е 10тиот ден во Месецот Мухаррем,додека други тврдат дека тоа е десеттиот најважен ден кој Аллах им го доделел на Муслиманите.

Иначе на овој ден се случени многу големи светски настани и е битен кај многу народи и религии.

Познато е дека Многубошците од курејш на овој ден постеле,додека за Евреите овој ден бил голем празник,а исто и Христијаните му давале големо значењје.Мухаммед а.с за овој ден рекол:


"Постот на Денот на ашура, се смета кај Аллах вреден и ги брише гревовите кои се направени во таа година." Муслим 1162)

од мене толку па доколку некој знаее повече во врска со ова нека му пише на братов.


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

ibret

avatar
Активен член
Имаше еден хадис,ама во моментов не ми текнува целосно да го пренесам ,туку би го замолил Талибул а ќе го потсетам:
Кога Мухаммед а.с. се преселил во Медина и ги видел даека на денот на Ашура медиските евреи го празнуваат овој ден и ги прашал зото го празнуваат и постат овој ден,тие му одговориле дека се потсетуват на денот на големиот потот за времето на Нух а.с.,, тогаш Ресуруллах а.с. рекол дека ние сме подостојни да го постиме и празнуваме овој ден.
А тоа шо го имат пишано Ебу Амин со случката е чиста случајност.


______________________________________________

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
ibret напиша:Имаше еден хадис,ама во моментов не ми текнува целосно да го пренесам ,туку би го замолил Талибул а ќе го потсетам:
Кога Мухаммед а.с. се преселил во Медина и ги видел даека на денот на Ашура медиските евреи го празнуваат овој ден и ги прашал зото го празнуваат и постат овој ден,тие му одговориле дека се потсетуват на денот на големиот потот за времето на Нух а.с.,, тогаш Ресуруллах а.с. рекол дека ние сме подостојни да го постиме и празнуваме овој ден.
А тоа шо го имат пишано Ебу Амин со случката е чиста случајност.

Брате во врска со цитираниот хадис хадисот е следниов:

Пренесува ибн Аббас р.а. како Мухаммед с.а.в.с. кога дошол во Медина забелжал како Евреите постат на денот на Ашура па прашал:„Што е ова? Му одговорија: Ова е еден убав ден, ден во кој Возвишениот Аллах џ.ш. ги спасил Бени Исраилите од нивниот непријател па заради тоа постеше и Муса а.с. а на тоа Мухаммед с.а.в.с. рекол: Муса мене ми е поблиску од вас! Па го постел тој ден и им наредил и на другите да го постат.“ (Бухари)

А иншАллах да појаснеш подобро за тоа што го спомна Абу Ал-Амин за каква случајност мислиш?


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
Хадисот е овој:

Пренесува ибн Аббас р.а. како Мухаммед с.а.в.с. кога дошол во Медина забелжал како Евреите постат на денот на Ашура па прашал:„Што е ова? Му одговорија: Ова е еден убав ден, ден во кој Возвишениот Аллах џ.ш. ги спасил Бени Исраилите од нивниот непријател па заради тоа постеше и Муса а.с. а на тоа Мухаммед с.а.в.с. рекол: Муса мене ми е поблиску од вас! Па го постел тој ден и им наредил и на другите да го постат.“ (Бухари)

И токму се однесува за пост на денот на ашура.

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат


Брат „AZNATAR BEKIR" - тие работи што ги спомна, како не смее да се јаде месо итк. - сите мислења се муртад (измислени) и немаат никаков корен од куран и суннет.

Предходниот хадис е, како што наведија браќата, забележан во сахих од имам ал-бухари број 1865. Но имаат уште повеќе пренесувања за денот ашура, како и за месецот мухарем.

Исто така, како што се пости на денот ашура, е предлог и „многу јак/потврден„ суннет, да се пости дури еден ден пред ашура. Значи два денови! Иако Аллаховиот пратеник тоа никогаш не го правел, е предлок за секој од нас. Објаснувањето, ке дојде иншАллах дел по дел.

Дајте ми малку време, за да го составам текстот по опширно, се разбира со докази од куран и суннах! БаракАллаху Феек!


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот